صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" علاوه بر راهکارهای کسب درآمد بايد نسبت به نحوه هزینه کرد و چالش‌های موجود در آموزش وپرورش نیز حساسیت به خرج داد "

اقتصاد آموزش و پرورش و دو پیشنهاد

معصومه بيات/ معاون برنامه‌ريزي و مخاطب پژوهي مركز اطلاع رساني و روابط عمومي وزارت آموزش و پرورش

آموزش و پرورش سهم زيادي از بودجه كشور ندارد و اين ميزان درمان كننده‌ بسياري از دردهاي مزمن در آموزش و پرورش نيست.آموزش و پرورش نياز به بسيج همگاني دارد تا صاحب نظران ،كارشناسان و فعالان اقتصادي و آموزشي با توجه به امكانات انساني و فيزيكي آموزش و پرورش دست به ايده‌پردازي و خلاقيت بزنند و تا حدودي چالش‌هاي مالي را مديريت كنند.

اقتصاد آموزش و پرورش و بودجه و راه حل

به طور معمول وقتی بحث از اقتصاد سازمان و وزارتخانه‌اي می شود منظور بررسی منابع درآمدی و نحوه هزینه کرد و تخصيص آن منابع است.

در آموزش و پرورش برخلاف برخی دستگاههای دولتی آن‌قدر فصل درآمدزایی وجود ندارد که بتواند در سند بودجه ای خود به آن اتکا نماید.همین مساله باعث شده که بیشترین تلاش از سوی وزیر و مدیران ارشد این وزارتخانه کسب بودجه بیشتر از دولت و درخواست افزایش بودجه از طریق مجلس و کمیسیون تخصصی آن باشد. آموزش و پرورش سهم كمي از بودجه كشور دارد و اين ميزان درمان كننده‌ بسياري از دردهاي مزمن در آموزش و پرورش نيست

واقعیت این است که با توجه به محدودیتهای بودجه ای دولت و نیز تلاش دولت برای رفع مشکلات مزمن دیگر جامعه از جمله رونق بخشیدن به طرح‌ها و پروژه های عمرانی که به دنبال خود به حل مشکلات بیکاری وافزایش تولید را دارد، بیش از این توان افزایش بودجه آموزش و پرورش را ندارد .

از طرف دیگر یکی از اصول صریح قانون اساسی(اصل سي‌ام) کسب درآمد از طریق وجه و شهریه معنای دیگری پیدا می کند وآن عبارت است از اینکه با توجه به این محدودیت ها چگونه می توان از امکانات بالقوه و بالفعل آموزش و پرورش کسب درآمد كرد.

البته علاوه بر راهکارهای کسب درآمد بايد نسبت به نحوه هزینه کرد و چالش‌های موجود در آموزش وپرورش نیز حساسیت به خرج داد. آموزش وپرورش دو قابلیت مهم دارد که با توجه به کار کارشناسی توسط اقتصاددانان خبره و نیز مدیران اجرایی که دید اقتصادی نیز دارند می تواند آموزش وپرورش را درآمدزا نموده وبه معضل مزمن آموزش وپرورش یعنی دستمزدهای پایین افراد شاغل در این نهاد و همچنین افزایش های اندکی که با توجه به آن درآمد پایین نمی تواند خلاء مزمن در آمد و هزینه معلمان و سایر عوامل را پر کند.

اقتصاد آموزش و پرورش و بودجه و راه حل

این دو قابلیت : برخورداري از نیروی انسانی توانمند و مکان‌های آموزشی ،فرهنگی و رفاهی است كه در اختیار آموزش و پرورش قرار دارد از آنجايي كه آموزش و پرورش بالاترين آمار كاركنان شاغل را در بين دستگاه‌هاي دولتي دارد و بي‌شك در اين ميان افرادي هستند كه با خلاقيت و دانش اقتصادي مي‌توانند از فضاي موجود در آموزش و پرورش استفاده كنند و ايده‌هاي نو در عرصه مالي و رفاهي پيشنهاد دهند . چه بسا معلمان و كارشناساني كه در هنرستان‌هاي فني و حرفه‌اي و كاردانش مشغول به خلاقيت هستند و با تكيه بر توان علمي و مهارتي خود به همراه شوق يادگيري هنرجويان منابع درآمدي مطلوبي را در هنرستان‌هاي ايجاد كرده‌اند. البته نه به اين معني كه هنرستان‌ها محل كسب درآمد شود بلكه با اين هدف كه هنرجويان از بدو ورود به هنرستان‌ مهارت ارزش‌افزا را فرا بگيرند و در كنار آن  بتوانند براي مدرسه خود با فروش فعاليت‌ها و كارهايشان درآمدزايي كنند. و اينكه آموزش و پرورش داراي مكان‌هايي با بهره‌برداري تجاري و فرهنگي است، كه مي‌تواند يكي از محل‌هاي مطمئن و پردرآمد براي آموزش و پرورش باشد البته بايد دقت شود اين اماكن و تعلقات آموزش و پرورش به گونه‌اي درآمدزا قرار بگيرند كه آسيبي به اهداف آموزش و پرورشي نظام تعليم وتربيت نزند.

خلاصه كلام اين است كه آموزش و پرورش سهم كمي از بودجه كشور دارد و اين ميزان درمان كننده‌ بسياري از دردهاي مزمن در آموزش و پرورش نيست.

اقتصاد آموزش و پرورش و بودجه و راه حل

آموزش و پرورش نياز به بسيج همگاني دارد تا صاحبنظران ،كارشناسان و فعالان اقتصادي و آموزشي با توجه به امكانات انساني و فيزيكي آموزش و پرورش دست به ايده‌پردازي و خلاقيت بزنند و تا حدودي چالش‌هاي مالي را مديريت كنند.

نگاه


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اقتصاد آموزش و پرورش و بودجه و راه حل

سه شنبه, 11 دی 1397 ساعت 22:26 خوانده شده: 354 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1397/10/11 - 23:08
اول : معلمان دستمزد دریافت نمی کنند ، کارگران
دستمزد دریافت می کنند.
دوم : خوشحال شدم بالاخره مغز یک ستادی کار کرده
سوم : آنچه گفتید پیشنهاد عملی بودو یا مرثیه دردمندی؟
چهارم : در کشورهای پیشرفته و برتر آموزشی هم
هنرستانها با فروش دست ساخته ها به سرمایه می رسند
چه اشکالی دارد هنرستانها منبع درآمد باشد اما مدیریت
کاربردی و شایسته برای چنین روالی وجود دارد و یا
جیب عده ای خاص پر خواهد شد( به محاکمه و اعدام
فرصت طلبان اقتصادی ایام افزایش قیمت دلار اشاره
می کنم ). آخه مدیران ما هر جا بوی پول می آید فاسد
می شوند.
پاسخ + +7 0 --
شاکی 1397/10/12 - 00:37
یکی از بزرگترین معضلات سیستم آموزش و پرورش که در مدیریت اقتصاد این سیستم هم مشهود است...این است که مدیران ارشد ستادی غالباً فقط به منافع و مطامع شخصی وگروهی خود فکر میکنند ونه به منافع کل مجموعه و نتیجه همین می شود که تاکنون بوده است...در بسیاری از موارد در حوزه های مختلف مدیریتی که منشاء تصمیم سازی ها و تصمیم گیری هاست...به جای قراردادن افراد کاردان و صاحب نظر...بدنبال تأمین سهمیه فلان تشکل ویا فلان پاچه ورمالیده ی لابی گر میرویم وحتی رفقای کاربلد گرمابه وگلستان دیروز روهم فراموش میکنیم وقتی مست قدرت می شویم...خوب خروجیش میشه همین!!!!!!!!!!!!!
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/10/12 - 06:41
حالا آپ نیاز به بسیج همگانی دارد؟ بسیج همگانی برای منافع غیر همگانی؟!

آیا قبل از سال 89 همگان بدون پارتی بازی حق التدریس می‌شدند؟

آیا در آزمون استخدامی سال 89 کارنامۀ همگانی داده شد؟

آیا در آزمون نهضت و جهاد دانشگاهی همگان حق شرکت داشتند؟

آیا در آزمون استخدامی سال 96 همۀ کسانی که نمرۀ علمی آوردند حق مصاحبه داشتند؟

آیا در آزمون استخدامی سال 97 همگان حق شرکت در آزمون داشتند یا فقط دکتری بالای 40 سال؟

آیا هم اکنون که بیسوادی مدرسه نرفته می‌خواهد که به او سواد خواندن و نوشتن بیاموزم را مگر اجازه می‌دهند به نام خود ثبت کنم؟
اگر راست می‌گویند کارنامۀ همگانی آزمون استخدامی سال 89 کو؟ ...؟ ...؟ چه مسخره است که به طور آزاد شاگرد بی‌سواد تا دانشجوی دکتری داشته باشی ولی حقی که شایسته آنی نداشته باشی!
بر اساس نیاز جامعه بسیج همگانی داشتم که کلاسهای چند ده نفره با مجوز خدا و بدون مجوز آپ در مدارس دولتی داشتم! آیا برای آن ارزش قائلند؟ کو مدیر با جرآتی که زیر عکسهای موجود در مدارس دولتی را از ترس توبیخش امضاء بزند؟
پاسخ + 0 0 --
غصه نخور 1397/10/15 - 21:19
غصه نخور
ایشون دو تا پیشنهاد دادن
یه پیشی تو این نهاد، یه پیشی هم تو اون نهاد
پاسخ + +3 0 --
شهاب 1397/10/12 - 06:51
یکی ازپیشنهادهای اساسی برای اقتصادآ.پ کاهش نیروهای ستادی است
بحث نجومی بگیرها واختلاسگران وعدم برخوردبا آن ها وبرکناری نوبخت از ریاست سازمان برنامه وبودجه وناکارآمدی دولت و...
پاسخ + +2 0 --
حسن 1397/10/12 - 08:08
>>>>>> با موافقت سازمان برنامه و بودجه، معوقات چندساله بازنشستگان وزارت بهداشت و درمان یکجا پرداخت شد
پاسخ + +4 0 --
شاکی 1397/10/12 - 08:31
"....و بي‌شك در اين ميان افرادي هستند كه با خلاقيت و دانش اقتصادي مي‌توانند از فضاي موجود در آموزش و پرورش استفاده كنند و ايده‌هاي نو در عرصه مالي و رفاهي پيشنهاد دهند..."
روی این جمله اندکی تأمل کنید...یا مخاطبتان را فاقد شعور فرض نموده اید یا یه چیزی همین جوری به ذهنتان خطور کرده گفته اید که همکارانتان بدانند که شما هم یه چیزی گفته اید و قادر به تکلم و نوشتن هستید!!
امکان تصمیم سازی و تصمیم گیری در آموزش و پرورش منحصر به یک حلقه ی خاصی از سهمیه بگیران تشکل ها و مداخله گران و مافیای قدرت است بعد همکاران نخبه کجا حرفشان خوانده شده تا حالا که بیان پیشنهاد بدهند!!شما که معاون مخاطب پژوهی و برنامه ریزی روابط عمومی هستید تا حالا برآیند انتقادات همکاران و مطالب انتقادی آنها را حتی نسبت به وضعیت روابط عمومی وزارتخانه تاکنون رصد نموده اید؟!پاسخ داده اید و یا تغییری ایجاد نموده اید که چنین ایده ای مطرح می کنید؟!
پاسخ + +3 0 --
اسد 1397/10/12 - 11:01
بنده هم دو پیشنهاد دارم :۱_ در این شرایط بد اقتصادی و باتوجه به زیر زیر خط فقر بودن فرهنگیان و بالاخص بازنشسته های مظلوم دستور دهند تا دانشگاه آزاد از فرزندان ما تا اطلاع بعدی شهریه نگیرند ۲_ با پرداخت بموقع مطالبات تضییع حق نفرمایند و وعده دروغ ندهند. پیشاپیش فرماندهی الهیار ترکمن مبارک بادا !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.........,
پاسخ + +4 0 --
کارشناس ستاد 1397/10/12 - 11:48
ظاهرا رشته تحصیلی خانم بیات فیزیک است و همانگونه که بدون تخصص و تجربه صرفا به واسطه روابط خانوادگی و کاری با آقای نظری در حوزه رسانه و روابط عمومی بی دلیل وارد شده است و پست معاونت یک مرکز را بدون هیچ سواثق مدیریتی به غلط اشغال کرده است و متاسفانه هیچ کارایی و کارامدی ندارند در حوزه اقتصاد آموزش و پرورش هم بی ربط و از جنس کپی برداری ، ظاهر شده است و قلم فرسایی نموده است ؟!!! قبلا آقای نظری و خانم بیات در دانشگاه فرهنگیان در جایگاه کارشناسی همکار بوده اند .
پاسخ + +5 0 --
محسن 1397/10/12 - 13:18
جناب معاون بدون هيچ سابقه اي روابط عمومي و بوسيله همكار بودنت با نظري بدون تخصص معاون روابط عمومي شدي . شايد مي دوني رفتني هستي اين حرف ها زدي. شما سواد نداري چطور اين مطالب را نوشتي ....
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/10/12 - 14:50
هیچ عقل سلیمی باور نمیکنه که در کشور پول نیست.
مشکل اینه که پول هست ولی واسه از ما بهتران
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1397/10/12 - 15:27
چقدر متاسف شدم برای افرادی که نام خود را فرهنگی گذاشتند و اینگونه بر بانویی فرهیخته و توانمند می تازند.البته جای تعجب نیست زیرا بسیاری از افراد ناتوان و ناکارآمد در دانشگاه فرهنگیان توسط این بانو و آقای نظری به بیرون رانده شدن.

یادمان باشد نگرش رسانه ای و توانمندی در عرصه نوشتن ربطی به رشته تحصیلی ندارد قطعا شخصی که دکترای فیزیک گرفته بهتر از اشخاصی مدیریت میکند که حتی برای لحظه ای نمیتوانند ایده پردازی کند .
پاسخ + 0 0 --
محسن 1397/10/12 - 16:04
آقای نا شناس از نا شناسی ات معلوم است چقدر به حرف هایت ابمان داری. جالب است ادعا دارید افراد ناتوان توسط این دو بیرون رانده شده اند !1 این دو که خود در ناتوانی سرآمد عام و خاص هستند ؟! امان از دروغگویی ؟!!!
پاسخ + 0 0 --
مومنی 1397/10/12 - 19:45
نگرش رسانه ای و عرضه نگارندگی را نظری تشخیص می دهد ؟ لابد میزان و معیار نظری است ؟ چقدر خودشیفته ؟اگر به فرض کسی این نگرش و این عرضه را داشته باشد باید معاون این مرکز بشود ؟ یا اینکه روابط عمومی سایر ویژه کارها و تخصص ها و آنچه در دانشگاه تا مقطع دکتری این رشته وجود دارد را باید بخواند ؟
پاسخ + +6 0 --
گودرزی 1397/10/12 - 15:31
واقعا اگر کسی ذره ای تشخص ،سواد ،تخصص و تجربه ای داشته باشد هرگز حاضر نمی شود برند و سوابق خود را خراب کند و معاون فرد .... چون نظری شود مگر آنکه یا خیلی آویزان پست باشد یا منفعتی در میان باشد .؟!
پاسخ + +6 0 --
صادقی 1397/10/12 - 15:42
مشکل آموزش و پرورش این است که هر کسی به خود اجازه می دهد پیرامون هر موضوعی اظهار نظر کند در حالیکه در آن موضوع هیچ تخصص ندارد . مثل ورود مرتضی نظری و معصومه بیات به حوزه روابط عمومی ! و نگارش مقاله پیرامون اقتصاد آموزش و پرورش توسط خانم بیات با رشته فیزیک !!!
پاسخ + +1 0 --
mortteza 1397/10/12 - 18:44
اقتصاد آموزش وپرورش ازاده دست شمارا فراری است .لطفا به او کاری نداشته باشید
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/10/13 - 21:08
خیییریییییین مدرسه ساز. اینا فقط معضل شدن . کاش خیرین مدرسه ساز تعطیل کنن این کارهای بی نتیجه شون رو. مدرسه سازی لازم نیست. الان فقط معیشت و منزلت معلم لااااازمه

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور