صدای معلم

" آمار و ارقامی که در زیر ارائه گردیده است به صورت تقریبی بوده و با لطائف الحیلی به دست آمده اند و ملاک ، افرادی با سابقه بالای ۲۵ سال و مدرک لیسانس بوده است.ضمن اینکه اعداد زیر حقوق یک ماه کارشناسی است "

مقایسه حقوق کارشناسان در شرکت مخابرات و شرکت های مشابه

ارسالی : پارسا از سمنان

مقایسه حقوق کارشناسان در شرکت مخابرات و شرکت های مشابه

  چندی پیش نویسنده , چنین سوژه ای را به سردبیر پیشنهاد کرد و موافقت اش را برای طرح گرفت. اما واقعا فکر نمی کردم به این جالبی از آب در بیاید!
" مقایسه حقوق کارشناسان در شرکت مخابرات و شرکت های مشابه "
نوشته : محمود

در ذیل سعی نموده ام تا نخست مقایسه ای بین حقوق پرسنل مخابرات و سایر شرکتها و سازمان های کشور انجام دهم و سپس مقایسه ای بین حجم کار و پیچدگی کار و دانش فنی مورد نیاز برای اداره سیستم های مخابراتی و دیگر سازمان ها و شرکتها انجام دهم.

در وهله نخست مقایسه حقوق ها :

حکم اینجانب با حدود ۲۶ سال سابقه کار و مدرک لیسانس در سال ۹۵ برابر ۳,۲۰۰,۰۰۰ تومان بوده و هرچند که تمامی کارمندان و پرسنل دیگر سازمانها و شرکتهای کشور به هیچ وجه حقوق واقعی خود را ابراز نمی کنند (حتی برای خانواده و دوستانشان )، به ویژه هنگامی که بر خلاف انتظارات خودشان و جامعه متوجه سطح بسیار پایین حقوق پرسنل رسمی مخابرات می شوند.

آمار و ارقامی که در زیر ارائه گردیده است به صورت تقریبی بوده و با لطائف الحیلی به دست آمده اند و ملاک ، افرادی با سابقه بالای ۲۵ سال و مدرک لیسانس بوده است.ضمن اینکه اعداد زیر حقوق یک ماه کارشناسی است.

شرکت نفت مناطق بیش از ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
شرکت گاز بیش از ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
شرکت زیر ساخت بیش از ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
اداره برق بیش از ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
تامین اجتماعی بیش از ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
اداره آب بیش از ۸٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
ثبت اسناد بیش از ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
دخانیات بیش از ۷٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
بیمارستانها بیش از ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
نیروی انتظامی بیش از ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
مخابرات دقیقا ۳٫۲۰۰٫۰۰۰ تومان
آموزش و پرورش حدود ۲٫۵۰۰٫۰۰۰ تومان

البته این مقایسه در شرایطی انجام شده که کارشناسان بررسی شده فاقد هر نوع پست و مقامی باشند و از حق شیفت نیز استفاده ننمایند.
یعنی مخابرات آن اسطوره ی زمان های نه چندان دور که تمامی سازمان ها و شرکت ها حقوق خود را با آن مقایسه می کردند , چه از شرکت نفت که اندکی بیشتر از مخابرات حقوق می گرفتند تا دیگر سازمان ها که خیلی کمتر از مخابرات حقوق می گرفتند , اکنون دچار چه وضع اسفناکی شده است که حتی پرسنل رسمی و با سابقه کار بالا در اداره زندگی خویش مانده اند.

سپس به مقایسه سختی کار بین سازمان های مذکور می پردازیم :

ممکن است عده ای بگویند که کار کردن در شرکت نفت و به ویژه بخش حفاری آن بسیار سخت است , اینجا این پرسش پیش می آید که آیا سخت تر از پرسنل شبکه کابل و فیبر نوری و یا پرسنل دکل بند و یا BTSMAN مخابرات که در زیر برف و باران و آفتاب سوزان انجام وظیفه می کنند؟
قطعا آن هایی که با سختی کار در شرکت نفت و بخش های ذکر شده مخابرات آشنایی دارند , تایید می نمایند که پاسخ منفی است .

بعد می رویم سراغ سطح دانش فنی مورد نیاز برای اداره شبکه های مخابراتی و همچنین شرکت های مذکور :

همگان می دانند که سطح دانش فنی مورد نیاز برای اداره کردن و نگهداری مراکز سوئیچ اعم از شهری و LTX و موبایل و مراکز دیتا و ماکس و PCM و مایکرو ویو و BSC و RNC و دیگر مراکز و نود های شبکه مخابراتی حتی به مراتب بالاتر از سطح دانش مورد نیاز برای اداره کردن واحد کنترلی حتی یه رآکتور هسته ای می باشد , واحد های کنترل شبکه برق و پالایش گاه ها و پتروشیمی ها که اصلاً این وسط محلی از اعراب ندارند.

در شبکه برق کشور , غالب شبکه یا به صورت کابل های مسی است و یا ترانس های کاهنده ولتاژ که عملا المان هایی پسیو و غیر فعال محسوب میشوند که خرابی آنها اگر نگویم در حد صفر است , آن قدر در مقایسه با شبکه مخابراتی کم می باشد که قابل صرف نظر کردن میباشد.
در عوض شبکه مخابراتی به صورت روزانه دچار خرابی و اشکال می گردد و نیاز به مراقبت شبانه روزی و پیوسته و به تبع آن هزینه بالاتر و زحمت بیشتر پرسنل را دارد.
به جز شرکت زیر ساخت  ، در مابقی سازمان ها و شرکت ها ، شاید سختی جسمی و روحی کار در حد یاد گرفتن نحوه کار کردن با یک نرم افزار آنهم به زبان فارسی و آن هم شاید چند سالی یک بار می باشد.
در بین تمامی شرکت های نام برده , شاید فقط شرکت زیر ساخت است که نیاز به دانش فنی تا حدودی به اندازه شرکت مخابرات اعم از ثابت یا موبایل و دیتا را دارد.

حالا بریم سراغ دلایل پایین بودن وحشتناک حقوق پرسنل مخابرات:

چیزی که در وهله نخست به ذهن خودم رسید این بود که شاید هزینه برق مصرفی مخابرات را با تعرفه ای بالاتر از تعرفه تجاری محاسبه می نمایند  که بعد متوجه شدم که هزینه برق هرچی که باشد برای مخابرات و زیر ساخت یکی می باشد ، پس دلیل چیز دیگری باید باشد.
دلیل بعدی می توانست پایین بودن هزینه مکالمات و به تبع آن درآمد شرکت باشد ، که این دلیل نیز نمی تواند درست باشد چون شرکت زیر ساخت نیز فقط بخشی از درآمد مخابرات را تحت عناوین مختلف از مخابرات استان ها دریافت می کند، ولی با توجه به اینکه حداقل ۹۵ درصد شبکه مخابراتی متعلق به استان ها بوده و مخابرات استان ها در هر کوچه و پس کوچه ای و در هر کوی و برزن اقدام به برقراری شبکه نموده است ولی در عمل ۱۵ درصد درآمد مستقیماً به زیرساخت پرداخت می شود.
پس این قضیه می تواند بخشی از علت باشد.
دلیل بعدی تعداد زیاد کارمندان شرکت مخابرات می تواند باشد ، ولی در مقایسه با همین شرکت زیر ساخت که کمتر از ۵ درصد شبکه مخابراتی را دارا می باشد , تعداد کارمندان مخابرات استان ها باید بیش از ۲۰ برابر زیر ساخت باشد ولی در عمل شاید تعداد کارمندان رسمی و خصوصی مخابرات فقط ۱۰ برابر کارمندان رسمی و خصوصی شرکت زیر ساخت می باشد .
واین یعنی به نسبت، حتی تعداد کارمندان مخابرات استان ها کمتر از زیر ساخت می باشد.
پس آن گونه که عده ای تعداد بالای کارمندان مخابرات را دلیل پایین بودن حقوق آنها عنوان می کنند , صحت ندارد.
ودلیل مهم تر و به ظاهر منطقی تری که برخی مثلاً کارشناسان زبده عنوان می کنند این است که مالکین جدید ، شرکت را به صورت قسطی خریده اند و بایستی از محل درآمد شرکت مخابرات اقساط آن را پرداخت نمایند , با توجه به این که سهامداران جدید هر سال حدود ۹۵۰ میلیارد تومان به دولت پرداخت می کنند و با فرض این که تعداد کارمندان رسمی شرکت مخابرات ایران حدود ۲۰۰۰۰ نفر باشند ، یعنی به ازای هر کارمند ماهی حدود ۴٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان خواهد شد .
که ظاهرا دلیل اصلی حقوق پایین کارمندان مخابرات ، همین عامل به نظر می رسد.

ولی اگر همین مقدار را به حقوق کارمندان مخابرات اضافه نماییم , بازهم اختلاف قابل توجهی با شرکتهای برق و زیر ساخت وجود خواهد داشت, یعنی تنها دلیل این نمی تواند باشد.

نتیجه:
حالا دلیل هر چه که باشد به من کارشناس ربطی ندارد و آن چه از دید من و بقیه همکاران مهم است این است که مدیران ارشد مخابرات بایستی به فکر راه چاره ای برای افزایش حداقل سه برابری حقوق کارمندان مخابرات باشند .
و سهامداران جدید مخابرات اگر توانایی اداره شرکتی با ویژ گی های ذکر شده از نظر سختی و پیچیدگی های فراوان آن و توقعات جامعه از وضعیت حقوقی و رفاهی کارمندان آن را نداشتند , نباید در اداره امور این شرکت تایید صلاحیت می شدند و این چنین مشکلات عدیده ای را برای کارمندان زحمتکش و خانواده آنها فراهم می نمودند.
و اکنون نیز به هر شکل بایستی در صدد رفع اختلاف حقوقی کارمندان شرکت باشند که این هم مشکل مدیران ارشد می باشد نه کارمندان شرکت.

منبع:
پایگاخبری مخابرات ما ( آدرس اینترنتی http://mokhaberatema.com/?p=75923 ) ، تاریخ انتشار 25 فروردین 96


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

مقایسه حقوق کارشناسان در شرکت مخابرات و شرکت های مشابه

پنج شنبه, 08 آذر 1397 22:04 خوانده شده: 3111 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
شاکی 1397/09/08 - 22:40
جالبتر اینکه در سیستم آموزش و پرورش همین شندرغاز رو هم بدلیل انتقاد و حضور در فضای مجازی از یکی از همکاران اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های تهران کسرکردند به مدت9ماه اضافه کار یکی از کارشناسان این اداره کل از سوی اداره انجمن اولیاء کسر شد!!
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1397/09/09 - 00:23
با سلام
به قول یکی از دوستان،ادارات آ.پ دنبال بهانه ای برای کسر کردن یا ندادن پول هستند و ادارات دیگر دنبال بهانه ای برای دادن آن.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1397/09/09 - 11:53
سلام
جناب پارسا ، ما با مخابراتی ها چه کار داریم کاش با حداقل
بگیرها یعنی درآمد فرهنگیان ، مقایسه می کردید. ما در این
سایت با درد خود می نالیم.
دو روز پیش یکی از دانش آموزان سالها پیش خود را دیدم
پاداش پدرش در مخابرات را 200 میلیون تومان ذکر کرد.
البته اگر کنجکاو شدید دلیل طرح موضوع را ، ظاهرا می خواست
در مخابرات استخدام شود و می گفت اگر جذب شوم به بابا
اینقدر پاداش نمی دهند.
مخابرات جزو سازمانهایی است که فرزندان کارمندان خود را
جذب می کند. تشکر
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1397/09/09 - 18:19
سلام جناب ناشناس
با تشکر از ثبت نظرتان، این متن نوشته یک کارمند مخابرات به اسم "محمود" است و من فقط آن را منعکس کردم، چرا که خودم هم 26 سال سابقه دارم و برای من این نوشته هم بدان جهت که با هم سابقه ای های خودم در سایر ادارات سنجیده می شدم، جالب توجه آمد هم از آن جهت که محقق آن، یک معلم نیست بلکه کارمند یک اداره دیگر است.یکی از مطالبی از گزارش ایشان مورد توجه من قرار گرفته است ، جایگاه آموزش و پرورش از لحاظ حقوق پرداختی به معلمان و کارکنان است که حاکی از نگاه اشتباه
-که چه عرض کنم بلکه فاجعه بار-مسئولین به آ.پ بوده و بسی مایه تاسف است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/09 - 20:49
سلام
جناب متوجه اصل مطلب شده ام ، انتظار ذکر شده از شما
را عرض کرده ام. بهتر بود با استفاده از داده های موجود،
به تحلیل اوضاع دریافتی فرهنگیان می پرداختید تا تحلیل
برای معلمان و مسولان که صد البته مطلع هستند ،ملموس
می شد.
پاسخ + 0 0 --
پارسا 1397/09/11 - 22:03
بله.ممنون از توجه شما
پاسخ + 0 0 --
رضا 1398/02/22 - 13:23
چرا دروغ میگید .... بیمارستان پنج میلیونه!!!بيايين جامون عوض
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1399/01/28 - 09:16
این گزارش دروغه
فردی با این مشخصات حداقل ۸ میلیون در ماه حقوق میگیره!
یک کارمند رسمی مخابرات
پاسخ + +1 0 --
امیر 1399/02/01 - 11:00
کارکنان رسمی مخابرات دیپلمه اش ماهی حداقل 8ملیون میگیره ولی کارمندان بخش خصوص مخابرات که استثمارشده اندوطرح طبقه بندی رامخابرات برایشان اجرا نمیکند لیسانسش 2ملیون وسیصد هزارتومان ماهیانه میگیرد
پاسخ + +1 0 --
زهرا 1399/02/03 - 08:37
سلام ببخشید میشه لطف کنین بگین پایه حقوق مخابرات ایران چه مقدار؟ من همسرم اصلا خرجی نمیده وهمش میگه1800میگیرم ممنون
پاسخ + 0 0 --
بارنشسته مخابرات 1399/02/30 - 10:29
من با32
سال سابقه امسال بعدازچندین سال که حقوقها همسان سازی شده ماهی

سه ملیون سیصدهزارتومان میگیرم
پاسخ + 0 0 --
سعید 1399/02/04 - 23:53
من با 30 سال سلبقه 2300000 تومان می گیرم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور