صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" زیربنای مدیریت و وزارت ، تعقل و دوراندیشی است. پیش بینی و پیشگیری است ، سرمایه گذاری برای به استخدام درآوردن نیروهایی است که توانایی تشخیص بحران از مصلحت مدیریت چند صباح بیشتر در پشت میز مسئولیت را دارند "

چند دانش آموز دیگر در شعله های آتش غفلت وزیر و مدیران کل باید بسوزند ؟

مینو امامی/ همکار صدای معلم

آتش سوزی در مدارس و مدیریت های ناکارآمد در آموزش و پرورش

فرو ریخته شدن دیوار مدرسه و مرگ دنیا ویسی و یا آتش سوزی مدرسه ای در زاهدان و کشته شدن چهار کودک ، نه تقصیر مدیر بخت برگشته است و نه معلم کلاس.

 

جناب وزیر 

چرا علیرغم اطلاع از اوضاع گرمایش مدارس سراسر کشور ، با قاطعیت و به موقع یعنی در فصل تابستان ، تمهیدات لازم اندیشیده نمی شود ؟ مگر با حکم قضا و قدر می توان فرزندان خانواده های کم درآمد و یا متوسط جامعه را قربانی کرد؟ روزها و ماهها با توکل به خدا امیدوار شویم که مدارس عهد حجر ما در امن و امان باشند و بلیه های غیرطبیعی چون آتش سوزی و فرو ریخته شدن آوار و تجاوزات جنسی و.... در هیچ مدرسه ای صورت نگیرد؟!

زیربنای مدیریت و وزارت ، تعقل و دوراندیشی است. پیش بینی و پیشگیری است ، سرمایه گذاری برای به استخدام درآوردن نیروهایی است که توانایی تشخیص بحران از مصلحت مدیریت چند صباح بیشتر در پشت میز مسئولیت را دارند.

شمای وزیر یا مدیر کل و مدیر وقتی جلوه های مثبت و برجسته و فاخر مدارس را به نمایش می گذارید تا مافوق تان از شما رضایت خاطر داشته باشد ، حق دیگرانی که در نیمۀ تاریک ماه و جلوه های منفی و ناشایست و محرومیت و خطرناک مدارس به سر می برند را پایمال می سازید.

آتش سوزی در مدارس و مدیریت های ناکارآمد در آموزش و پرورش

شما مسئول سلامتی و زندگی هر 13 – 14 میلیون دانش آموز و همۀ معلمان و اولیای مدارس هستید. غفلت و اِهمال شما باعث آتش سوزی و یا فرو ریخته شدن دیوار مدرسه می گردد. دوراندیشی و مصلحت اندیشی دو بازوی بیمه کننده و تأمین امنیت جانی افراد در مدارس است. کی یاد خواهیم گرفت که پیشگیری آسانتر از درمان است. برای کدامین گناه ، فرزندان خانواده هایی باید قربانی تلخکامی های غفلت مدیران کل و وزرا باشند ؟ تا کی و چرا ؟

مگر بازسازی دو تیغه دیوار مدارس فرسودۀ سراسر کشور ، چقدر هزینه می خواهد ؟ طی یک سال ،کلیۀ درآمدهای خیّرین مدرسه ساز را فقط برای همین دو منظور هزینه کنید. در این دوره زمانه فرزنددار شدن یک درد است و هزینه کرد مخارج زندگی او دردی دیگر . گرانی امان مردم را بریده است. مردم از گلوی خود می زنند تا فرزندشان تحصیل کند و یا لبخندی بر چهره داشته باشد، چرا حق زندگی کردن را که نعمت الهی برای هر موجود زنده است از آنان دریغ می دارید؟ اگر خانواده ای در این میان تک فرزند بوده و دیگر احتمال باروری نداشته باشد ، تکلیف
شرعی و عرفی او چیست؟ پاسخگو کیست؟ مسبّب کیست؟

شما برای محافظت از حداقل امکانات موجود در مدارس روستایی و مناطق محروم از جمله پرونده ها و دفاتر حسابداری و .... خود ، نرده کشی کلاس ها و اتاق های موجود را برای خود حق مدیریتی می دانید اما تنها روزنه و امکان فرار و رهایی کودکانی را که در شعله های آتش محصور شده اند را هیچ می شمارید!

و متأسفانه اکثر حوادث غیرطبیعی در مدارس و مناطقی رخ می دهد که آتش نشانی و درمانگاه و بیمارستان و اورژانس ندارند.

اعتقاداتی چون پنج انگشت دست مگر یکسان است که همه حق زندگی یکسانی داشته باشند شاید خمیرمایۀ غفلت شما برای فراهم سازی امکانات در خور انسانی برای تمامی دانش آموزان سراسر کشور است پس با روشن کردن فندک و یا یک چوب کبریت و نگه داشتن انگشت خود بر روی شعلۀ کوتاه اما سوزان آن فقط به مدت پنج دقیقه ، شاید درک کنید که سوختن کودکی که فریادش دادرسی نداشته است چه طعمی دارد!
هنوز یک ماهی نیست که از آرمان های رؤیایی خود در مدارس کشورهای پیشرفته جهان سخن گفته اید، کاش به جای خواب شیرین به رؤیاهای تلخ دانش آموزان سوخته و یا زیر آوار مانده و یا مورد تجاوز قرار گرفته می پرداختید تا دیگر هیچ دانش آموز بی گناهی در وطن نمیرد ، نسوزد، زیر آوار نماند.

آتش سوزی در مدارس و مدیریت های ناکارآمد در آموزش و پرورش

شما مدیر کل ها هم همپای وزیر برای غفلت ها مقصرید. هنگام بازدید به مدارس خاص می روید و برای تان مشتبه می شود که عجب آموزش و پرورشی ! بی نظیر ، بی نقص و...... مدیر کل ها اگر خود به این مهم نمی توانند برسند شمای وزیر آنان را موظف کنید که در سه ماهۀ تابستان به جای سیر و سفر و فوت وقت ، با بازدید غیررسمی از مناطق محروم و بررسی حداقل امکانات آنها ، گزارشی تهیه و در مدیریت بحران مدنظر داشته باشند.

قانون به جای دستگیری مدیر و معلم ، مدیر کل منطقه را مؤاخذه نماید. اگر بعد از این روال وزارت شما بر این اصل بچرخد آنان مجبورند تا دقت در مسأله داشته باشند. شرط ادامۀ خدمت آنان در سِمت مدیر کلی را بر عدم رخداد حوادث غیرطبیعی در طول یک سال تحصیلی بنمایید تا حساب کار به دست شان آید. شما از این حیث هم مقصرید. مدیرکل آموزش و پرورش بودن فقط طرفداری از حزب و یا نماینده و شخصیت سیاسی خاص نیست ، میزان و اندازۀ دامنۀ تعهد و تفکر مدیریت او جهت تضمین امنیت جانی و شغلی زیر مجموعه هم هست. تا کسی می خواهد انتقاد کند یا جمله ای در ضعف مدیریتی فرد مسئولی سخن بگوید تنها پاسخ اَزبر شدۀ دهن بند ، بودجه نیست ، پول نیست ! مدیران قبل شروع به خدمت این درس را خوب یاد می گیرند و تا حال دهن خیلی از منتقدین و معترضین با همین جملۀ جادویی بسته نگه داشته شده است. یعنی سلب مسئولیت و تداوم مدیریت.

آتش سوزی در مدارس و مدیریت های ناکارآمد در آموزش و پرورش
جناب وزیر 

باید قبول کنید که تعداد حوادث در مدارس ، در زمان وزارت شما به اوج خود رسیده که نشانۀ اهمال کاری است . می توانید آمار حوادث و تعداد جان باختگان مدت وزارت خود را جمع آوری و با دوره های وزرای قبلی مقایسه کنید.آمار تصادف راهیان نور ، تجاوزات جنسی ، ریزش آوار و یا آتش سوزی و... در مدارس فزونی یافته است . اما چرا ؟ یا به چه دلیل یک گروه بحران جهت بررسی و یا پیشگیری از تعدد حوادث تشکیل نمی دهید؟ آنچه از دست می رود زندگی کودکان و معلمان است و آچه باقی می ماند حسرت دائمی خانواده های آنان است.

اقرار به اشتباه و حتی عذرخواهی (که صورت نگرفته است) ، جبران کنندۀ اثرات تلخ و عمیق حادثه ، در قلب و ذهن خانواده های قربانی نیست. حتی در اذهان من معلم این تصویر تلخ با عذرخواهی هیچ مسئولی پاک نمی شود چون این مورد ، جزو اشتباهاتی است که امکان بازگشتی برای جبران خطا ندارد. دوباره یک حادثه ای اتفاق افتاد و چند روز دیگر ، همه به جز خانواده های قربانیان و شاید همکلاسی آنان و معلم و.... تلخی حادثه را در فراموشی افکار عمومی ذوب می نماید. اما کی یاد خواهیم گرفت که پیشگیری آسانتر از درمان است. برای کدامین گناه ، فرزندان خانواده هایی باید قربانی تلخکامی های غفلت مدیران کل و وزرا باشند ؟ تا کی و چرا ؟


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت داریداین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید">

آتش سوزی در مدارس و مدیریت های ناکارآمد در آموزش و پرورش

شنبه, 01 دی 1397 ساعت 21:48 خوانده شده: 872 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
حسینی ... 1397/10/02 - 00:05
کمبودهای آموزش پرورش کاملا روشن و شفاف هست حتما از طریق وزارت به سمع و نظر دولت میرسد...
از طرفی مجلس و نمایندگان حتما از طریق دولت و وزیر آمار و اطلاعات مدارس تخریبی ، وضعیت تجهیزات، سرانه ناچیز مدارس ، مشکلات سیستم گرمایش ونرم بالای کلاس، کمبود معلم و...را مطلع هستند.

برای رفع مشکلات عدیده آموزش و پرورش همت دولت و مجلس لازم هست هم دولت و هم مجلس مشکلات را به خوبی در جریان هستند.
تا وقتی آموزش و پرورش بعنوان دستگاه هزینه بر دیده شود هیچ مشکلی حل نخواهد شد ...

در چند سال اخیر گاهی خبر ریزش مدرسه، گاهی خبر آتش سوزی و نا ایمن بودن سیستم گرمایش مدارس شنیده میشود این خبرها در صورتی که برای رفع مشکلات چاره اندیشی نشود افزایش خواهد یافت و برخورد با مدیر مدرسه و معلم کاملا اشتباه و ناعادلانه هست به نوعی پاک کردن صورت مسئله هست...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/02 - 15:42
سلام
رسیدن گزارش اوضاع به مسئولان یک اصل است و تجزیه و تحلیل و پیگیری و حذف کاستی ها و ضعف ها ، اصلی دیگر.آنان می بایست با قدرت اجرایی خود قانون را در تخفیف زشتی های مدارس بکار گیرند.
پاسخ + 0 0 --
حسینی ... 1397/10/02 - 18:57
وقتی گزارش کاستی ها در بالاترین سطح در هیئت دولت ارائه میشود و اقدامی برای رفع آنها صورت نمیگیرد همچنین گزارش به مجلس میرود و کاری صورت نمیگیرد به نظرم باید رئیس دولت و نمایندگان مجلس پاسخ خانواده قربانیان را بدهند...

اگر وزیر گزارش کمبودها و درخواست اعتبار لازم را ارائه نکرده وزیر باید پاسخگو باشد...

نواقص مدارس توسط مدیران مدارس و ادارات شهرستانها و نهایتا ادارات کل جمع بندی و به وزارت ارسال میشود...

چرخه اعلام نواقص و کمبودها روشن هست.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/02 - 20:09
سلام
بله بنده هم عرض کردم چرخه ی اعلام شرایط موجود مشخص
است اما عزم و اراده ای برای حذف کاستی ها وجود ندارد.
پاسخ + 0 0 --
حسینی ... 1397/10/03 - 00:15
متاسفانه در" اهم و مهم" های دولت و مجلس ، آموزش و پرورش جایگاهی ندارد و گویا هنوز معضلات و مشکلات آ پ را باور ندارند و یا در نظرشان هنوز زمان اقدام فرا نرسیده...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/03 - 08:24
سلام
موافقم. تشخیص اولویت ها از ویژگی های اصلی یک مدیر مدبّر است. رعایت سلسله مراتب اولویت تصمیم گیری و عملیاتی کردن آن ، زیربنای حل و فصل مشکلات و معضلات سازمانی است. اهمیت جان انسانها در کشورهای عقب نگه داشته شده ، به دلیل پرجمعیت بودن و حاکمیت بیسوادی، در نازل ترین حد توجه سیاستگذاران است.
پاسخ + +2 0 --
شاکی 1397/10/02 - 12:26
کل مدارس هم بسوزه از استعفاء خبری نیست که نیست...نکته ی جالبتر اینکه امثال مرتضی نظری و منتقدین دیروز که الان مزه ی میز و پست و سمت زیر دندوناشون رفته...نه تنها هیچ نقدی بر این عدم استعفاء مسوولین ذیربط اینگونه مسادل ندارند بلکه در صورت لزوم از این مسوولین اهمال کار دفاع هم می کنند چون سرنشینان کشتی برخورداری هستند که اگر جایی از این کشتی سوراخ شود منافع همه ی آنها به خطر می افتد!!بسوزه پدر این منافع و منفعت طلبی که بچه های مردم باید در آتش هوی و هوس ایشان بسوزند...اما این ها از این مسوولیت ها و پست ها و میزها تکون نخورند!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/02 - 15:44
سلام
استعفا به شرط آن که خون تازه و سیستماتیک وارد وزارتخانه شود. تا چه کسی جانشین شود و یا آیا با همین معاونان ادامه فعالیت ؟!!!!
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1397/10/02 - 13:13
درخواست استعفای وزیر بسیارناکافی است وزیر باید محاکمه شود وپاسخگوی اهمال کاری ها باشد درغیراینصورت باید افراد دیگری که کوتاهی کرده اند محاکمه ومجازات شوند کباب شدن بچه در آتش برای آن ها بسیارسخت بوده است
حرف زدن ونوشتن درمورد این فاجعه نمی تواند شدت آن را به نمایش بگذارد فقط کسی می تواند این فاجعه را درک کند که گرفتارآن شده باشد
درشرایط فعلی قوه ی قضائیه باید ورود کند ومسئولان خاطی را محاکمه و مجازات نماید تا شاید اندکی آلام اولیا این کودکان ومردم تسکین یابد
تادیگر فردی ناکارآمد هوس وزارت ومدیریت به سرش نزند
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/02 - 13:23
سلام
جنای آقای شهاب، اگر امر کنید باور داشته باشید قلم در
غلاف می کنم. این چندین بار است که به بنده تذکر می دهید
نوشتن فایده ندارد و یا به طور ضمنی خط فکری درستی ندارم !!!!!
باید ها را متاسفانه نه من و نه شما ، مشخص نمی سازیم. کار
دیگری هم از دستم بر نمی آید .
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/02 - 14:07
جناب صحیح است.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/10/02 - 14:42
سلام سرکارخانم امامی
درود برشما وبرقلم شیوای شما
منظور من مخالفت باشما نیست منظور من روشن شدن عمق فاجعه ودرخواست های متناسب با آن از مسئو لان مربوطه است منتظر نوشته های بعدی شما هستم وبرای شما آرزوی سلامتی وبهروزی دارم
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/10/02 - 14:49
سلام و ممنونم.
پاسخ + 0 0 --
مینو امامی 1397/10/06 - 10:14
شوک آنلاین: مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان گفت: در ارتباط با پرونده حادثه مرکز پیش دبستانی و ابتدایی غیردولتی اسوه حسنه ناحیه دو زاهدان تعداد ۱۱ نفر از کارکنان آموزش و پرورش به تخلفات اداری معرفی شده اند و به زودی رای در مورد آنان صادر خواهد شد.
به نقل از اداره کل آموزش و پرورش استان سیستان و بلوچستان، علیرضا نخعی افزود: تحقیق و تفحص در خصوص ابعاد مختلف این پرونده همچنان ادامه داد.

ایسنا - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴ - پرونده حوادث داغ
اخبار شهر خبر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور