صدای معلم

دبیر کل سابق سازمان معلمان ایران : ما معلمان هم که با نگاه ابزاری به اجرایی کردن تصمیمات دعوت می شویم!

متن سخنان علیرضا هاشمی سنجانی در نشست با سعید جلیلی

گروه رسانه/

قرار بود  " فرهنگ امنیتی " به جای مانده از دولت های نهم و دهم جای خودش را به " امنیت فرهنگی " بدهد .

 فانی و دانش آشتیانی تا حد قابل قبولی در این زمینه کارنامه موفقی داشتند اما شکایت علیه معلمان منتقد و رسانه در آذربایجان شرقی ، خوزستان ، قم ، البرز و... در وزارت سیدمحمد بطحایی ، پرسش های فراوانی را ایجاد کرده است و به تدریج دارد به یک " فرهنگ سازمانی " در نظام تعلیم و تربیت تبدیل می شود .

اخیرا هم  علیه رسانه « صدای معلم » شکایت شده است.

اخیرا برخی از فعالان صنفی معلمان به هیات های تخلفات اداری وزارت آموزش و پرورش احضار شده اند ؛ چیزی که در وزارت فانی و دانش آشتیانی سابقه نداشته است .

بطحایی چه می کند ؟

چرا وزیر آموزش و پرورش در مورد این وقایع تلخ و قابل تامل سکوت کرده است ؟

چرا کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس و حداقل اعضای فراکسیون امید آن در برابر این مسائل حرفی نمی زنند ؟

تشکل هایی که نام " معلم " و " فرهنگیان " را با خود یدک می کشند قرار است در آینده چگونه از عملکرد خویش در برابر افکار عمومی دفاع کنند ؟

آیا برپایی چند نشست با بطحایی که برون داد و یا دستاورد خاصی برای جامعه معلمان نداشته است می تواند فلسفه وجودی آن ها را به اثبات برساند ؟

برگزاری نشست مخفیانه با " سعید جلیلی " بر اساس کدامین اصول و مانیفست مدنی و صنفی صورت گرفته است ؟

آیا قرار است آقای جلیلی مشکل آزادی بیان را در جامعه آموزش و پرورش حل کند ؟

« منشور حقوق شهروندی » مصوب توسط دولت تدبیر و امید تاکنون چه کاربرد و فایده ای در آموزش و پرورش و برای معلمان داشته است ؟

معاون رئیس جمهور  و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور می گوید: ( این جا )

" برخی کارگزاران، مدیران و کارکنان دولت به مفهوم حقوق شهروندی آشنا و مسلط نیستند .

آموزش حقوق شهروندی در نظام اداری به کارکنان بر اساس برنامه ای که از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور ابلاغ شده است باید در دستور کار مدیران باشد.
مردم باید مطالبه گری کنند و مدیران ملزم به پاسخ گویی هستند ... "

اما هنوز بسیاری از مدیران آموزش و پرورش پاسخ گو نبوده و یا خود را موظف به پاسخ گویی نمی دانند .

کسی هم آن  ها را به این علت بازخواست نمی کند .

تاکنون سیدمحمد بطحایی نشست های مختلفی را با عنوان گفت و گو و ترویج فرهنگ گفت و گو و نقادی با دانش آموزان و اولیاء دانش آموزان برگزار کرده است .

اگر گفت و گو خوب است و راه گشا ؛ پس چرا زیرمجموعه مدیریتی ایشان وقعی به سخنان وزیر نمی گذارند و اولین و آخرین راه و مسیر را " شکایت " در مجامع قضایی دانسته و ادامه می دهند ؟

آیا قرار است در محافل و مجامع یک چیزی گفته شود اما در عمل چیز دیگری را شاهد باشیم ؟

مجموعه ای که نمی تواند در داخل خودش گفت و گو و نقد داشته باشد و همدیگر را تحمل نمی کنند ؛ قرار است چه چیزی را به دانش آموزان و جامعه آموزش دهند ؟

« صدای معلم » از وزیر آموزش و پرورش می خواهد که با این مسائل واقع بینانه و صادقانه برخورد کرده و زمینه باروری و رشد حرفه ای معلمان را با نقادی و گفت و گو فراهم کند .

اگر بطحایی واقعا آن گونه که در نشست با مشاوران زنان در ادارات کل سراسر کشور در باشگاه فرهنگیان بیان کرد ( این جا )  "نوکر مدرسه " است و باور دارد که همه چیز روال طبیعی خود را طی کند باید در عمل آن را نشان دهد .

مجموعه ای که بخواهد دهان منتقدان را ببندد و یا جو ارعاب و تهدید را نهادینه کند پایدار و پویا نخواهد بود و فرجام خوبی نخواهد داشت .

« علیرضا هاشمی دبیر کل سابق سازمان معلمان ایران  متن سخنان ایراد شده توسط خویش در نشست با " سعید جلیلی " را برای صدای معلم ارسال کرده است که از ایشان تشکر می شود .

متن سخنان علیرضا هاشمی سنجانی دبیر کل سابق سازمان معلمان ایران در نشست با سعید جلیلی

سیاست زدگی ،ایدئولوژی زدگی و تمرکزگرایی دلایل اصلی ناکارآمدی آموزش و پرورش است .

سازمان معلمان ایران در راستای احترام به افکار عمومی و شفاف سازی و پیرو مصوبه شورای مرکزی و اعلام دبیرکل و سخنگوی این تشکل متن سخنان علیرضا هاشمی عضو و دبیرکل سابق و مشاور دبیرکل فعلی را که در دیدار تشکل ها با سعید جلیلی ایراد نموده بود را منتشر می کند و به زودی متن سخنان دو تن دیگر از نمایندگان سازمان در این دیدار را هم رسانه ای خواهد نمود.

متن کامل سخنان علیرضا هاشمی در دیدار تشکل ها با سعید جلیلی به این شرح است:

در شروع، وضعیت کلی آموزش و پرورش را می شود در یک بیت خلاصه کرد :

ای وای بر اسیری کز یاد رفته باشد

در دام مانده باشد صیاد رفته باشد

علت وجودی تشکل ها، نارضایتی از وضع موجود آموزش و پرورش است و البته تنوع و تفاوت در نگاه به نارضایتی ها و تحلیل آن باعث به وجود آمدن تشکل های متنوع معلمی شده است که قاعدتا روش های متفاوتی را هم در عمل دارند.

بحث من شامل توصیف و تبیین و تجویز خواهد بود.

در بخش توصیف، ناخشنودی و نارضایتی ما خودنمایی می کند. نیازهای اولیه معلمان (خوراک، پوشاک، مسکن، استراحت، تفریح ... ) که تحت عنوان نیازهای معیشتی می شناسیم برآورده نمی شود و معلمان برای جبران دست به فعالیتهای دیگری می زنند که زیبنده حرفه معلمی نیست!

معلمان دیگر شاد نیستند، امید در آنها کم رنگ است، بی معنایی تدریس و زندگی زنگ خطر است که باید به آنها توجه کرد.نیازهای فردی، اجتماعی مانند ثروت، قدرت، شهرت و احترام ... به شدت بی پاسخ مانده و حتی آموزش و پرورش نیازهای اجتماعی جامعه را هم جواب نمی دهد.

برونداد آموزش و پرورش، فارغ التحصیلان آن در مسیر توسعه، آزادی، عدالت قرار ندارند، بچه ها اهل گفت و گو، تحمل مخالف نبوده و برای زندگی اجتماعی آماده نمی شوند.

خلاصه آموزش و پرورش فقط هست ولی فراموش شده و فاقد کارکرد!

در تبیین و چرایی این وضعیت به علل و دلایل عمده اشاره می کنم.

اولین و اصلی ترین موضوع "سیاست زدگی" آموزش و پرورش است. به این معنی که قدرت سیاسی بر آن سیطره تام دارد. از عزل و نصب ها تا راهبردهای کلان و برنامه ریزش! این سیطره شایسته سالاری را حذف و ارادت را جایگزین کرده است.

تاثیر دیگر حاکمیتی دیدن آموزش و پرورش، ایدئولوژی زدگی آن است، روند علمی در این وزارتخانه با اختلال روبه روست.

علت دوم "تمرکز گرایی" شدید در این نهاد است، مشارکت گریز است، نه اولیاء، نه معلمان، نه دانش آموزان نقشی تاثیر گذار ندارند.اولیاء فقط به عنوان تامین کننده مالی مطرحند نه سیاست گذار و تعیین کننده خط مشی ها، دانش آموزان که اصلا دیده نمی شوند!

ما معلمان هم که با نگاه ابزاری به اجرایی کردن تصمیمات دعوت می شویم!- در این راستا مساله خصوصی سازی هم جالب است.

از نگاه ما خصوصی باید شامل مشارکت جامعه در کل فرایند آموزش و پرورش باشد هم در اهداف هم در خط مشی ها و سیاست گذاری ها، نه اینکه همه چیز در اختیار حاکمیت باشد و جامعه (خانواده) فقط پول (هزینه های مالی) آن را تامین کند.در قسمت تجویز و توصیه هم یک نکته بگویم.

کلید حل مشکلات "مشارکت" است، مشارکت در صفر تا صد مسائل آموزش و پرورش، نباید فقط خواستار حضور بود باید حضور به مشارکت واقعی  تبدیل شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 20 بهمن 1397 12:43 خوانده شده: 300 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/11/20 - 09:46
سلام کاش همین مطالب به دفتر رهبری می فرستادید وضع بد آموزش وپرورش توضیح بدیم وگروهی از معلمان وقت ملاقات با رهبر درخواست بدن
پاسخ + 0 0 --
بهچت 1397/11/20 - 11:39
البته به شما توهین نشود

بعضی برای جنگ شعار می‎دهند

و خودشان از جاده شمال به جبهه می‎روند!!
برخی اعضای سازمان معلمان برخلاف آنچه شعار میدهند عمل میکنند...نمونه بارزش مسوولین کمیته حقوقی کمیته جوانان که سازمان راابزاری جهت ارتقای خود نموده اندو اگر کانون تربیت اسلامی هم به آنها این جایگاه ها را میداد همین مداحی ها را از دولت احمدی نژاد انجام میدادند!!
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1397/11/21 - 17:40
افرین بر این قلم و این انتقاد بجا و بحق
پاسخ + +2 0 --
شاکی 1397/11/20 - 11:11
جناب هاشمی عزیز...اینک که برخی از اعضای سازمان معلمان شریک و سهیم وضعیت موجود هستند!!از خودمان شروع کنیم!!چرا اعضای تشکل هایی همچون سازمان معلمان بعد از اینکه پست میگیرند همه ی شعارهایشان برای بهبود وضع موجود به دست فراموشی سپرده می شود؟!به محض اینکه پست میگیرند مدافع وضع موجود میشوند و داعیه دار دیدن نیمه پر لیوان!! وقتی پست میگیرند بیانیه میدهند و از مرتضی نظری دفاع میکنند اما مطلب انتقادی سایر اعضا در ارتباط با انجمن اولیاء را سانسور میکنند که دردسر نشود!!دلواپسان و عافیت طلبان و افراد سهیم و شریک در دوران دولت احمدی نژاد را بر میدهند و ارتقاء میدهند اما صاحب نظران و نخبگان را در پایین ترین سطوح ستادی که کارشناس ستاد است تحقیر میکنند!!این دوگانگی های شعار و عمل توهین به شعور کنشگران مدنی است!!
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/11/20 - 16:41
سلام
برگرفته از متن : "علت وجودی تشکل ها، نارضایتی از وضع موجود آموزش و پرورش است ".......

نظر زیر را در یاداشت اخیر انجمن اسلامی اصفهان در مورد مرخصی اجباری وزیر گذاشته ام :

وجود هر نوع تشکل در هر سازمانی ، فقط یک فعالیت مدنی نیست ، بلکه گواه وجود نقیصه ، ضعف ، حق کشی ، ظلم و نابرابری است. یک سازمان سالم با کارکرد مناسب خود، قدرت جلب رضایت تمامی افراد زیر مجموعه خود را دارد.
وقتی این مهم به بار نمی نشیند ما دنبال صنف و تشکل و......هستیم که اصولا به دلیل همان
کاستی ها موفق هم نیستند.
پاسخ + +2 0 --
کاکتوس 1397/11/22 - 07:23
اینکه معلمان شاد نیستند به دلیل وجود افرادی چون پور سلیمان و هاشم سنجانی است که به خاطر منافع خود دنبال نماینده ها و روحانی میفتند وبدترین رییس جمهور تاریخ جهان رو به مردم و معلمها قالب می کنند
پاسخ + 0 0 --
هاشمی 1397/11/25 - 05:32
دوست عزیزی که از آشنای با خود ،مارا محروم کرده ای.....فعالیت های سیاسی- اجتماعی دنیای مطلوب ها نیست بلکه جهان مطلوبهای ممکن است....دولت فعلی دردر مقایسه با دولت احمدی نژاد بسیار بهتر است ولی با ایده آل فاصله دارد.
حسن روحانی در مقایسه با رییسی و.... پذیرفتنی تر است.
من از رای به روحانی هنوزهم دفاع می کنمومنافع ملی را در حمایت از این دولت می دانم.
این آزادی کم رنگ را قدر بدان وبنویس ،در تشکل های هم سو عضو شو وفعالیت کن ودولت بهتری را رقم بزن.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور