صدای معلم

" مطالبه افزايش حقوق معلمان و ديگر پرداختي ها به معني افزايش ساعت خدمت معلمان نيست "

طرح " معلم تمام وقت " طرحی عجولانه و نسنجيده !

زهرا علی اکبری

طرح معلم تمام وقت چیست  پس از پيروزي انقلاب اسلامي دو موضوع اقتصاد و آموزش از ضروري ترين مباحث توسعه به شمار مي آمده و در هر دولت و دوره اي تلاش شده به شكلي ويژه در خصوص برخورداري از آموزش سرآمد و اقتصاد پر رونق طرح هاي فاخر و ارزنده اي  برنامه ريزي و اجرا شود. اما آنچه تاكنون خروجي اکثر آن برنامه ها بوده ، چيزي جز طرح هاي عجولانه و نسنجيده نيست كه بر خلاف اهداف و چشم اندازهايشان ، خسران را بيشتر هم كرده اند.

از دهه 60 ميلادي آموزش آنچه به سخن مي آمد بيشتر حول محور مهارت و رفاه بود، اين گذر تاريخي نشان مي دهد كه  اهميت مهارت و تخصص عامل انساني همواره مورد عنايت بوده  و مهمتر اين كه در طول زمان، نقش توانمندي هاي فيزيكي در انجام فعاليت ها به تدريج كم شده و در مقابل نقش توانمندي هاي فكري و مهارتي (يعني كيفيت عامل انساني) افزايش يافته است.

چند وقتي است از سوي وزارت آموزش و پرورش طرحي به نام " معلم تمام وقت" در سطح جامعه فرهنگيان اعلان عمومي شده است كه عليرغم تعريف و تمجيدهاي فراواني كه از سوي  معاونت توسعه مديريت و پشتيباني آموزش و پرورش از اين طرح شده است، صاحبنظران و كارشناسان آموزشي آن را مورد قبول و کارشناسانه نمي دانند.

طرح معلم تمام وقت چیست

با گذشت از اين سخن که الهيار تركمن (معاون توسعه مديريت و پشتيباني ) نقدهاي وارده به اين طراح را غير مستند و غير كارشناسي مي داند ، بايد گفت همه مي دانند حتي كساني كه كارشناس نيستند كه مطالبه افزايش حقوق معلمان و ديگر پرداختي ها به معني افزايش ساعت خدمت معلمان نيست . اين معادله سختي نيست كه  مسئولين آن را مي شنوند و نديده مي گيرند ؛ جامعه معلمان در مطالبات خود افزايش حقوق را  مي خواهند اما تا جايي كه ذهن ياري مي كند حرفي از افزايش ساعت تدريس و خدمت در مطالبات آن ها نيست . اين طرح از آن دسته طرح هايي ست كه به شعور جامعه معلمان توهين مي كند و به نظر مي رسد الهيار و ديگر طراحان طرح بهتر است به جاي صورت مسئله پاك كردن به حل مسئله بپردازند

اگر مسئوليني كه اين طرح را با رضايت حداكثري معلمان همراه مي دانند كمي صادق تر به اين جامعه پاسخ بدهند مي توانستند  طرح هاي بهتري را براي افزايش حقوق و مطالبات بدهند  .

طرحي كه  در آن به جاي ثبات وضعيت و ساعات تدريس ، افزايش 6 ساعته را در برمي گيرد و در قبال آن 6 ساعت پرداخت در حقوق معلمان اتفاق مي افتد چنان كار شاقي نيست كه اين گونه بر سر بازار منادی كشف الكشوف بر می آورند و مدال افتخار بر گردن مي آويزند كه اين طرح به نفع معلمان است.

الهيار در بخشي از گفته هاي خود درباره ي طرح معلم تمام وقت بيان مي كند :  بر اساس طرح معلم تمام وقت، اگر معلمی با اختیار خودش ۶ ساعت از ساعت غیرموظف خودش را به ساعت موظف وصل کند،  ١٨ درصد فوق‌العاده ویژه دریافت می‌کند که ۱۲ ماه پرداخت می‌شود".  احتمالا الهيار هنوز در فضاي ميزان پرداختي هاي سازمان بودجه است يا پراخت حقوقش از آن سازمان است كه نمي داند 18 درصد فوق العاده ويژه چه مقدار مي شود كه اين گونه پر طمطراق از طرح حمايت مي كند.

طرح معلم تمام وقت چیست

شايد استقبال از اين طرح به دليل مشكلات معيشتي و اقتصادي فرهنگيان زياد باشد اما اين بدين معني نخواهد بود که طرحی با مبنای افزایش حقوقی و ارتقای معیشتی فرهنگیان است. احتمالا الهيار هنوز در فضاي ميزان پرداختي هاي سازمان بودجه است يا پراخت حقوقش از آن سازمان است كه نمي داند 18 درصد فوق العاده ويژه چه مقدار مي شود كه اين گونه پر طمطراق از طرح حمايت مي كند

اين طرح از آن دسته طرح هايي ست كه به شعور جامعه معلمان توهين مي كند و به نظر مي رسد الهيار و ديگر طراحان طرح بهتر است به جاي صورت مسئله پاك كردن به حل مسئله بپردازند.

از مسائل مالی طرح که عبور کنیم آنچه از این هم مهم تر خواهدبود کاهش کیفیت آموزشی است که در پی نارضایتی ها و کاهش توان معلمان رخ خواهد داد.

نظام نوین آموزشی در جهان توسعه یافته به دنبال ارتقای سطح علمی ومهارتی معلمان حتی با احتساب ساعات کاری و تدریس است آن وقت ما طرحی را اجرا می کنیم که معلم بالاجبارِ اوضاع معیشتی باید به آن تن دهد و 6 ساعت مازاد برساعات همیشه موظفی اش در کلاس درس  تدریس کند تا در قبال آن پرداختی در ماه داشته باشد.

از این معلم در مسیر تحول و کیفیت بخشی چه انتظاری می رود؟!

روزنامه شرق ، صفحه تخته سفید


طرح معلم تمام وقت چیست

جمعه, 09 آذر 1397 14:37 خوانده شده: 683 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
علی 1397/09/09 - 15:22
طرح اختیاری معلم تمام وقت کی ابلاغ میشود؟
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/09/09 - 21:35
با نظر صاحب مقاله موافقم
پاسخ
ناشناس 1397/09/09 - 22:20
وقتی ترکمانچای الهیار خااان یاسا بفرمایند اجرا میشود
پاسخ
حسن درویشی 1397/09/09 - 19:35
تا زمانی که تصمیم گیرندگان برای مدارس ومعلمان و دانش آموزان کسانی هستند که هیچ سابقه ی تدریسی در کلاس های درس ندارند یا این سابقه آنقدر کم ودر سال های دور بوده که در ذهنشان تصوری عینی از فضای مدرسه وکلاس درس ودانش آموز کتابهای درسی نمانده
همچنان شاهد چنین طرح ها وبخشنامه های نا کار آمد خواهیم بود کاش قانونی تصویب شود که وزیر ومعاونانشان حداقل ده سال سابقه ی تدریس در کلاس های درس مدرارس را داشته باشند
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1397/09/09 - 19:45
من هم به صورت میدانی درمورد این طرح از حدود 50 فرهنگی سوال کردم که همه انتظاراجرای آن را می کشیدند
متاسفانه اوضاع وخیم معیشتی معلم سبب شده است از هرطرحی که باعث افزایش اندک حقوق می شوداستقبال کنند
امیدوارم فرهنگیان محترم فارغ از اوضاع وخیم مادی خود این طرح وسایر طرح های را مورد کنکاش قراردهند واوضاع خود را باتوجه به خط فقر بررسی نمایند وبدون بررسی تن به چنین طرح های استثماری ندهند تا چه زمانی قرار است سختی ها را تحمل کنیم تا ابد یا دریک بازه ی زمانی کوتاه تا مسئولان به ارزش واهمیت ما درسیستم آموزشی پی ببرند وبدانند اگر قصد بیگاری کشیدن از ما را داشته باسند با اتحادخود این نیرنگ را خنثی خواهیم کرد
فقط هوشمندی عزت نفس واتحادلازم است تا به حقوق پایمال شده ی خود برسیم
پاسخ + +3 0 --
شاکی 1397/09/09 - 20:19
متأسفانه فاصله ی عمیقی میان صف و ستاد وجود دارد و مدیران ستادی عمدتاً ارزش چندانی برای بخش صف قائل نیستند و مصادیق این نوع نگرش در چنین طرح هایی جلوه میکند!!عمده ی مدیران ستادی اعتقاد دارند که اگر معلمی نخبه باشد پیشرفت میکند وبه بخش ستادی می آید و باز اگر شایسته باشد در جاهای بالاتر ستاد قرار می گیردو اساساً در ارتباط با همکاران فرهنگی بر اساس سلسله مراتب اداری و جایگاهشون ارزش قائل هستند چون تمام دنیاشون همین پست وسمت هاست!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/10 - 01:02
آقای شاکی عزیز هیچ کس طبق لیاقت خود به جایی نمیرود همه انتصابات دز اساس تملق چاپلوسی و خویشاوندی و رفیق بازی است و اصل شایسته سالاری در بین نیست
پاسخ + 0 0 --
محسن 1397/09/10 - 08:18
خانم علي اكبري كارشناس روابط عمومي وزرات اموزش و پرورش. يكي به نعل نزن يكي به ميخ
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/10 - 10:25
عه ایشون کارشناس روابط عمومی آقای نظری هستند؟!!!!!!!!!شفاف سازی کنند تا بدانیم که کی داره چی میگه؟!!!
پاسخ
بازنشسته 1397/09/10 - 17:46
با سلام مدرک آقای ترکمن الهیار چیست؟؟؟پنج سال اول در کدام روستا تدریس کرده اند ؟؟؟؟مدرکش در چه زمینه ای هست ؟؟؟وکدام دانشگاه بوده؟؟؟چند سال سابقه کاری دارند؟؟؟چند سال مدیریت دارند و چه پست هایی داشته اند؟؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/12 - 16:43
معلمی که به بدبختی عادت کرده تا اخر عمر بدبخت میمونه!!!! من شاهد این بودم که حداقل تسهیلات رفاهی رو برای دانش آموختگان در دانشگاه فرهنگیان در نظر میگیرند تا عادت به بدبختی و تدریس بدبختی رو اولویت کارشون قرار بِدن!!!!
باید نگاهِ بلندمدت جایگزین نوک بینی بشه تا معلمان به جایگاه واقعی شون برسن!!!!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/11/18 - 11:55
با سلام. طرح معلم تمام وقت باید هرچه سریعتر متوقف شود زیرا اساسا باعث می شود که این طرح بعد از یکی دو سال به صورت اختیاری ، اجباری گردد .وبه صورت ساعت موظفی معلمان
در بیاید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/11/18 - 11:57
طرح معلم تمام وقت باعث می شود که کم کم این طرح به صورت اجباری دراید وقطعا به ضرر جامعه فرهنگیان است .فرهنگیان به عواقب آن توجه کنند که به جای ۲۴ ساعت بایستی سی ساعت موظفی بگیرند .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/11/28 - 09:40
سلام .طرح معلم تمام وقت کیفیت کار آموزش وپرورش را که علاوه بر کار جسمی یک کار فکری وروحی نیز هست بسیار پایین می آورد ضمن آنکه معلمان باید تجدید قوا کنند برای هفته بعد برای ارتباط با دانش اموزان دیگر اون کشش و توان ونشاط لازم را ندارند .
پاسخ + 0 0 --
د.ف 1397/12/16 - 09:39
سلام علیکم. طرح معلم تمام وقت کیفیت آموزش را بسیار پایین می آورد ضمن آنکه معلمان باید تجدید قوا ونشاط لازم را در ارتباط با دانش اموزان در هفته بعد ندارند و همچنین بعدا ممکنه در سالهای بعد این طرح به صورت اجباری دراید .
پاسخ + 0 0 --
س ز 1398/01/12 - 02:34
با سلام حضور همکاران محترم. طرح معلم تمام وقت کلاه گشادیه که هدفش فقط استعمار و استثمار بیشتر معلماس. امثال ترکمن و وزیر و ... که صرقا آدمای سیاسی هستن فقط به این فکر میکنن که از چه راهی میشه برای دولت و سازمان برنامه و بودجه خوش رقصی کنن. که اگر غیر این بود به عنوان به عنوان متولیان آنوزش و پرورش خواستار افزایش حقوق بدون هیچ قید و شرطی میشدن نه اینکه یک روز میگن طرح تمام وقت و یک روز میگن رتبه بندی و ...
آیا سایر نهادها مثل بانک ها و کارمندان وازت نفت و شهرداری ها و دارایی و نیروهای مسلح و.داد گاه و... برای افزایش حقوق پرسنلشون هزار جور ادا اصول در میارن؟؟؟
پس مطمئن باشید طرح معلم تمام وقت کلاهیه که آقایا برای فرهنگیان دوختند. خدا کنه خود فرهنگیان با دست خودشون نزارن سرشون این کلاه رو

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

سند تحول بنیادین در نسخه فعلی تا چه میزان در حل چالش های آموزش و پرورش ایران موثر است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور