صدای معلم

" متاسفانه گرفتار افراط و تفریط تاریخی شده ایم "

آقای ذوعلم ! این مثلث یک ضلع دیگر هم دارد!

شیرزاد عبداللهی

نقدی بر سخنان علی ذوعلم و هویت ایرانی

به گزارش صدای معلم ، حجت الاسلام ذوعلم رییس سازمان پژوهش و تالیف کتاب های درسی در نشست خبری روز سه شنبه 16 بهمن 97 گفته :

"  3 ضلع هویت دانش آموزان ما یعنی ضلع ایرانی و تاریخی هویت ما/ ضلع اسلامی و دینی هویت ما و ضلع انقلابی و اجتماعی هویت  دانش آموزان ما و هویت ایرانی و اسلامی و انقلابی دانش آموزان ما نیاز به کار بیشتر و تعمیق دارد."

ظاهرا آقای ذوعلم ، ضلع انقلابی و اجتماعی را به جای وجه مدرن و متجدد هویت ایرانی گذاشته است.

در یک نگاه واقع بینانه " اضلاع اصلی هویت فرهنگی ایران مثلثی است که عنصر ایران زرتشتی و عنصر اسلامی شیعی ، اضلاع بلندتر آن و عنصر غربی و تجدد خواهانه  ضلع کوتاه تر آن است .

" اغلب ایرانی ها مسلمانند اما قبل از اینکه مسلمان شوند فرهنگ و تاریخ داشته اند و برخلاف ملت هایی مانند مصر در فرهنگ قوم غالب  کاملا ذوب نشدند و  عناصر اصلی فرهنگی خود از زبان تا اساطیر ایرانی را حفظ کردند. علاوه بر همه اینها ایرانی ها از سنت عبور کرده و دنبال تجدد هستند.

آقای ذوعلم خوشبختانه  وجه ایرانی تاریخی هویت ما را تایید کرده اند. اما هویت ایرانی یک ضلع دیگر هم دارد که آقای ذوعلم به دلایل سیاسی  نادیده گرفته است. آن ضلع دیگر ، ضلع مدرن و تجدد خواهانه فرهنگ ایرانی است.

نقدی بر سخنان علی ذوعلم و هویت ایرانی

اگر بدون دخالت سیاست ، هویت ایرانی را توضیح دهیم .  سه عنصر  ایرانی بودن ، مسلمان بودن و متجدد بودن را به وضوح در آن می بینیم.

غلظت  این عناصر هویتی در افراد، خانواده ها  و اقشارمختلف البته متفاوت است. اما وجه مدرن و تجدد خواهانه هویت ایرانی رو به رشد است. ایرانی ها عطش و استعداد شگفتی برای نوشدن و جذب جنبه های مثبت تمدن های دیگر به خصوص تمدن و فرهنگ غرب را دارند. ضمن اینکه در مجموع  به هویت ملی و اسلامی خود هم پای بندند. به عبارتی می توان هم ایرانی و هم مسلمان و هم متجدد بود.

ما در خانواده گسترده خود حاملان این سه وجه از هویت ایرانی امروزی را می بینیم. در میان خانواده و دوستان  خود با حجاب ، بی حجاب و  شل حجاب داریم. نمازخوان و بی نماز داریم. طرفدار اسلام سیاسی و مخالف دخالت دین در سیاست را داریم. افرادی باستانگرا و طرفدار کورش و داریوش داریم. هر وقت که مقامات و کله گنده ها به این نتیجه برسند که ایران ملک مشاع همه ایرانی ها است ، پلورالیسم عقیدتی به رسمیت شناخته می شود.  

ضدیت با غرب ربطی  چندانی  به اسلام و انقلاب  بهمن 57 ندارد. ضدیت با غرب یک پدیده سیاسی است و  از زمان تسخیر سفارت امریکا در سال 58  به دلیل فایده مندی آن شروع و  باعث ایجا تضییقات فراوان برای اقشار مدرن فرهنگی ایران شده است. اسلامی ها شعار مرگ بر آمریکا  را از چپی ها گرفتند! 

نقدی بر سخنان علی ذوعلم و هویت ایرانی

اگر ملاک ما برای ضدیت ، سوابق تاریخی کشورها باشد ،پرنده روسیه که در شرق اروپا اقع شده از همه مداخله گران و استعمار گران غربی  سنگین تر است.

تجربه 40 ساله نشان داده که وجه مدرن و غربگرای هویت ایرانی را نمی شود با فشار و یا نادیده گرفتن  حذف کرد. ایران متعلق به همه ایرانی ها است. یک گرایش با هر توجیهی ، حق ندارد که گرایش های دیگر را حذف کند یا نادیده بگیرد.  ما ایرانی هستیم / مسلمان هستیم /  مدرن هستیم ... هیچ یک از این عناصر حذف شدنی نیست. ما متاسفانه گرفتار افراط و تفریط تاریخی شده ایم.

آموزگاران اندیشمند

جمعه, 19 بهمن 1397 15:21 خوانده شده: 199 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/11/19 - 13:27
این مثلث اضلاع بسیاری دارد اما معاون پژوهش وزیر باشی
و آنها را نبینی ، خیانت به آموزش و پرورش کشور است .
اگر همه ی اضلاع را می دیدند که اوضاع این نبود. و چون
چشم بصیرت برای دیدن ندارند پس بحران زده ترین
وزارتخانه ، آموزش و پرورش است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور