صدای معلم

" خرده‌فرهنگ رانندگی برخی از هنجارهای خود را از فرهنگ سیاسی موجود در جامعه برگرفته است "

تصادفات جاده‌ای در ایران و خرده‌ فرهنگ رانندگی

دکتر خالد توکلی/ معلم - سقز

تصادفات جاده‌ای در ایران و خرده‌ فرهنگ رانندگی
خبر:
رییس پلیس راه گلستان، علت حادثه تصادف رانندگی خودرو دکتر نوربخش و تاج الدین مدیرعامل و معاون پارلمانی سازمان تامین اجتماعی را سه عامل عدم رعایت حق تقدم راننده سواری، عدم توجه کافی به جلو راننده تریلی و قصور مسوولان راه برای احداث دوربرگردان ایمن اعلام کرد.


 اگر خودرو ایرانی بودند احتمالاً ایمن‌نبودن خودروها هم به عوامل فوق اضافه می‌شد. عواملی که پلیس راه اعلام کرده است، به نظر من برای تبیین چرایی علل تصادفات رانندگی - حتی اگر ایمن‌نبودن خودروها را هم به آن اضافه کنیم - کافی نیست.

تصادفات جاده‌ای در ایران و خرده‌ فرهنگ رانندگی

«خرده‌فرهنگ رانندگی» که ارزش‌ها و هنجارهای خاص خود را دارد و تقریباً در حال فراگیرشدن است یکی از عواملی است که باید به آن توجه شود. این خرده‌فرهنگ که خود از برخی از هنجارها و ارزش‌ها کپی‌برداری می‌کند به شدت قانون‌گریز و غیراخلاقی است. غیراخلاقی بدین معنا که در جریان رانندگی، راننده، تا حد زیادی دیگران را نادیده می‌گیرد و صرفاً به منافع خود می‌اندیشد.

در پارک ماشین (دوبل، جلوی پارکینگ و در ورودی منازل)، رعایت حقوق دیگران (از راننده‌های دیگر گرفته تا عابران پیاده) و ... به‌ندرت «دیگری» دیده و منافع و حقوق ایشان مبنای کنش می‌شود.
خرده‌فرهنگ رانندگی برخی از هنجارهای خود را از فرهنگ سیاسی موجود در جامعه برگرفته است: تکنولوژی و خودرو به فرد دارنده آن قدرت می‌بخشد. قدرت هم اگر با قانون و اصول اخلاقی محدود نشود فساد می‌آورد.

صاحبان خودروهای سنگین یا مدل‌بالا به سادگی دیگران را نادیده و حتی گاهی مسخره می‌کنند (جریان نیاز به فیزیوتراپی و درخواست پیرمرد از وزیر بهداشت). علاوه بر این، فرصت‌طلبی و نوعی «زرنگ‌بازی» نیز در خیابان‌ها و جاده‌ها رواج فراوانی یافته است (در ابتدای انقلاب چند مورد اعدام افراد نامی ( بری نمونه هویدا) دقیقاً از روشی استفاده شده است که مخالفان اعدام را در مقابل کار انجام شده قرار داده‌اند؛ داستان اشغال سفارت آمریکا هم همین‌گونه بوده است. در خرده‌فرهنگ رانندگی هم از این روش بسیار بهره گرفته می‌شود. در سبقت‌ها و تقاطع‌ها رانندگان به کرات از این روش بهره می‌گیرند و با سرعت زیاد به سوی راننده دیگر یا عابر پیاده می‌آیند و دیگری یا باید احتمال تصادف را به جان بخرد یا از حقوق خویش بگذرد. نمونه‌های فراوانی در این ارتباط وجود دارند که اگر دقت شود مشابهت رانندگی با دنیای سیاست بیشتر عیان می‌گردد.

تصادفات جاده‌ای در ایران و خرده‌ فرهنگ رانندگی

- اصولاً رانندگی و زندگی روزمره در خیابان و جاده بسیاری از ارزش‌های خود را دنیای سیاست می‌گیرد: یکی از باورهای رایج در دنیای سیاست نادیده‌گرفتن ارزش‌های زنانه در امور سیاسی و نابرابری در دسترسی به نقش‌های سیاسی است. در رانندگی نیز مردان به شدت به سبک رانندگی زنان می‌تازند و حتی آن را به تمسخر می‌گیرند. رانندگی مردانه بیشتر بر سرعت، رقابت و عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی مبتنی است به همین دلیل تلفات جانی و مالی مردان بیشتر از زنان است. البته دسترسی نابرابر به خودرو نیز در این امر مؤثر است.
 - بحران نوکیسه‌گی یکی از بحران‌های بعد از انقلاب‌هاست. نوکیسه‌ها در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و حتی فرهنگی سرمایه‌ها را در اختیار خواهند گرفت و با کنش‌هایی که متأثر از تأخر فرهنگی یا ناهمخوانی موقعیت با درکی که از ان موقعیت دارند جامعه را دچار مشکل می‌سازند. در رانندگی نیز نوکیسه‌ها حضور پررنگی دارند. بدون تحمل رنج به گنج دست یافته‌اند و در نتیجه در خیابان‌ها و جاده‌ها به خودنمایی می‌پردازند.

برایشان مهم نیست بادآورده را باد ببرد و برای جبران کمبودهای خویش به هر استقبال هر خطری می‌روند. به همین دلیل است که جاده‌ها و خیابان‌ها را ناامن می‌سازند.

دیدگا: کانال رسمی خالد توکلی


تصادفات جاده‌ای در ایران و خرده‌ فرهنگ رانندگی

جمعه, 09 آذر 1397 20:36 خوانده شده: 194 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
دبیر م 1397/09/09 - 21:34
براستی هم چنین است
روح همه در گذشتگان شاد
کاش یا خودروهای تولیدی استاندارد و مطمن بودند یا واردات خودرو با تعرفه کم ازاد میشد و جان مردم برا موثرین خودرو مهم بود
پاسخ + +4 0 --
شاکی 1397/09/10 - 09:08
مشکل اساسی جامعه ما اینه که قدرت با قانون و اصول اخلاقی محدود نمی شود و فساد همواره هست...و حتی زمانی که منتقدین قدرت و فساد خودشان به قدرت می رسند دوباره همان مسیر را می روند!!البته کم و بیش داره اما مدار همان مداره...و منتقدین و افراد صاحب نظر مستقل همواره ورد اجحاف و هجمه هستند...!!
پاسخ
ناشناس 1397/09/10 - 13:56
جهت سفر سریع به جهان باقی پراید در خدمت شما عزیزان است

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

سند تحول بنیادین در نسخه فعلی تا چه میزان در حل چالش های آموزش و پرورش ایران موثر است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور