صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" کجای اصول نقد نوشته که افراد باید در زمانی یا مدیریت فردی نقد کنند و در زمانی و مدیریت فرد دیگر تعریف کنند یا ساکت باشند ؟ کجای اصول نقادی بیان شده که نقاد باید حتما راهکار هم بدهد ؟ "

واکنش تیم بطحایی به منتقدان انتصابات اخیر

جواد بابازاده ( رها )

انتصابات بطحایی وزیر آموزش و پرورش و دیدگاه منتقدان  سید محمد بطحایی در روزهای اخیر در اقدامی عجیب چهره ی ظاهری وزارت خانه را تغییر داد و با ادغام اداره کل دفتر وزارتی و مرکز اطلاع رسانی و با عزل مدیران آنها امیر علی نعمت الهی از اعضای حزب اعتدال و توسعه را که چند ماه قبل بدون هیچ سابقه ای در آموزش و پرورش به عنوان معاون پارلمانی به کار گمارده بود به عنوان قائم مقام وزیر، و مدیر کل دفتر وزارتی و رئیس مرکز اطلاع رسانی منتصب کرد .

بطحایی قبل از این نیز افرادی چون فاطمه مهاجرانی و مریم جمشیدی و ... را که اعضای این حزب هستند بدون هیچ سابقه ای در آموزش و پرورش به سمت های مهم نصب کرده بود ولی اقدام اخیر بطحایی از جنبه های مختلف قابل تامل است !

این به نعمت الهی با وجود انتصاب کمتر از چهار ماه ۳ سمت مهم و حساس را تقدیم کرد !

این انتصاب ها با چه استدلال و منطقی انجام گرفته است ؟

نعمت الهی با چه رزومه و توانایی به عنوان قائم مقام وزیر بزرگ ترین وزارت خانه ی کشور گمارده شد ؟ این نوع دفاع و تبلیغ بطحایی نوعی خود زنی است و جایگاه او را در بین منتقدان و معلمان بدتر خواهد کرد

ادغام دفتر وزارتی و روابط عمومی بر چه اساس و چه اهدافی انجام شد ؟

قطعا سوالاتی از این دست ممکن است برای افراد پیش بیاید . نقدهایی به این کارها و کلیت عملکرد و رویکرد بطحایی مطرح شده و می شود ! و این باعث شد تیم رسانه ای موازی وزیر دست به کار شوند و در حمایت از اقدامات وزیر منتقدان را زیر سوال ببرند !

در یکی از این واکنش های جالب سایت شبستان منتقدین را زیر سوال می برد.

سایت شبستان که طبق شنیده ها نزدیک به سازمان تبلیغات اسلامی است و در دوره ی وزارت بطحایی همراه و مدافعش بوده است در قسمت معرفی خود این گونه نوشته است :

(خبرگزاری شبستان به شکل آزمایشی از سال 1383 در پوشش اخبار کانونهای فرهنگی هنری مساجد کل کشور گام برداشت و در بهمن ماه 1386 با دریافت مجوز خبرگزاری از معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت خود را در فضای مجازی به صورت رسمی آغاز کرد. و سرویس های آن شامل قرآن و عترت، مهدویت، اندیشه، مسجد و کانون های مساجد، جهان اسلام و سیاسی می باشد.)

سایت شبستان در این گزارش می نویسد :

"  برخی از منتقدان این تغییرات را «کودتا»  نامیده اند و تاکید دارند، وزیر آموزش و پرورش می خواهد مهره های خود را در این وزارت خانه بچیند. همه مردم با انتصابات سیاسی و حزبی آن هم در نظام تعلیم و تربیت کشور مخالف هستند اما  به کار بردن کلمه کودتا برای تغییر رئیس روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش که همین منتقدان به نحوه عملکرد آن هم انتقاد داشتند، نشان از خصومت های شخصی دارد چراکه پیش از این نیز انتصابات بطحایی را سیاسی نامیده بودند اما به این میزان هجمه وارد نشده بود. گویا ساز منتقدان وزارت آموزش و پرورش در همه شرایط ناکوک است و در برخی از مواقع به دلایل نامشخص ناکوک تر می نوازد.

نکته قابل تامل این است که این منتقدان همیشه حاضر در صحنه  همه وزاری منتصب در این وزارت خانه را مورد هجمه قرار داده اند و تاکنون وزیر مطلوب از دید منتقدان وجود نداشته است، حداقل یک اقدام موثر داشته باشد. برای آنان تفاوتی ندارد یک روز از سکانداری  وزیر آموزش و پرورش گذشته باشد یا چهار سال.  قلم آنان همیشه با نقد به مقام عالی وزارت خانه می تازد. در زمان سکاندری بطحایی هم این قلم ها پررنگ تر شدده است و  همین موضوع موجب شده است که وزارت آموزش و پرورش بیش از هر زمانی دیگر درگیر حاشیه شود و طرح ها و اقدامات مهم و مثبت و منفی وزارت آموزش و پرورش دیده نشود."

اینکه به صورت عاجل تغییر و تحولات مدیریتی از جمله ادغام و عزل و نصب در روزی که جلسه مدیران کل برگزار می شود و سپس از دسترس خارج کردن سایت وزارت خانه در یک روز انجام می شود بی شباهت به آن کار نیست !!

این سایت مدعی شده این منتقدان همیشه نقد می کنند بدون اینکه راهکاری بدهند !

انتصابات بطحایی وزیر آموزش و پرورش و دیدگاه منتقدان

کجای اصول نقد نوشته که افراد باید در زمانی یا مدیریت فردی نقد کنند و در زمانی و مدیریت فرد دیگر تعریف کنند یا ساکت باشند ؟

کجای اصول نقادی بیان شده که نقاد باید حتما راهکار هم بدهد ؟ این حرف طنز شبیه آن می ماند که شما بر دید مکانیکی و از کارکرد ماشین تان ایراد بگیرید مکانیک به شما بگوید : تو که ایراد گرفتی حالا باید بگویی چطور درست کنم !

این همه کارمند رسمی و غیر رسمی دارند مجیز وزیر را می گویند و شبانه روز تبلیغ طرح و عملکردش را می کنند آیا شنیدن گاه به گاه صدایی متفاوت این قدر دردناک است ؟

آیا طرح های بطحایی به قدری فشل و یا ناکارآمد هستند که با انتقاد چند نفر از کار می افتند !؟

در واکنشی دیگر محمد خرم با باشگاه خبرنگاران مصاحبه ای کرده است :

انتصابات بطحایی وزیر آموزش و پرورش و دیدگاه منتقدان

در بخشی از این مصاحبه آمده است :

" وی با اشاره به اینکه وزیر همواره برای عزل و نصب‌ها از اتاق فکری کارشناس و فرهنگی بهره گرفته می‌شود، گفت:

"جابه جایی نیرو در تمامی نهاد‌ها امری طبیعی است، با توجه به اینکه آموزش و پرورش توان بالایی در تربیت نیرو دارد نیرو‌های بسیاری را به دیگر نهاد‌ها مامور کرده است به عنوان مثال از آموزش و پرورشی ها در سمت شهردار و معاون شهردار اشتغال داشتند و برخی اکنون در سمت معاون وزیر فعال هستند.

مشاور وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: وزیر آموزش و پرورش همواره سعی دارد با استفاده از ظرفیت‌های موجود بهترین خروجی را برای جامعه ذینفعان ایجاد کند، تعابیر نادرست و مختلفی که از تغییر و تحولات نیروی انسانی این وزارتخانه مطرح می‌شود، دور از انصاف است."

جدا از غلط های نگارشی و تایپی متن، خرم هم دلربایی از مدیر ارشد خود کرده و انتصابات وی را کارشناسی شده و به اتاق فکر ربط داده است و از ظرفیت بالای آموزش و پرورش در تربیت نیرو و صادرات آن به دیگر نهادها گفته است و در نهایت منتقدان بطحایی را به دوری از انصاف نسبت داده است !

فکر می کنم خرم نقد منتقدان را دقیق ندیده است یا خود را به ندیدن زده است چون یکی از نقدهای منتقدان انتصاب افراد خارج آموزش و پرورشی فاقد صلاحیت است !

در پایان شعری از سعدی می گویم :

 گر تو قرآن بدین نمط خوانی 

ببری رونق مسلمانی 

این نوع دفاع و تبلیغ بطحایی نوعی خود زنی است و جایگاه او را در بین منتقدان و معلمان بدتر خواهد کرد.


انتصابات بطحایی وزیر آموزش و پرورش و دیدگاه منتقدان

دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 16:12 خوانده شده: 456 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
کارشناس روابط عمومی 1397/10/17 - 16:44
بزرگترین دلیل ادغام روابط عمومی و دفتر وزارتی ،ضعف مفرط عملکرد و ناتوانی آقای مرتضی نطری به عنوان فردی فاقد تخصص و تجربه در این حوزه و تیم پر حاشیه و کم تجربه ایشان بود، به نحویی که طی یکسال گدشته این مرکز اولا به شدت بی خاصیت ، درمانده و ناکارامد شد که به این علت این مرکز از دور مدیریت و تصمیم سازی های کلان ستادی خارج شد و نقش حداقلی یافت و به علت این نقصان روابط عمومی پنهان و در سایه خارج ازسیستم آموزش و پرورش شکل گرفت و جایگزین آن گردید . ثانیا با آمدن افراد حزبی و پادو های تشکل های سیاسی و صنفی ،این مرکز دست آویز سیاست بازی سیاست بازان و پامال رفتارهای غبر حرفه ای و بازی های حزبی احزاب تازه به دوران رسیده شد تا جایی که رفتارهای نا صحیح و ماجرا جویی های پر حاشیه اتفاق افتاده در این مرکز منجر به موضوع بازداشت ، مرخصی اجباری و اخراج آقای نجات بهرام معاون رسانه ای و بعد هم عزل آقای نظری به عنوان رییس مرکز شد .
پاسخ + 0 0 --
کرامت رنجبر دستنایی 1397/10/17 - 17:49
آیا به نظر شما آوردن امیرعلی نعمت‌اللهی از حزب اعتدال و توسعه با سبقه همراهی با نوبخت و با در نظر گرفتن چگونگی کوچاندن الهیار ترکمن از سازمان برنامه و بودجه سیاست زدگی و تحزب در عزل و نصب ها نیست این ها دلایل و براهینی است که باید مرتضی نظری به مسلخ برده می شد تا سیاست های هرمونیتیکی اجرا گردد.
پاسخ + 0 0 --
کرامت رنجبر دستنایی 1397/10/17 - 17:52
هان ای دل عبرت بین از دیده نظر کن هان

ایوان مدائن را آیینهٔ عبرت دان
....گفتی که کجار رفتند آن تاجوران اینک

ز ایشان شکم خاک است آبستن جاویدان
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/10/17 - 22:02
جای این سوال هم باقیست که منتقدانی که تادیروز از اشکالات کار مرتضی نظری سکوت میکردند...اینک مرثیه سرای نحوه ی جابجایی وی شده اند؟!چند بار این روابط عمومی زیرمجموعه حضرت ایشان به موضوعات ومسائل ومشکلات مطرح شده در همین سایت صدای معلم ورود نمودند و در برطرف شدن مشکلات موثر بودند؟!سابقه ی افرادی را که منصوب نمودند و اینکه در دوره ی احمدی نژاد دقیقاً در کجا مشغول فعالیت می نمودند را منعکس نمایند تا ببینیم برخی از این دلال ها و متملقین رو برچه اساسی گردهم آوردند؟؟؟؟؟؟!!
پاسخ + 0 0 --
مجید 1397/10/17 - 23:19
درود بر آقای شاکی . انصافا گل گفتی....
پاسخ + +6 -1 --
امامی 1397/10/17 - 16:53
سلام
تصور دیگر آن است که این کودتا
و یا فعل و انفعالات آنی و مکرر،
برای انحراف افکار نمایندگان مجلس
و منتقدان می باشد تا احتمال تغییرات
مفید و سازنده به آنان مشتبه شود.
اما غافل از این که نوع تغییر و نیت
تغییر، تا چه حد سازنده و موثر خواهد
بود. تاکتیک سیاسی و یا مصلحتی است و یا حقیقتا تحولی قابل تامل است؟ باید منتظر ماند و تجربه کرد.
پاسخ + +1 0 --
حسن پور 1397/10/18 - 10:06
هر سال 10 درصد آموزش و پرورش میره به بخش خصوصی و پیمانکاری.
یعنی دولت و نظام به این نتیجه رسیدن که هزینه کردن تو این بخش به صرفه نبوده و حرام است.!
کشور مخارج مهم تری دارد. مثل توسعه موشکی. یا صدور انقلاب
پاسخ + 0 0 --
کاکتوس 1397/10/18 - 18:03
نظام نه دولت
پاسخ + +3 0 --
نجاریان 1397/10/18 - 10:19
رفتن مرتضی نظری منافع چه کسانی را به خطر انداخته است که سکوت خود را شکسته اند؟!مگر در این مدیت اتفاقات بدتری همچون قطع حقوق فعال مدنی در اداره انجمن اولیاء و مربیان اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران بدلیل انتشار مطلب در صدای معلم حادث نشد؟!چرا سکوت کردند؟!چرا در برابر منزوی کردن نخبگان و صاحب نظران در ادارات کل و بخش های ستادیو به کار گل گماشتن ایشان در این 5سال گذشته سکوت نمودند؟!!
پاسخ + 0 0 --
شاکری 1397/10/18 - 12:18
آقای نجاریان . انتصاب آقای نظری از اول هم غلط بود و فشار و لابی تشکل های صنفی و سفارش پذیری آقای بطحایی این انتصاب نادرست را رقم زد .در آموزش و پرورش بهترین نیروی انسانی مجرب و فرهیخته را داریم اما درستاد وزارت خانه بانک اطلاعاتی در این خصوص نداریم و انتصابات به توزیع منزلت میان رفقا و دوستان و فامیل و اقوام و هم حزبی ها و وسیله بده بستان تبدیل شده است نه مسیری برای توسعه تعلیم و تربیت .
پاسخ + 0 0 --
مجد آبادی 1397/10/19 - 10:13
در ستاد آموزش و پرورش و تشکل هایی که برای دستیابی به منافع و سود جویی ، بطحایی را حمایت کردند . طی یکسال گذشته صدا و قیل و قال زیاد شنیده شد اما هیچ سخنی منطقی و ملی شنیده نشد ؟!!! تعداد 400 تشکل دانشجویی با بیانیه ایی فاخراز اموزش و پرورش دولتی و با کیفیت حمایت کردند اما از تشکل های صنفی که جر فرصت طلبی و سود جویی و فشار برای انتصاب عواملشان کاری بلد نیستند هیچ سخنی شنیده نشد و همگی خفه شده اند.این تشکل های ابن الوقت با ارسال بیانیه مشترک ازمرتضی نظری برای حفظ منافعشان دفاع کردند. واقعا می توان نام تشکل صنفی بر این پادو ها گذاشت ؟
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1397/10/19 - 19:29
شما در سایت فقط اخباری که با منافعتان هماهنگ است درج می نماییدورسالت خبرنگاری را انجام نمی دهید.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور