صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" اگر بر حسب آمار رسمی ارائه شده نرخ پوشش واقعی تحصیل در دوره ابتدایی بیش از 98 درصد باشد به نظر می رسد هنگام آن رسیده است تا از ادامه کار این سازمان پرهیز شده ،بیش از این اصرار بر تداوم نهضت نداشته باشیم. "

سازمانی با نام "نهضت سواد آموزی " و چند پرسش بی پاسخ !

ابراهیم سحرخیز

سازمان نهضت سوادآموزی و چند پرسش و بیسوادی

سازمانی با نام و عنوان نهضت سواد آموزی ،نهادی است که چهار دهه پیش با هدف ریشه کن کردن معضل بی سوادی به فرمان امام پا به عرصه وجود نهاد .

نهضت نام گرفت تا عنوان با مسمایی باشد برای  به پا خاستن مردم برای مبارزه بی امان با دیو جهل و بیسوادی . آیا می دانید فقط اعتبار حداقل 300 میلیاردی نهضت در ستاد تقریبا با اعتبار منظور شده برای سرانه 148 هزار مدرسه برابری می کند؟

قرار بود با خیزش مردم با سواد کشور ، ایران اسلامی با تمام وسعتش  ، مدرسه بزرگی باشد برای انسداد بیسوادی.

همزمان با سالروز تاسیس نهضت سواد آموزی ،  آنچه به نقل از جناب باقرزاده در پوشش خبری رسانه ها قرار گرفت عبارت بود از :


"ایران در چهل سال گذشته بیش از 3 برابر میانگین جهانی رشد با سوادی داشته است."

ایشان در ادامه افزوده اند برحسب آمار جهانی نرخ رشد با سوادی در ایران در طول 38 سال گذشته 50 درصد بوده است که در مقایسه با رشد 34 درصدی کشور ترکیه در طول مدت مشابه رکورد قابل  تقدیری است البته نباید تلاش خادمان این حوزه را از نظر دور داشت و یا در صحت آمار ارائه شده تردید روا داشت.
اما سالهاست که در سیاهه عملکرد این نهاد چهل ساله، سوالهایی وجود دارد که هنوز پاسخ مناسب خود را رسما دریافت نکرده است.

1- چرا با گذشت 40 سال از استمرار فعالیت آن سازمان بنا بر اعلام مکرر مسوولین ذیربط ،قریب به 19 میلیون بیسواد مطلق و کم سواد روی دست این  کشور مانده است؟

 

2-  اگر در فاصله سالهای 1390 تا 1395 نرخ با سوادی 2/85 درصد یعنی 2 برابر مدت 15 ساله دنیا افزایش داشته است لابد می دانید طبق آمار رسمی سازمان جهانی یونسکو ، نرخ جمعیت با سواد در کشورهای آسیای میانه از جمله تاجیکستان ،ترکمنستان ،قزاقستان ،قرقیزستان به 100درصد رسیده است. اما در کشور ما "نهضت ادامه دارد"و پایانی برایش تصور نمی شود.

سازمان نهضت سوادآموزی و چند پرسش و بیسوادی

3- قرار بود طرح "200 ساعته آموزش برای تحکیم سواد"،مانع از بازگشت دوباره فراگیران به جرگه" کم سوادان "شود. اما مصاحبه های مکرر مسوولین این سازمان نشان می دهد سالهاست آمار کم سوادان همچنان روی عدد 11 میلیون نفر جا خوش کرده است.

 

4- بررسی ها نشان می دهد بیشترین آمار بازماندگان از تحصیل را در جامعه لازم التعلیم سه گروه جمعیتی" کودکان کار" ،"بی سرپرست یا بد سرپرست " و "کودکان معلول" تشکیل می دهند.
آیا  4 دهه تجربه  قادر نیست با مشارکت جدی آموزش و پرورش چنین معضلی را ریشه کن کند تا دائما  با ارائه  آماری تکراری در این حوزه ، مصداق" دریغ از پارسال" باشیم 

5- علیرغم ارج نهادن به تلاش جمع آموزشیاران  سازمان نهضت سواد آموزی ،چرا باید آموزش و پرورش برای جذب و استخدام رسمی و یا پیمانی این عزیزان به عنوان معلم  دائما تحت فشار باشد ؟
.
  6- آیا می دانید تداوم کار 40 ساله آن سازمان موجب شده است تعادل و توازن نیروی انسانی در اموزش و پرورش در سایه استخدام های اجباری و تحکمی آموزشیاران دچار ازهم گسیختگی شود و این حکایت همچنان با اهرم فشار بر مجلس به قوت خود باقی است .

7- با ورود آن سازمان به توسعه مراکز یادگیری محلی با هدف پوشش دادن به   آموزش مهارتهای شغلی به بزرگسالان ، به نظر می رسد قرار است  بخشی از بار سنگین سازمان فنی حرفه ای کشور علیرغم در اختیار نداشتن منابع انسانی لازم، بر دوش سازمان نهضت سواد آموزی قرار گیرد.

8- آیا وقت آن نرسیده است بار سنگین  این نهضت را از دوش آموزش و پرورش برداریم تا آن وزارتخانه برای انسداد بیکاری در بین جامعه لازم التعلیم  به فکر چاره باشد.

9- آیا می دانید فقط اعتبار حداقل 300 میلیاردی نهضت در ستاد تقریبا با اعتبار منظور شده برای سرانه 148 هزار مدرسه برابری می کند؟

10- اگر بر حسب آمار رسمی ارائه شده نرخ پوشش واقعی  تحصیل در دوره ابتدایی  بیش از 98 درصد باشد به نظر می رسد هنگام آن رسیده است تا از ادامه کار این سازمان پرهیز شده ،بیش از این اصرار بر تداوم نهضت نداشته باشیم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سازمان نهضت سوادآموزی و چند پرسش و بیسوادی

شنبه, 15 دی 1397 ساعت 22:04 خوانده شده: 577 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 -3 --
فریاد 1397/10/15 - 22:45
نهضت سواد آموزی هم مانمد جامعه المصطفی و جامعه القرآن است.
بودجه ای می گیرد که استحقاقش را ندارد.
جمعش کنید اگر توانش را دارید!
پاسخ + 0 0 --
شبنم نارنگ 1397/10/16 - 00:36
یک سوال بی پاسخ دیگر:امکانش هست بررسی کنید که چرا برخی معاونین سواد آموزی استان ها!!!!!!!!!!! از نیروهای برادر بعنوان مسوول دفتر(منشی) استفاده نمی کنند؟!!!باتوجه به اینکه بخش ستادی آموزش و پرورش شرکت خصوصی نیست...بهتر است که یا از آقایان استفاده کنند یا بانوان بالای 50سال!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!رسیدگی لطفا!!!!!اگر غرض میدان دادن به بانوان است یک جاهای بالاتر و والاتر و مناسب تر میشود به ایشان مسوولیت مهمتر داد که تحت سیطره نباشند!!قابل توجه معاونین محترم سوادآموزی برخی استان ها که در ظاهر سلام و علیک می کنند اما اسیر قدرت و هوای نفس اند!!فلانی رونمی خوان بهمانی رو میخواااان!!!!!!!!
پاسخ + 0 0 --
با خطشه!! 1397/10/16 - 08:18
سلام شبنم بی انگ!!
متأسفانه بسیار درست و دقیق و به جا نوشتید؛ البته اوضاع اسفناکتر!! از این اوصاف است.
حال بانوان زیر 50 سال آنجا نروند کجا بروند؟!
در ضمن نهاد رهبری مجور تدریس را برای دروس معارف به بانوان بالای 30 سال می‌دهد! شما چرا کاسۀ داغتر از آشی! جای افسوس است که اگر حضرت فاطمۀ معصومه(س) می‌خواست مجوز بگیرد نمی‌توانست چون زیر 30 سال رحلت فرموند و نصیب مرگ دانش‌ها در نهج البلاغه می‌شد!
البته پسران مجرد که اصلاً نمی‌توانند حتی اگر سیدجمال‌الدین اسدآبادی باشند، که وحدت و انقلاب اسلامی تداوم راه او توسط مدرس و امام راحل بود!
سلام بر یوسف(ع) که در دوران تجرّد زلیخا را مؤمن کرد! و سلام بر مرام آن پسری که دخترانی نهضتی به او گفتند اگر هووی یکدیگر نیز شویم ما را قبول می‌کنی! و سلام بر آن مجرد عبور کرده از 40 سالگی که لیاقت استخدام در سیستم دولت را ندارد که شاید لیاقت دیدار مولایش را داشته است!
سلام بر ابن سیرین!
و سلام بر ....
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/10/16 - 09:14
اگر عملکرد این سازمان + نیست چرا منحل نمیشه؟!
پاسخ + +4 -2 --
آیات قرآنی !! 1397/10/15 - 22:49
جاء الحق و زهق القانون؛ ان الباطل کان زهوقا
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/10/15 - 23:21
با به نرمش قهرمانانه شما هم مثل بقیه از گفته خود پشیمان می شوید.

خاک بر سر این ملت که اختیارشان دست امثال شماست!
تا حالا کجا بودید جناب سحرخیز؟
چهل سال سکوت شما ، تقیه بود؟
الان چرا دهان گشودید و زبان باز کردید؟
پاسخ + +4 0 --
ناشناس 1397/10/15 - 23:31
تمامی این عیوب نهضت، معیوبتر از ندادن کارنامۀ آزمون استخدامی در آزمون سال 89 آپ نیست!

و تمامی این غیرلزومات نهضت، غیرلزوم‌تر از ندادن کارنامۀ آزمون استخدامی سال 89 نیست!

مطلقاً 19 میلیون بیسواد مطلق؟! بدتر از ندادن کارنامۀ آزمون استخدامی سال 89 و مشاهدۀ عوارضش نیست!

" نهضت ادامه دارد" و پایانی برایش نباشد بدتر از " تداوم و بقای توهّم در جذب نیرو" برای آپ نیست!

طرح "200 ساعته آموزش برای تحکیم سواد"، بدتر از طرح ندادن کارنامۀ آزمون استخدامی سال 89 برای تحکیم شایسته سالاری نیست!

فشار آموزشیاران بدتر از فشار ندادن کارنامۀ آزمون استخدامی سال 89 نیست!

آیا می دانید تداوم توهّمات 40 ساله نهضت و آموزش و پرورش موجب شده است تعادل و توازن نیروی انسانی در اموزش و پرورش در سایه ندادن کارنامۀ آزمون استخدامی سال 89 به قوت خود باقی باشد.

آیا می‌دانید ان الله لایحب المسرفین و مسرقین مشاغل!

معضل بیسوادی و نظام وظیفه مثل خریدش را حل کنید بعد برای عدم تداوم نهضت قیام کنید!
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1397/10/16 - 00:39
مشکل اینجاست که معیار سواد اشخاص را سامانه سواد مشخص می کند و اگر شخصی در جایی به طور مثال در زمان ثبت نام فرزندش یا موقع در یافت یارانه خوداظهاری کرده باشد که سواد دارد ان شخص علیرغم نداشتن سواد با سواد محسوب می شود و برعکس ان نیز صادق هست که شخصی که سواد دارد بیسواد محسوب می شود از انجا که مدرکی ندارد و یا به اصرار اموزش دهنده ها عمدا اظهار بیسوادی می کند و اینچنین افرادی بهترین گزینه برای اموزش دهنده ها هستند چرا که با وعده پاداشی که در پایان به شخص پذیرفته شده از طرف سواد اموزی داده می شود حاضر به همکاری با اموزش دهنده می شوند لذا امار بیسوادان را نمی توان به طور دقیق پیش بینی کرد.با فشاری که اینگونه افراد بیسواد برای شرکت در کلاسها دارند (بخاطر مشکلات مالی مجبور به کار هستند) ادامه کار نهضت با روش فعلی عقلانی به نظر نمی رسد و نیاز به اسیب شناسی جدی در این حوزه کاملا احساس می شود .
پاسخ + 0 0 --
با خطشه!! 1397/10/16 - 07:56
متأسفانه بسیار درست و دقیق و به جا نوشتید؛ البته اوضاع اسفناکتر!! از این اوصاف است.
پاسخ
تخته 1397/10/16 - 07:22
آقای سحرخیز
سلام
این حرفها بهانه ست.دوباره چه خوابی برلی آموزش دهنده ها دیدید یا دیدند که می خواهید تعبیرش کنید؟.کم نوبخت و الهیار ترکمن تازاندند؟
چهاربند برای خودش دعای خیر خرید؟
توی اون سازمان خراب شده امثال قرائتی و باقرزاده الان خودشان را برای آموزش دهنده ها تکه پاره کردند؟
روز و شبشان شده رسیدگی به کار ما؟
چگونه است که همه شما راحت می خوابید و فردا همه چیزتان سر جاست؟!
یا خدا شماها را فراموش کرده یا اینکه به ریش ما خندیده است؟!
صبر کوچک خدا میگن چهل سال است.
یعنی الان صبر خدا پایان می یابد و به این همه ظلم های این مملکت پایان می دهد یا که ادامه دارد تا انقلاب مهدی؟
این نهضت تا وقتی منبع پول در آوردن باشد که تمام نمی شود.
چاه بی ته است
چقدر گفتیم تمامش کنید و چپ چپ نگاهمان کردید.
به تک تک مردم مناطق محروم مدیونید.
پولی که می توانست بهتر در این مناطق خرج شود را هدر دادید
جایزه یونسکو را کی دیده؟
کیفشو کی برده؟
این را به کسانی بگید که ندونند و خبر نداشته باشند.
پاسخ + +3 0 --
مهناز میرزایی 1397/10/16 - 12:06
موضوع ایجاد حریم سلطان در برخی از معاونت های سواد آموزی برخی استان ها چیه؟!
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1397/10/16 - 18:58
اینجوری که آقای سحرخیز میگن نیست ایشون یک جانبه به قاضی رفتند. مسئله ای مثل سوادآموزی پیچیدگی های خاصی داره و با مسائل مختلف اجتماعی درهم تنیده است اینکه بیرون گود بشینیم و بگیم لنگش کن درست نیست. خودشون اگه می تونستن چندین سال معاون آموزش متوسطه بودند، مشکلات این مقطع رو باید حل میکردن.
پاسخ + +2 0 --
معلم 1397/10/16 - 19:21
من در شهرستان کوهدشت سراغ دارم چون با مسئول نهضت اداره شهرستان کوهدشت رفیق هستند بدون اینکه یک ساعت خانمش کار کرده باشه یا کلاس رفته باشه جزو آموزش دهنده ها شده و فردا طلبکار میشه نهضت از اول تا الآن دروغی بیش نبود مانند دانش آموز استثنایی در روستا که دو نفر دارن بقیه آمار در مدارس عادی حالا حساب کنید ( مدیر آموزگار با حق مدیریت - معلم - سرانه آنچنانی ) اینها فقط برای دو نفر
پاسخ + +2 -1 --
آرش 1397/10/16 - 19:32
سلام
نهضت سواد آموزی وظیفه ی مشخصی دارد و جمعیت هدف آن مشخص است . و خدمات شایسته ای هم در جهت سواد آموزی انجام داده ،
خوب است در بیان نظرات جانب انصاف رعایت شود.
دو نفر از مسئولین استانی نهضت را می شناسم . از بهترین نیروها و قابل اعتمادترین بودند .
پاسخ + +2 -1 --
حسین 1397/10/16 - 20:11
آقای سحر خیز شما ۴ سال معاون متوسطه و از ارکان ستاد در زمان وزارت آقای حاج بابایی بودید . در زمان شما خیلی از همین آموزشیارها وارد آموزش و پرورش شدند ؟ چرا مخالفت نمی کردید ؟ چرا استعفا نمی دادید ؟ وضع امروز آموزش و پرورش به خاطر کارهای غلط شماهاست . شما خودتان باید جوابگو باشید حالا منتقد شده ای ؟
پاسخ + +1 -2 --
اسماعیل 1397/10/16 - 22:01
نهضت سوادآموزی ممکن است مانند سایر دستگاه های دولتی اشکالاتی داشته باشد ولی من فکر میکنم خدمات ارزشمندی ارایه داده است. چند تن از بستگان بنده با سن بالا از طریق نهضت با سواد شده اند و یکی از آنها لیسانسش را هم گرفته است. نباید با هر نیتی خدمات نهضت و زحمات آموزش دهندگان را نادیده گرفت و یا زیر سوال برد. از صدای معلم هم تشکر میکنم که نظرات همه افراد و گروه ها را انعکاس میدهد.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/10/16 - 22:07
آقای سحر خیز چندی است به عنوان منتقد سیاست های آموزش و پرورش ظاهر شده است .من متوجه نمی شوم چرا اینکار را می کند کسی که خودش از هر کس دیگری بیشتر مقصر وضعیت موجود آموزش و پرورش است و باید پاسخگو باشد مدعی شده و سوال می کند ؟!!!! زمانی که همه کاره آموزش و پروش بود و دست راست دکتر حاجی بابایی ،آموزشیاران نهضت استخدام شدند حالا به همین مساله ایراد می گیرد و نهضت را باری بر دوش آموزش و پرورش می داند اگر می توانست خودش این بار را به سر منزل مقصود می رساند
پاسخ + +1 -2 --
حسینی 1397/10/16 - 23:00
کسانی از نهضت وارد اموزش وپرورش شده اند که اصلا توانایی تدریس در اموزش وپرورش را ندارند
پاسخ + 0 0 --
آموزش دهنده 1397/10/17 - 00:12
سلام ، وقت بخیر
در همه ی گروه ها اعم از حق التدریس ، خرید خدمات، پیش دبستانی، دانشگاه فرهنگیان و ورودی های با آزمون وجود دارند کسانی که تدریس خوب و عالی ندارند منصفانه نیست همه ی کمبودها را بندازیم گردن نهضت چرا که یقینا و صد البته خیلی ها از طریق نهضت وارد ا.پ شدند و بهترین تدریس ها را دارند.
پاسخ + 0 0 --
ادیب 1397/10/17 - 22:47
اکثر کسانی که از نهضت وارد اموزش وپرورش شده اند اصلا توانایی تدریس در اموزش وپرورش را ندارند
پاسخ + 0 0 --
آموزش دهنده 1397/10/18 - 17:52
بکار بردن لفظ «اکثر»قطعا از انصاف دور است و شاید برگرفته از نگاه مغرضانه باشد.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/10/17 - 09:34
سلام به همه دوستان و معلمان عزیز
آقای سحرخیز بهتر است پاسخگوی عملکرد خودش در دوران تصدی معاونت متوسطه بوده باشد در آن زمان چه گلی بر سر آموزش و پرورش زده که حالا بخواهد در این زمینه ها اظهار نظر کند دقت در مطالب نشان می دهد که شتاب زده می خواسته یه چیزی بگوید. من تا حدودی با فعالیت های سواد آموزی در کشور آشنا هستم و خدمات خوب نهضت و نیروهای پر تلاش آن را ارج می نهم
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1397/10/17 - 10:13
سلام . من نمی دانم چرا بعضی از آقایان تا زمانی که سوال اسب مراد هستند و مسئولیت کارهارو دارند ،همه چیز خوب و عالی هست . همه خوشبختند اما زمانی که از مسئولیت کنار گذاشته می شوند یه پا اپوزیسیون می وند . در صف معاندین قرار می گریند .
جناب آقای سحرخیز اون 19 میلیون بی سواد و کم سواد که اشاره کرده اید آشی هست که حضرتعالی در زمان معاونت متوسطه وزارت آموزش و پرورش پختید چرا که کم سواد فردی است که به مقطع متوسطه راه پیدا نکرده است . از طرف دیگر جناب آقای سحر خیز خیلی خودتون رو به در و دیوار نزنید تاریخ مصرف حضرتعالی به اتمام رسیده است .
شما سی سال در مسند امور بوده اید هر کاری دلتان خواست انجام دادید، وضعیت فعلی نتیجه بی تدبیری ها و عدم شاسیتگی های همچون شما سروران است . کاش خدا را بالای سر خود ببنید و موفقیت های بدست آمده را که مورد تایید همه دنیا (بانک جهانی ،موسسه آموزش بزرگسالان یونسکو ،اطلس سواد جهان و .....)هستند و از زبان اجنبی ها گفته می شود را مطالعه بفرمایید تا از معده مبارک افاضه فیض نفرمایید .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/10/18 - 21:00
مسئولین نهضت سوادآموزی با نام واقعی خود پیام بنویسند و جلو بیایند تا پاسخ بشنوند.
ناشناس می نویسی
ناشناس هم می مانید

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور