صدای معلم

" افراد و جریاناتی که اعتقادی به منشور حقوق شهروندی ، تفکر نقادی و پاسخ گویی ندارند نباید در مناسبات تصمیم سازی و تصمیم گیری جایی داشته باشند "

صدای معلم ؛ رسانه ای پیشتاز در ریل آگاهی بخشی ، مطالبه گری و ایجاد شفافیت و نگاهبان " منشور حقوق شهروندی " در آموزش

محمدرضا شهریاری/ کنشگر سازمان های مردم نهاد و کارشناس سابق روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان های تهران

گروه رسانه/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ « مهدی بهرامی اقدم » روحانی و موسس مدرسه قرآن و عترت بناب از مدیر صدای معلم به اتهام " نشر اکاذیب در فضای مجازی " شکایت کرده است .

« صدای معلم » پیش تر و در دفعات متعدد نسبت به ادامه چنین روندی در برخورد با معلمان منتقد به « سیدمحمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش هشدار داده بود .

معاون رئیس جمهور  و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور به تازگی گفته است : ( این جا )

" برخی کارگزاران، مدیران و کارکنان دولت به مفهوم حقوق شهروندی آشنا و مسلط نیستند .

آموزش حقوق شهروندی در نظام اداری به کارکنان بر اساس برنامه ای که از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده است باید در دستور کار مدیران باشد.
مردم باید مطالبه گری کنند و مدیران ملزم به پاسخ گویی هستند ... )

موضع وزیر آموزش و پرورش تاکنون " سکوت " بوده است .

بخشی از کارنامه « سید محمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش در مورد " معلمان منتقد " :

* در  وزارت بطحایی مدیر آموزش و پرورش بناب از معلمان شکایت کرد .

* در وزارت بطحایی مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی از معلمان منتقد شکایت کرد .

* در وزارت بطحایی مدیر کل آموزش و پرورش استان خوزستان از سایت عصر خبر شکایت کرد . ( این جا )

* مدیر کل آموزش و پرورش قم هم در ردیف شکات قرار گرفته است .

یکی از نکات قابل توجه ، قابل تامل و البته قابل تحسین در وزارت فانی و دانش آشتیانی سعه صدر بالا و تحمل مخالفان و منتقدان نسبت به سیاست ها و عملکردهای وزارت آموزش و پرورش بود .

اما گویی « سید محمد بطحایی » دارد در این زمینه رکورد می زند .

شاید بتوان پایه گذار چنین فضایی را در وزارت یک ساله بطحایی ، « علی اللهیار ترکمن » دانست ...... ( این جا )

« صدای معلم » از همراهی و مسئولیت شناسی آقای « محمدرضا شهریاری » تشکر و قدردانی می کند .

« صدای معلم » از همه همکاران و دوستانی که در این مدت حمایت های بی دریغ ، صادقانه و دلسوزانه خود را نسبت به رسانه خودشان ابراز داشته اند تشکر و قدردانی می کند .

شکایت از صدای معلم و رویکرد صدای معلم در آگاهی بخشی و مطالبه گری و ایجاد شفافیت و نگاهبان منشور حقوق شهروندی   منشور حقوق شهروندی با نصب بنر در بخش های ستادی اجرا نمی شود بلکه در عمل باید ظرفیت های موجود را در جهت صیانت از حقوق شهروندی در هر بخش هدایت و فعال نمود.

رسانه ها اعم از دیداری یا شنیداری ،مکتوب یا الکترونیک ، واقعی یا مجازی به عنوان رکن چهارم دموکراسی و از ابزارهای رشد و توسعه یک جامعه به شمار می آیند که مطابق با قانون اساسی ایران در بیان مطالب آزادند مگر آن که مخل به مبانی اسلام یا حقوق عمومی باشند.

از جمله کارکردها و نقش هایی که یک رسانه بر عهده دارد نقش آگاهی بخشی و اطلاع رسانی است که این مهم می تواند با شناساندن حقوق مختلف افراد یک جامعه به آنها در حوزه ها ی گوناگون به نوعی به امر دانایی بخشی بپردازد،که اتفاقا "صدای معلم" در جهت تحقق این مهم در جامعه ی هدف (فرهنگیان، اولیاء و دانش آموزان) گام های موثری در این زمینه برداشته است که این رویکرد در راستای حق دسترسی آزاد به اطلاعات ،آزادیهای فردی ، مدنی و سیاسی ، قرار می گیرد.

عدم اطلاع از برخی از حقوق و قوانینی که به عنوان حق یک شهروند محسوب می شود باعث می شود افراد یک جامعه از آن حقوق بی بهره یا کم بهره باشند و بر اثر عدم آگاهی یا کم اطلاعی یا نقص در اطلاعات دریافتی به درستی نتوانند از حقوقی که قانونگزار برایشان تدارک دیده است بهره مند شوند. یکی از ضعف‌های کنش‌های سیاسی و مدنی در ایران، عدم اشراف و همچنین ناتوانی در ارجاع به قانون و حقوق و استفاده از حقوق است.

شکایت از صدای معلم و رویکرد صدای معلم در آگاهی بخشی و مطالبه گری و ایجاد شفافیت و نگاهبان منشور حقوق شهروندی

بدون تردید رسانه ها در دنیای امروز که دانش بشری به صورتی باور نکردنی در حال رشد می باشد و تکنولوژی نیز به سرعت در حالت تغییر است و ماهیت خیلی از امور به شدت دستخوش این گونه تحولات است نقش مهم و به سزایی دارند در ایجاد و بازنمایی و هویت بخشی حقوق شهروندی در جامعه امروزی ما ایفاء می کنند .

قطار صدای معلم به عنوان رسانه ای پیشتاز در احصاء و آگاهی بخشی حقوق شهروندی در حوزه آموزش و پرورش ازچند سال پیش تاکنون بر روی ریل آگاهی بخشی و مطالبه گری  و ایجاد شفافیت به حرکت درآمده است...

شکایت از صدای معلم و رویکرد صدای معلم در آگاهی بخشی و مطالبه گری و ایجاد شفافیت و نگاهبان منشور حقوق شهروندی

 شکایت اخیر علیه صدای معلم به نوعی تداعی کننده  نوشته معروف شهید مطهري به عنوان:" چرا به قطار بي حركت كسي سنگ نمي‌زند؟ "است که شهيد مطهري در کتاب حق و باطل جملاتي به اين مضمون نوشته‌اند: از کودکي هميشه اين سوال برايم مطرح بود که: چرا قطار تا وقتي ايستاده است کسي به او سنگ نمي‌زند... اما وقتي قطار به راه افتاد سنگباران مي‌شود.... اين معما برايم بود تا وقتي که بزرگ شدم و وارد اجتماع شدم ديدم، اين‏ قانون کلي زندگي ماست که هر کسي و هر چيزي تا وقتي که ساکن‏ است مورد احترام است، تا ساکت است مورد تعظيم است... اما همين‌که به راه افتاد و يک قدم برداشت نه تنها کسي کمکش نمي‏کند، بلکه‏ سنگ است که به طرف او پرتاب مي ‏شود و اين نشانه يک جامعه مرده است، ولي يک جامعه زنده فقط براي کساني احترام قائل است که: متکلم هستند نه‏ ساکت، متحرکند نه ساکن، باخبرترند نه بي ‏خبرتر....

رسانه ی صدای معلم رسانه ای متکلم است و نه ساکت و صامت و حرکت و پویایی و آگاهی بخشی  از مولفه های این رسانه است...

صدای معلم در شرایطی توانسته است فرصتی جهت تولید فکر و اندیشه و ایجاد فضای نقد و نظر باشد که عمده ی ظرفیت گروه های فعال در فضای مجازی  کپی کردن مطالب عمدتاً زرد از سوی همکاران و انعکاس در آن گروه اختصاص داده شده است...و کمتر شاهد نقد و نظرهای قابل تأمل در گروه های فعال در فضای مجازی هستیم. به عنوان فردی که بخشی از سنوات خدمت خود را در عرصه ی روابط عمومی و اطلاع رسانی سپری نموده ام، باید به نقش موثر و بی بدیل "صدای معلم"در مساعدت به روابط عمومی های آموزش و پرورش نیز اشاره کنم

 

رسانه های آزاد و مستقل  همچون " صدای معلم" در واقع کانالی به حساب می آیند بین حاکمیت (مسوولین) و مردم و بالعکس برای بیان انتظارات و خواسته های طرفین و نقش بسیار مهمی را درشکل دادن افکار عمومی و توسعه جامعه و مشارکتهای مدنی و تصمیم گیری های اجتماعی ،سیاسی افراد ایفا می کنند و همچنین در ایجاد محیط مساعد برای رشد فضایل اخلاقی و مقابله با رذایلی همچون دروغ، ریا، تملق، نابردباری، بی تفاوتی، تنفر، بی اعتمادی، افراط گری و نفاق که  مطابق ماده 6 حقوق شهروندی از تکالیف دولت است،نقش موثر ایفا می کنند، همان طور که صدای معلم از ابتدای شروع به فعالیت در فضای مجازی  همچون دم گرمی بر سوتکی بوده که یک ریز و پی در پی،صدای هشداری بر قانون گریزی ها و اهمال ها و سکوت ها و رخوت  های عرصه ی آموزش و پرورش بوده و خواب ِبرخی خفتگان خفته را  به دور از مماشات و تبعیض های رایج نشأت گرفته از وابستگی های  باندی و جناحی آشفته تر ساخته است...

شکایت از صدای معلم و رویکرد صدای معلم در آگاهی بخشی و مطالبه گری و ایجاد شفافیت و نگاهبان منشور حقوق شهروندی

ماده 19منشور حقوق شهروندی بر حق اداره شایسته امور کشور بر پایه ی قانون مداری، کار آمدی، پاسخگویی، شفافیت، عدالت و انصاف برای شهروندان تصریح دارد و رعایت این حق توسط مسوولین و کارکنان را الزامی دانسته است، و رسانه ی صدای معلم در این زمینه تاکنون علاوه بر ایفای نقش فعالانه در تحقق این موضوعات، نقش دیده بان را ایفاء نموده است و دریچه ای جهت انعکاس قانون گریزی ها و ناکارآمدی ها و همچنین سوق دادن همکاران از فرهنگ شفاهی به فرهنگ مکتوب و ترغیب ایشان به دست به قلم شدن و تولید  فکر و اندیشه در حوزه ی مسائل آموزش و پرورش بوده است.

شکایت از صدای معلم و رویکرد صدای معلم در آگاهی بخشی و مطالبه گری و ایجاد شفافیت و نگاهبان منشور حقوق شهروندی

صدای معلم همچنین در تسهیل تحقق ماده ۲۶ منشور حقوق شهروندی که همان حق آزادی بیان است نقشی موثر ایفاء نموده است.ماده 26  منشور تصریح دارد که شهروندان حق دارند نظرات و اطلاعات راجع به موضوعات مختلف را با استفاده از وسایل ارتباطی، آزادانه جستجو، دریافت و منتشر کنند.

مطابق این ماده از منشور حقوق شهروندی دولت باید آزادی بیان را به‌طور خاص در عرصه‌های ارتباطات گروهی و اجتماعی و فضای مجازی ازجمله روزنامه، مجله، کتاب، سینما، رادیو، تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی و مانند این‌ها طبق قوانین تضمین کند و وسایل ارتباطی و فضای مجازی فضایی جهت  تضمین آزادی بیان محسوب می‌شود.

جای آن دارد با توجه به موضوع شکایت از رسانه ی مستقل صدای معلم، اداره حقوقی وزارت آموزش و پرورش به عنوان نماینده ی دولت به استناد ماده 26 منشور حقوق شهروندی به منظور صیانت از آزادی بیان در فضای مجازی، در این مورد ورود و ایفای نقش کند تا کوچکترین خللی بر این فرآیند ایجاد نشود.

ماده 28 منشور حقوق شهروندی به حق نقد، ابراز نارضایتی، دعوت به خیر و نصیحت در مورد عملکرد حکومت و نهادهای عمومی اشاره دارد و در این ماده نیز دولت موظف به ترویج و گسترش فرهنگ انتقاد پذیری و تحمل و مداراست و به استناد این ماده نیز وزارت آموزش و پرورش به عنوان نماینده دولت می تواند فارغ از استقبال در کلام و شعار،اقدامات عملی در این زمینه را برنامه ریزی و هدایت نماید و به ترویج تفکر نقاد و روح پرسشگر مساعدت نماید . صدای معلم از ابتدای شروع به فعالیت در فضای مجازی  همچون دم گرمی بر سوتکی بوده که یک ریز و پی در پی،صدای هشداری بر قانون گریزی ها و اهمال ها و سکوت ها و رخوت  های عرصه ی آموزش و پرورش بوده و خواب ِبرخی خفتگان خفته را  به دور از مماشات و تبعیض های رایج نشأت گرفته از وابستگی های  باندی و جناحی آشفته تر ساخته است...

بعد از گذشت بیش از 5 سال از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید در بسیاری از ظرفیت های تصمیم سازی و تصمیم گیری در بحش های ستادی که می تواند نقش موثری در نهادینه شدن منشور حقوق شهروندی داشته باشد هنوز جای مدیران آگاه و قائل به حقوق شهروندی و  نخبگان و صاحبان اندیشه خالیست و این ظرفیت ها همچنان به عنوان غنایم و سهمیه های تشکل ها و احزاب  و مافیای قدرت توزیع می شود و افراد صاحب نظر و مستقل معمولاً در پایین ترین سطوح ستادی به عنوان کارشناس به کار گرفته می شوند که قاعدتاً نقش چندانی در تغییر وضعیت نمی توانند داشته باشند و شاید یکی از دلایل اصلی عدم تحقق منشور حقوق شهروندی در عمل، این باشد که افرادی که معتقد به تحقق این منشور و مدافع حقوق شهروندی هستند عمدتاً جایی در مناسبات تصمیم سازی و تصمیم گیری ندارند و در همچنان بر پاشنه ی تفکرات محافظه کارانه مدیرانی می چرخد که معمولاً موافق حفظ و تثبیت وضعیت موجود بدلیل نگرانی از دست دادن جایگاه خود هستند!

علاوه بر بخش حقوقی وزارت آموزش و پرورش و اداره کل  آموزش و پرورش آذربایجان  شرقی و شهرستان بناب که بر اساس تکلیف و رسالت صیانت از حقوق شهروندی مطابق مواد ذکر شده می توانند در این موضوع ایفای نقش موثر داشته باشند و موضوع را مستدل و منطقی حل و فصل نمایند، از تشکل های معلمان هم انتظار می رفت همچون موضوعات دیگری که در دفاع از افراد مسوول در سیستم ستادی وزارت آموزش و پرورش بیانیه صادر می کنند، نسبت به دفاع از رسانه ی مدنی و مستقل "صدای معلم" که هیچ گونه وابستگی به  سیستم دولتی و یا گروه و دسته و باند خاصی ندارد، نیز بر اساس مشی مدنی حمایت می نمودند و در حل و فصل موضوع با بهره گیری از ظرفیت های منطقه ای خود اقدام می نمودند.

شکایت از صدای معلم و رویکرد صدای معلم در آگاهی بخشی و مطالبه گری و ایجاد شفافیت و نگاهبان منشور حقوق شهروندی

به عنوان فردی که بخشی از سنوات خدمت خود را در عرصه ی روابط عمومی و اطلاع رسانی سپری نموده ام، باید به نقش موثر و بی بدیل "صدای معلم"در مساعدت به روابط عمومی های آموزش و پرورش نیز اشاره کنم .

توجه به افکار عمومی جامعه معلمان، برقراری ارتباط در سطح وسیع با مخاطبان حوزه آموزش و پرورش، ارتباط و اطلاع رساني نوين، مدرن و موفق، نظر سنجي ، افكار سنجي و ...از جمله وظایف روابط عمومی هاست که صدای معلم از زمان ایجاد تاکنون بخش اعظمی از این  مهم را محقق نموده است و بازتابی از وضعیت موجود را بدون بهره داشتن از امکانات سخت افزاری و نرم افزاری  متکثر و متعدد در اختیار سیستم آموزش و پرورش ؛ به دور از هرگونه مساعدتی از سوی بخش ستادی آموزش و پرورش به انجام رسانده، در شرایطی که روابط عمومی های آموزش و پرورش  عمدتاً بدلیل بی توجهی و  عدم بهره برداری از ظرفیت های نخبگان و صاحب نظران عرصه ی رسانه و روابط عمومی در مدیریت روابط عمومی ها و نگاه ابزاری برخی از  مدیران به حوزه ی روابط عمومی به عنوان بخش تهیه عکس و خبر و تجلیل و ستایش مدیران کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

شکایت از صدای معلم و رویکرد صدای معلم در آگاهی بخشی و مطالبه گری و ایجاد شفافیت و نگاهبان منشور حقوق شهروندی

ضمناً مطالب پربحث و پربازدید صدای معلم به تفکیک هفته و ماه و سال، موید این موضوع است که بخش نظرات صدای معلم  هم از راههای ارتباطی وزارتخانه موثرتر و پویاتر عمل نموده است و منعکس کننده شفاف و بدون اعمال سلایق نقطه نظرات همکاران و اولیاء و دانش آموزان و دغدغه مندان حوزه آموزش و پرورش بوده است.
در يک جمع بندي خلاصه مي توان گفت با تعمق در نقش راهبردي  رسانه ی" صدای معلم" در اطلاع رسانی،آگاه سازی و توسعه مشارکت و نظرسنجي، افكارسنجي ودر  ايجاد تبادل ، تعادل و تعامل میان اضلاع مختلف مرتبط با آموزش و پرورش (فرهنگیان،دانش آموزان و اولیاء) و همچنین تأکید بر صیانت از آزادی بیان در فضای مجازی...مدیران ارشد سیستم ستادی آموزش و پرورش به خصوص مشاوران مدیران ارشد،مدیران روابط عمومی ها و اداره حقوقی آموزش و پرورش ،تشکل های معلمان، و کنشگران مدنی مستقل برای صیانت از این فرصت و فضای مستقل و غیروابسته مسوولیت دارند و باید نقش موثر در صیانت از آزادی بیان و امنیت پس از بیان و تمرین تحمل و احترام به نقد ایفاء کنند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 07 بهمن 1397 23:01 خوانده شده: 505 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 -6 --
معلم 1397/11/08 - 05:37
این یادداشت فاقد هرگونه نگاه علمی و حرفه ای است و کاملا غیر واقع بینانه نگارش شده است در این مقاله بیشتر خیالات و علائق نویسنده محترم درمورد صدای معم در قالب شعار ، تعریف و تمجید بی مایه بیان شده است و صرفا به سرودن این سایت پرداخته است . کاش نویسنده محترم حال که ضروری دیده در مورد این سایت وقت بگذارد و دست به قلم شود به آسیب شناسی و نقادی عملکرد این سایت می پرداخت و از باز کردن نوشابه های زیادی و بی مصرف برای آن پرهیز می کرد مسولین سایت هم از این نقادی ها همواره استقبال کرده اند.
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی بدون مرز 1397/11/08 - 11:43
ببین کجاها رو نشونه رفته و استادانه زده که منافعت به خطر افتاده که اینگونه واکنش نشون داده ای....دمش گرم که کارشو خوب بلده!!
پاسخ + 0 0 --
افسانه تقی زاده 1397/11/08 - 16:55
اتفاقاً این مطلب کاملاً عالمانه وحرفه ای و واقع بینانه به رشته ی تحریر درآمده و اگر علایق شما در این نوشتار نیست که دلیلی بر بی مایه بودن نیست...اتفاقاً فرد بی مایه با هویت ناشناس و با اسم عام همچون معلم پیام میذاره...دکتر شهریاری با نام و تصویر و هویت خودش مطلبی را ارائه نموده که اتفاقاً آسیب شناسی و نقادی موضوعات مختلفی است،به نظرم بغض شما نسبت به صدای معلم مانع از مطالعه دقیق مطلب شده...از اساس این مطلب نقده...
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/11/08 - 17:25
فرهنگی بدون مرز اخلاق و هویت ؟!!! سعی کن در زندگی ات مرز و چارچوب داشته باشی ؟!!! بی مرزی ات بی هویتی ات را فریاد می زند .
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/11/09 - 05:06
سرکار خانم تقی زاده . شما بر چه اساسی معتقدید بغض از صدای معلم مانع خواندن کل مطلب شده است ؟ اتفاقا شما مطلب را خوب نخواندید و حتی آن کامنت را هم نخواندید .در ان کامنت صراحتا به نقد پذیری صدای معلم اشاره شده است . آیا بیان خصلت مثبت صدای معلم در نقد پذیری از نظر شما بغض است ؟؟؟!!!
پاسخ + +4 -1 --
ابراهیم 1397/11/08 - 20:30
امان از دل زینب...دکتر دست مریزاد...عالی عالی عالی واقعاًچرا روابط عمومی ها،فاقد تفکرات راهبردی هستند؟!
پاسخ + +4 0 --
محمد 1397/11/09 - 09:53
سلام بر دکتر عزیز و سپاس از مطلب جامع و دقت نظرتون...فقط نمیدونم الان بخاطرحمایت از صدای معلمه که آقای بابا زاده(رها)از گروه آموزگاران اندیشمند حذفتون کرده یا بدلیل صراحت بیان و نقدی که همواره در کلام و نوشتارتون هست؟!اساساً چرا جامعه ی ما حتی در گروه ها و فضاهایی که ادعای متفاوت بودن و ظرفیت نقد دارند بیشتر سعی رد نادیده گرفتن و حذف منتقدین دارند؟!
پاسخ + 0 0 --
جواهری پور 1397/11/11 - 11:50
واقعاً این اتفاق افتاده؟!آقای پورسلیمان مگر ادمین گروه آموزگاران اندیشمندنیستند؟!اگه ممکنه شفاف شازی کنند که همکاران منتقد و صاحب نظرچرا باید حدف شوند وهمکارانی که حتی عکس پروفایل ندارند و اسمهای مستعار میذارن و حرفی برای گفتن ندارند باقی بمانند؟!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور