صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" نکته قابل تامل در دوره ی بطحایی دخالت و نقش پر رنگ نهادها و افراد غیر در مسایل و تصمیمات وزارت خانه است "

بطحایی و مدیریت غیر آموزش و پرورشی ها ؟!

جواد بابازاده ( رها )

بطحایی و عزل و نصب مدیران و دخالت نهادهای غیرمسئول

امیر علی نعمت‌الهی متولد 1359 و دانش‌آموخته رشته حقوق است. در سوابقش رئیس اداره امور حقوقی و قوانین سازمان اداری و استخدامی، مشاور رئیس دانشگاه هنر و عضو هیأت امنای موسسه فرهنگ و هنر همچنین در سوابق سیاسی نعمت الهی عضویت در شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه در سال ۱۳۸۶ دیده می شود.

بطحایی و عزل و نصب مدیران و دخالت نهادهای غیرمسئول

نعمت الهی شهریور امسال بدون هیچ سابقه ی کاری در آموزش و پرورش به عنوان معاون پارلمانی و حقوقی وزارت آموزش و پرورش منتصب شد! حال بعد از ۴ ماه خبرهای موثق حاکی از آن است که احتمالا در روزهای آتی او جایگزین شاپور محمدزاده در دفتر وزارتی خواهد شد.

قطعا به جز خود بطحایی و تیمش کسی دلیل این انتصاب و جابه جایی ها را نمی داند! نگاهی به عزل و نصب های بطحایی در موارد مختلف نشان از بی برنامگی و تلاش مضاعفش برای حفظ صندلی و بهره ی حداکثری از مواهب وزارت دارد.

عزل مرضیه گرد از سمت معاونت وزیر و انتصابش به عنوان مشاور ویژه بعد از چند ماه و عزل دوباره ی وی، انتصاب فاطمه مهاجرانی به عنوان رئیس مرکز استعداد های درخشان بدون هیچ سابقه در آموزش و پرورش، انتصاب حسین خنیفر به عنوان رئیس دانشگاه فرهنگیان که با اعتراض گسترده ی اهالی این حوزه مواجه شد. او می خواهد همه را راضی نگه دارد. آنچه که مشخص است بطحایی برنامه اصلی اش حفظ صندلی اش و استفاده ی حداکثری از نعمات دوره ی وزارت است و مابقی پوششی برای گذر زمان است

الهیار ترکمن،فاضل نظری، رخشانی مهر، مریم جمشیدی، دزفولی و اسماعیلی که سابقه آموزش و پرورشی نداشتند از جمله افرادی بودند که از وزیر حکم گرفتند!

به نظر می رسد این نوع انتصابات بیشتر، از جنس بده بستان سیاسی و تقسیم غنایم بین دوستان و آشنایان می باشد.

عزل و نصب های بطحایی در مدیران کل استانی هم تابع الگوی خاصی نیست و بیشتر تحت تاثیر عوامل برون سازمانی و توام با سردرگمی می باشد.

نکته قابل توجه اینکه بطحایی چند تن از مدیرانی که خود در سال گذشته منتصب کرد مانند مدیران کل اصفهان و زنجان و مشاورش را پس از چند ماه عزل کرد. یا در خصوص تغییر مدیر کل شهر تهران که دلیل عزلش غیر مدیریتی می نمود ؛ آیا بطحایی عملکرد باقری را ضعیف تر از بقیه مدیران کل می دید که او را عزل کرد؟ یا فولادوند در همدان و شهرستان های تهران عملکرد بسیار عالی و درخشانی داشت که به عنوان مدیر کل تهران منتصب کرد تا آنجا را متحول کند؟

این رفتارها بیشتر نشان از دخالت و تصمیمات غیر منطقی و سیاسی دارد.

نکته قابل تامل در دوره ی بطحایی دخالت و نقش پر رنگ نهادها و افراد غیر در مسایل و تصمیمات وزارت خانه است.

بطحایی و عزل و نصب مدیران و دخالت نهادهای غیرمسئول

بازداشت و مرخصی اجباری معاون رسانه ای وزارت خانه و درخواست عزل رئیس مرکز روابط عمومی توسط نمایندگان مجلس از این موارد است!

مرتضی نظری رئیس روابط عمومی آموزش و پرورش در کانال شخصی خود پستی درباره ی دخالت نمایندگان منتشر کرد. بعد از آن نماینده ای به صورت علنی درخواست عزل وی را داد و نظری از جلو چشم ها دور شد!

صندلی های مدیریتی در آموزش و پرورش بیشتر از آن که فرصتی برای بهبود کارها باشند محلی برای بهره مندی از امکانات دولتی و قدرت هستند ؛ هر چه موقعیت مدیریتی فرد بالا برود مواهب مدیریتی بیشتری نصیبش خواهد شد، از همین روی افرادی که سودای سِمت دارند با حضور در ستادهای انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری و مجلس سعی می کنند در تقسیم صندلی های بعد از انتخابات سهمی نصیب خود کنند.

طبیعتا از افرادی که این گونه به صندلی مدیریت می رسند انتظار مدیریت علمی هم نمی توان داشت.

مدیران ارشد و وزرای آموزش و پرورش مثل بطحایی تا زمانی که بر صندلی که دنبالش هستند تکیه ندادند، کلی شعار و ایده برای آن حوزه دارند و بعد از تلاش فراوان با کلی شور و رویا به صندلی مدیریت تکیه می زند، آنها معتقدند قبلی ها بلد نبودند ولی من می توانم بعد از مدتی درمانده می شوند و در خفا به یاران خود می گویند هیچ کس در این آموزش و پرورش نمی تواند کاری بکند، به آن بودجه نمی دهند، به آن توجه نمی کنند، اولویت دولت نیست ...  و بعد از آن شروع به گذران روزها می کنند تا صندلی خود را حفظ کنند و از منافع آن صندلی بهره مند باشند.

البته من گمان می کنم شعار و وعده های قبل از مدیریت هم نوعی فریب عمومی برای رسیدن به غنایم و مواهب مدیریتی است و اکثر افراد با سیستم اداری و مدیریت آشنایی دارند و میزان تاثیرگذاری خود را می دانند.

چند روز پیش نزد یکی از نزدیکان بطحایی بودم . می گفت بطحایی هم همین حرفها را می زند! از نظر من تفاوت بطحایی با وزرای سلف خود این است که او تقسیم غنایم را بهتر و عیان تر اجرا می کند، در حالی که ژست قدرت می گیرد مرعوب افراد و سیاسیون می شود و امتیاز می دهد، چراغ چپ می زند به راست می پیچد ، به اینوری ها سلام می کند با آن وری ها ناهار می خورد و تصمیماتش را هماهنگ می کند، پیش معلمان و تشکل ها وعده ای می دهد به دولت و نمایندگان وعده های دیگر می دهد.

او می خواهد همه را راضی نگه دارد. آنچه که مشخص است بطحایی برنامه اصلی اش حفظ صندلی اش و استفاده ی حداکثری از نعمات دوره ی وزارت است و مابقی پوششی برای گذر زمان است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بطحایی و عزل و نصب مدیران و دخالت نهادهای غیرمسئول

چهارشنبه, 12 دی 1397 ساعت 22:01 خوانده شده: 595 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
شاکی 1397/10/12 - 22:43
آنچه همچنان مغفول مانده است بهره گیری از ظرفیت نخبگان در حوزه های تصمیم سازی و تصمیم گیری است و متأسفانه بعد از گذشت 5سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نخبگان و افراد توانمند بسیاری بهکار گِل گماشته شده اند وفقط وعده و وعید شنیده اند و شعار وهیچ اتفاقی نیافتاده است...!!
پاسخ + 0 0 --
مهناز 1397/10/14 - 12:22
آقا یا خانم شاکی از خواندن مطالب شما به این نتیجه رسیده ام که احتمالا چون شمارا تحویل نمی گیرند اینقدر شاکی هستید و به همه حمله میکنید .
پاسخ + +3 0 --
شاکی 1397/10/12 - 22:52
نکته جالب توجه انتصاب افرادی از میان مسوولین دوره ی احمدی نژاد در سمت هایی بالاتر!!بدلایل مختلف!! و به دست فراموشی سپردن هزینه داده های دوره ی قبل و همکاران توانمند اصلاح طلب مستقل و بی تفاوتی نسبت به توانایی های ایشان بدلیل اولویت داشتن تأمین نظرات مداخله گران سیستم آموزش و پرورش است...و البته رشد چشمگیر دلال ها و ایفا کنندگان نقش واسطه گری را نباید در این برهه نادیده گرفت!!که در این زمینه همین مسوول روابط عمومی وزارتخانه که بدلیل سابقه ی دوستی با حضرتتان مورد نوازش قرار گرفته اند خود یکطرف ماجرای دلال نوازی هستند...و در ارتقای دلالان و افراد فعال در سیستم گذشته نقش بسزایی داشته اند!!
پاسخ + +3 0 --
شاکی 1397/10/12 - 23:00
از شاهکارهای فولادوند در شهرستانهای استان تهران میتوان به انتصاب نیروهای دلواپس فعال در ستاد جلیلی در شهرری با توصیه نامه انجمن اسلامی معلمان شهرری و عدم توجه به توزیع نامتوازن مسوولیت ها و اجحاف بر نیروهای توانمند و خوشفکر اصلاح طلب مستقل را اشاره نمود...بعنوان مثال افرادی در حد کارشناس اداره کل در دوره ی فولادوند فعالیت می نمودند که توان مدیریت یک منطقه را داشتند و بعکس افرادی در سمت معاون اداره کل شاغل بودند که در حد یک کارشناس اداره کل بودند!!
پاسخ
حسین رمضان پور 1397/10/12 - 23:01
بطحایی و تیمش یک مصیبت و عقب گرد برای آموزش و پرورش بود تا بدانیم امثال دانش آشتیانی که مثل وزیر بهداشت ؛ قاضی زاده هاشمی؛ با شرط و شروط وزارت را قبول می کنند را بیشتر بدانیم و همچنان شاهد دور تسلسل حلقه بسته مدیران وزارتخانه باشیم
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/10/13 - 11:37
افرادی که شرط می گذارند بهتر هستند ولی دانش هم فردتوانمندی نبود فقط باید روی باورهای فرهنگیان کارکرد تا حاضربه بردگی کردن نباشند کاربسیارسختی است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/13 - 00:27
آقای الهیار شده مسئول توجیه برنامه های معضل ساز در آموزش پرورش.
پاسخ + +3 0 --
احمد 1397/10/13 - 08:41
بطحائی ضعیف ترین وزیری است که آموزش و پرورش تا به حال تجربه کرده است . وی که اقتدار خاصی در هیات دولت ندارد مجبور است با لابی گری و معاملات پشت پرده صرفا به دنبال بقای خود باشد . نیروهای منصوب شده توسط وی هم فاقد کارآیی و توانمندی هستند . در سطح استانها هم نه تنها عملکرد تعیین کننده نیست بلکه باز هم معاملات با نمایندگان و سیاسیون باعث انتصاب مدیران کل می شود . در زمان صدرات بطحائی بیمه طلایی فرهنگیان که با مشقت زیادی اعمل شد نه تنها حفظ نگردید بلکه الهیار خان بیمه را به فلاکت کشاند و بیمه هم با سوء استفاده سقف تعهدات خود را به نازل ترین سطح کشاند . مطمئن هستم اگر رای و نظر فرهنگیان گرفته شود 10درصد هم تمایل به ادامه کار وزیر و تیم ضعیفش ندارند
پاسخ
محمدي 1397/10/13 - 09:48
سلام
پس حميدي كه از دانشگاه تهران
خانم حكيم زاده كه از دانشگاه نهران اومدن چي شدن؟
به نظر من مقابسه بين عملكرد مديراني كه از بيرون اومدن و مديراني كه ريشه اموزش و پرورشي دارن، خالي از لطف نيست.
به نظر ميرسه تيم بيروني از تيم اموزش و پرورشي قوي تر عمل كرده.
زيني وند كه فقط دنبال نشستن جاي رييسه
پاسخ + 0 0 --
رضا 1397/10/13 - 12:33
اقاي محمدي سلام
تيم منصوب منتخب از بدنه فرهنگيان نه تنها خوب عمل نكرده در پاره اي از موار هم ژست اپوزوسيون بخود گرفتن. غافل از اينكه خود انها در بوجود امدن شرايط موجود سهم جدي دارن. فعلا اپوزوسيون بطحايي معاونين و مديران منصوب از ستاد هستن نه مديران مامور از ساير دستگاهها
زينيوند سوداي وزارت دارد
عمادي چيزي ازش نديديم جز شاعري
و ...
پاسخ
ناشناس 1397/10/13 - 19:44
در ستاد و صف آموزش و پرورش نیروهای کیفی و با تعهد فراوانی وجود دارند که از ایشان استفاده نمی شود.
پاسخ
رضایی 1397/10/15 - 09:32
بطحایی شده نوچه نوبخت . یعنی هرچی اضافی توی سازمان برنامه بودجه داشتند قالب آموزش و پرورش کردند. به لیست تون مظفر مظاهری رییس مرکز حراست هم که جدید از برنامه و بودجه اومده بدون هیچ سابقه ای . اضافه کنید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور