صدای معلم

" شرط اول مدیریت ، تقویت روابط انسانی است "

20 پیش شرط مدیریت متفاوت در جامعۀ ما

مینو امامی/ همکار صدای معلم

20 پیش شرط مدیریت متفاوت در جامعۀ ما

فرض کنید امروز اولین روز مدیریت من در یک سازمان مهم است. با خود می اندیشم اگر همیشه تلاش کرده ام تا مدیران ناکارآمد را نقد و تحلیل نمایم ، حال که نوبت خودم هست چگونه می بایست متفاوت باشم و نوعی دیگر بنگرم و عمل نمایم تا مورد نقد دیگران قرار نگیرم ؟ سعی کردم موارد زیر را سرفصل قول و فعلم قرار دهم تا شاید تغییرات مثبتی در وادی مدیریت کلان و خرد در کشورم به وجود آید . همیشه یک اولی باید باشد تا دوم و سوم و.... اتفاق بیفتد.

تفکر رایج اما اشتباه آن است که با یک گل بهار نمی شود و یا یک دست صدا ندارد و یا منزه باقی ماندن در بین این همه ناپاکی تفکری ایده آلیست است اما می خواهم تلاش خود را بکنم و یقین دارم حتی اگر برخی از آنها عملی شود کلی تغییرات مثبت در جامعه ایجاد خواهد شد. البته لازم است ذکر کنم که مدرک کارشناسی ارشد در رشتۀ مدیریت دولتی را دارم و قبلا سابقۀ فعالیت در معاونت های متفاوتی را داشته ام و برای قبول سِمت جدید لحظه شماری نکرده و برای پذیرش آن یک هفته فرصت خواسته ام تا به توانایی ها و ظرفیت های خود به خوبی بیندیشم لذا خود را موظف کرده ام تا موارد زیر را تا حد توان رعایت کنم : کارکنان باید درک کنند که بین فرد ساعی و وظیفه شناس با فرد از کار در رُوی کارشکن ، تفاوت فاحشی وجود دارد

1 - از پذیرش حضوری همکاران درون و برون سازمانی جهت عرض تبریک معذورم.

2 - لطفا از طریق ایمیل و یا پیام تلفن همراه ، ابراز محبت خویش را تقدیم دارید.

3 - از قبول هر نوع هدیه و کادو و گل و..... از سوی تمامی کارکنان سازمان فوق و دیگر سازمانها معذورم.

4 - دریافت هر نوع هدیه مرا بدهکار و مجبور به انجام کارهای غیرقانونی خواهد کرد لذا با قبول سفارشات خارج از نوبت و یا غیرقانونی مجبور به ادای دِین خواهم شد. من نمی خواهم بدهکار کسی باشم و لطفا انتظارات خارج از حد توانم و یا چارچوب شغلم از من مدیر نداشته باشید.

5 - به دلیل پذیرش سِمت مدیریت سازمانی ، مجبور هستم از برخی رفت و آمدهای توقع زا ، پرهیز نمایم لذا پیشاپیش از این سروران پوزش می طلبم و انتظار دارم به حساب تغییر رفتار بنده و گرفتن ژست مدیریت و عدم ظرفیت شخصیتی ام نگذارند.

20 پیش شرط مدیریت متفاوت در جامعۀ ما

6 - از همین اولین روز مدیریت ام بر خود وظیفه می دانم جهت آشنایی با کارکنان سازمانم ، واحد به واحد در بین آنها حضور یافته و از نزدیک با آنان آشنا شوم. حتی با سرایدار و آبدارچی سازمان. چون تجارب این افراد به دلیل همکاری با تعداد زیاد مدیران هم بیشتر است و هم ارزشمند . آنان ظرایف مثبت و منفی کارکرد مدیریت ها را بهتر از هر کس لمس می کنند. این کار اگر یک هفته هم طول بکشد ارزشمند است چون وجود فاصله مابین مدیر و کارکنان باعث بوجود آمدن سوء تفاهم ، ترس و واهمه جهت برقراری ارتباطی سالم ، افزایش جوّ غیبت در محیط کاری و..... می شود. برای به حداقل رساندن این فاصله در درجۀ اول می خواهم ثابت کنم من نیز همانند آنان یک رکن سازمانی هستم و بدون آنها ، مدیریت من بی معناست.

7 - برخلاف برخی از مدیران که مسئول روابط عمومی خود را همفکر و هم جهت و فردی آشنا با خود انتخاب می کنند، من این مسئولیت را به فردی توانمند که در رشته ای مربوط تحصیل کرده و بسیار نکته سنج و حسّاس و با شهامت است واگذار خواهم کرد تا تضادها باعث نمایان شدن خطاها و لرزش ها شود و در جهت ایجاد هماهنگی و پیشگیری از تعارض ، بتوان بیشتر تلاش نمایم. قوی بودن روابط عمومی یعنی توانمندی مدیریت برای برقراری تعامل تنگاتنگ بین سازمانی و درون سازمانی .

20 پیش شرط مدیریت متفاوت در جامعۀ ما

8 - با کمک روابط عمومی سازمان خود یک پرسشنامه جهت نظرسنجی و اطلاع از آرای کارکنان تنظیم و در همین روزهای اول مدیریت خود به اجرا خواهم گذاشت تا با انتظارات و جهت فکری آنان آشنا شوم. یک مدیر زمانی موفق است که تفکرات کارکنان خود را بشناسد و در جهت تخالف با آنها بر نیامده و به ایجاد تغییرات مثبت کمک نماید.

9 - درِ اتاق من همیشه باز خواهد بود. هر چند منشی دارم اما محدودیتی برای پذیرش ارباب رجوع و همکاران خود ندارم. منشی فقط وظیفۀ هماهنگ کننده و برقراری نظم را خواهد داشت.

10- به هنگام برقراری جلسات اداری درون و برون سازمانی ، یکی از معاونان به عنوان جانشین پاسخگوی مراجعه کنندگان خواهد بود و منشی وظیفه دارد تمامی مراجعات را در فایل مربوط به من در ایمیلم وارد نماید تا سر وقت آنها را بررسی کنم و از طریق ایمیل به آنها پاسخ دهم. یکی از روش های تسریع بخش تعاملات و ارتباطات همین مقوله است که از تعداد مراجعات حضوری نیز می کاهد. منشی با دسته بندی کردن این پیام ها مرا در پاسخگویی سریع و حتمی یاری خواهد کرد.

11 - صندوق پیشنهادات و انتقادات کارکنان با مراجعین متفاوت خواهد بود و هر ماه آن را کنترل خواهم کرد. این صندوق فاکتور تشریفاتی و یا نمایشی نیست و وسیله ای بسیار مناسب در برقراری ارتباط با کسانی است که شهامت ابراز وجود ندارند.

12 - کارکنان از خوردن صبحانه در پشت میز خود پرهیز نمایند. صبحانه با رعایت نوبت در بین واحدها و کارکنان آن ، در اتاقی مخصوص سرویس داده خواهد شد. هیچ واحدی نباید خالی از فرد پاسخگو باشد. برای نماز نیز وجود فرد پاسخگو در هر واحد الزامی است.

13 - کارت ورود و خروج کارکنان ، بی طرف ترین شاخص برای کنترل نظم و انضباط است. این ساعات طی یک ماه کنترل و در صورت مشاهدۀ تکرار بیش از حد بی نظمی و تأخیر ، علت، پیگیری و نظارت خواهد شد و او را به اصلاح و یا تغییر رفتار ترغیب خواهم نمود. برخلاف برخی از مدیران که مسئول روابط عمومی خود را همفکر و هم جهت و فردی آشنا با خود انتخاب می کنند، من این مسئولیت را به فردی توانمند که در رشته ای مربوط تحصیل کرده و بسیار نکته سنج و حسّاس و با شهامت است واگذار خواهم کرد

14- در طول یک هفته به طور تصادفی به یکی از واحدها خواهم رفت و مدتی در آنجا نشسته و ناظر بر چگونگی رتق و فتق امور خواهم شد. نکات ضعیف و قوی را یادداشت نموده و در جلسه ای با آنان، موارد را بررسی خواهم کرد. کارکنان باید درک کنند که بین فرد ساعی و وظیفه شناس با فرد از کار در رُوی کارشکن ، تفاوت فاحشی وجود دارد. برای تقویت درک این تفاوت از تنخواه سازمان به کارکنان تلاشگر پاداش سفر سالانه با خانواده را خواهم داد. هر سازمانی درآمد و یا بودجه ای برای روز مبادا دارد و من به جای استفادۀ شخصی از آن جهت دادن هدیه و کادو به همترازان خود ، ترجیح می دهم کارکنان زحمتکش خود را تشویق نمایم و انگیزه های شغلی آنان را تقویت کنم. برای دفعات بعدی پاداش هایی متناسب در نظر گرفته خواهد شد چون صرف شام در یکی از رستورانها با اعضای خانواده .

15 - از پذیرش هر نوع سفر زیارتی – سیاحتی خارج از عرف پرهیز نموده و در صورت نیاز با هزینه شخصی سفر خواهم کرد. امتیاز چنین سفرهایی را برای کارمندان شایسته خود با همراهی خانواده ، به عنوان پاداش تشویقی خواهم داد.

16- برای رفت و آمد از وسیلۀ نقیلۀ شخصی و یا عمومی استفاده خواهم کرد.

17- از قدرت و توانایی نماینده مجلس و یا استاندار و فرماندار و..... برای حل و فصل مسایل کاری و معضلات اداری استفاده خواهم کرد.

18- یک نشریه داخلی برای اطلاع رسانی از فعالیت ها و عملکردهای انجام شده و مورد انتظار در سازمان خواهیم داشت و کارکنان قادر خواهند بود مقالات و نکته نظرات خود را جهت درج در آن ، ارائه دهند.

19 - تلاش خواهم کرد تا حد امکان کتب جدید و دیدگاه های نوین علم مدیریت را مطالعه نمایم و آنها را در مدیریت خود لحاظ نمایم. در ضمن اگر از کشورهای موفق و پیشروی علم مدیریت و فعالیت اقتصادی ، فیلم و یا گزارشاتی در دسترس داشته باشم حتما با کارکنان خود به تماشای آن خواهم نشست.

20 - در ایام خاصی چون روز کارمند و یا ماه رمضان و یا ولادت معصومین و..... حداقل در طی یک سال ، دو بار با کارکنان خود جهت صرف
ناهار و یا شام ، یکجا جمع شده و روابط انسانی مستحکمی را به وجود خواهم آورد.

20 پیش شرط مدیریت متفاوت در جامعۀ ما

قدرمسلم موارد بسیار دیگری نیز هست که دارای اهمیت و ارجحیت است تا مسئولیت خود را به نحو احسنت انجام دهم لذا تلاش خواهم کرد بر روی موارد دیگر نیز حین انجام وظیفه و برخورد با آنها ، حساسیت نشان دهم. برای من شرط اول مدیریت ، تقویت روابط انسانی است لذا با در کنار آنها بودن و همراهی آنان در فراز و نشیب ایام ، فاصلۀ خود را با آنان به حداقل رسانده و سازمان را همگی با هم مدیریت خواهیم کرد.
مدیریت فصل تمایز انسانها از یکدیگر نیست. حساسیت مسئولیت مدیر در توانمندی او برای حل و فصل مشکلات و معضلات سازمانی و رهبری و هدایت مجموعۀ افراد زیرمجموعه است. یک مدیر وقتی خود را تافته ای جدا بافته از مجموعۀ افراد سازمان تحت سرپرستی خود می بیند، پشت درهای بستۀ مدیریت و دیوار بلند جدّیت و قاطعیت خشک و غیرمنعطف ، تنها می ماند. یک مدیر می بایست از حلقۀ جادویی مقبولیت ، محبوبیت و موفقیت عبور کند تا بتواند باری از دوش جامعه بر داشته و بر زمین بگذارد نه این که حجم و ضخامت آن را بیفزاید.

مدیر موفق فردی است که وقتی مدت انجام مأموریت اش تمام می شود و هنگام خداحافظی فرا می رسد همه از رفتن او دلتنگ و ناراحت باشند نه خوشحال و هیجان زده. می توان همه چیز را جور دیگر نگاه کرد فقط کافی است چشم ها را بشوئیم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

20 پیش شرط مدیریت متفاوت در جامعۀ ما

دوشنبه, 12 آذر 1397 16:58 خوانده شده: 1486 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ثریا ساجدی 1397/09/12 - 19:49
پایین اوردن کیفیت سیستم اموزشی کشوربا وارد کردن نیروی های خرید خدمات اموزشی و بسته های حمایتی،غیر تخصصی و غیر مرتبط و فقط با لابی گری وارد بدنه ی اموزش و پرورش و مدارس شدند و عدم شایسته سالاری....
ثریا ساجدی کرمانشاه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/14 - 19:46
خواهر گرامی خانم ساجدی نیا از کرمانشاه

بدانید که گوش زمین ناشنواتر از گوش آسمان نیست
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/14 - 19:47
ببخشید نیا اشتباه شد
پاسخ + +2 -1 --
ثریا ساجدی 1397/09/12 - 20:00
وزارت آموزش و پرورش با وارد کردن بسنه های حمایتی صرفا نیروهایی غیر مرتبط ،غیر متخصص،آموزش ندیده ،گزینش نشده بدترین ضربه را به کیفیت سیستم آموزش و پرورش وارد کرده است و هم چنین با تعلل سه ساله در اجرای مصوبه ی ۹۵ از حق مسلم اموزش دهندگان نهضت چشم پوشی کرده است.
ثریا ساجدی
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 22:52
سلام
با آرزوی حل اساسی مشکلات آموزش دهندگان سراسر کشور.
این مهم نیز به مدیریت مدبرانه نیازمند است. امید که در سایه
شایسته سالاری هر چیز در جای خود قرار گیرد. تشکر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/14 - 20:04
خواهر گرامی سرکار خانم ساجدی

تازه اگر گزینش شوند درست گزینش می‌شوند؟ ضوابط، قوانین و مقررات جذب از گذشته تا حال مثل نامه شماره 2200/92366/680 به تاریخ 1397/8/30 آموزش و پرورش خراسان جنوبی با مهلت 97/9/15 صحیح و نامه‌های تبعی آن صحیح ترین بوده که گزینشش صحیح باشد؟ رحمت خدا بر آنکس که سوابق همکاری خود را با آپ که دارای شاهد عکس و دبیر و دانشجو بود را مطرح کرد ولی گوشهای ناشنوا و چشمهای ترسو در بیان واقعیات آن سوابق را ندادند؟ چه کرمانشاه باشد چه تهران؟ چه سر پل ذهاب باشد چه سر پل رودهن!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/14 - 20:06
حق مسلم؟؟ فکر کنم یا فکر نکنم؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/09/12 - 21:42
معلمان نیاز به یک سازمان فراگیر کشوری دارند که نمایندگان خود را بصورت آزاد انتخاب کنند تا این نمایندگان تصمیمات اصلی آموزس و پرورش را بگیرند معلمان نیاز به یک مجلس آزاد دارد بدون هیچ گزارش سیاسی با رای معلمان که برنامه بدهد و آموزش و پرورش انجام دهد .....نه اینکه یکنفر مثل ترکما الهیار پاشا برای همه معلمان تک و تنها تصمیم بگیرد اداره آموزش و پرورش باید نماینده اجرایی نظرات مجلس معلمان باشد نع رئیس بلامنازع و زیر نظر مجلس و اخبار 20 و 30 و غیره نباید نوبخت حقوق معلمان را مشخص کند در مقابل ملت کاره ای نیست به گفته امام نوکر مردم باید باشند نه اینکه با تورم چند صد درصد برای سال بعد نسخه 20 درصد بپیچد و فکو و فامیلش در خارج خوش باشند
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 23:04
سلام
ظاهرا تمامی کاستی ها در سایه نبود مدیریت علمی وسیستماتیک
بوجود می آید. نه این که در جامعه ما افراد شایسته نیست، برعکس
سوز و توانایی مردان و زنان بسیاری برای مدیریت زبانزد است منتهی
دو عیب بزرگ وجود دارد :
اول: انتصاب ها درست نیست.
دوم : بعد انتصاب تغییر 180 درجه و حتی گاه 360 درجه ی مدیران.
باید به هر دو مورد بیندیشیم و برای اصلاح آن آستین بالا زنیم.
از موارد اساسی مشکلاتی که برای معلمان وجود دارد و شما به برخی از آنها اشاره کردید همین دو مورد هست. تشکر
اشاره کردید در سایه ی همین دو مورد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 23:04
سلام
ظاهرا تمامی کاستی ها در سایه نبود مدیریت علمی وسیستماتیک
بوجود می آید. نه این که در جامعه ما افراد شایسته نیست، برعکس
سوز و توانایی مردان و زنان بسیاری برای مدیریت زبانزد است منتهی
دو عیب بزرگ وجود دارد :
اول: انتصاب ها درست نیست.
دوم : بعد انتصاب تغییر 180 درجه و حتی گاه 360 درجه ی مدیران.
باید به هر دو مورد بیندیشیم و برای اصلاح آن آستین بالا زنیم.
از موارد اساسی مشکلاتی که برای معلمان وجود دارد و شما به برخی از آنها اشاره کردید همین دو مورد هست. تشکر
اشاره کردید در سایه ی همین دو مورد
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 23:19
سلام
مدیریت ها دو عیب اساسی دارند :
اول : انتصاب ها صحیح نیست.
دوم : بعد انتصاب برخی از مدیران 180 و گاه حتی 360 درجه
تغییر ماهیت می دهند.
آموزش و پرورش بیشتر از هر سازمانی در گیر این مصیبت است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 23:27
ببخشید پیام ارسال نمی شد قاطی شد.
پاسخ + 0 0 --
ابوالفضل 1397/09/14 - 20:22
مگه 360 برگشت به نقه اول نیست خخخخخخ
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/14 - 21:41
سلام
جناب ابوالفضل ، طی حرکت 360 درجه ،تغییرات شخصیتی
و عملکردی مدیران صورت می گیرد. هر درجه یکسری تغییرات.
و تا برگشت به نقطه اول ، کلی از خود بی خود شده است.
من جوکی ندیدم که خنده تان گرفته است.پرگار نیست آدمی
است با فراز و نشیب بسیار.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/15 - 08:32
در ضمن در تغییرات مدیر 360 درجه به جاهای باریک تر از مو می رسد نه به نقطه اول. حتی اگر از کار برکنار شود و یا استعفا دهد و یا مدت مدیریت اش به اتمام برسد ، او دیگر آدم 5 سال پیش نخواهد بود. شما همان فرد 10 سال پیش هستید ؟ مکان و زمان دو متغییری است که بر هر چیز اثر تغییردهنده دارد. بر محیط ، افراد ، ساختار اداری و.......در جهان هستی،
همه چیز در حال دگرگون شدن هستند و هیچ چیز به جای آغاز خود برنمی گردد.
پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/09/12 - 22:19
خانم امامی با سلام فاصله مابین مدیر و کارکنان وسوء تفاهم ، ترس و واهمه جهت برقراری ارتباطی سالم ، افزایش جوّ منفی در محیط کاری...گاهی بدلیل قرار نداشتن افراد در جایگاه های واقعی خودشان است و این دیدارهای تشریفاتی درمان این درد عمیق اجحاف و اغماض بر توانمندی همکاران شایسته نیست!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 07:26
سلام
ما هم بالاخره تجربۀ ده تا 12 مدیر طی خدمت خود را داشته ایم. ترس از مدیر ، فرآیندی است که زیرمجموعه و یا کارکنان به مدیر القا می کنند. مدیر با خود حساب می کند همه از من می ترسند رفتارشان چنین نشان می دهد و برای همین احساس قدرت کذایی در او ، شدت این ترس را بیشتر می کند.
چند سال پیش بنا به موقعیتی ، سوار جلوی وانت بار شده بودم ، راننده آشنا بود، بی مهابا رانندگی می کرد گفتم یواش، گفت : نترس من وانت می رانم همه از تصادف با من واهمه دارند!!! این تلقی چگونه بوجود آمده است ؟ از تلقی ما.او باور کرده بود که جماعت از او می ترسند. اگر به ترس است راننده از هر وسیله نقلیه باید بترسد ، تصور تصادف با اتوبوس که ترسناک تر است.
القای کارکنان باعث توهّم ترس آنان از مدیر می گردد و چون امنیت شغلی نیست از ترس توبیخ و اخراج و انتقال، تعدادی از آنان خارج از حد نورمال می ترسند و محافظه کاری موج می زند. کارکن یا کارمند نتیجۀ ماندگاری خود را در سازمان تبعیت آمیخته به ترس می داند که همین به کار مدیر زیاد می آید. و گرنه ترس واقعی در بین نیست.او هم مثل من و شما.
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/14 - 08:12
سلام مجدد...خانم امامی مقصودم این بود که حلوا حلوا دهان شیرین نمی شود...اینکه مدیر فقط دیدار داشته باشد با مجموعه کافی نیست...اقدام و عمل لازم است...و یکی از حلقه های مفقوده ی آموزش و پرورش ما این است: که تصمیمات بزرگ از سوی افراد با ظرفیت کوچک گرفته می شود و افراد کاردان و لایق معمولاً نقشی در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها ندارند در بخش ستادی آموزش و پرورش...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/14 - 09:25
خوب در دیدگاه مثال بنده ، نتیجه دیدارها با کارکنان به
مشاهده ضعف ها و قوت ها منجر خواهد شد و بعد ایشان
برای حذف یکی و تقویت دیگری ، تلاش خواهد کرد . اقدام
خواهد کرد.
پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/09/12 - 22:24
مسئول روابط عمومی خود کاش فقط همفکر و هم جهت و فردی آشنا با خود انتخاب می کردند،در حال حاضر بزرگترین هنر روابط عمومی ها اجرای شو و نمایش است!!نمایشگاه دستاوردهای یکساله...از کاه کوه می سازند!!و عوامفریبی و حرکات پوپولیستی...و بطور جدی با هرگونه شفافیتی مشکل دارند...کلاً بامجلات رزد و سگ ولنگرد فقط مشکل ندارند...ومنتقد پاستوریزه وتاب شنیدن دو کلمه حرف حساب رو ندارند!! ژست اپوزوسیون هم میگیرند برای روزمبادا!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 07:32
وقتی متصدی روابط عمومی آشنا و هم فکر مدیر هست ، هر دو پوشانندۀ ایرادات و کاستی ها و ضعف های یکدیگر می گردند. شخصیت فردی و اجتماعی هر دو مساوی هم می گردد. لذا خطاها دیده نمی شود. یا رفتار موازی آن دو مانع ،انجام کار مفید و خارق العاده ای می گردد. آن دو در آیینه ، همدیگر را می بینند نه کاستی ها را . برای همین آب از آب تکان نمی خورد.
برخورد آرای گوناگون باعث ایجاد تغییر مثبت و یا انجام بهینۀ امور اداری می گردد. شما اداره و یا سازمانی را تصور کنید که مدیر و معاونان و مسئول روابط عمومی آن تقریبا مشابه هم می اندیشند و یا خطوط فکری یکسانی دارند،اوضاع چگونه خواهد بود؟ شهر در امن و امان است!!!!!
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/14 - 08:17
کاش به شهر در امن و امان بودن اکتفا می شد!!ما امروز سازمانی را می بینیم که روابط عمومی آن به جای برقررای فضای گفتمان و نقد و آسیب شناسی و ایفای نقش مدعی العموم در برابر روسای سازمان فقط نقش وکیل مدافع و در بسیاری از مواقع نقش های نمایشی و ارائه تصویری خلاف واقع را ایفا می کند!!و گاهی هم نقش اپوزوسیون!!البته وضعیت روابط عمومی در قیاس با گذشته اندکی بهبود پیدا کرده اما متأسفانه کارهای انجام نشده ی بسیاری است که بدلیل عدم اقبال روابط عمومی از نظرات و آسیب شناسی منتقدین و فقدان اتاق فکر نقاد و میل به شنیدن تعریف و تمجید دچار ایستایی شده...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/14 - 09:22
به همان دلیل موازی بودت. برای همین یک مدیر واقعی
جسارت انتخاب فردی برای روابط عمومی را خواهد داشت
که چون خودش نمی اندیشد. در همین نظر اشاره کرده ام
در خانواده اگر زن و شوهر همفکر باشند کمتر اختلاف دیده
می شود اما اگر مثلا زن به اشتغال خود معتقد باشد و مرد
ترجیح دهد جای زن در خانه برای بچه داری و همسرداری و
خانه داری است اختلاف شدت می گیرد.
پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/09/12 - 22:28
نکته سنج و حسّاس و با شهامت!!!!این صفات در زمره ی مواردی است که اگر فردی بخصوص در روابط عمومی داشته باشد،به طرفه العینی یه آدم بی بته و بی معرفت زیرآبش رو میزنه...من تجربه اش رو داشته ام...مدیران بخصوص بسیاری از مدیران ارشد از نقد و نکته سنجی و شهامت بیزارند!!معمولاً نیروی تابع و فرانبردار و چاپلوس رو ترجیح میدهند و نیروی با شهامت را پرحاشیه و نامتعادل و دردسر میدانند!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 07:37
بله درسته ، چون مدیران درست انتخاب نمی شوند. یک مدیر واقعی می فهمد که شعور افراد زیر دست هر چقدر متعالی باشد ، سازمان و یا اداره نیز رشد خواهد داشت.
غالب مدیران انتصاب نشده دچار کُمای از دست دادن میز مدیریت می شوند و برای همین متحمل افکار مخالف خود نیستند. چون آن را عاملی برای اتمام مدیریت خود و یا به مخاطره افتادن آن می دانند. آنان نیز به بالاتر از خود یعنی سلسله مراتب سازمانی پاسخگویند. دست بالای دست بسیار است. آنان همگی از یک صلاحدید مابین خود حمایت و پشتیبانی می کنند. یک هاله ای ناپیدا اما بسیار قوی که تداوم مدیریت آنان را ممکن می سازذ. یک مصلحت خاص مدیران ، که این مصلحت همیشه به نفع عموم نیست و همیشه سالم نیست.
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/14 - 08:23
خانم امامی در یکی از همین اداره کل های همین حوالی 5سال قبل یکی از نیروهای خوشفکر و منتقد بعنوان رئیس روابط عمومی از سوی مشاوران مدیرکل به ایشان پیشنهاد شد اما چون تفکر نقاد داشت و اهل تعریف و تمچید نبود،مدیرکل وقت فرد دیگری که باقی مانده از سیستم دولت قبل در روابط عمومی بود اما دستی قوی بر آتش تعریف و تمجید و عجب سری و پایی و...داشت بعنوان مسوول رئوابط عمومی منصوب و اون گزینه خوشفکر و توانمند پیشنهادی را بعنوان کارشناس روابط عمومی منصوب کرد و زیردست این مسوول خفت و خواری داد و بعد حدود دوسال هم عذرش رو از ورابط عمومی خواستند چون اهل تعریف و تمجید نبود و گفتند کار نمی کنه و کم کاره و حاشیه داره و...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/14 - 09:18
خوب دلیل آن آشکار است. سیستم انتخاب مدیران جز و کل
بیمار و مغرض آلود است. این روند باید از سیاسی کاری
به دور باشد. ریشه های سرطانی سیاست بر همه چیز پنجه
انداخته است. انقلاب باعث شده است همه چیز و کس ، عطر
و بوی سیاسی به خود بگیرد. اقتصاد و فرهنگ و شعر و هنر
و تولید و خرید و فروش و تحصیل و....... همه چیز ما در
پنجول سیاست اسیر است و این آفت است نه هنر.
پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/09/12 - 22:30
خطاها و لرزش ها ؟!!مگه خطا و لرزشی در کار مدیران وجود دارد در سیستم آموزش و پرورش؟!اگرخطا و لرزشی باشد حتماً از ناحیه پایین ترین و بی پناه ترین سطوح سیستم است!!!!!!!!!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 07:42
مدیر موفق ، هر روز و در هر عمل خود با وسواس علمی ، باید کارکرد و عملکرد خود را تجزیه و تحلیل کند تا درک کند کجا اشتباه کرده است تا یا جبران کند و یا تکرار نکند. چون اشتباه و خطا زایندۀ اشتباه و خطایی دیگر و بیشتر است. بنیان یک کار اگر با خطا آغاز شود مثل یک گوی بزرگتر و بزرگتر می گردد و جبران آن ناممکن تر می شود.
ارتکاب هر خطایی توسط مدیر یعنی از بین رفتن فضای سالم سازمانی و به مخاطره افتادن مدیریت. مدیران باید ریسک پذیر باشند اما خطاکاری آنها باید جزء 5 درصد قانون احتمالات باشد.
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/14 - 08:25
معمولاً شما کمتر مدیری را در سیستم پیدا می کنید که به اشتباه خحود قائل باشد و یا اساساً در صدد جبران بربیاد...همین الانش اگر در همین صدای معلم بوضوح نقد و تحلیل انجام بشه که فلان کار فلان مدیر در فلان برهه اشتباه بوده!!اون مدیر هرجای دیگه ای تو این سیستم باشه تمام توانش رو به کار میگیره که به اون منتقد صدمه بزنه و نابودش کنه و دیگه اثری از اون منتقد باقی نمونه...بله چنین است رسم سرای درشت خانم امامی!!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/14 - 09:13
کرده های مدیران درست نیست چون شرایط انتخاب آنان
صحیح نیست. سوگیری و مرام گزینی ها توسط مدیران
فقط برای مدیر شدن ، شاخص علمی برای تعیین آنها
نیست. مدیر فقط به قابلیت های تحصیلی و یا تجربه ای
نیاز ندارد ، مدیر باید به مراتبی از اخلاقیات انسانی نیز
مسلط باشد. شخصیت فردی و اجتماعی مدیر هم در انتخاب
او باید دخیل باشد.
پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/09/12 - 22:36
صندوق پیشنهادات و انتقادات کارکنان با مراجعین!!!!فقط دکوره وجالب تر اینکه اکثر این صندوق ها در مقابل دوربین های مدار بسته ی حراست قرار گرفته است...هیچ گوش شنوایی جهت شنیدن و هیچ چشم بینایی برای خواندن این وجیزه ها نیست...تک تک این مسیرها رو رفته ام و با اطمینان میگم که هیچ تأثیری نداره!!چون اراده ای بر پاسخگویی و رسیدگی واحقاق حق نیست!!در خوش بینانه ترین حالت در پاسخ میگن حالا کاریه که شده شما بگذر وپیگیری نکن چون واسه خودت بد میشه یا یه چی میزارن تو پرونده ات...بی خیال شو!!در این سیستم بی خیال شو شما چه انتظاری داری؟!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 22:49
سلام
تمامی مواردی که اشاره کردید وضع موجود است و
تمامی مواردی که بنده در مثال فرضی خود اشاره
کرده ام وضع مطلوب است.
یکی از ایردات غالب افراد عادت کردن به روال موجود
و متعارف فرض کردن آنهاست و جالب تر آن که صدای
اعتراض خودشان علیه همین شرایط همیشه بلند است.
پس می توان حتی فقط با عملی ساختن برخی از 20
مورد بالا، همت کرد و در اصلاح نگرش مدیریت سازمانی
چشم ها را شست و طور دیگر نگریست.
عادت به وضع موجود بدترین و مسری ترین بیماری جامعه
ماست. چرا تا مدیر می شویم بجای تعهد بیشتر و جدی تر،
بی مسولیت تر می شویم ؟
تشکر از تحلیل تان.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 07:50
قبلا برای نظرسنجی و جای خالی آن در سازمانها ، مطلب نوشته ام. نتایج نظرسنجی اگر سئوالات
هدفمند تنظیم و در محیطی سالم اجرا گردد ، برای تداوم مدیریت معجزه می کند. نظر و یا انتقاد یعنی دیدن زوایای پنهان رفتار مدیر و یا معاون و........ افراد قادر نیستند واقعیت ها را در درون خود ببینند و یا احتمال وجود آنها را باور کنند و اکثرا ما رفتارهای ناخوشایند درونی خود را انکار می کنیم این طوری راحت تریم، اما اگر شعور استفادۀ درست از این صندوق انتقادات و پیشنهادات را داشته باشیم همیشه چند قدم جلوتر خواهیم بود.
در یادمان باشد اگر چیزی هست ، ضرورتی برای موجودیت آن پیش بینی شده است. عدم استفادۀ ما از آن و یا نادیده گرفتن آن ، علیه خودمان هزینه می شود. بوجود آوردن فضای اعتماد برای کاربرد صحیح از این صندوق ها یعنی موفقیت مرحله ای از توان مدیریتی .
پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/09/12 - 22:39
صبحانه که هیچ!!ناهارهای کشدار اداری و ارباب رجوع هایی که با کودک خردسال خود باید بوی غذا را استشمام کنند و یه گوشه ی حیاط اداره بیاستند تا حضراتکه بصورت گروهی هریک اداره ی خود را تعطیل نموده اند شکم آگنده کنند،بلکه برگردند و یه نامه برای ارباب رجوع بزنند!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 08:03
متأسفانه در کشور ما همه کاستی ها به حساب اقتصاد نوشته می شود اما هرگز این ضعف ها را ناشی از سوء مدیریت نمی دانیم.البته یک برون افکنی مؤثر و جادویی است. شما بهتر از من می دانید که هر وزارتخانه و سازمانی ، خرده حساب های بسیاری دارد که در موارد نابجا هزینه می شود، یک مدیر با قابلیت اولویت بندی برای اثربخشی بیشتر ، ابتدا به همین قضیه صبحانه و.... می اندیشد. طبق نظریه تیلور هر قدر به کارگر و کارکن بیشتر سرویس بدهیم ، بهره وری هم به همان میزان و حتی گاه بیشتر از آن افزایش می یابد.اهمیت صبحانه خوردن بر هیچکس پوشیده نیست و اکثر کارمندان، یا خانوادگی با عجله از منزل بیرون می آیند و یا مرد خانه هنگام سرکار رفتن ، اهل و عیال در خوابند،یا ساعت 6 صبح اشتهایی برای خوردن ندارند. لذا صبحانه نخورده سرکار می روند.
ادامه دارد....
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 08:03
یک مدیر کاردان ، به بهترین نحو می تواند این مقوله را مدیریت نماید که در انجام امور اداری کاستی پیش نیاید و ارباب رجوع معترض نگردد. بدترین صحنۀ برخی ادارات ساعات صبحانه خوری است ، رؤسای بانک ها این مهم را با متانت و وقار در ایوان بانک مدیریت می کنند.
ما معلمان که مجبوریم پول چایی خود را هم بدهیم صبحانه پیشکش مدیران !! الان فوری می گویند با کدام پول !!!
پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/09/12 - 22:43
یه قانون نانوشته در ادارات میگه که افراد بالادستی همه ساعی و کوشا هستند و افراد پایین دستی بخصوص اگرمنتقد باشند از زیر کار در رو و کم کار هستند!!بیشترین کار روسای ادارات جلسه وجلسه وجلسه است و حرف و حرافی وکارشناس بخت برگشته متولی تمام کارهای روی زمین ماندهو به هیچ عنوان مفهوم کار گروهی محلی برای اعراب نداره!!امکانات و اختیارات با افراد بالادستیه و امور مبتنی برفعل وعمل واجرا با افراد فرو دسته...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 08:10
ظاهرا شما تجربۀ عملی دارید. تصور می کنم شما همان مدرس آزاد مشهور سایت هستید و بنا به دلایلی موقعیت شغلی خود را از دست داده اید لذا تجربه دارید.
درصد نمی گویم غیرعلمی خواهد بود اما خیلی از ما تحمل نقد و انتقاد را نداریم. چون والدین، ما را همیشه با صفات خوب تعریف می کنند و خودمان هم باورمان می شود تافته ای جدا بافته ایم. امروز این بیماری در مدارس خاص ، بیشتر رواج دارد و وای به حال همسران و همنشینان آنان در آینده.باید فرزندان را منطقی تر و واقع بینانه تر تربیت کنیم تا فقط خود را نبینند و یا توانایی دیدن زوایای پنهان رفتار و شخصیت خود را داشته باشند. تحمل نقد یعنی رشد شخصیت فردی و اجتماعی.
پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/09/12 - 22:48
از وسیله ی نقلیه شخصی یا عمومی که دیگه نگید!!جون اکثریت قریب به اتفاق این مدیران به ماشین های پلاک قرمز بیت المال بسته است...!!اگر مواردی سراغ دارین در کل کشور که از وسیله ی شخصی یا عمومی استفاده میکنه اطلاع رسانی کنید!!فقط آقای صیدلو را سراغ دارم که در کنار همکاران در سرویس می نشست.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 23:13
سلام
داماد خودمان رییس یکی از مناطق گاز استان هستند و با
ماشین شخصی به محل کار می روند . مثال خواسنید مورد
عینی ذکر کردم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 23:21
جناب شاکی ، امیدوارم ایمان شما به جناب آقای صیدلو حقیقی باشد
و بعد مدتی شرمنده ی دفاع خود نباشید.
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/13 - 00:22
خانم امامی من قدرت پیش بینی آینده را ندارم...عرضم بر اساس آنچه تا به الان از ایشان استنباط نموده ام می باشد...و قطعاً در مورد عملکرد کنونی ایشان در آینده ای نزدیک می شود قضاوت داشت...پس شرمندگی ندارد!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 08:30
جناب شاکی ، من تجربۀ گذشته را نمی دانم اما مسئولیت جناب آقای صیدلو حقیقتا دشوار است
چون سایتی چون صدای معلم ناظر برا افعال ایشان
خواهد بود. ما در این سایت ایشان را شناختیم.
بنده از آذربایجان شناختی از ایشان ندارم ، اما در
سایۀ سایت انتظار دارم. البته این انتظار مثبت و
خوشایندی است. و گر نه من بازنشسته را چه به مدیر کلی یک شهرستانی دیگر.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 09:45
جناب شاکی هیچکس قدرت پیش بینی آینده را ندارد. اما جسارتا
اعتدال در هر رفتاری معقول و پسندیده است. لزومی به دفاع
همه جانبه و بیش از حد از یک فرد ولو برادر خود آدم نیست.
انسانها تغییر پذیرند. باید اندیشید چگونه می توان موثر و مفید
بود؟
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/13 - 22:08
خانم امامی گاهی این دفاع های همه جانبه...تلنگری جهت اندیشیدن به این نکته است که چرا در مواقع خاص عملکرد متفاوت داشته اند!!البته دیگه الان مشاور اجرایی منصوب نموده اند و دوستان مورد وثوق تر و احتمالاً از نظر ایشان شایسته تر هستند که وارد گود شوند...و کم کم غبار حقیر در مطالب مربوط به ایشان زدوده می شود...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/14 - 09:09
در جامعه ما دفاع همه جانبه یعنی صم بکم عمی بودن.
لذا هر کس حد خود را بشناسد بهتر است. خیلی از امور
جزیی از شرح وظایف شغلی و یا وظایف فرد است و
عدم انجام آن توسط اکثریت ، باعث می شود که ما تصور
کنیم آن یک فرد وظیفه شناس تافته ای جدا بافته است.
پاسخ + +4 0 --
شاکی 1397/09/12 - 22:50
نشریه ای هم اگر در سازمان منتشر شود،فقط حیف ومیل بیت المال است و مجالی برای خودنمایی همان مدیران ارشد و روسای ادارات ونه امکانی جهت نقد و بررسی وآسیب شناسی و واکاوی...تجربه ی این مورد را هم بارها داشته ام!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 23:26
فرمالیته انجام دادن هر مسولیتی ، حیف و میل بیت المال است.
اما باید بیندیشیم که چرا ما نیز به همراه مدیران از خطوط اصلی
منحرف می شویم و تابعی دست بسته می گردیم ؟ هر چه باشد
مدیر است و بس . خدا که نیست. پس ما با تابعیت محض از مدیران،
بی کفایت ، خود نیز بی کفایت می شویم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 08:14
تدوین نشریه تخصصی و جذاب برای مطالعه و پیگیری ، یعنی پیشبرد اهداف آموزش ضمن خدمت کارکنان. مدیر می تواند با نظارت و هدایت این نشریه به صورت هدفمند اهداف خود را به طور غیر مستقیم به زیردستان ابلاغ کند. سُستی در نگارش و انتشار نشریه داخلی ، جرم عادت کردۀ ما ایرانی هاست که از مطالعه بیزاریم. لقمۀ آماده و عملی برای ما مطلوب تر است. اما اگر نخوانیم نمی فهمیم ، یاد نمی گیریم ، نو نمی اندیشیم و.....
پاسخ + +4 0 --
شاکی 1397/09/12 - 22:53
دیدگاه های نوین علم مدیریت!!!!!!!!!!!در آموزش و پرورش!!حکایت مجلس سنای قهوه تلخه..یا حکایت عوض شدن خونه ی کلاغه است!!ابتدا باید هرکس در جایگاه شایسته ی خودش قرار بگیرد وافراد شایسته مجال عرض اندام در زمینه ی مدیریت پیدا کنند در غیر اینصورت با این وضعیت عالمان علم مدیریت هم هیچ کاری نمی توانند بکنند برای برخی از مدیران این سازمان عریض و طویل!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 08:17
اگر دقت کنید با طعنه ای ظریف در پاراگراف اول متن شایسته سالاری ترسیم شده است.
بنده می توانستم به صورت تکراری و خشک از مدیریت علمی بنویسم ، نه مدیر هستم نه رشتۀ تحصیلی ام است ، اما یک ترم کامل دانشگاهی اصول علم مدیریت خوانده ام و تحقیقی موفق در این خصوص داشته ام.
اما اگر عنوان را نگاه کنید قید کرده ام مدیریت متفاوت در جامعه ما. یعنی متناسب با فرهنگ جامعه ما نه منطبق با مدیریت علمی.
پاسخ + +4 -1 --
شاکی 1397/09/12 - 22:55
روابط انسانی مستحکم زمانی ایجاد می شود که هر کارمندی متناسب با جایگاهوتوانمندی خودش در سازمان مورد توجه قرار بگیرد و فرصت سازی و فضاسازی و ظرفیت سازی در سازمان ایجاد شود!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/12 - 23:14
جناب شاکی نیست ها را عرض نکرده ام بنده هست ها را
لیست کرده ام.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 08:50
تبعیت بی چون و چرا ، بدون تامل و تفکر و خلاقیت ، بد دردی است
برای برخی از ما. به به گویی ها ، تعارفات کشنده و غیر قابل تحمل،
تایید و تحسین های غیرلازم، غیبت و.... رفتارهایی است که پیچیدگی
روابط اجتماعی نامتعارف را بیشتر می سازد.
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/14 - 08:36
گاهی به یک دانش آموز تنبل کلاس عنوان پرفسور داده میشود...آیا این یک تعریف است؟!یا هشدار؟!گاه یتلنگر لازم است برای اینکه یک وضعیت خوب ایجاد شود باید بگوییم فلانی اینگونه است اما مقصودمان این است که اینگونه شو!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/14 - 09:05
سلام
جناب شاکی ، ترغیب و تشویق دانش آموز و یا فرزند یک مقوله
است اما تمجید فرد بزرگتر آن هم مدیر ، مقوله ای دیگر.
اولی باعث خودباوری و حرکت رو به جلو می شود اما دومی
باعث از خود بیخود شدن و کبر و غرور.
تعریف و تمجید بیش از از حد از یک فرد بالغ خصوصا مدیر و
مافوق ، بجای تقویت رفتار خوی و نیکو، باعث ایجاد باورهای
اشتباه و انحرافی می شود.
کودکان ظرفیت و قابلیت تعریف و هندوانه زیر بغل گذاشتن را
دارند اما بزرگترها خیر.
قدردانی ویژگی مطلوبی است اما افسانه ی خدایان خیر.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/14 - 12:39
رفتار خوب و نیکو
پاسخ + +1 0 --
امامی 1397/09/12 - 23:06
جناب شاکی یک نقد برای متن می نوشتید بهتر نبود ؟
تقریبا همه می دانند مشکلات فعلی را . چگونه شرایط
موجود را اصلاح کنیم؟
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/13 - 00:25
بله...شاید نقدی هم نوشتم...هر چند بابت آخرین نقدی که نوشتم تاوان سنگینی دادم...!!اما باید برای اصلاح امور تاوان و هزینه داد...و راهی جز این نداریم...اما اینکه چگونه شرایط موجود را اصلاح کنیم ابتدا باید ببینیم اراده ای بر اصلاح امور از سوی مجریان امر وجود دارد یا خیر...اما راهی جز مطالبه گری و فریاد کاستی ها و دمیدن مکرر بر این سوتک رسانه ها وجود ندارد....
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 08:35
جناب شاکی ، بنده فقط خواستم تلنگری بر مدیران منصوب شده خصوصا جدیدی ها بزنم تا یادشان باشد که خودشان روزی از شرایط موجود ناراضی بوده اند لذا با هوش و حواس زیاد و خاص وارد عرصه مدیریت شوند. ملت هوشیار و بیدار است و ما هر چقدر هم از بی تفاوتی سخن بگوئیم مردم امروز مساوی با بیست سی سال پیش نیست. سطح آگاهی ها و مطالبات افزایش یافته است و مدیریت در چنین برهه ای مهارتی ویژه می طلبد.
پاسخ + +2 0 --
امامی 1397/09/13 - 11:45
با سلام و احترام ،
جناب آقای پورسلیمان از همراهی و همکاری شما مدیر محترم
سایت سپاسگزارم.به عنوان یک کارشناس متخصص مدیریت ،
افتخار می دادید و نظر خود را ابراز می داشتید. قدر مسلم
نظرات اهل فن ظریف تر و دقیق تر است و ارزش دانستن را
دارد. من فقط خواستم عرض کنم که برای مدیر موفق بودن، لازم
نیست راه دور رویم و یا ناکجا آباد . با دقت در انجام کوچک ترین
موارد نیز می توان متفاوت و محبوب بود. مدیریت بر اساس فرهنگ
و بوم خود به همراهی نظریه های علمی ، با قراین ملی هماهنگ تر
است.باز برای زحمات درج مطلب و نظرات از حضرتعالی سپاسگزارم.
پایدار و سربلند باشید .
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1397/09/13 - 16:18
سلام

خانم امامی

از لطف شما سپاسگزارم .

الام چند وقتی است که می خواهم یاددادشتی را تکمیل کنم اما فرضت نمی شود .


اداره رسانه بر اساس آن چه مورد نظر است وقت گیر است و انرژی می برد .

اما در یک جمله می توان گفت ما تاکنون در این جامعه " مدیریت " به معنای واقعی نداشته ایم .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 16:39
سلام و خسته نباشید.
یقین تنگناهای موجود ناشی از همین نبود مدیریت
به معنای واقعی است. کاش حداقل همۀ مدیران
چون شما پاسخگو باشند.ممنونم.
پاسخ + +1 0 --
morteza 1397/09/13 - 15:28
مدیریت در کشور ما یک شرط می خواهد وتمام
آن هم داشتن رابطه است .اگر نداشته باشی نمی توانی مدیریت کنی
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 16:41
سلام
البته همۀ انتصاب ها بر اساس رابطه نیست، ولی شایسته سالاری و انتخاب مدیران از بین کارشناسان
و تحصیل کردگان رشتۀ مدیریت درصد کمتری را تشکیل می دهد.تشکر
پاسخ + +2 -1 --
دبیر دلسوز 1397/09/13 - 20:34
بفرمایید همه کامنتها شد، شاکی ، امامی، شاکی، امامی، شاکی، امامی، شاکی، امامی، شاکی، امامی، شاکی،امامی، شاکی، امامی، ... شما کار و زندگی ندارید!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/13 - 21:42
سلام همکار دلسوز ،
هر کسی را بهر کاری ساخته اند. جناب ، بسم ا..... بفرمایید
شما هم در بحث دو نفره شرکت جویید. کاش بجای شمارش
نام گذارنده ی کامنت ، محتوا را هم مطالعه و تجزیه و تحلیل
می کردید. تشکر از لطف حضرتعالی.
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/13 - 22:16
ببینید این سطح فکر ونگرش وطراز برخی از همکاران ماست!!با این رویکرد ما می خواهیم وضعیت آموزش وپرورش بهبود پیدا کند!!ماحصل بحث و هم اندیشی جهت بهبود وضعیت میشه همین حرف!!و اتفاقاً غالب مدیران سیستم ستادی آموزش و پرورش هم همین نگرش را دارند!!!جناب دبیر دلسوز!!روابط عمومی وزارتخانه هم اتفاقاً طرز تلقی شما را دارد!!البته گاهی برای خالی نبودن عریضه چند تا همکار اهل قلم بی دردسر و موافق جریان رو هم دعوت میکنه و اتاق فکر تشکیل میده اما از کنار مطالب چالشی و همکاران اهل قلم و اهل نظری که ممکنه پاسخی به نقدشان نداشته باشه چراغ خاموش رد میشه و میگه اینا کار و زندگی ندارند؟!!!
پاسخ + +3 0 --
امامی 1397/09/14 - 09:36
سلام
من در این متن فرضی تلاش کردم تا طور دیگر اندیشیدن را
یادآور شوم.
تا نشان دهم روند فعلی مدیریت خیلی بیش از حد انتظار سیاسی
شده است و اهداف یک سازمان را تحت الشعاعقرار داده است.
تا نشان دهم می توان فقط با یک تصمیم درست و ساده از مقبولیت
رفتارهای غلط به دور بود . بدون آن که خلافی انجام بگیرد.
تا نشان دهم سرمنشا بسیاری از مشکلات و معضلات و تنگناهای
موجود جامعه مشابهت عجیب اکثر ندیران با یکدیگر است آنان خیلی
شبیه و عین هم رفتار می کنند و آن هم رفتاری نادرست.
تا نشان دهم در مدیریت متفاوت ، خلاقیت و هنر مشاهده می شود
و رقابت بوجود می آید نه در عین اندیشی.
پاسخ + +3 0 --
امامی 1397/09/14 - 09:42
تا نشان دهم هر مدیری که در انجام شرح وظایف خود یعنی
برنامه ریزی ، هدایت ، تصمیم گیری ، سازماندهی و........
سستی می ورزد ، در واقع به جامعه و منابع انسانی و طبیعی
آن جامعه خیانت می کند.
تا نشان دهم اگر فردی توانمندی لازم برای پذیرش سمت مدیریت
را ندارد با شهامت اعتراف کند : شرمنده بنده برای این شغل ساخته
نشده ام ایشان از بنده شایسته ترند.
تا آنان را وادار کنم به معانی آیات آخر سوره ی انعام بیندیشند و
درک کنند که قرار است بجز خود و اعضای خانواده اش مسولیت
200 یا 2000 و یا 2000000 نفر دیگر را بردوش بگیرند آیا
می توانند ؟
پاسخ + +3 0 --
امامی 1397/09/14 - 09:48
شاید حرکت بر خلاف مسیر آب دشوار باشد ، اما برای مدیر شدن
جاه طلبی تنها شاخص نیست ، برای وطن و سرمایه های آن نیز
باید اندیشید. مدیر شدن فقط قدرت طلبی و مسلط شدن بر عده ای
نیست ، مدیر ناخدایی است که در قبال سرنشینان کشتی مسولیت
جانی ، مالی ، اخلاقی دارد پس در طوفان و تلاطم ابتدا باید خودش
قربانی شود نه دیگری. خواستم بگویم مدیر هم انسان است آن هم
همانند انسان های دیگر . وجه تمایز فقط مسولیت است که بجا
آوردن آن هم بسیار دشوار است. بیایید انسان باقی بمانیم.
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1397/09/14 - 20:03
به هر کدوم از ما زنگ بزنند و بگن : سلام از .... ( مثلا اداره کل، یا معاونت .... قسمت... تماس میگیریم خدمتتون. تشرف بیاورید در فلان تاریخ. و اونجا پس از گرم گرفتن و خوش و بش بگن برا فلان پست سازمانی می خواهیم تشریف بیاورید، باور کنید چنان به شوق می آییم که نگو و نپرس. اول هم می پرسیم: مزایای این پست رو میشه لطف بفرمایید. و از همه مهمتر همان مبلغی هست که به حقوق اضافه میشه. از فردایش ما می شویم یک مدیر جدید!!! با کت و شلوااااااااااار .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/14 - 21:54
سلام
همکار محترم ، در دومین سال خدمتم به دلیل پی گیری برخی
موارد از مشکلات دبیرستان محل خدمتم ، پیشنهاد مدیریت همان
دبیرستان به بنده داده شد رد کرده و گفتم من برای این شغل
خلق نشده ام . طی 25 سال هم بجز تدریس ، مسولیت دیگری
نداشتم. البته شاید برخورد آقایان نوعی دیگر است و شما بهتر
می دانید. یکی از دلایل ناشایستگی برخی از مدیران ، سریع
و بدون اندیشه پذیرفتن سمت است و نداشتن شرایط لازم احراز
مسولیت برای مدیریت است.
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1397/09/14 - 20:06
شب چنان با ذوقی خانواده را به شام دعوت میکنیم و جشن میگیریم که نگو. همه اقوام و دوستان را هم در تلگراااااااام خبر میکنیم که من دارم میرم فلان قسمت سازمانی. بَه بَه و چَه چَه. مدیریت: علمه؟ فنّه؟ هنره؟ شایستگیه؟ مبتنی بر تجربه س؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
حقی 1397/09/15 - 23:21
شرط اول مدیریت ، تقویت روابط انسانی است.

به فرمایش خانم امامی اضافه می کنم شرط تقویت روابط انسانی توحید باوری است. وقتی که بنده به خدا اعتقادی راستین داشته باشم حقوق دیگران را رعایت خواهم کرد.همچنین انسان موحد به هیچ وجه اجازه تملق گویی به دیگران نمی دهد. کسی که بزرگی خداوند را باور کرد. دیگر خود را بزرگ نمی بیند. کسانی که چاپلوسی می کنند یا اجازه چاپلوسی می دهند مشرکند وشرک گناهی نابخشودنی است.
فَلَا تُزَكُّوا أَنفُسَكُمْ
پس خودتان را پاك مشماريد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/16 - 10:28
سلام همکار محترم ،
برای انسان بودن و ماندن ،شرط اصلی داشتن ایمان و اعتقاد و
باور به خداست. چون بدین طریق صفای روح و ذهن بر انسانیت
او و عملکرد انسانی او سایه می افکند. برای انسان شدن و ماندن
نیاز به خودسازی داریم و برای رسیدن به دنیای شگفت انگیز انسانیت
باید به خودسازی رسیم. اگر در همه جا خدا را ببینیم هرگز گناه
صغیر و کبیر ، مرتکب نمی شویم.
تملق گویی را برخی از افراد زمینه سازی می نمایند. هم گوینده
تملق و هم فراهم سازنده ی شرایط تملق گویی ، هر دو مجرمند.
تملق گویی برای هموارسازی مسیر حرکت است ، عده ای با چاپلوسی
و تملق گویی به مقصد خود می رسند . ما نباید چنین شرایطی را فراهم
کنیم. مدیرانی که ضعف عملکرد دارند به این ویژگی های غیراخلاقی
نیازمندند. سپاسگزارم.
پاسخ + +1 0 --
شاکی 1397/09/16 - 16:10
خانم امامی با سلام،در بسیاری از موارد موضوع پست و سمت داشتن نیست موضوع موثر بودن است...چگونه همکارانی خارج از سیستم آموزش و پرورش تجربه ی موفقی در مدیریت دارند اما در سیستم آموزش و پرورش در جایگاه مدیریتی از توانمندی ایشان استفاده نمی شود؟!شما تصورکنید در این ادارات افرادی با توانمندی و زرومه ای بالاتر در حوزه های مدیریتی و داشتن دانش وبینش و تجربه ی بالاتر باید کارشناس و زیردست افرادی که بواسطه ی رانت حضور در تشکل ها و احزاب و مناسبت های فامیلی در جایگاه ریاست قرار گرفته اندباشند...ببینید متحمل چه دردی باید بشوند!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/17 - 09:19
سلام
به نظر شما چند درصد کل جمعیت جامعه ما افرادی
مؤثرند؟ تلاش افراد مؤثر با تمامی وجودشان به تغییر رفتار منتهی می شود، ما چند درصد جمعیت مان نظریه پردازند و یا فونکسیون تحول زایی دارند؟!!!!
خودتان پاسخ سئوال را داده اید!! سیستم بیمار فرآیند بیمارگونه دارد. کل مشکل آموزش و پرورش نامتعارف بودن آن نسبت به سایر وزارتخانه هاست. مجموعه سیاست های آشکار و پنهان چنین وضعیتی را سرنوشت مختوم آموزش و پرورش ساخته است. هیچ وزارتخانه ای به اندازۀ آموزش و پرورش در بوق و کرنا نیست!!! خود همین مسآله یعنی آلارم . خطر . یعنی آنورمال بودن . عمق ماجرا از دو اصطلاح رایج رانت و فامیل بازی و.... فراتر است. یک زخم چرکین متعفن شده که درمان نمی پذیرد. چون خواستی برای درمان آن نیست. چون اراده ای برای تغییر آن حاکم نیست. قارچ خودروی سمّی که بر هر موجود زنده ای صدمه می زند. در جا زدن همانند یک جا ماندن آب است، آب ساکن چه عاقبتی دارد؟
پاسخ + 0 0 --
دکتر سیستمیان غافلی 1397/09/20 - 23:59
دردهای آموزش و پرورش، چرا درمان نداشته باشد؟

تدبیر با هالو نباشد

جانشینس خالو نباشد

تغییر با زالو نباشد

غایب شایسته مشغول مکیدن آلو نباشد
پاسخ + +1 0 --
شاکی 1397/09/19 - 20:43
باسلام...نکته ای که شما فرمودین رو عیناً در مصاحبه ی امروز با برنامه فصل اول رادیوجوان که برای 5 آیتم هفته ی آینده ضبط شد،در ارتباط با تربیت دینی دانش آموزان مطرح نمودم...امیدارم حذف نکنند...ضمناً من مدرس آزاد نیستم...و دانشجوی * دار دکتری عرفان هستم...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/09/20 - 07:57
سلام و سپاسگزارم. موفق باشید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از نظر شما دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور آموزش و پرورش از نوع " تخصصی " است ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور