صدای معلم

" چنانچه باب گفت و گو بر پایه درک متقابل معلمان و مسئولین از اوضاع نابه سامان معلمان و شرایط کشور باز باشد خواهیم توانست تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم "

نگاه امنیتی به اعتراضات مدنی معلمان موجبات رادیکال شدن امر خواهد شد

طاهره نقی ئی/ دبیرکل سازمان معلمان ایران

موضع دبیر سازمان معلمان ایران در مورد اعتراض معلمان و تحصن فرهنگیان

پیام اصلی تحصن معلمان در دو مرحله گذشته این است که وضعیت اقتصادی معلمان خوب نیست و به دلیل گرفتار آمدن در چنبره مشکلات معیشتی ،معلمان نمی توانند به طور جدی در تعلیم و تربیت فرزندان میهن اثرگذار باشند.

بدیهی است معلمان نباید این مشکل را با در گیر شدن با شغل دوم و سوم برای تامین معاش حل کنند زیرا با این عمل اولا کم کم از تمرکز بر امر تعلیم و تربیت فاصله می گیرند و ثانیا به جایگاه اجتماعی معلم ، صدمات جبران ناپذیری وارد خواهد شد. لذا ضروری است حاکمیت برای رفع مشکل با توجه به جایگاه معلمان اقدامی عاجل در این زمینه داشته باشد. پاسخگویی، تساهل و تسامح می تواند بهترین واکنش از جانب حاکمیت باشد

1- وضع قوانین عادلانه :

وضع و اعمال قوانین ناعادلانه اگر در کوتاه مدت موجب واکنش جامعه هدف نشود اما با گذشت زمان سنتزی می شود که دیگر نمی توان با تهدید و ارعاب صورت مسئله را پاک کرد.

ضروری است نهادهای واضع قانون چه در قالب بخشنامه و آیین نامه و چه در شکل قانون در معنای خاص مصادیق و مولفه های رفاهی طبق اصل سوم و چهل و سوم قانون اساسی را جهت تکریم و کرامت انسانی که هدف مندرج در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی هم هست را تحقق بخشند.

موضع دبیر سازمان معلمان ایران در مورد اعتراض معلمان و تحصن فرهنگیان

2- عدم نگاه امنیتی به اعتراضات صنفی-مدنی

اعتراض مسالمت آمیز در فضایی امن و آزاد که قانون را نقض نکند، حق معلمان و دیگر اقشار است و نشانه پویایی و بالندگی جامعه است لذا از دولت و حاکمیت انتظار داریم با اعتراضات معلمان برخورد فرهنگی -اجتماعی داشته باشند نه امنیتی- پلیسی.

نگاه امنیتی به موضوع اعتراضات مدنی موجبات رادیکال شدن امر خواهد شد و تشکیل جلسات متعدد امنیتی توسط نهادهای موازی، پیگیری موضوع را از دایره ساده و سهل خارج و چارچوب دیگری به آن می دهد که نمی تواند زیبنده و مطلوب باشد زیرا اعتراضات اجتماعی را نمی توان با سرکوب و برخورد پلیسی از بین برد .

 

3 - عدم استفاده از واژه های فرافکنانه

به کار بردن الفاظی نظیر دشمن و معاندین در ارتباط با هر گونه اعتراض مدنی ولو غیرقانونی می تواند موجبات تحرکات بعدی شود.از آنجا که پاسخگویی، تساهل و تسامح می تواند بهترین واکنش از جانب حاکمیت باشد لذا پیشنهاد ما این است که به عنوان اولین قدم ، همکاران فرهنگی بازداشت شده هر چه زودتر آزاد شوند تا فضای آرامش و حسن نیت دولت به فرهنگیان به صورت عملی دیده شود .

ضمنا چنانچه باب گفت و گو بر پایه درک متقابل معلمان و مسئولین از اوضاع نابه سامان معلمان و شرایط کشور باز باشد خواهیم توانست تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم.

سایت سازمان معلمان ایران


موضع دبیر سازمان معلمان ایران در مورد اعتراض معلمان و تحصن فرهنگیان

جمعه, 09 آذر 1397 22:05 خوانده شده: 480 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/09/09 - 22:26
با سلام چرا آموزش و پرورش خوزززززستاااان به رفیق بازی و پارتی بازی و چاپلوسی در انتخاب مدیران شهرستان شوششششترررر در مقطع ابتدایی رسیدگی نمیکند و کسی که فکر و ذکرش شورای شهر است چگونه میتواند این مقطع را اداره کند
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/09/10 - 17:13
واقعا باعث تاسف و ناامیدی است این تحدید و وصع ناامیدی و...
پاسخ + +6 -1 --
شاکی 1397/09/10 - 07:55
با سلام خدمت خانم نقی ئی...در این برهه که تشکل های معلمان هریک سهمیه اشان را گرفته اند و رسالت اصلی خود را فراموش نموده اند...این بیانیه اقدام ارزشمندی بعنوان تلنگری جهت تذکر و یاد آوری رسالت اصلی تشکل های معلمی است...فقط جای آن دارد...که نسبت به بازنگری وضعیت تشکیلات در رویکرد جدید در سازمان معلمان عنایت و توجه ویژه کنید...بدلیل عدم شکل گیری مدنی شورای سازمان معلمان در برخی از استان ها امکان مشارکت و فعالیت برخی همکاران صاحب نظر و توانمند در شهرستان ها فراهم نیست چون همه چیز در مرکز ساماندهی می شود.
پاسخ + +5 0 --
شهاب 1397/09/10 - 13:24
فعلامیان حرف وعمل معلم تناقض وجودارد
معلوم نمی شود باید دم خروس را باور کردیا قسم حضرت عباس را فرهنگیانی هستند که برای اضافه کار بامبلغ ناچیزکه هم نسبت به سال های قبل کاهش چشمگیری داشته وهم بسیاردیرپرداخت می شود گوی سبقت را از هم می ربایند وبرای دریافت تشویقی ناچیز چه کارها که نمی کنند برای ضمن خدمت مدیریت ومعاونت مدارس و...
هرکسی جای مسئولان باشد حرف ماراباور نخواهد کرد اگر از کمی حقوق ناراضی هستیم چرا برای کارهای غیرموظف کم مزد یا بی مزد عاشقانه اقدام می کنیم؟
فقط بایددر عمل تن به کارهای اختیاری کم مزد ندهیم تا مسئولان حداقل حرفمان را باور کنند
اقدام کردن مسئولان پیش کش بهترین کار صداقت درگفتاروعمل است

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور