صدای معلم

" انتظارات غیر متعارف نهادهای بیرونی چهارچوب نظام آموزش و پرورش را متزلزل نموده است "

آموزش و پرورش بروجرد در چشم اندازی دیگر

فریبا ایازی روزبهانی/ همکار صدای معلم

• الْعَمَلَ الْعَمَلَ ثُمَّ النِّهَايَةَ النِّهَايَةَ وَ الِاسْتِقَامَةَ الِاسْتِقَامَةَ ثُمَّ الصَّبْرَ الصَّبْرَ وَ الْوَرَعَ الْوَرَعَ إِنَّ لَكُمْ نِهَايَةً فَانْتَهُوا إِلَى نِهَايَتِكُم
کار کنید و آن را به پایانش رسانید و در آن پایداری کنید ؛ آن گاه شکیبایی ورزید و پارسا باشید.
نهج البلاغة (للصبحي صالح) ص 252
حدیث (5) امام علی علیه السلام

آموزش و پرورش بروجرد و دخالت نمایندگان مجلس

مرمت آنچه فرسودگی می نامیم در سایه تعهد و ایمان تحقق می پذیرد.ساختار آموزش و پرورش بنایی فرسوده است. ساختار این بنا اگر فروبریزد ،کودکان این ملک هرگز نمی توانند از زیر آوار آن جان سالم به در ببرند.


چندی است مدیران آموزش و پرورش در چشم اندازی متفاوت پیکره این بنا را می کاوند . نوسازی این بنای فرسوده هرگز در دستور کار مدیران نبوده است اساسا ویران کردن ساده تر از ساختن است ؛ از این رو ترمیم خرابی ها از لحاظ اقتصادی به صرفه تر است حال اگر بنا شناسنامه فرهنگی یک کشور باشد مرمت آن به خودی خود توجیه پذیر است.


نگرش متفاوت به مقوله تعلیم و تربیت از دیرباز محل منازعه بوده است . تفاوت در نوع نگاه مسئولین به ساختار آموزش و پرورش را می توان در نشست های علمی، فرهنگی و سیاسی مشاهده کرد .

از دید این نگارنده تفاوت در نوع نگاه به مسائل آموزش و پرورش ایراد نیست ؛ آنچه ساختار این نظام فرسوده را می ساید و فرو می ریزد بار مضاف نهادها و سازمان هایی است که برشانه های آموزش و پرورش سنگینی می نماید .

آموزش و پرورش بروجرد و دخالت نمایندگان مجلس

انتظارات غیر متعارف نهادهای بیرونی چهارچوب نظام آموزش و پرورش را متزلزل نموده است.


در چنین شرایطی مدیران میانی آموزش و پرورش تمام انرژی خود را مصروف تحقق انتظاراتی می کنند که در حیطه نظام تعلیم و تربیت نمی گنجد .

نمونه بارز آن عزل و نصب مدیران در سایه نفوذ نمایندگان مجلس شورای اسلامی است . بسیاری از این دست تصمیمات پشت درهای بسته صورت می گیرد درحالی که نیروهای ستادی و آموزشی کمترین نقشی در این جابه جایی ها ندارند.
به عبارت دیگر در یک مجموعه چینش نیروها براساس توانمندی ها و شایستگی هایی صورت می پذیرد که ضمن ایجاد توازن قدرت در مجموعه بتوانند در راستای اهداف از پیش تعیین شده حرکت کنند. برهم زدن این چینش می تواند توازن قدرت را در یک مجموعه برهم بزند به خصوص در شرایط فعلی که حجم انتظارات از این مجموعه بالاست.

چینش نادرست می تواند آسیب جدی به ساختار آموزش وپرورش وارد کند. حال آن که یک مدیر توانمند خود پشتیبان و مایه دلگرمی زیردستان است به قول خداوتدگار سخن:


"چه غم دیوار امت را که دارد چون تو پشتیبان
چه باک از موج بحر آن راکه باشد نوح کشتیبان "

از "سعدی" به میان آمد بیراه نیست . در شرایطی که آموزش و پرورش بروجرد در التهاب عزل مدیر و معاونین ایشان است مخلص کلام به حکایتی از" گلستان "ختم شود .
"یکی از وزرا معزول شد ، به حلقه درویشان درآمد . صحبت ایشان در او سرایت کرد و جمعیت خاطرش دست داد.

ملک بار دیگر با وی دل خوش کرد و عمل فرمود قبول نکرد و گفت:معزولی ،به که دلمشغولی".


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

آموزش و پرورش بروجرد و دخالت نمایندگان مجلس

جمعه, 09 آذر 1397 13:25 خوانده شده: 727 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 -3 --
شاکی 1397/09/09 - 13:52
چینش نیروها کجای سیستم ستادی آموزش و پرورش براساس توانمندی ها و شایستگی هایی صورت پذیرفته تا حالا؟!اصلاً معیار توانمندی و شایستگی چیه؟!از اساس و بنیاد باید این معیارها را تعریف کرد...آنچه واقع امر وجود داره اینه که بدلیل غالب بودن افراد ناشایست که بر اساس روابط و محورهای بدور از شایستگی بر کشیده اند...کمتر مجال وفرصتی برای قرار گرفتن شایستگان در جایی که باید قرار بگیرند فراهم می شود...
پاسخ + +1 -1 --
گودرزی 1397/09/09 - 14:41
سلام
سرکار خانم ایازی روزبهانی چرا زمانی که شورای شهر برای آموزش وپرورش تصمیم می گرفت مویه سر ندادی؟
چرا شما وشمس مدام بیانیه می نویسید؟ خدای نا کرده نکند منافع شخصیتان در خطر است؟
الان نماینده نمابنده می کنید چرا زمانی که در جلسات شبانه هم حزبی هایتان برای مدیریت مدارس برنامه ریزی می شد مویه نکردید؟
چرا زمانی که سقف مدارس حاشیه چکه می کرد وشما در فکر هزینه گران تعمییر دبیرستان بودید مویه نکردید؟
مگر جناب روزبهانی رئیس میراث فرهنگی یا نوسازی مدارس است؟
چرا زمانی که دانش اموزان به المپیاد علمی رفتند جناب روزبهانی وتیم همراه همراهی نکرد ووالدین خود به هزینه خود بچه ها را به این مسابقات بردند وبعد جنابتان از موفقیت بچه به نفع خود... مویه نکردید؟
چرا زمانی که مدیران مدارس به صورت طایفه ای منثوب شدند مویه نکردید؟
پاسخ + 0 0 --
مطلع 1397/09/11 - 18:59
سرکار خبر ندارید که اعضای شورای شهر عضو شورای آموزش و پرورش شهرستان هستن.
پاسخ + +1 0 --
موحدی 1397/09/09 - 18:54
خانم ایازی شما مدتی است در همه مسائل نظریه پرداز شده اید . چرا فکر می کنید شما و همفکرانتان از آسمان افتاده اید. این چه تفکری است که شما و روابط عمومی آموزش و پرورش بروجرد دارید؟ چرا عزا گرفته اید مگر امیرکبیر عزل شده؟چندروز است اعصاب همه را خورد کرده اید . شما هنوز رییس جدید نیامده اوراکشته و حلوای اورا نیز خوردید این است رسم جوانمردی در آیین شما؟
پاسخ + 0 0 --
مطلع 1397/09/11 - 19:00
کسی که آموزش و پرورش بروجرد را پس از چهارده سال به مقام اول استان رساند و فقط در کنکور چهل و پنج درصد رشد ایجاد کرد امیرکبیر آموزش و پرورش لرستان است.
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/09/09 - 18:59
خانم ایازی حالا که به سخن مولای متقیان استناد کرده اید پس این همه واویلا برای چیست؟ حضرت علی فرموده کار کنید آن را به انتها برسانید وشکیبا باشید. بسیار عالی رییس محبوب شما زحمت کشیدند دستشون هم درد نکنه خدا هم اجرشان دهاد. پس حالا شکیبا باشید اگر منافعی شما ودیگر هم فکرانتان نداشته اید پس شکیبا باشید وبگذارید دیگران هم توانمندی هایشان را نشان دهند.
پاسخ + 0 0 --
مطلع 1397/09/11 - 19:01
بنده خدا آموزش و پرورش کجایش نفع دارد؟ چرا به جاده خاکی می زنی؟
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/09/09 - 22:45
ایازی جان برای من که همکارت بودم اینطور حرف زدنت خیلی جالبه .که دل برای دانش آموز وتعلیم وتربیت می سوزانی .این تونبودی که وقتی بادانش آموزی دعوات شد می گفتی من برای دانش آموز کوچکترین اهمیتی قائل نیستم وآدم حسابش نمی کنم
کنم .را
پاسخ + 0 0 --
غلامرضا شمسی 1397/09/10 - 02:36
از گفتن دروغ بپرهیزید که قیامت سخت نزدیک است.
پاسخ + 0 -1 --
فرهنگی 1397/09/09 - 23:25
بسیار عالی مثل همیشه
اگر نمایندگان دست از دخالت مستقیم در عزل و نصب مدیران برمی داشتند و بیشتر به امور مربوط به خود می پرداختند حال و روز شهر ما این نبود.
مدت 20 ماه است تمام کارهای خود را کنار گذاشته و پس از هر موفقیتی که آپ بردجرد به دست می آورد بانگ برکناری رییس آن را سر میدهند.
نماینده محترم ما شما را به خاطر کارهای مهم تری به مجلس فرستادیم. شما فقط ناظر ادارات هستید نه مسئول عزل د نصب مدیران آنها
پاسخ + +2 -1 --
غلامرضا شمسی 1397/09/10 - 02:34
سلام. هیچ کس برای ماندن تقلا نکرده است اما ظاهرا عده ای دارند بر مشکل کار سرپوش می گذارند. مشکل در عدم همراهی برخی مسئولین شهر برای حل مشکلات آ.پ بروجرد در طول یک سال و نیم اخیر بوده است مشکل بر سر این است که تغییر زمانی انجام می شود که ضعفی باشد. کاش می دانستید که روزبهانی برای اعتلای بروجرد و اول شدن در مدیریت استان و رشد چهل و پنج درصدی کنکور چه قدر کار کرده است. در این مدت دست یاری به سوی بسیاری از فرهنگیان خبره دراز کردیم و ساعتها به آنان التماس کردیم تا کار در بخشهای مهم اداری را بپذیرند اما بسیاری به گوشه عافیت خزیدند. کدام مسئول شهری دستمان را گرفت؟ کدام یک علیه ما فیلم و نامه و فایل صوتی منتشر نکرد و کدام یک دعوت ما را برای حضور در مراسم های مختلف و یا شرکت در جلسات اداره پذیرفتند؟ کدام یک از ما پست معاونت برای اطرافیانشان نخواستند؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/10 - 10:25
یکی از مشکلات آقای روزبهانی شخص شمایید جناب شمس بدون کوچکترین سابقه مدیریتی شدی معاون پژوهشی اداره وشدی آتش بیار معرکه. هفته قبل شما نبودی که به زور تهدید وارعاب نامه ای تحت عنوان استعفای دسته جمعی نوشتی واز نیروهای اداره و40 نفر ازمدیران خواستی زیر آن را امضا کنندونزدیک بود برای شهر مشکل امنیتی درست کنی پس لطفا شما این حرفهاتو برای هم حزبی هات نگه دار.شما و 2معاون دیگر وروابط عمومی شهاب را سرنگون کردید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/10 - 10:27
به قول خوتان که درپست بالا فرمودید دروغ نگویید که قیامت نزدیک است.
پاسخ + 0 0 --
سعادت 1397/09/11 - 07:34
اتقاقا کار نماینده همین است یعنی مردم حق ندارند در سرنوشت فرزندان خود تصمیم بگیرند وقتی میگویم مردم یعنی نماینده ..... مطلع هستید که نماینده مجلس یعنی چکیده مردم .. لطفا با کلمات بازی نکنید
پاسخ + 0 0 --
سعادت 1397/09/11 - 07:43
حتاب شمس فکر نمی کردم پست اینهمه برایت مهم باشد که از قبل شروع کار دکتر مهر افزون اینهمه مجیز گوی ایشان شوی .. شهاب بدبخت شده تو و امثال تو شد ایا خدا از سر تقصیراتت خواهد گذشت تصمیمات حزبی تو و امثال تو خیانت بزرگی به دانش اموزان این شهر است توبه و استغفار کن
پاسخ + +1 0 --
مشاوری 1397/09/10 - 15:42
جناب شمس شما که طومار استعفا کارکنان ستادی رو امضا میگرفتی امروز در جلسه تودیع و معارفه چندین بار با چاپلوسی خودت رو یار غار دکتر مهرافروزن معرفی کردی از مصطفی شجاعی یادبگیر مردانگی رو که همین امروز روی حرفش بود و استعفا داد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/10 - 20:47
شما یقین دارید استعفا نداده؟ در ضمن به رسم ادب همکاری را که برای معارفه آمده تکریم کردند و اگر غیر از این بود جای تعجب بود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/11 - 08:44
همه می دانند خانم م شما را آقای شهاب روزبهانی از مدیریت عزل کرد چون بی کفایت بودی و این بلواها را شما و آقای ع و لیدر اصلاحات برپا کردید مشت شما پیش همه باز شده است چیزی در چنته ندارید آب به آسیاب نمایندگان ریختید اما خدا بزرگ است در ضمن موفق شدید مدیر توانمند بروجرد را کنار یزنید هر چند نیرویی مخلص آمده است که بعید است از او چیزی به شما بماسد ولی بدانید خوشبختانه حراست اجازه نمی دهد هیچ نیرویی استعفا دهد استعفای ده نفر را استان رد کرد به کوری شما اگر شهاب روزبهانی را کنار زدید آقای دکتر شمس هستند امیدواریم بماند تا چشم ریاکاران کور شود
پاسخ + 0 0 --
مریم گودرزی 1397/09/10 - 18:28
با سلام خدمت همکاران گرامی

آقای مشاوری کاملا درست میفرمایند آقای شمس زمانی که صحبت از لغو ابلاغ آقای روزبهانی بودبعنوان لیدر گروه با برگزاری جلسات متعدد می خواستند طوماری جهت استعفا دسته جمعی همکاران ستادی تهیه نمایند و بیش از سی نفر هم امضا کردند الان می بینیم همه ی امضا کنندگان سر در لاک خود برده و در بین آنها فقط آقای مصطفی شجاعی مرد این کار بود که امروز از سمت خود مستعفی شد. درود بر مصطفی شجاعی ، مرگ بر شعار دهنده بی خاصیت
پاسخ + 0 0 --
محمد گودرزی 1397/09/11 - 14:35
مرگ بر چاپلوسان و دغل بازانی که فقط فکر منافع شخصی خود هستند و به دروغ از مدیران بی کفایت تقدیر میکنند و با یک خیمه شب بازی احمقانه سعی دارند تقصیر رو به گردن نمایندگان محترم شهرمان بیندازند
آنهایی که بی سواد به این مسئله هستند که یکی از وظایف نمایندگان مجلس نظارت بر امور اجرایی کشور است و هرکجا ضعفی دیدند می بایست از طریق مدیران بالا دست پیگیری نمایند .
پاسخ + 0 0 --
محسنی 1397/09/10 - 18:37
با سلام - آقای شمس با گستاخی همکاران را به قیامت و عذاب الهی بشارت می دهد در حالیکه خود با این واژگان نا آشناست .جالب هست در این اداره سیاست زده هر کس پستی گرفت عبایی نیز بر دوش انداخت و در حضور همکاران فرهیخته ابراز فضل نمود .

بله آقای شمس قیامت نزدیک است ولی این تو هستی که در آن روز بزرگ سرافکنده ای.

این تو هستی که نه در دوران انقلاب و نه در زمان جنگ تحمیلی هیچ کارنامه ای نداری.
برو فکری به حال خودت کن دکتررررررررررررررر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/11 - 08:21
سیاست زدگی یعنی این که مدیر اول آستان (آقای شهاب روزبهانی)را کنار زدن و برای انتخابات مجیزگوی نمایندگانی شوید که برای آموزش پرورش هیچ ارزشی قائل نیستند الا این که آن را صندوق رای خود بدانند
درضمن به جای تخطئه شخصیت افراد اگر نقدی هست عنوان کنید این به انصاف نزدیک تر است
پاسخ + 0 0 --
مطلع 1397/09/11 - 19:06
کاش شهامت داشتید و با اسم واقعی حرف می زدید. شمس با اصرار مهرافزون مانده است از مهرافزون بخواهید دست از سرش بردارد تا آموزش و پرورش بروجرد با وجود شماها خوشبخت تر شود. من امروز شمس را دیدم که با اصرار می خواست که بگذارند به کلاس برود. راستی راستی بگذارید برود و سال آینده رشد آموزش و پرورش بروجرد را ببینید. خانم سعادت هم به خریدن کت و شلوار برای اعضای قبلی اداره مشهور است کاش برود ویلایش را برای حاج ع.م بیشتر آماده کند.
پاسخ + 0 0 --
مطلع 1397/09/11 - 19:07
بابا شمس که سنش به انقلاب و جبهه نمی رسد تو را به خدا دیگه از جبهه و جنگ خرج نکنید. ما آدم کاربلد می خواهیم چه کار جبهه دارید.
پاسخ + 0 0 --
سعادت 1397/09/12 - 15:52
واقعا متاسفم برایت((مطلع)) که تو خودت با اسم مستعار چاپلوسی میکنی چون حتی به حرفهای مفت و بی اساست ایمان نداری - برو خودت رو اصلاح کن کدام ویلا - از تو سرپا تقصیر بیشتر از این نمیشود انتظارداشت که فردا منتقدین خود را به باد ناسزا بگیری- واقعا از تو ذلیل تر در این عالم ندیدم ای بی اطلاعی که خودت رو مطلع می نامی.
پاسخ + 0 0 --
علیرضا قاسمی 1398/03/18 - 10:30
خانم روزبهانی سلام من همینطوری رد میشدم نظرات کاربران رو میخوندم بابا چقدر دشمن داری شما
بنده از طرف شما اعلام میکنم آقایان و خانوما آب رو بریزید اونجایی که میسوزه چرا آب رو هدر میدید؟

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور