صدای معلم

این موج بی اعتمادی و بدبینی ریشه هایش از کجاست؟

طرح " معلم تمام وقت " و گفتمان فریب !

نرگس ملک زاده

طرح معلم تمام وقت و اختیاری و یا اجباری بودن  بی اعتمادی نسبت به نظام اداری کشور هر روز فراگیرتر شده است و تنها دلیل این موج از بی اعتمادی و ایجاد شکاف بین ذینفعان و سیاست گذاران عدم شفافیت در مقام پاسخگویی است.

هرگاه صحبتی به میان می آید که به دنبال راهکاری هستند تا دردی از مردم تسکین دهند، آن قدر ضعیف عمل می شود که نمک بر زخم های سر باز کرده می پاشد؛ سوزش آن زمانی کلافه کننده و غیر قابل تحمل می شود که آمار و ارقام و نظرسنجی مسئولان با جامعه مورد سنجش، از دید عموم همخوانی ندارد.

در این سالها شیب رضایت مندی در تمام نظرسنجی ها در بیان مسئولان رو به بالاست!

برای نمونه همین نظرسنجی ها نشان داده که سالهاست نرخ تورم در کشور ما همچنان تک رقمی مانده است! اما این تک رقمی ماندن حس نمی شود.

کج سلیقه ای جدید آموزش و پرورش در اجرای طرح "معلم تمام وقت" نیز از این قاعده بی اعتمادی مستثنی نماند. بختکی که هنوز آیین نامه اجرایی آن ابلاغ نشده خواب ناآرام معلمان را به کابوس تبدیل کرد و مصرانه اعلام می کنند که حق در حال نادیده گرفتن است. مسئولان این حجم وسیع انتقادات را غیرمنصفانه و در مواردی غیرکارشناسانه می خوانند اما نمی پذیرند که این موج بی اعتمادی و بدبینی ریشه هایش از کجاست؟

علی اللهیارترکمن در دفاع از این طرح  با بیان اینکه این طرح هیچ تاثیری بر روی کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش نمی‌گذارد گفت: "هیچ قصدی برای دائمی کردن این طرح و اجباری شدن آن وجود ندارد و طرح معلم تمام وقت برای اجرا در محدوده سال تحصیلی و به منظور کمک به وضعیت معیشت معلمان تدوین شده است" .

همین سخنان کافی ست تا عدم صداقت این طرح را سنجید و گفتمان غالب بر وزارتخانه را همان "گفتمان فریب" نامید!

در زمانی که آموزش و پرورش در حال دست و پا زدن برای رهایی از آنچه خودشان "سونامی" نیروی انسانی نامیده اند این طرح را بدون تاثیر بر رفع کمبود نیروی انسانی معرفی می کنند و آن را اختیاری می خوانند.

راه دوری نمی رویم ...

در سالهای گذشته به دلیل کمبود نیرو و به جهت پر کردن کلاس درس، ساعات تدریسی برای  مدیران و معاونان مشخص گردید. و مدیران و معاونان موظف شدند به کلاس درس بروند. امسال در آغاز سال تحصیلی و بعد از ساماندهی کامل نیروی انسانی در مناطق، اعلام شد که تدریس برای این همکاران اختیاری است.

آنچه ما در کف مدرسه می بینیم ساعت تدریس این همکاران بر قوت خود باقی ست و بدتر آنکه همکارانی ۶ ساعت به کلاس می رود و در ابلاغش ۴ ساعت ثبت شده است. تکلیف این دو ساعت چیست؟

بی اعتمادی معلم به این سیستم می گوید این دوساعت به عنوان اضافه کاری برای همکار دیگر درج شده است؟ آیا مفهوم اختیاری در طرح معلم تمام وقت همانند اختیاری بودن تدریس مدیران و معاونان آنهاست؟

اگر بعد از یک سال تحصیلی همکار قصد خروج از طرح را داشته باشد اختیاری برای ایشان مفهومی این چنین دارد؟

طرح معلم تمام وقت و اختیاری و یا اجباری بودن

 

الهیار ترکمن این طرح را کمک به وضعیت معیشتی معلمان می دانند. این کلافی است که وزیر ماه ها قبل با سخنان به ظاهر دلسوزانه باز کرده است. طرح اینکه معلمان مجبورند شغل دوم داشته باشند و معلمی که شغل دوم دارد، نمی تواند راه و رسم زندگی را تمرین کند. حال خود را در غالب طرحی این چنینی مطرح می کند که معلم ساعت موظف خود را بالاتر ببرد تا مشکل معیشتی را حل کنند.

وزیر کلاف را باز می کند و معاون می بافد و از زیبا بافی خود تعریف می کند!

آقای بطحایی به قول خودتان نشانه های ورشکستگی در آموزش و پرورش پیداست.

نام نیک رفتگان ضایع مکن، خود نیز در این ورشکستی دخیل هستید اگر سهمتان مساوی نباشد اطمینان داشته باشید کمتر نیز نخواهد بود.

روزنامه شرق ؛ تخته سفید


طرح معلم تمام وقت و اختیاری و یا اجباری بودن

سه شنبه, 13 آذر 1397 08:35 خوانده شده: 293 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
حسن 1397/09/13 - 09:36
طرحی که اختیاری پس چرا ابلاغ نشد؟
پاسخ + +2 0 --
شاکی 1397/09/13 - 09:55
لبخند و نان به سفره ی امشب نمی رسد

پایان مــاه آمد و خــلق ...


جنــگ و جــنون و زلــــــزله؛ مــرگ و گرســنگی

اخبار يك ، سه ، چار، دو ،تهران، خبر سگی ست


آدم بیا و از سر خــط آفــــــــــــریده شو!

دیگر لباس تو به تن هر ...ست..

صبح تا شب دروغ و عدم صداقت...گمان بد...تجسس...غیبت...تهمت...
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/09/14 - 08:05
صدای معلم عزیز...حرف زشت نبود...این یک شعر چاپ شده و منتشر شده از خانم مریم جعفری آزرمانی است و یک غزل اجتماعی اعتراض است و در شعر و ادبیات اعتراض این کلمات با کاربردی که از آنها در شعر گرفته می شوداصلاً توهین آمیز نیستند...در جستجوگرهای اینترتی قابل بررسی است...
پاسخ + +2 0 --
شهاب 1397/09/13 - 17:05
باید ازمردم غیورفرانسه مقاومت وایستادگی را یاد بگیریم تازمانیکه گردنمان دربرابر حرف زور ازمو باریک تر است وبه آن گردن می نهیم همیشه اوضاع معیشتی ما نامناسب خواهدبود وگردنکشان ازماسواری خواهند گرفت

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

سند تحول بنیادین در نسخه فعلی تا چه میزان در حل چالش های آموزش و پرورش ایران موثر است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور