صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" تشکل های فرهنگیان که بعضا نگاه اصلی شان صرفا به تقسیم غنائم [ قبضه نمودن پست های ستادی و استانی و.. تنزل یافته است ] قدری افق و دایره ی دید خویش را گسترده تر نموده و با رصد اتفاقات متعدد درحال وقوع در آموزش و پرورش که از جمله ی آن موارد برده شدن آزادی بیان این حداقل حقوق انسانی به مسلخ است واکنش شایسته نشان دهند "

صدای معلم معتبرترین ،کارشناس ترین و تخصصی ترین رسانه در آموزش و پرورش : می گفتند مسئولان حق شکایت از رسانه ها را ندارند !

امیر اسماعیلی/ فعال فرهنگی و رسانه ای

گروه رسانه/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ « مهدی بهرامی اقدم » روحانی و موسس مدرسه قرآن و عترت بناب از مدیر صدای معلم به اتهام " نشر اکاذیب در فضای مجازی " شکایت کرده است .

به تازگی « سازمان سنجش و آموزش کشور » هم به صف شکات علیه صدای معلم پیوسته است .

« صدای معلم » پیش تر و در دفعات متعدد نسبت به ادامه چنین روندی در برخورد با معلمان منتقد به « سیدمحمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش هشدار داده بود .

معاون رئیس جمهور رییس سازمان اداری و استخدامی کشور به تازگی گفته است : ( این جا )

" برخی کارگزاران، مدیران و کارکنان دولت به مفهوم حقوق شهروندی آشنا و مسلط نیستند .

آموزش حقوق شهروندی در نظام اداری به کارکنان بر اساس برنامه ای که از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده است باید در دستور کار مدیران باشد.
مردم باید مطالبه گری کنند و مدیران ملزم به پاسخ گویی هستند ... )

موضع وزیر آموزش و پرورش تاکنون " سکوت " بوده است .

بخشی از کارنامه « سید محمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش در مورد " معلمان منتقد " :

* در  وزارت بطحایی مدیر آموزش و پرورش بناب از معلمان شکایت کرد .

* در وزارت بطحایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی از معلمان منتقد شکایت کرد .

* در وزارت بطحایی مدیر کل آموزش و پرورش استان خوزستان از سایت عصر خبر شکایت کرد . ( این جا )

* مدیر کل آموزش و پرورش قم هم در ردیف شکات قرار گرفته است .

* اخیرا هم مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز به صف شکایت کنندگان پیوسته است .

یکی از نکات قابل توجه ، قابل تامل و البته قابل تحسین در وزارت فانی و دانش آشتیانی سعه صدر بالا  و تحمل مخالفان و منتقدان نسبت به سیاست ها و عملکردهای وزارت آموزش و پرورش بود .

اما گویی « سید محمد بطحایی » دارد در این زمینه رکورد می زند .

شاید بتوان پایه گذار چنین فضایی را در وزارت یک ساله بطحایی ، « علی اللهیار ترکمن » دانست ...... ( این جا )

« صدای معلم » از مسئولیت شناسی و آگاه سازی  آقای" امیر اسماعیلی " تشکر و قدردانی می کند .

« صدای معلم » از همه همکاران و دوستانی که در این مدت حمایت های بی دریغ خود را نسبت به رسانه خودشان ابراز داشته اند تشکر و قدردانی می کند .

شکایت از صدای معلم و شکایت از رسانه ها در دولت تدبیر و امید

" از قلم شکسته و دهان بسته کاری ساخته نیست. قلم‌ها را به بهانه‌های واهی نشکنیم و دهان‌ها را با بهانه‌های غیراساسی نبندیم. بگذاریم در این جامعه "آزادی مسئولانه" باشد. "
این پیامی بود که دکتر روحانی به مناسبت روز خبرنگار درصفحه اینستاگرامی خود نوشته بودند .

شکایت از صدای معلم و شکایت از رسانه ها در دولت تدبیر و امید

اما متاسفانه بر خلاف اعتقاد رئیس دولت های یازدهم و دوازدهم و با پذیرش این اصل مهم که مطبوعات رکن چهارم دموکراسی هستند و باید همواره بر تقویت این جایگاه بیش از پیش همت گماشت بi خصوص این که رویکرد و شعار دولتمردان در سال های اخیر  بوده است ،اما متاسفانه در برخی دستگاه ها و به وِیژه در آموزش و پرورش خلاف این رویه اتفاق می افتد ، در حالی که رئیس دولت ، وزرا و استانداران به کرات و به صراحت اعلام نموده اند مسئولان حق شکایت از رسانه ها را ندارند اما مدیران کل و جزء بسیاری در آموزش و پرورش استانها  که احتمالا با سکوت معنا دار فرادستان و رضایت مندی ایشان  در صف شکایت  از رسانه صدای معلم که به حق یکی از معتبرترین ،کارشناس ترین و تخصصی ترین سایت های دارای عملکرد شفاف در ارتباط با امور مختلف آموزش و پرورش است قرار گرفته اند و شکایت برخی نیز در جریان است .

شکایت از صدای معلم و شکایت از رسانه ها در دولت تدبیر و امید

این دوگانگی شعار و عمل زیبنده دولت تدبیر و امید نیست، والبته شاید علت این نوع نگاه متفاوت و منفی بطحایی نسبت به وزرای قبلی دولت فعلی را بتوان در بی ثباتی مدیران ستادی و استانی و کوتاه شدن عمر مدیریت ها و بعضا روی کار آمدن برخی افراد بی ظرفیت و بیگانه با قانون مطبوعات دانست که با اعمال فشار افراد و جریانات خاص بیرون از آموزش و پرورش و با اخم نمایندگان به وزیر ورود می کنند دانست .
مدیران منتسب به دولت تدبیر ،باید تمام اهتمام خویش را جهت کاهش حواشی به کار برده و سعی در اطلاع رسانی درست مربوط به حوزه های کاری خویش نمایند[اگر داشته باشند] تا صف آرایی ایشان در مقابل رسانه های منتقد ،شائبه ی انحراف افکار عمومی از ضعف عملکرد ایشان  را به ذهن متبادر نسازند . با مدیرانی که  به نام دولت و به کام دیگران هستند و سعی در جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات را دارند برخورد جدی نموده و لااقل در حوزه های تحت امر مانع از بی اعتمادی مردم و رسانه ها به عملکرد دولت گردند


 مسئولان دولت تدبیر در تمام سطوح  اگر اذعان به متفاوت بودن و حساس بودن شرایط  دولت فعلی نسبت به دولت های گذشته را دارند، باید بپذیرند برای عبور از گردنه های سخت باید  تیم رسانه ای بسیار قوی و آزاد حاکم  باشد زیرا فعالان در این عرصه با نظارت و انعکاس موثر مسایل و مشکلات زمینه ناهنجاری ها را از میان می برند. رسانه قوی می توانند مسوولان را از زوایای پنهان جامعه آگاه کند و دولت تدبیر اقدامات خوب و موثری در بخش های مختلف انجام دهد ،چرا که خلاف این جریان موجب دریافت اخبار و اطلاعات از رسانه های معاند وغیر قابل اعتماد برون مرزی می گردد واین اصلا درست نیست ؛ با این حال ضمن ذکر بندهایی از قانون مطبوعات جمهوری اسلامی ایران با هدف تنویر افکار مسئولانی که به دلیل عدم آشنایی با قانون مطبوعات، شکستن قلم ها و بستن زبان ها را یک هنر و افتخار و شاید هم بهانه ای برای  دیده شدن خود می دانند ،خالی از لطف نباشد   :

شکایت از صدای معلم و شکایت از رسانه ها در دولت تدبیر و امید

ماده ٢ - رسالتی که مطبوعات در نظام جمهوری اسلامی بر عهده دارد عبارت است از:
‌الف - روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم در یک یا چند زمینه....
ماده ٣ - مطبوعات حق دارند نظرات، انتقادات سازنده، پیشنهادها، توضیحات مردم و مسئولین را با رعایت موازین اسلامی و مصالح جامعه درج و‌به اطلاع عموم برسانند....
‌تبصره - انتقاد سازنده مشروط به دارا بودن منطق و استدلال و پرهیز از توهین، تحقیر و تخریب می‌باشد.
ماده ٤ - هیچ مقام دولتی و غیر دولتی حق ندارد برای چاپ مطلب یا مقاله‌ای در صدد اعمال فشار بر مطبوعات بر آید و یا به سانسور و کنترل‌ نشریات مبادرت کند....

ماده ٦ - نشریات جز در موارد اخلال به مبانی و احکام اسلام و حقوق عمومی ‌و خصوصی که در این فصل مشخص می‌شوند آزادند. (٣٠/٠١/١٣٧٩) .

انتظار می رود مسئولان وزارتخانه  ،در ابتدا قانون مطبوعات و حقوق شهروندی مدنظر دولت را مطالعه ، خود فرهنگ پاسخگوئی و عذر خواهی را بپذیرند و سعی در نهادینه نمودن این فرهنگ  نمایند .

با مدیرانی که  به نام دولت و به کام دیگران هستند و سعی در جلوگیری از گردش آزاد اطلاعات را دارند برخورد جدی نموده و لااقل در حوزه های تحت امر مانع از بی اعتمادی مردم و رسانه ها به عملکرد دولت گردند .

سخن پایانی این که  ؛

تشکل های فرهنگیان که بعضا نگاه اصلی شان  صرفا به تقسیم غنائم [ قبضه نمودن پست های ستادی و استانی و.. تنزل یافته است ] قدری افق و دایره ی دید خویش را گسترده تر نموده و با رصد اتفاقات متعدد درحال وقوع در آموزش وپرورش که از جمله ی آن موارد برده شدن آزادی بیان این حداقل حقوق انسانی به مسلخ است واکنش شایسته نشان دهند  .

تشکل ها باید حامی معلمان باشند و به وقت مقتضی مواضع شفاف خود را بیان نمایند .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 21 دی 1397 ساعت 14:37 خوانده شده: 264 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
هما 1397/10/21 - 15:27
اگر فرهنگیان عرضه داشتند که حرف بزنند و دفاع کنند که حال و روزشان این نبود.
صدای معلم هم آنقدر برایشان تلاش کرد که بیدار شوند و باز هم ترسو بر سر جایشان نشسته اند.
معلوم نیست کلا کجا هستند؟
در خانه که نیستند
در مدرسه که نیستند
در مسجد که نیستند
در جامعه که نیستند
آیا در ایران هستند ؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/10/21 - 18:12
علت واقعی اینکه مدیران کل و جزء بسیاری در آموزش و پرورش استانها که احتمالا با سکوت معنا دار فرادستان و رضایت مندی ایشان در صف شکایت از رسانه صدای معلم قرار گرفته اند جز ایجاد فرصت جهت نقد واقعی و شفاف نیست...فقط جای آن دارد که از این فرصت بصورت جامع و کامل استفاده شود...تاکنون در هیچ یک از ادارات کل استان ها و ادارات شهرستان ها و مناطق منتقدین و صاحب نظران جایگاه شایسته و بایسته ی خود را نیافته اند و این نشان از بیمار بودن این ساختار دارد...
پاسخ + 0 0 --
شاکی 1397/10/21 - 18:16
قبضه نمودن پست های ستادی و استانی تا چندی پیش ازسوی کمیجانی و شرکاء در مجمع و بخش هایی از انجمن اسلامی معلمان دنبال می شد که اخیراً سازمان معلمان گوی سبقت را ربوده و برای توجیه این رانت خواری ها بیانیه هم صادر میکنه!!توصیه اکید دارم که همکاران آگاه هر شخصی در سازمان معلمان بیانیه ای صادر کرد به دقت جایگاه به دست آورده اش و منافع پشت آن را ببینند...سازمان معلمان اقتدارگرا شده و این ماحصل مهندسی جناب دلوری است!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور