صدای معلم

" تربیت نسلی خردمند و توانمند و مستقل. آن که می خواند مستقل و آزاد و آگاه هم هست و آن که از مطالعه بیزار و یا با آن بیگانه است جاهل و وابسته و پیرو محض است. انتخاب با خودمان است فخرمان به بزرگترین باغ کتابفروشی در جهان باشد یا به میزان سرانۀ مطالعه ! "

بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران قرار دارد !

مینو امامی/ همکار صدای معلم

بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران و سرانه کتابخوانی و مطالعه در ایران

باغ کتاب تهران با وسعت 110 هزار متر مربع که شامل 65 هزار متر مربع فضای داخلی و مابقی فضای سبز و دریاچه مصنوعی و بیش از 400 هزار جلد کتاب هم برای فروش دارد! بزرگترین کتابفروشی ثبت شده در گینس کتابفروشی بارنز و نوبل در نیویورک هست که یک چهارم باغ کتاب تهران مساحت دارد! (1)

باغ کتاب تهران در منطقه عباس‌آباد تهران واقع شده‌ است و بزرگترین کتابفروشی جهان می باشد. این باغ از شرق با کتابخانه ملی ایران ، از شمال‌شرقی با فرهنگستان‌های علوم و زبان و ادب فارسی ، از شمال‌غربی با باغ هنر ، و از غرب با باغ‌ موزه دفاع مقدس همسایه است.
وسعت باغ کتاب تهران ۱۱۰ هزار متر مربع است که ۶۵ هزار متر مربع آن ساختمان نمایشگاهی ، تالارهای همایش و اداری است و مابقی آن را فضای سبز و یک دریاچه مصنوعی تشکیل می‌دهد. فضای داخلی باغ کتاب تهران شامل چهار بخش اصلی با نام‌های بهارستان (کودک و نوجوان) ، خیالستان (فناوری‌های دیجیتال) ، نگارستان (سالن‌های سینما) و سروستان (عمومی و بزرگسال) است و در دو طبقه ساخته شده‌ است. مدیریت بهره‌برداری و تأسیس این مجموعه بر عهده سید مجید حسینی مدیرعامل مؤسسهٔ نشر شهر (وابسته به شهرداری تهران) بوده‌است. هزینهٔ ساخت پروژهٔ باغ کتاب در طول دورهٔ اجرا بالغ بر ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده‌ است.

بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران و سرانه کتابخوانی و مطالعه در ایران

برخی از اهداف باغ کتاب تهران

باغ کتاب تهران با شعار «کشف کن، تجربه کن یاد بگیر» فعالیت خود را در راستای تحقق اهداف زیر شروع کرد.

* ارتباط حضوری مخاطب با کتاب در محیطی مفرّح و آرام.
ایفای نقش به‌ عنوان یک هماهنگ‌کننده در فرایند تولید و انتشار.
ارتقای استانداردهای تولید و نشر.
افزایش تعامل تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نشر.
ترویج نوآوری‌ها و فناوری‌های حوزه نشر.
دسترسی مخاطبان بین‌المللی به منابع اسلام و ایران و انقلاب اسلامی.
حضور مؤثر و آبرومند در فضای بین‌المللی کتاب.
ایجاد یک مرکز چند منظوره علم و سرگرمی برای کودکان و نوجوانان. (2)

بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران و سرانه کتابخوانی و مطالعه در ایران

در جهان پُرتلاطم امروز ، کمتر خبری ما را شگفت زده می سازد. این خبر چه با بار منفی و چه مثبت ، ظاهرا از بس بی شمار و متعدد اتفاق می افتد که زندگی ما با آنها یک نوع سازگاری مسالمت آمیزی یافته است. مثلا در 50 سال پیش اگر خبری در جامعه مبنی بر تجاوز به یک کودک سه ساله و یا مجموع دانش آموزان پسر یک دبیرستان ، انتشار می یافت ، واکنش جامعه ناباوری مطلق بود ، کراهت موضوع در حد سنگسار کردن مجرم بود و نظارت اجتماعی بسیار شدید و متعصبانه بود! اما امروزه حتی مسئولان نیز آن را نوعی رفتار ناپسند عادی ، تلقی می کنند و مردم زیاد متعجب و یا برانگیخته نمی شوند و حتی برای تماشای اعدام مجرم ، خانوادگی به تماشا می روند !
اما شاید شما هم همانند اینجانب از مشاهدۀ این خبر یعنی : " بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران قرار دارد" ! برانگیخته شدید تا حد یک شوک الکتریکی .

بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران و سرانه کتابخوانی و مطالعه در ایران

 

آری ؛ شاید هم زیاد غلوّ می کنم اما واقعا خبر جزئی از بی نظیرترین و غیر قابل تخمین ترین واقعیت جامعه ماست. با نگاهی به سرانۀ مطالعه در ایران نسبت به سه کشوری که بیشترین زمان مطالعه را در جهان دارند ، دلیل اغراق در عدم باور خبر را تأیید خواهید نمود. در ادامۀ خبر آمده است : بزرگترین کتابفروشی ثبت شده در گینس کتابفروشی بارنز و نوبل در نیویورک هست که یک چهارم باغ کتاب تهران مساحت دارد!
اما دلیل شگفتی من و یا شما ، قدرمسلم میزان 2 دقیقه مطالعۀ سرانه ماست ! لابد این مجموعه فرهنگی بزرگتر در جهان برای شکستن رکورد و یا نمایش عظمت فرهنگ کشور ، ساخته شده است! چون مقایسۀ زیر تعجب برانگیز است :
"با تأملی در وضعیت مطالعه چند کشور می توان از جایگاه مطالعه در کشور آگاه شد. سرانه مطالعه در ایران که فقط با 5 کشور مقایسه گردیده است:
* ژاپن 90 دقیقه
* آمریکا 20 دقیقه
* انگلستان ، ترکیه و مالزی 55 دقیقه
و ایران : 2 دقیقه (بدون زمان خواندن قرآن، مفاتیح و روزنامه)
6 دقیقه (اگر زمان درس خواندن را هم به آن اضافه کنیم منبع : سایت خبری تحلیلی سیماب) " (3)

با خود می اندیشم اصولا یک نعمت برای چیست ؟ استفاده و بهره بردن ! چند در صد از جمعیت تهران از این نعمت بهرۀ حقیقی می برند ؟! چند درصد دانش آموزان و دانشجویان و اساتید دانشگاه و..... از این موهبت ملی استفاده می کنند ؟! یا با خود می اندیشم اگر تپه های عباس آباد تهران همچون رامسر شمال ایران دارای ویلاهای گران قیمت بود ، خواص جامعه یعنی ثروتمندان ، چه بهرۀ وافری از آن می بردند!

بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران و سرانه کتابخوانی و مطالعه در ایران

نمی دانم شاید هم مردم فرهنگ دوست تهران ، بیش از انتظار ما از این مجموعه فرهنگی بهره می برند. در مورد تاریخ این مجموعه اخبار ضد و نقیض و حتی فیلتر شده ای در دسترس است که اگر مراجعه نمائید همانند من سردرگم خواهید شد. ظاهرا طرح اولیه توسط احمدی نژاد در سال 83 ارائه شده و به تأیید مقام رهبری رسیده است اما بعدا کلنگ باغ کتاب توسط حداد عادل بر زمین زده شده است و زمان اتمام طرح که مجری آن شهردار وقت تهران بوده است سال 95 می باشد.( اگر مطالعه نموده و غیر این نکته ای قابل تأمل یافتید از سهیم شدن تان سپاسگزار خواهم بود. ) بزرگترین کتابفروشی ثبت شده در گینس کتابفروشی بارنز و نوبل در نیویورک هست که یک چهارم باغ کتاب تهران مساحت دارد!
این مبحث در شرایطی حائز اهمیت ویژه است که بیشتر کتابفروشی های معمولی در محلات شهر من و شما در حال ورشکستگی و زیان دهی قابل توجهی هستند، چون من نوعی علاقه و یا اهمیتی برای خرید کتاب و مطالعۀ آن ندارم و شاید موجودی جیب بنده اولویتی برای خرید کتاب باقی نمی گذارد، بهانه ای که خیلی از ما آن را مطرح می سازیم . چرا بهانه ؟! چون کتابخانه ها هم برای همین منظور وجود دارند. عضویت در کتابخانه و دریافت کتاب و مطالعۀ آن در زمان مقرّر ، می تواند توفیقی اجباری برای مطالعه باشد. پس مطالعۀ کتاب نه به بهانه نیاز دارد و نه به هزینه کرد هنگفت! حال با عکس های کارتونی و یا قهرمانان سریال های خارجی چون زورو و گروهبان گارسیو و...... کودکان را به مطالعه علاقه مند و راغب سازیم و یا در خانه و مدرسه با دسترس قرار دادن کتاب در اختیار کودکان و با مطالعۀ والدین و معلمان ، آنان را به مطالعه کردن عادت دهیم ! با دنیای خیال و بازی به اهمیت کتابخوانی رسیدن کودکان زیباست و یا با مطالعۀ خود ، کودکان را به اهمیت توسعه آگاهی و درک شعور انسانی گسیل داشتن و یا ترویج فرهنگ مطالعه . کدام پسندیده است ؟

بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران و سرانه کتابخوانی و مطالعه در ایران

و شاید دانستن بانی و سازنده و سال ساخت ، زیاد اهمیت نداشته باشد ، آنچه که مهم است عظمت چنین مجموعه ای است که بزرگترین کتابفروشی جهان را لقب گرفته است ، اما چرا در سرانۀ مطالعه کشور سهم فزاینده ای ندارد؟ یا بهتر است این طور سئوال طرح شود : آیا احداث چنین باغی باعث افزایش سرانۀ مطالعه در کشور بوده است؟ بهترین و برترین جهان بودن از هر حیث برای من ایرانی حائز اهمیت و مباهات ملی است ، اما این همه هزینه کرد بیت المال به تنهایی و بدون کارکرد و عملکرد اجتماعی - فرهنگی ، برای من ایرانی چه سودی دارد؟ آیا باغ کتاب تهران ، به اهداف هشت گانه خود دست یافته است ؟ یا حتی به چند مورد از آنها توانسته است جامه عمل بپوشاند؟ و یا قصد ما فقط اجرای نمایشِ فرهنگی در جهان بوده است نه فعالیت فرهنگی !!

اگر همچون عطش تشنگی ، عطش مطالعه نیز ما ایرانیان را می سوزاند ، تصور می کنید جامعه ما از لحاظ تمامی ابعاد زندگی یعنی فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی و سیاسی ، چه اوضاعی داشت ؟

بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران و سرانه کتابخوانی و مطالعه در ایران

آیا باز عده ای سوار بر مَرکب قدرت و توسّل بر توّهم شعور فرهیختۀ خویش ! یکه تازی داشتند یا همۀ افراد از تمامی طبقات اجتماعی ، همسو و هم جهت با آرمان های ملی و مردمی پیش می رفتند و این بار کشور ایران بزرگ ترین باغ کتاب جهان را نداشت اما با تعداد زیادی از افراد خردمند فرهنگ پرور فرهنگ ساز ایرانی ، برترین جامعۀ انسانی را با مجموعۀ قوانین و قواعد در خور مقام انسانیت داشت. چون مطالعه و فرهنگ کتابخوانی یعنی استفاده از ثانیه ها و دقیقه های زندگی برای رسیدن به تعالی انسانی. اخلاقیات و عادات پسندیده . تربیت نسلی خردمند و توانمند و مستقل. آن که می خواند مستقل و آزاد و آگاه هم هست و آن که از مطالعه بیزار و یا با آن بیگانه است جاهل و وابسته و پیرو محض است. انتخاب با خودمان است فخرمان به بزرگترین باغ کتابفروشی در جهان باشد یا به میزان سرانۀ مطالعه !


بزرگترین کتابفروشی دنیا در ایران و سرانه کتابخوانی و مطالعه در ایران

1) به‌ روز شده در : ۲۷ دی ۱۳۹۷ - کد خبر: ۵۲۳۹۳۵
2) ویکی پدیا ، دانشنامۀ آزاد . باغ کتاب تهران .
3) " 24 آبان روز کتاب و کتاب خوانی ؛ بررسی دلایل کاهش کتابخوانی یا نبود عادت مطالعه در بین آحاد جامعه."
یادداشت مینو امامی در 23 آبان 96 .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 03 بهمن 1397 21:21 خوانده شده: 964 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
مهدی 1397/11/04 - 21:58
کاش اونجا رو میدادن به کارتن خوابها، شبها بروند بخوابند تا لنگ ظهر!......... آخه ژنتیک مون مشکل داره. با کتاب و آموزش درست نمیشیم. انگار ماشینتون رو نبردین نمایندگی و یک ساعت بعد که رفتین سراغش 4 تا رینگ اصلی ش رو با بدل چینی عوضش کردن.......خونه رو گذاشته 250 میلیون فروش، بنگاه دار میگه من برات 280 آبش میکنم صدات در نیاد. سهم تو هم 5 تومنه. این هم انعام صاحبخونه!!! نقطه سرخط. یکی سوت پایان رو بزنه پلیز
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/04 - 22:24
سلام
اول برای غیرت فرهنگی تان سپاس.
دوم کتاب در این جامعه از هر چیز و کس دیگر مظلوم تر است.
سوم با این اوضاع ترکستان تنها مسیر
ممکن است.
چهارم دردمندی دمار از روزگارمان
درآورد.
تشکر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس شناس 1397/11/05 - 23:09
کشف کردم، تجربه کردم، یاد هم گرفتم
رتبه ا آزمون استخدامی را هم تجربه کردم
آخرش چی؟ استخدام شدم؟
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 08:21
سلام
شما را شناختم . جناب مهم چیزهایی است که در دسترس تان دارید. یعنی شعور و خرد. نداشته هایتان در مقابل آن فقط ارزشی برای گذران زندگی را دارد. گاه خداوند متعال به مخلوق خود نعمت فوق العاده ای عطا می کند و در مقابل چیزهایی را از او می گیرد. ستادۀ شما در قبال داده ، بسیار با ارزش است . لطفا آن را قدر نهید و شکرانۀ آن را که زکات علم است بجا آورید. در پناه حق سربلند باشید. سپاس
پاسخ
ناشناس 1397/11/05 - 23:55
کشورما مردم ونسل درکل رویه خوبی ندارندبقول ان مرحوم گرجی بازیگرسینما که فرمود.درکشورمن هرچه را نمیفهمندونمیدانندمسخره میکنند"به جای باورکردن یکدیگراین راه اشتباه را درنسل ها تکرارمیشه امیدوارم نسلی باورمندو معتقدبرباورایرانی به دورازطعنه وتمسخراقوام ،ازپشت این میزهای دبستان ها وتعلیم وتربیت درمدارس وسیستم اموزش پرورش تحویل جامعه دهیم.که مانند..... مدافع کشورونسلی روشن ومعتقد وبه راه تفکرواحترام ومعتقدبه ایران باوری باشندنسل هاانشالله راه درست زندگی را پیداکنندازاین دبستانها.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 08:26
سلام
من نیز چون شما امیدوارم . پشت میزهای دبستان
کودکانی می نشینند که با نگاه معصوم و در انتظار خود ، در تعقیب داده های من معلم اند. رسالت من و شما برای ایجاد خودباوری و پرهیز از تمسخر و طعنه و ..... در آنان بسیار حسّاس و کلیدی است.
البته امیدوارم شما به بنده طعنه نزده باشید، چون بنده قصد بزرگنمایی برداشت ها و باورهای غلط در جامعه را دارم تا با هم بیندیشیم و نه برای هم بخندیم.
توجه و تفکر در واقعیت های موجود ، شاید فرد و یا افرادی را به حرکت وادارد و در اصلاح امور بکوشد. آن فرد شاید شما باشید. سپاس.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 09:46
سلام
ناشناس محترم ،

اطلاعات داده شده از منبع برای اثبات حقیقت.
کسی یا چیزی مسخره نشده است ، واقعیت
موجود مسخره است. سپاس
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 09:39
شاید بتوانیم موسسه شهر کتاب را اولین رقیب کتاب‌فروشی‌های سنتی بدانیم. این موسسه در سال 1375 تاسیس شد و هدف خود را امکان دسترسی ایرانیان به آخرین کتاب‌های ناشران معتبر دنیا اعلام کرد. قبل از آن هم در دوره‌ای که نمایشگاه بین‌المللی کتاب برگزار می‌شد، فروش کتاب در کتاب‌فروشی‌های سنتی تحت تاثیر قرار می‌گرفت و آمار فروش آنها با افت قابل توجهی مواجه می‌شد. اما شاید بتوان بزرگ‌ترین چالش برای کتاب‌فروشی‌های سنتی که به طور عام در حوزه کسب و کارهای کوچک محسوب می‌شوند، را تاسیس «باغ کتاب» به عنوان جدیدترین مجموعه فرهنگی تهران و بزر‌گ‌ترین مجموعه فرهنگی خاورمیانه دانست. باغ کتاب در منطقه عباس‌آباد تهران واقع شده‌است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 09:40
محمد حقانی، یکی از اعضای شورای شهر تهران، در سیصد و شصت و یکمین جلسه علنی شورای شهر تهران اعلام کرد: «این پروژه با ارزش ۳۲۰ میلیارد تومان به نشر شهر وابسته به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران واگذار شده است. این واگذاری خارج از موازین قانونی است و در کد پروژه سازمان چنین بندی وجود ندارد». او در گفت‌وگویی که چندی پیش با ایلنا داشت، در پاسخ به نگرانی‌های کتاب‌فروشان از تاثیر منفی باغ کتاب بر فروش آن‌ها گفت: «باغ کتاب می‌تواند تاثیر منفی بر فروش کتاب‌فروشی‌های سطح شهر داشته باشد و اساسا امروزه در دنیا پروژه‌هایی که به صورت متمرکز و کلی یک‌جا و تنها در یک منطقه ایجاد شود هم به دلیل مسائل ترافیکی و هم اهمیتی که باید برای محلات شهری قائل باشیم، منسوخ شده است. در سطح شورا هم گفتم اینکه نگرش دوستان در شهرداری به سمت فعالیت‌های فرهنکی و هنری رفته قابل تامل و مایه امیدواری است اما‌ ای کاش تعریف درستی از فعالیت فرهنگی و پروژه‌های فرهنگی داشته باشیم و مثلا چنین مجموعه‌ای را در ده منطقه به صورت کوچک‌تر راه‌اندازی می‌کردیم.»
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 09:56
بودجه پیش بینی شده 200 میلیارد تومان بوده
و بودجه هزینه شده 320 میلیارد تومان است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 09:41
در همان روزها محمود آموزگار، رئیس اتحادیه ناشران و کتاب‌فروشان تهران در گفت‌وگویی با ایلنا وجوهی تازه از تاثیرات منفی راه‌اندازی باغ کتاب را مطرح کرد. طبق آماری که آموزگار اعلام کرد، تا امروز ۱۶۰ ناشر-کتاب‌فروش، ۶۰۰ کتاب‌فروش، ۴۳۳ دفتر نشر، دفتر ۱۲ پخش کتاب، ۵۸ چاپ‌کننده پوستر عضو این اتحادیه هستند. بنابراین در مجموع، ۷۶۲ واحد صنفی توزیع و فروش کتاب تحت پوشش اتحادیه هستند. او در بخشی از این گفت‌وگو با اشاره به این نکته که دخل و خرج یک کتاب فروشی در شرایط فعلی بازار با هم نمی‌خواند، گفت: «ما اگر در انتخابات دوره دوازدهم هیئت‌مدیره اتحادیه در سال ۸۹ اعلام کردیم که باید از هزینه‌های کتاب‌فروشی‌ها بکاهیم به دلیل رویه غیرمنصفانه و غیرعادلانه در برخورد با کتاب‌فروشی‌ها بود. کتاب‌فروشی‌ مکانی است که تمام هزینه‌های سربار سایر مشاغل (بنگاه املاک، جواهر فروشی، نمایشگاه ماشین و...) را دارد اما درآمدش قطره‌ای است.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 09:42
باغ‌کتاب همچنان با تمام حاشیه‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهد، اما سوال این است که این مجموعه بر اساس چه مطالعاتی راه‌اندازی شده که با گذشت تنها 40 روز از آغاز فعالیتش، اعتراض 350 کتاب‌فروش تهرانی را در پی داشته است؟ چه اقداماتی برای جلوگیری از ضرر و زیان کتاب‌فروشی های سنتی انجام خواهد شد؟ آیا روزی می‌رسد که دیگر خیابان انقلاب با کتاب‌فروشی‌هایش شناخته نشود و بوی کاغذ در هوایش عابران را مست نکند؟ باید دید با تغییر شورای شهر تهران و تغییرات در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چه تهمیداتی برای حمایت از کتاب‌فروشان اندیشیده خواهد شد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 09:42
منبع هر سه مطلب :
کد خبری : ۵۸۳۷۱۰
۲۶ مرداد ۱۳۹۶ -
«باغ کتاب» کتابفروشی‌‌ ها را می بلعد؟
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 09:45
خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا - ۹ اردیبهشت ۱۳۹۷ - کد خبر: 97020905073

چرا کتاب‌فروشی‌ها کباب‌فروشی می‌شوند؟

چند وقت پیش بود که تصویری در فضای مجازی دست به‌ دست شد که آه از نهاد خیلی‌ها برآورد. تصویر، یک کبابی را نشان می‌داد که هنوز تابلوی کسب و کار قبلی از سردرش جابه‌جا نشده بود؛ تابلویی که نشان می‌داد مغازه قبلاً به نشر و کتابفروشی اختصاص داشته است.

به گزارش ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: اظهارنظرهای مختلفی در این باره شد. هرکس زیر تصویر چیزی نوشت. بعضی‌ها معتقد بودند غذای جسم طرفدارش بیشتر از غذای روح است و اینکه کتابفروشی به کباب فروشی تبدیل شود، جای تعجبی ندارد. بعضی‌ها نبود حمایت از کتابفروشی‌ها را دلیل این امر دانستند و از مردم خواستند کنار خرید از شهرکتاب و نمایشگاه کتاب که موعدش هم نزدیک است، از کتابفروشی‌های کوچک هم خرید کنند.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 09:54
روزنامه قانون - 1397/06/19
تعطیلی کتاب فروشی ها/ سرآغاز یک فاجعه فرهنگی

تعطيلي هر كتاب فروشي بي هيچ شك و ترديدي سرآغاز يك فاجعه فرهنگي است؛ چرا كه از ديرباز گفته‌اند داير شدن يك كتاب‌فروشي به منزله بستن يك زندان است و باز شدن يك كتابفروشي در يك محله، مانند روشن شدن يك چلچراغ در سالن است .هميشه در دنيا به موسسات فرهنگي و كتابفروشي ها و تعداد كتاب‌خوان هاي خود افتخار مي كنند اما در ايران، متاسفانه رويه به گونه ديگري است و نمي توان با تاييد كامل گفت كه ما چه تعداد كتاب‌خوان داريم.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/06 - 10:00
بی میلی دولت ها به کتاب و کتابخوانی

تعطیلی کتابفروشی ها، اتفاقی است که نشان می دهد مردم ما چقدر از فرهنگ دور شده اند و به هیچ عنوان سراغ کتاب و کتابخوانی نمی روند. اگرچه ممکن است تعطیلی کتابفروشی های خیابان انقلاب تا اندازه ای پررنگ باشد اما اگر به محلات تهران سر بزنیم می بینیم که بسیاری از آن ها خالی از هرگونه کتابفروشی یا شهر کتاب هستند.

ناشران و کتابفروشان تلاش می‌کنند با اضافه کردن جذابیت هایی به فروشگاه، مردم را ترغیب به خرید کتاب کنند اما دیگر شرایط حتی مانند یک سال قبل هم که همه ما از وضعیت فروش کتاب ناراضی بودیم، نیست؛ امروز در شرایطی قرار داریم که مردم تنها می توانند به تامین نیازهای اولیه خود، آن هم به سختی، بپردازند.
کد خبر: ۹۲۶۱ - ۱۸ شهريور ۱۳۹۷- دیدار رسانه مستقل خبری - تحلیلی حوزه اجتماعی .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

سند تحول بنیادین در نسخه فعلی تا چه میزان در حل چالش های آموزش و پرورش ایران موثر است ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور