صدای معلم

گفت و گوی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با خبرگزاری ایسنا (30 بهمن 1397) را شاید بتوان نوعی تناقض با اقدامات اخیر وزیر تلقی کرد. حجت الاسلام علی ذوعلم در این گفت و گو با تاکید بر اینکه تنها کتاب‌های درسی نباید مرجع آموزش باشند گفت: «باید به مکمل‌ها و شرکای کتاب درسی اهمیت بیشتری بدهیم. در حال حاضر علاوه بر مجلات رشد، ناشران نیز کتب استاندارد خوبی تالیف و ترجمه می‌کنند که اگر در راستای اسناد تحولی باشد باید به آن بها بدهیم.»

ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمک درسی

علیرضا طالب‌زاده

مافیای کنکور و آموزش و ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمک درسی    شاید بشود اسمشان را «کتاب‌های یک بار مصرف» گذاشت. سالانه میلیونها جلد از این نوع کتاب‌ها در کشور چاپ و روانه بازار می‌شود و به همان نسبت هم هر سال گونی گونی بیرون ریخته و در کیسه های زباله جلوی در گذاشته می‌شود یا به عنوان کاغذ باطله به جمع کننده‌های ضایعات و دوره‌گردها داده می‌شود. این نوع کتاب‌ها از سنخ کتاب های گلستان سعدی یا دیوان شهریار نیست، کتاب منبع دانشگاهی هم نیست، رمان خالد حسینی یا آخرین اثر اورهان پاموک هم نیست که در قفسه کتابخانه قرار دهیم تا نسل های جدید و قدیم بخوانند یا بین اعضای فامیل و دوستان دست به دست شوند و همه از آن استفاده کنند. فلسفه وجودی این کتاب‌ها، کتاب های درسی آموزش و پرورش و پدیده‌ای به نام آزمون سراسری کنکور و سایر آزمون‌هاست، به عبارتی بدون این آزمون‌ها این نوع کتاب‌ها از رونق اولیه می‌افتند. با نام‌های کتاب‌های آموزشی یا کمک آموزشی، کتاب‌های کمک درسی، کتاب‌های مکمل، کتاب‌های کنکور، تقویتی، راهنما، تکمیلی یا حل‌المسایل و ... شناخته می شوند. با چشم پوشی از اثرات مخرب زیست محیطی آنها تنها یک یا چند بار خوانده و کنار گذاشته و یا دور انداخته می شوند و دیگر به درد کسی نمی خورد.

می‌توان ادعا کرد که هیچ خانواده ایرانی را نمی توان یافت که از این نوع کتاب‌ها مخصوصا با تغییراتی که هر سال روی کتاب‌های درسی اعمال می‌شود در خانه نداشته باشند. همه از پیر و جوان استفاده از این نوع کتاب ها را در دوران تحصیل تجربه کرده و به خوبی به یاد می آورند. هر دانش آموزی بار اضافی این نوع کتاب‌ها با وزن‌های کیلویی را بر دوش خود احساس می‌کند و هر روز تعدادی از آنها را به مدرسه می برد و به خانه برمی‌گرداند. تاریخ کتاب راهنماسازی با تاریخ آموزش و پرورش مخصوصا بعد از انقلاب کم و بیش برابری می کند. از آن زمان که کتاب هاب درسی منتشر شدند کتاب های کمک درسی هم پا به عرصه وجود گذاشتند. اما در سال‌های اخیر انتشار این نوع کتاب ها رشدی تصاعدی و دیوانه وار داشته است.

مافیای کنکور و آموزش و ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمک درسی

با شمارگان بسیار بالا در رنگ‌ها و اندازه های متنوع و با تصاویر و اشکال رو و پشت جلدهای عاریتی از اینترنت و عنوان ها و جملات قصار جورواجور و عجیب و غریب و ادعاهای آن چنانی با قیمت های گزاف و سرسام آور که حالا دیگر هر کسی وسعش نمی‌رسد که آنها را ابتیاع کند چاپ و بیرون می آیند. کتاب هایی که رویشان کنترل و فیلتری نیست اگر چه همه مجوز وزارت ارشاد را بر روی خود حمل می‌کنند.

تقریبا در بیشتر کتابفروشی‌ها می‌توان آنها را یافت، اصلا بدون وجود آنها کتابفروشی رونقی ندارد و بی وجود آنها نفس کشیدن برایشان دشوار است، مخصوصا کتاب‌فروشی‌های شهرهای کوچک در قبضه این نوع کتاب ها هستند. این کتاب‌ها در اندک زمانی نوشته و ساخته می شوند. به محض اینکه یک کتاب درسی منتشر می‌شود ناشران بلافاصله دست به کار می‌شوند و رقابتی شدید بین این نوع ناشران در می گیرد و در کوتاه ترین زمان ده‌ها کتاب کمک درسی و راهنما برای آن ساخته و به بازار عرضه می شود.  حتی در مواردی ناشران قبل از ورود، توزیع و تکثیر کتاب‌های درسی و قبل از اینکه کتاب‌های درسی توسط وزارتخانه بیرون بیاید و به دست دانش آموز برسد کمک درسی و مکمل آن را به بازار عرضه می‌کنند (ایسنا، 4 شهریور 97).

مافیای کنکور و آموزش و ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمک درسی

بعد نوبت به دانش‌آموزان و پشت کنکوری‌ها می‌رسد: در کتابفروشی ها ازدحام می کنند و با کیسه‌های پلاستیکی و نایلکس های طرح دار و با شمایل مبارک انتشاراتی‌ها خارج می‌شوند. سازندگان این نوع کتاب ها آدم‌ها، دفاتر، عوامل، شبکه، مبلغان و کانکشن‌های خود را در داخل آموزش و پرورش و سایر موسسات آموزشی دولتی و خصوصی در سطح کشور دارند. آنها موفق شده‌اند با ارسال و اهدای کتاب های رایگان و نمونه و به دست آوردن بانک اطلاعاتی و آدرس و شماره پرسنلی، معلمان و مدیران را هم وارد این بازی و نمایش کمدی یا تراژیک کنند و آنها را نیز مانند دانش آموزان به این نوع کتاب‌ها معتاد کنند و به خدمت خود بگیرند به طوری که گروهی از معلمان هم بازیچه دست آنها شده و به تبلیغاتچی‌های بی‌مزد و منت کتاب های آنها در کلاس‌های درس تبدیل شده‌اند.

سعی وافر می‌کنم که از به کار بردن عنوان «مافیا» برایشان اجتناب کنم. روزی نیست که آگهی‌ها و تبلیغات این نوع کتاب‌ها و ناشران و موسسات آنها را از تلویزیون و رادیو نشنوید. تبلیغات بی‌وقفه آنها کاری کرده که بعضی دانش آموزان این کتاب ها را در حد کتاب‌های مقدس بدانند. تجارت پرسودی است؛ پای میلیاردها پول در میان است و خیلی ها از آن سود می‌برند و نوعی اشتغال‌زایی هم محسوب می شود به طوری که از یکی از موسسان و ناشران این نوع کتاب ها به عنوان کارآفرین برتر سال ۹۷ در جشنواره تجلیل و تکریم کارآفرینان و مدیران اشتغال‌زای کشور با حضور عده ای از مقامات عالی رتبه کشور تقدیر شد.

مافیای کنکور و آموزش و ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمک درسی

اما با توجه گستردگی و تنوع بالای این نوع کتاب‌ها در فرم و محتوا سوال اساسی این است که این کتاب ها بالاخره تاثیرات مخرب بر یادگیری دانش آموزران دارند و تنها مهارت های تست زنی دانش آموز را تقویت می کنند یا سازنده و تسهیل کننده یادگیری هستند و یا اصلا تاثیری آن چنانی بر عملکرد دانش آموزان و پیشرفت و ترویج علم در جامعه ندارند. آیا این کتاب ها خلا بین معلم و کتاب درسی را پر می کنند یا خود معلم باید خود این خلا را پر کند؟ این نوع کتاب‌ها را از نوع کتاب های غیرعلمی و شبه علمی قلمداد باید کرد یا علمی؟ آیا باعث تعمیق یادگیری و تمرین بشتر می شوند یا به گفته وزیر آموزش و پرورش تمام زحمات معلمان را بر باد می‌دهد؟ آیا این کتاب ها با اصول علمی و توسط متخصصان مربوطه نوشته می شود یا تنها برای اهداف مالی و کسب درآمد ساخته و تولید می‌شوند؟ آیا این کتاب ها مزاحمت معلم و تدریس او در کلاس درس است؟ آیا تحقیقات، تحلیل‌ها و بررسی‌های بی طرفانه‌ و بدون سوگیری خاصی برای میزان تاثیرگذاری و نقش آنها در نطام آموزش و پروش انجام گرفته است؟ آیا شیرازه امور از دست آموزش و پرورش خارج شده و ناشران و موسسات خصوصی کنترل آموزش و پرورش را به دست گرفته، سیطره خود را هر روز گسترش داده و آن چه می‌خواهند به آموزش و پرورش دیکته می کنند؟

اگر قرار بر نوشتن کتاب های راهنما و کمک درسی باشد آیا خود مولفان کتاب هاب درسی شایسته تر و متخصص تر از هر کس دیگری برای نوشتن این نوع کتاب‌ها و مکمل‌ها نیستند؟

به نظر می رسد داستان پیچیده تر از این حرف‌‌ها باشد و قضاوت در این باره هنوز زود است. هر چه که باشد وزیر آمورش و پرورش مخالفت خود را با استفاده از این نوع کتاب ها در مدارس اعلام و آنها را ممنوع کرده است. اقدامی که حتی با تحقیق و مطالعه و بررسی یا بدون آن شاید ضروری به نظر می رسید چرا که انتشار افسارگسیحته این نوع کتاب‌ها مخصوصا در سال ها اخیر آموزش و پرروش و والدین را با مشکلات زیادی مواجه کرده است و هنوز آموزش و پرورش به طور شفاف و قاطع تکلیف خود را با این کتاب ها و سازندگان آنها مشخص نکرده است.

بطحایی با وجودی که به خوبی می‌داند درافتادن با ناشران کتاب‌های کمک درسی و صدا و سیما و موسسات خصوصی کاری جسارت آمیز و مخاطره آمیز است اما عزم خود را جزم کرده تا با غول های انتشاراتی تولیدکننده کتاب های کمک درسی و موسسات کنکوری که بیشترشان به منابع قدرت متصل هستند دست و پنجه نرم کند و آنها را از میدان به در یا فعالیت آنها را محدود کند. المانیتور نشریه آنلاین که رویدادهای خاورمیانه را پوشش می دهد معتقد است که تا اینحا بطحایی بازی را برده است.

به هرحال اگر اقدامات و اعمال اخیر وزیر و تیم کاری اش را خوشبینانه و با نیت خیر و نه شوآف، ادامه بقا، جنگ زرگری و گرد و خاک به پا کردن تلقی کنیم، به این اقدامات و اقدامات مشابه باید به عنوان کارهای اساسی بنگریم. اگر چه مشکلات و نقص ها و آسیب‌های زیاد و ریشه داری از قدیم‌الایام و زمان حاضر در آموزش و پرورش وجود داشته و دارد اما وزیر هوشمندانه دست روی جایی گذاشته که هر دو جناح روی آن توافق دارد. و شاید گروهی به دیده تردید به آن بنگرند مخصوصا با انتصاب های جدید وزیر آموزش و پرورش (به عنوان مثال ریاست سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و معاونت حقوقی و پارلمانی آموزش و پرورش). از طرفی تفاسیر شخصی و متفاوت از سند تحول را هم باید به آن بیافزاییم.

مافیای کنکور و آموزش و ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمک درسی

اما گفت و گوی رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی با خبرگزاری ایسنا (30 بهمن 1397) را شاید بتوان نوعی تناقض با اقدامات اخیر وزیر تلقی کرد. حجت الاسلام علی ذوعلم در این گفت و گو با تاکید بر اینکه تنها کتاب‌های درسی نباید مرجع آموزش باشند گفت: «باید به مکمل‌ها و شرکای کتاب درسی اهمیت بیشتری بدهیم. در حال حاضر علاوه بر مجلات رشد، ناشران نیز کتب استاندارد خوبی تالیف و ترجمه می‌کنند که اگر در راستای اسناد تحولی باشد باید به آن بها بدهیم.»

اگر چه رییس سازمان پژوهش به عنوان مثال از مجلات رشد و کتب انتشارات مدرسه نام برده اما به نظر منظور ایشان از «مکمل‌ها و شرکای کتاب درسی» اشاره به کتاب های کمک درسی و مکمل باشد و تایید کار ناشران کمک درسی باشد، در حالی که بطحایی در نمایشگاه دستاوردها و عملکرد یک ساله وزارت آموزش و پرورش در دبیرستان البرز (4 شهریور 97)  بر این نکته تاکید کرد که تنها کتاب معتبر در مدرسه، کتاب رسمی درسی است و به کتاب دیگری نیاز نیست. چند ماه بعد وزیر در نامه‌ای به رهبر حرف قبلی خود را اندکی تعدیل کرد و گفت: «از وزارت ارشاد و برادرم جناب دکتر صالحی خواسته‌ام تا صدور مجوز برای کتب کمک درسی را منوط به تایید کارشناسان آموزش و پرورش نماید.»

البته وزیر باید به این نکته توجه کافی داشته باشد که بدون قدرتمند کردن معلمان (Empowering Teachers) قادر نخواهد بود برنامه های خود را پیش ببرد. پرواضح است که بدون کمک گرفتن از معلمان و استفاده از نظرات و نیروی آنها اجرای هر برنامه آمورشی ره به جایی نخواهد برد. همان طور که یک مدیر آموزشی کره جنوبی گفت: «کیفیت یک نظام آموزشی (آموزش و پروش) هیچ وقت نمی تواند از کیفیت معلمان آن پیشی بگیرد!»

از طرفی از نگاه عدالت آموزشی باید حق را به جانب وزیر داد چرا که آزمون‌های ورودی مانند کنکور، سمپاد و مدارس خاص رقابتی است نه حدنصابی. به زبان دیگر برای رشته‌های درخواستی دانشگاه‌ها ظرفیت ثابتی وجود دارد و داوطلبان بر اساس حدنصاب نمره کسب شده در آزمون در دانشگاه پذیرفته نمی شوند بلکه بر اساس رتبه بندی و رنکینگ و رقابت با رقیبان وارد دانشگاه می‌شوند. به مانند امتحان تافل یا آیلتس نیست که شما نمره حدنصاب تعیین شده را باید کسب کنید تا به مرحله بعدی بروید بلکه ظرفیت یک دانشگاه پرطرفدار به فرض مثال اگر 100 نفر باشد برای ورود به این دانشگاه به علت محدودیت تعداد پذیرش، شما باید در رقابت با هزاران نفر شرکت کننده جزو رتبه یک تا 100 باشید چه میانگین نمره تان 10 درصد باشد چه 90 درصد. برای روشن شدن تفاوت بین رقابت و حدنصاب می توانیم از امتحان علایم (کتبی) رانندگی کمک بگیریم: برای قبول شدن در آزمون رانندگی باید حدنصاب نمره مثلا حداقل 80 درصد سوالات را جواب دهید تا در آزمون نمره قبولی بگیرید. اگر 5000 نفر هم شرکت کنند و حد نصاب را به دست آوردند از مرحله آزمون علایم (کتبی) قبول می شوند. به این صورت نیست که ما محدودیت و کمبود ظرفیت پذیرش داشته باشیم و فقط 100 یا 200 نفر اول فهرست رتبه بندی را مانند ده آهنگ اول پرفروش لیست موسیقی پاپ گزینش کنیم. با این توضیح می‌رسیم به بحث عدالت آموزشی و ارتباط آن با کتاب های کمک آموزشی.

مافیای کنکور و آموزش و ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمک درسی

فرض کنید در شهری برای آزمون تیزهوشان ظرفیت ثابتی به تعداد 120 نفر  جا داریم. برای انتخاب این 120 نفر از بین 9000 شرکت کننده چاره‌ای به جز برگزاری آزمون نداریم. اگر فرض کنیم که همه 9000 نفر صدرصد سوالات را جواب دهند ما جا برای 9000 نفر نداریم که البته در عمل این غیرممکن است. حالا برای اینکه ما جزو این 120 نفر باشیم سعی می کنیم به نوعی دوپینگ کنیم:

مهارت های تست زنی را یاد می گیریم، برای خرید کتاب‌های کمک درسی هزینه می کنیم، در کلاس های تقویتی و تست زنی شرکت می‌کنیم و ... به نوعی این آزمون را از حال نرمال و طبیعی خود خارج و آن را دستکاری و لوث می کنیم و حالت تصنعی به آن می دهیم که این با عدالت آموزشی در تضاد است. وب سایت میانه‌روی خبرآنلاین در آبان نوشت که ناشران کتاب های آموزشی برای پخش یک برنامه خاص در ارتباط با کنکور در تلویزیون پنج هزار میلیارد تومان (119 میلیون دلار) پرداخت کرده‌اند

به سخن دیگر در مقایسه با دانش آموزانی که در مناطق روستایی و دورافتاده درس می خوانند، آنهایی که وضع مالی خوبی دارند و به امکانات و منابع بیشتری دسترسی دارند هر چند استعداد و ضریب هوشی پایینی هم داشته باشند این آزمون ها را پشت سر می گذارند که این با عدالت آموزشی سازگار نیست. اگر داستان بر اساس حدنصاب پیش برود می‌توان ادعا کرد که این کتاب‌ها شاید مهارت های علمی و تحصیلی دانش آموزان را تقویت می کنند اما بحث بر سر رقابت بی رحمانه‌ای است که در جریان است.

در داستان کنکور هم وضعیت به صورت رقابتی است. برای 5000 صندلی پزشکی که رقم ثابتی است رقابتی وحشتناک درمی گیرد و در این میان ناشران، مدرسان و مشاوران کنکور و عوامل و افراد دیگر از قبل این رقابت و بازی مبالع هنگفتی به جیب می زنند در حالی که ظرفیت صندلی‌های ما ثابت است و ما هر کاری بکنیم این ظرفیت تغییر نخواهد کرد بلکه ممکن است تعداد قبولی ها از شهری به شهری دیگر تغییر کند اما در جمع کل تغییری حاصل نمی‌شود. اما سوال اساسی این است که آیا این کتاب‌ها رشد علمی کشور را هم ارتقا می‌دهند یا تنها بر اساس منافع مادی و برای جابه جا کردن تعداد برندگان این ماراتن از شهری به شهری دیگر یا از استانی به استانی دیگر بنا شده است. البته با توجه به توزیع نابرابر امکانات در استان ها  و شهرها در گزینش کنکور کشور به مناطق چندگانه تقسیم شده تا عدالت آموزشی رعایت شده باشد. این تقسیم بندی مناطق بر اساس امکانات آموزشی با عدالت آموزشی همخوانی دارد اما برقراری سهمیه هایی مانند شاهد، ایثارگر و ... که معیارهای نامربوطی برای پذیرش در دانشگاه را در نظر می گیرد باید از پیکره کنکور پاک شود.

با توجه به امکانات موجود مدارس دولتی که گذشته از معدود مدارس خاص و لوکس بیشتر مدارس دولتی قوطی کبریتی‌هایی هستند که نه جذابیت‌های بصری دارند و نه جذابیت های محتوایی، نه از امکانات ورزشی استاندارد برخوردارند و نه رستورانی دارند، نه سرویس های بهداشتی درست و حسابی دارند، نه یک کتابخانه معمولی می‌توانی در آنها بیابی، نه تجهیزات آزمایشگاهی و وسایل کمک آموزشی به روز دارند و نه محلی برای فعالیتهای فوق برنامه و هنری. مهم تر از همه کادر و پرسنل غیرحرفه ای را هم به این لیست اضافه کنیم که هنوز در استفاده از تکنولوژی آموزشی در مراحل ابتدایی به سر می برند.

مافیای کنکور و آموزش و ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمک درسی

به هر حال با در نظر گرفتن سند تحول و تفاسیر متفاوت از آن وضعیت آموزش و پرورش به کلاف درهم پیچیده‌ای می‌ماند که شاید معجزه‌گر و مسیح دیگری باید بیاید و وضعیت آن را سروسامان دهد. اما با تمام اینها قدمی هر چند کوچک در سیستمی معیوب خود قدم بزرگی محسوب می‌شود. و فراموش نکنیم که وضعیت حاضر در یک روز یا یک ماه حادث نشده بلکه نتیجه سالها برنامه‌ریزی‌های شتاب زده، بدون مطالعه، سلیقه‌ای و جانبدارانه بوده است. مضافا به تجربه ثابت شده است که کپی‌‌کاری یا الگوبرداری سطحی از برنامه‌های ممالک دیگر هم تحت عنوان بومی‌سازی و اجرای آنها مخصوصا بدون نیروی ماهر و حرفه‌ای نتایج درخشانی به بار نیاورده است.

این نکته هم قابل ذکر است که با تغییر دولت‌ها، سرنوشت برنامه‌های اجرایی هم به گونه‌ای دیگر رقم می‌خورد و در مسیر دیگر می‌افتد. مردم با تحسین یا تقبیح برنامه‌های وزیر و با یادآوری برنامه‌های دولت‌های قبلی که بیشترشان بدون مطالعه و خام اجرا شده و با اتلاف هزینه‌ها همراه بوده از راه های جایگزین صحبت می کنند: اگر آزمون مدارس تیزهوشان یا سایر آزمون ها را حذف کنیم چه جایگزینی برای آن پیشنهاد شده است؟

با حذف کنکور چه برنامه منسجمی برای گزینش دانشجو بهتر از روش قبلی ارائه شده است؟ اینها سوالاتی هستند که برای تنویر افکار عمومی مخصوصا والدین نگران باید به آنها جواب داده شود. فراموش نکنیم که ارزیابی و آزمون و امتحان جزیی جدایی ناپذیر و مهم از آموزش است و این دو به مانند بالهای یک پرنده عمل می کنند. برای دست‌چین ‌کردن و گزینش و ارزشیابی عملکرد دانش آموز چاره ای جز آزمون و امتحانات نهایی و کشوری نیست. کشورهایی مانند ترکیه و کره جنوبی هم آزمون‌هایی مانند کنکور ما یا امتحانات نهایی دارند. اما اگر راه های جایگزین، خام و بدون مطالعه و پشتوانه علمی باشد آن وقت نتبجه عکس خواهد داد و به مانند بعضی برنامه‌های آموزش و پرورش در سال های اخیر که خام و با مطالعه اندک اجرا شده است به مانع برخورد خواهد کرد.

در خاتمه این مقدمه طولانی نگارنده معتقد است اقدامات زیر هم باید در وزرات آموزش و پرورش مدنظر قرار بگیرد. وزیر باید به این نکته توجه کافی داشته باشد که بدون قدرتمند کردن معلمان (Empowering Teachers) قادر نخواهد بود برنامه های خود را پیش ببرد

1-  قدرتمند کردن معلمان از جنبه‌های کاری، اجتماعی، اقتصادی، حرفه ای و علمی؛

2-   ایجاد فضای باز و شایسته سالار در آموزش و پرورش و تقویت استقلال وزارت آموزش و پرورش؛

3-  خارج کردن آموزش و پرورش از پول-محوری و محدود ساختن شهریه بازی در مدارس بویژه مدارس خاص؛

4-  چابک و اسپورتی کردن آموزش و پرورش و حذف دوایر و ستادهای زائد که فلسفه وجودی آنها ضعیف شده یا از بین رفته است؛

5-  سیاست‌زدایی آموزش و پرورش که مانند سم مهلکی سالهاست در وجود آن لانه گزیده و ایجاد فضای علمی و پژوهش محور؛

6- محدود و یا قطع کردن دخالت و نفوذ نهادهای دیگر و عوامل آنها؛

7-  تلاش برای حذف سهمیه‌های کنکور و سهمیه‌های گزینش معلمان، و استخدام آنها بر اساس توانایی های حرفه ای و شخصی نه بر اساس معیارهای نامرتبط .

مافیای کنکور و آموزش و ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمک درسی

محدود کردن فعالیت ناشران کتاب‌های کمک درسی توسط وزیر آموزش و پرورش و بحث حذف مشق شب و تکالیف منزل دانش‌آموزان از برنامه درسی مدارس مخصوصا مقطع ابتدایی و ممنوع کردن استفاده از کتاب‌های کمک درسی و واکنش وزیر آموزش و پرورش به انتقادات در این زمینه مورد توجه نشریه آنلاین المانیتور قرار گرفت. روح‌الله فقیهی از المانیتور در مقاله‌ای با عنوان «ضرب شست وزیر آموزش و پرورش به غول‌های نشر کتاب‌های کمکدرسی» (عنوان این مطلب از این مقاله قرض گرفته شده است) نگاهی دارد به این موضوع.

برگردان این مقاله را در زیر می خوانید:

********************************************************

محمد بطحایی، وزیر جنجالی آموزش و پرورش ایران آخر سر می‌تواند ادعا کند که در جلب حمایت دو جناح برای مبارزه علیه ناشران کتاب های آموزشی (کمک درسی) به موفقیت هایی دست یافته است. این معلم سابق که حالا 55 سال دارد موفق شده است که استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی را در مدارس قدغن کند. او معتقد است که کتاب های کمک آموزشی مخل برنامه درسی مدارس بوده و در آنها وقفه ایجاد می کند. فروش این نوع کتابها یکی از منابع اصلی درآمد ناشران کتاب های آموزشی خصوصی است.

بطحایی همچنین در 12 دی 1397 از حذف بخشی از کنکور که رقابتی ترین امتحان ورودی دانشگاه های ایران است خبر داد. این اقدام ضربه دیگری است بر پیکره ناشرانی که از راه تهیه و تولید آزمون برای این امتحان تستی (چهار گزینه‌ای) میلیاردها تومان به جیب می زنند. هر سال میلیونها نفر از فارغ‌التحصیلان دبیرستان‌ها بعد از آمادگی فشرده و سخت در این آزمون بزرگ شرکت می کنند.

مخالفت بطحایی با تکلیف منزل و مشق شب در مدارس اقدام و ضربه دیگری بر ناشران است. در مقاطع ابتدایی و دبیرستان بیشتر تکالیف، به جای استفاده از کتاب های درسی رسمی از کتاب های کمک آموزشی تعیین و یا به کمک این نوع کتاب‌ها حل می‌شود. ممنوع کردن تکالیف منزل و مشق شب توسط بطحایی در شهریور 1397 به این معنی است که دیگر نیازی به این نوع کتابها نخواهد بود. به این ترتیب بطحایی ناشران خصوصی این کتاب‌ها را از بخش دیگری از درآمدهای خود محروم می‌کند.

جالب است که شدیدترین واکنش به ممنوع کردن تکالیف خانه نه از طرف ناشران کتابهای کمک آموزشی بلکه از جانب آیت العظمی جعفر سبحانی بوده است. در اوایل آذر رسانه های محلی گفته‌های آیت‌الله سبحانی را نقل قول کردند: «حذف تکلیف دانش آموزان کار درستی نیست و نباید دانش آموز بعد از مدرسه رها شود، بلکه باید مغز و فکر او با انجام تکلیف مشغول شود.»

سبحانی پا را از این هم بیشتر گذاشت و گفت که این شیوه و حذف تکلیف خلاف قرآن، حدیث و سیره بزرگان و علما می باشد. او از وزیر آموزش و پرورش خواست به این مساله رسیدگی نماید و این نظر در مدارس برگردد و همانند سابق از دانش آموز تکلیف خواسته شود.

اظهارات شدیداللحن آیت‌الله سبحانی بلافاصله توجه رسانه هایی را که متوجه اختلاف نظر بین بطحایی و سبحانی شده بودند جلب کرد. گزارش رسانه ها فاش کرد که سبحانی در جلسه ای با اعضای انجمن فرهنگی ناشران آموزشی از بطحایی انتقاد کرده بود.

با این وجود حمایت آیت‌الله سبحانی نتیجه معکوس داد. محمدتقی رهبر از روحانیون بلندپایه در 24 آذر 97 به وب‌سایت اصلا‌ح‌طلب «انتخاب» گفت: «برای اثبات لزوم تکلیف شبانه، نمی شود به قرآن استناد کرد و به آن ارتباطی ندارد، چون قرآن تکالیف شبانه‌اش همان نماز مغرب و عشاست و لذا نمی توانیم از قرآن سند بیاوریم و برای دانش آموزان و دانشجویان تکلیف معین کنیم.»

در شبکه های اجتماعی کاربران ایرانی برای ابراز نظرات خود هشتگی با عنوان تکلیف مدرسه (#تکلیف) را ایجاد کردند. فعال رسانه‌ای علی اکرمی در 22 آذر صریحا توییت کرد که مدیران موسسات گاج و قلم‌چی و ... به دیدار مراجع می روند و از ایشان فتوا می گیرند که حذف مشق شب خلاف قرآن و سنت و سیره است.

گاج و قلم‌چی دو موسسه خصوصی پرقدرت در ایران هستند که محصولات و خدمات آموزشی متنوعی را ارائه می دهند: از کتاب‌های کمک درسی گرفته تا آزمون هایی که هر دوهفته یک بار برگزار می کنند و تدریس خصوصی برای آنهایی که برای دست آوردن صندلی دانشگاه رقابت می کنند.

از زمانی که بطحایی در سال 1396 سکان وزارت آموزش و پرورش را به دست گرفت نقش این دو موسسه توسط بطحایی زیرسوال رفته و تاثیرگذاری محصولات و خدمات آنها به چالش کشیده شده است. بطحایی در یک کنفرانس مطبوعاتی در 4 شهریور 1397 گفت: «کتاب‌های کمک آموزشی به ویژه در دوره ابتدایی که زحمات برنامه ریزان درسی را کاملا به فنا داده است نیز حذف شد. کتب کمکی که امروز ترویج پیدا کرده باید از تمام مدارس خارج و این کار از مقطع ابتدایی باید شروع شود. تنها کتاب معتبر، کتاب درسی رسمی است و به کتاب دیگری نیاز نداریم.»

در اواخر دی بطحایی یادداشتی را درباره کنکور در حساب توییتر خود با هشتگ #خداحافظ_کنکور پست کرد: «امروز چهارشنبه ساعت ۶:۳۰ صبح جلسه تعیین تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد. ورود به ۸۵درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است.»

هنوز باید منتطر ماند و دید که آیا این اقدام می تواند به حذف کامل این آزمون سراسری بیانجامد و اینکه سیستم جدید چگونه خواهد بود. احمد حج‌فروش پژوهشگر حوزه تعلیم و تربیت در خبرآنلاین مورخه 29 دی 1397 نوشت که صندلی های خالی که 85 درصد را تشکیل می دهد برای رشته ها و دانشگاه های کم طرفداری است که قبلا اعلام شده است که این به این معنی است که دانش آموزانی که به دنبال پذیرش در دانشگاهای خوب و سطح بالا هستند هنور باید کنکور بدهند.

بطحایی مافیای کنکور و آزمون‌ها را در پشت مقاومت در برابر تمام اقداماتش می‌داند، چرا که با حذف کنکور و تکالیف خانه، هم معلمان و هم دانش آموزان کمتر ار کتاب های کمک درسی استفاده خواهند کرد و ناشران متضرر خواهند شد.

کتاب های کمک درسی بازاری پررونق و بزرگ در ایران دارد. بر اساس گزارش خبرگزاری فارس و خانه کتاب که یک سازمان غیرانتفاعی است که آمار تفصیلی از کتاب های چاپ شده در ایران را منتشر می کند، از مجموع 6961 عنوان کتاب که در مهر 97 منتشر شده کتاب های کمک درسی با 1701 عنوان پیشتاز است. به علاوه روزنامه خراسان گزارش داد که امسال بیشتر از 200 میلیون جلد کتاب درسی به چاپ رسیده و بیشتر از 22 میلیون جلد کتاب کمک درسی چاپ شده است.

بر طبق اظهارات فرهاد رهبر رییس سابق دانشگاه آزاد اسلامی کنکور ۸ هزار میلیارد تومان (یک و نه دهم میلیارد دلار) گردش مالی دارد و به همین دلیل برخی اجازه نمی‌دهند کنکور حذف شود.

با این وجود به نظر می رسد که مبارزه وزیر آموزش و پرورش تا اینجا موفقیت‌آمیز بوده است چرا که ناشران هم خودشان این موضوع را تایید کرده اند. در آبان 97 انتشارات گاج 500 نفر از پرسنل خود را بیکار و اعلام کرد که اگر کسب و کار انتشاراتی کساد شود تعداد بیشتری به زودی تعدیل می شود.

ایستادگی در برابر ناشران کتاب های کمک درسی از طرف هر دو جناح بوده است. روزنامه اصولگرای جوان در 24 آذر 1397 نوشت: «این "مافیای مخرب" با مراجع استفاده ابزاری کردند باید به این مهم توجه شود که دیدار مدیران این‌گونه مؤسسات که تمامی جامعه از خاص و عام نوع عملکرد آن‌ها را مافیایی و سودجویانه می‌دانند، می‌تواند با هدف کسب مشروعیت از جایگاه رفیع مرجعیت باشد.»

عرصه مبارزه دیگر برای وزیر آموزش و پرورش آگهی‌ها و برنامه‌های تبلیغاتی ناشران در شبکه‌های تلویزیون است. منتقدان می‌گویند تلویزیون خانواده های ایرانی را وادار می کند که گول آگهی های تیلیعاتی این ناشران را بخورند و باور کنند که اگر کتاب های کمک درسی و مواد آموزشی پیشنهاد شده در تلویزیون را استفاده نکنند تحصیل فرزندانشان به مخاطره می افتد. غلامرضا کاتب عضو اصولگرای مجلس از گرمسار و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس 15 مرداد 1397 فاش کرد که یکی از موسسات آموزشی طی قرادادی برای پخش آگهی و تبلیغات در دوره یک ماهه پخش مسابقات جام جهانی مبلغی برابر 32 میلیارد تومان (7600000 دلار) به سازمان صداوسیما پرداخت کرده است.

وب سایت میانه‌روی خبرآنلاین در آبان نوشت که ناشران کتاب های آموزشی برای پخش یک برنامه خاص در ارتباط با کنکور در تلویزیون پنج هزار میلیارد تومان (119 میلیون دلار) پرداخت کرده‌اند.

در 11 دی 1397 بطحایی اظهار داشت که نامه ای به رهبر معظم درباره حجم گسترده تبلیغات موسسات آموزشی در صدا و سیما نوشته و جواب مثبت دریافت کرده است. متعاقبا ایشان هم پی‌نوشتی را مرقوم فرمودند و به بخش‌های مختلف دستور دادند. در اولین گام و با همکاری سازمان صداوسیما پخش اینگونه تبلیغات 50 درصد کاهش پیدا کرده که این یک قدم بسیار موثر است.

این طور به نظر می رسد که بطحایی تا اینجای کار با حذف بخشی از کنکور و ممنوع کردن تکالبف منزل جنگ بر علیه ناشران کتاب هاب درسی را برده است. در قبال این، ناشران ممکن است به لابی گیری متوسل شوند و تعدادی از نمایندگان را متقاعد کنند که بر علیه وزیر آموزش و پرورش دست به اقداماتی بزنند که حتی اگر در این راه موفق شوند، نمی‌توانند او را از تصمیمی که اتخاذ کرده منصرف کنند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 08 اسفند 1397 21:41 خوانده شده: 1251 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/08 - 23:30
منت دار خواهم بود اگر همکاران ارجمند نظرات و تجارب گرانبهای خود را در خصوص استفاده از کتاب های کمک درسی و مکمل (Supplementary Books) مخصوصا معایب و مزایای استفاده از این نوع کتاب ها همینجا پست کنند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/10 - 08:16
با این کتاب های جدید التالیف واقعا کتاب کمک آموزشی لازمه
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1397/12/08 - 23:44
با سلام و احترام: تعریف کتاب کمک آموزشی را بفرمایید.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/09 - 10:04
سلام،

با تشکر از بازخورد شما. سوال بسیار خوبی است.

شاید نتوان تعریف جامع و مانعی مخصوصا در بافت محلی داد اما سعی خودم را می کنم:
هر کتابی (یا ماده آموزشی) به غیر از کتاب درسی که برای پر کردن خلا آموزشی در سیستمی استفاده می شود. یعنی چیزی اضافه بر کتاب درسی است که برای برطرف کردن اشکال و نقص یا کامل کردن آن تولید شده است.

مثال: اگر معلم تشخیص دهد که متن های کتاب درسی برای تقویت مهارت خواندن دانش آموزان در پایه موردنظر کافی نیست می تواند برای رفع این نقیصه یک کتاب داستان یا متن هایی برای خواندن معرفی کند.
کتاب های تکمیلی (مکمل) مدارس تیزهوشان (دوره اول) را شاید بتوان نوعی از کتابهای مکمل یا کمک درسی نامید. این کتاب ها برای پر کردن خلا کتاب های درسی تالیف شده است. کتاب های درسی برای دانش آموز تیزهوش کافی نیست بنابراین ضرورت کتاب های تکمیلی احساس می شود.
ادامه ......
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/09 - 10:05
.... بقیه مطلب
به تعریف دیگر کتاب های مکمل باید بتواند به تعمیق یادگیری، تامل و تفکر و تحلیل دانش آموز کمک کند و او را یک قدم از وضعیت حاضر جلو ببرد. کتابی که تنها به دادن جواب های سوالات کتاب درسی بسنده کرده را نمی توان در زمره کتاب های مکمل (با تعریفی که برای مواد تکمیلی داده می شود) طبقه بندی کرد. شاید بتوان عنوان های دیگر یه آنها داد اگرچه ما عادت کرده ایم همه را به یک عنوان بنامیم.
هنگام کار و تمرین روی کتاب های درسی در کلاس درس وقتی دانش آموز جواب ها را از قبل از کتاب راهنما در دسترس دارد این عملا مانعی برای یادگیری محسوب می شود. البته کتاب های مکمل را معلم تزریق میکند نه دانش آموز.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/09 - 10:06
...
در مطلبی دیگر کتاب های کمک درسی (در مفهوم کلی آن در ایران) یعنی آن چیزی را که همه به صورت شهودی! حس می کنیم را به سه گروه تقسیم بندی کرده ام:

۱- کتاب های کمک درسی تاثیرگذار: به این کتاب ها می توان عنوان کتاب هاب تکمیلی داد. چرا که به تعمیق یادگیری کمک می کند و دانش اموز را به تحلیل و تعمیق وادار می کند.

۲- کتاب های کمک درسی بی تاثیر

۳- کتاب کمک درسی مخرب

اوقات خوشی داشته باشید!
پاسخ + +4 0 --
مدرس آزاد 1397/12/09 - 00:34
اگر قرار بر نوشتن کتاب های راهنما و کمک درسی باشد آیا خود مولفان کتاب هاب درسی شایسته تر و متخصص تر از هر کس دیگری برای نوشتن این نوع کتاب‌ها و مکمل‌ها نیستند؟

پاسخ: خیر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/09 - 10:14
اگر از مولفان کتاب های درسی سوال بفرمایید معمولا می گویند که ناشران به اولین کسی که برای نوشتن کتاب های کمک درسی با پیشنهادات اغواکننده زنگ می زنند خود مولفان هستند. اما بر اساس تعهدات یا قوانین مولفان نمی توانند یا نمی خواهند در این کار خداپسندانه! سهیم باشند.
راستی چرا قسمتی از این پول بادآورده به جیب مولفان نرود.
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1397/12/09 - 12:14
مولفان کتب درسی، صلاحیت های محدودی دارند. به صِرف اینکه در اداره تالیف هستند، دلیل بر تبحر کاملشان بر مجموعه محتوای آموزشی نیست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/09 - 13:05
اما هرچه که باشد کتاب های کمک درسی بر اساس سرفصل ها و مطالب کتاب هاب درسی تالیف می شود. اینو قبول دارم که مولفان کتاب هاب درسی الزاما بهترین ها نیستند اما مولفان کتاب های مکمل دستشان باز است که از هر منبعی مطالب خود را کپی بزنند و اخذ کنند. تغدادی از کتاب های مکمل را باید جمع آوری و تدوین بنامیم. حتی به نظر من اگر معلم را نیرومند کنیم هر معلم می تواند در مدرسه یا خانه کتاب کمک درسی بنویسد.
مشکل این است که معلم ساعات درسش زیاد است و مشکلات معیشتی زیاد دارد و وقت آزاد کمی دارد که مواد اضافی آماده کند.
معلم کنکور به چه کسی می گویند: آنکه چند جزوه دم دست دارد و موسسه ای او را تبلیغ می کند اما الزاما معلم خوبی نیست.

البته همه مکمل ها را باید به یک چوب نرانیم کتاب ها و مواد آموزشی خوب و با کیفیتی هم در بازار یافت می شود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/10 - 08:20
نه البته که نیستند این افراد اغلب بر اساس رابطه و نه سواد و دانش اونجا نشستند در بین یک میلیون معلم حتما افرادی فرهیخته تر از اونها هستند. یکی از دلایل اصلی این کتابهای کمک درسی ضعف کتابهای درسی هستش
پاسخ + 0 0 --
کتاب های تخدیر توده 1397/12/09 - 11:59
بطحائی معتقد است که مسیری که در نظام آموزش و پرورش طی می‌کنیم باید بپذیریم که با خطا مواجه است و باید به تدریج تصحیح شود. آموزش و پرورش که امروز طی می‌کنیم بخش عمده‌ای از انرژی آن صرف انتقال مفاهیم شناختی در حوزه حافظه محوری می‌شود.وی ادامه داد: ما در نظام آموزش و پرورش اگر کسی مهربانی کرد، مدال بر گردنش نمی‌اندازیم. اگر کسی صادقانه برخورد کرد و دروغ نگفت، مدال بر گردنش نمی‌اندازیم. این‌ها نشانه‌های خطری است که باید تصحیح شود.وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: اگر امروز اصرار بر حذف کتب کمک درسی داریم به این دلیل است که این‌ها دشمن تربیت شده‌اند. ما با کتاب‌های کمک درسی و آزمون‌ها دشمنی نداریم اما اینها دشمن تربیت هستند. ما نمی‌توانیم چشممان را در برابر این دشمن‌ها ببندیم. اگر می‌گوئیم باید نقش کنکور کمرنگ شود به دلیل این است که کنکور امروز ما تبدیل به دشمن برای تربیت شده است.
پاسخ + 0 0 --
saeed 1397/12/09 - 14:10
در هیچ جای دنیا، کتاب و محتوا ، محور نیست. وقتی معلم را در خرج روزانه دچار رنج می کنیم، کدامین کتاب و محتوا میخواد تولید و تدریس گردد؟؟؟؟؟؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/12 - 20:46
آسان ترین کار در جهان صحبت کردن است. و سخت ترین کار عمل به آن چیزی است که می گوییم.
پاسخ + 0 0 --
مهدی 1397/12/09 - 12:13
از تعریف های چند وجهی شما استاد گرانقدر در باب کتاب های کمک آموزشی متشکرم. حال یک سوال: اینکه یک وزارتخانه که کارش تعریف شده است، بر علیه مجموعه ای از ناشران( شامل تمامی کادر از مولف و صفحه آرا و تصویرگر و خدمات و چاپخانه و مراکز فروش و تدارکات) بدون رعایت هیچونه ملاحظه قانونی- شرعی- وجدانی- علمی ، نامه نگاری و مانع تراشی می کند، به کدامین دلیل نداشته، تحسین می شود و پوشش قانونی؟ تازه نام ضرب شست گذاشتن بر این روند، به نوعی تایید اقدام کاملا خارج از تمام عرف های بین المللی در مقابله با چاپ و نشر می باشد.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/09 - 13:51
با تشکر مجدد از مهدی عزیز،

در خصوص عنوان مطلب این روشی معمول در دنیای خبر و ژورنالیسم است و منعکس کننده چیزی است که تا به حال انجام گرفته یا اتفاق افتاده است و به نظرم عنوان تا حدود زیادی منعکس کننده محتوا است یعنی اقدامات وزیر تا حدی منافع ناشران را اندکی به مخاطره انداخته یا این طور توسط ناشران القا می شود. البته هر دو طرف از اهرم هایی استفاده می کنند که نمی توان گفت غیرقانونی است: ناشران به آیت الله العظمی سبحانی متوسل می شوند و وزیر به رهبر معظم نامه می نویسد یعنی دست به اقداماتی می زند. ممکن است رهبر معظم با تشخیص خود و گزارش و مستندات وزیر با حکم حکومتی تبلیغات ناشران در صدا و سیما را محدود کند (یا کرده است) که البته این قانونی است. یا وزیر پر شدن مدارس از کتاب های مکمل را مضر تشخیص می دهد و از اهرم های در دسترس خود استفاده می کند که البته به نظرم قانونی است. مثلا ممکن است دستور بدهد از امکانات مدارس برای برگزاری امتحانات دوهفته یک بار موسسات استفاده نشود یا مشق شب را قدغن کند تا به نوعی فروش کتاب های ناشران را محدود کند.
ادامه در پست بعد .......
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/09 - 14:23
فراموش نکنید که چه یک کتاب کمک درسی منتشر شود و چه میلیونها از آنها چاپ و خریداری شود تغییری در تعداد آن 5000 نفر صندلی پزشکی که در مقاله ذکر شده رخ نمی دهد یعنی 5000 نفر از شرکت کنندگان ایرانی در پزشکی پذیرفته می شوند. هر کاری که موسسات بکنند با دفتر و دستک و مشاور و میلیونها میلیونها کتاب آیا این 5000 نفر ظرفیت زیاد می شود؟ پس این هم هدر دادن کاغذ و ... آیا علم کشور پیشرفت می کند؟
داستان این است. آیا روشی ساده برای گزینش این 5000 نفر وجود ندارد؟
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/09 - 13:51
بقیه مطلب از پست قبل ....

به نظرم می توان اینها را قانونی تلقی کرد. وزیر از اختیارات خود استفاده می کند و به تشخیص خود و کارشناسان و تیم کاری اش به این نتیجه می رسد که انتشار کتاب های مکمل با این حجم نه به نفع کشور است نه به نفع دانش آموز و نه به نفع والدین. به این صورت نیست که با نیروی قهریه جلوی انتشار این نوع کتاب ها گرفته شود.
البته این که فرمودید وزیر تحسین می شود، همانطور که در مقاله اشاره شده این طبیعی است که گروهی ایشان را تحسین و گروهی از ایشان انتقاد کنند. با شما موافقم که متن ترجمه شده المانیتور اقدامات وزیر را تحسین کرده است مخصوصا حذف تکلیف متزل را.

جهت اطلاع شما عنوان اصلی مقاله المانیتور به صورت زیر بوده است که در ترجمه عنوان بالا انتخاب شده است. مطوئن نیستم ...شابد در عنوان فارسی اندکی چاشنی اش بیشتر شده است. منظور نویسنده این بوده که وزیر یک درسی داده به ناشران یعنی نوعی تنبیه .... تا نظر شما چه باشد.

Iran's education minister teaches lesson to country's powerful publishers

روز خوبی داشته باشید!
پاسخ + +1 0 --
محمود 1397/12/09 - 15:22
سلام بر همکاران عزیز / واقعا چکونه ممکن است :
قبل از اینکه کتاب تازه تالیف به دست داش آموز و همکار برسد ،در مواردی کمک درسی آن در بازار موجود، و در رسانه ها تبلیغ می شود ؟؟؟
آیا این کار به جز توسط رانت اطلاعاتی ممکن است ؟
لو رفتن متن کتاب، توسط چه افرادی انجام می شود؟...
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1397/12/09 - 18:14
درست گفتی دوست گرامی نمی دانم چطور بعضی ها این را ضرب شست وزیر ...میداننداینان همان پاچه خوران و بادمجان دور قاب چین ها هستند باب تملق را در جامعه رواج دادند بی انکه بدانند در چه مقوله ای تملق کنند وهمین طور می نویسند شاید وزیر گوشه چشمی به آنها داشته باشد مرده شور ان ضرب شتش وببرد وزیری که دران واحد سه گونه حرف میزند وهمیشه ضد ونقیض گفته هایش را گفته .
پاسخ + 0 0 --
I love you, Dr! 1397/12/10 - 13:03
دکتر،

در اینکه که جناب عالی خدمات ارزنده ای را چه تئوری و چه عملی به جامعه علمی و آموزش و پرورش ارائه داده اید شکی نیست. جنابعالی را در فیلد خود یک نظریه پرداز برجسته و یک شخصیت باسواد دارای دانش بروز می دانم. ظریه های شما قابل احترام و کاربردی بوده و ارجاع ها زیادی در منابع علمی به آنها شده است.

فقط یک نکته بسیار کوچک: فکر کنم زمان آن رسیده است که اندکی لحن یا سبک کامنت خود را عوض کنید ما در این زمان بیش از هر زمان دیگری به آرامش و مستند سخن گفتن نیاز داریم. بحث های این دیسکاشن به خوبی و مودبانه و با استدلال و استناد به مرجع ها پیش می رود اما کامنت شما جو را اندکی بهم زد عین وقت اول کلاس که جو خوب و مساعدی داره اما با یک اوقات تلحی و فحش معلم بهم می ریزد.

دکتر قبلا پوزش می طلبم! (:
(:
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/12 - 20:47
آموزش و پرورش دربست در اختیار گروه های خارج از آموزش و پرورش است. مخصوصا تندروها
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/12/09 - 19:18
با سلام و احترام ،
من نیز ضمن تشکر از نویسنده ی محترم ،
سئوالی دارم ، آیا در سایر کشورهای مطرح
جهان که رتبه های برتر آموزشی اند نیز
چنین کتب مکملی تألیف و در اختیار مدارس
قرار داده می شود؟ (البته از نوع کپی پاسخ سئوالات‌)
اصولا کنب مکمل برای مدارس نمونه دولنی و
یا سمپاد کاربرد دارد که کتب پیشرفته هم می گویند،
اما در مدارس دولتی هم برای معلمان و دبیران و
هم برای دانش آموزان به منزله ی سهولت دسترسی
به پاسخ مسایل دروس و فعالیت هاست.
لذا هیچ ضرورتی برای موجودیت آنها وجود ندارد
و حتی مخرب تفکر و خلاقیت معلم و دانش آموز
نیز است. یک نوع وابستگی و اعتیاد مرضی که عادت
ناشایستی را موجب می شود. تشکر.
پاسخ + 0 0 --
حرف حساب 1397/12/09 - 22:50
نه تنها برای دانش آموزان بلکه شیوه آموزش مفاهیم درسی، بصورت کتاب و محتواهای چند رسانه ای برای والدین هم تهیه می شود در کانادا و سوئد و غیره. خواستین معرفی کنم....
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/10 - 11:01
با تشکر از بازخورد شما. سوال هوشمندانه ای است.

1- یک انگیزه بسیار قوی برای انتشار کتاب ها مکمل برای ناشران چیزی است بنام کنکور. تا آنجا که اطلاعات بنده اجازه می دهد در کشورهای توسعه یافته ای مانند امریکا و کانادا یا غرب اروپا و جزایر اسکاندیناوی روش گزینش دانشجو متفاوت است و کتاب های مکمل هم به این مفهوم که در اینجا رایج است وجود ندارد. اما شباهت های انکارناپذیری با سیستم آموزشی کره جنوبی داریم هم در کنکور و هم کلاس های کنکور. در‌ کره جنوبی هم کلاس های کنکور بیزنس بزرگی را تشکیل می دهد. کتاب باهوش ترین کودکان در جهان (The Smartest Kids in the World) از آماندا ریپلی اطلاعات گرانبهایی در خصوص سیستم آموزشی آنها که خودشان به طنز آن را زودپز (The Pressure Cooker) می نامند می دهد. سیستم آنها بر خلاف اروپا و آمریکا بسیار استرس زا هم برای دانش آموزان و هم برای والدین است. اما متاسفانه این کتاب اطلاعاتی درباره مکمل ها به خواننده ارایه نمی دهد.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH۲- 1397/12/10 - 11:02
۲- اما در خصوص مکمل ها در آمریکا و کانادا و اروپا همانطور که شاره شد انتشار کتاب های مکمل هم از نظر محتوایی و هم از نظر کمی در این کشورها متفاوت است و به این صورت متمرکز، افراطی و غیرطبیعی و حتی غیردموکراتیک و انحصاری که در اینجا جریان دارد نیست. یعنی به این صورت نیست که مولف، روی کتاب درسی زوم کند و آن را جلویش بگذارد و برای آن کتاب مکمل بنویسد و وقتی کتاب درسی از دور خارج شد مکمل هم فروشش متوقف شود. در این کشورها برای مثال برای هندسه شاید ده ها کتاب یا خودآموز آموزشی در بازار بیابید اما نویسندگان این کتاب ها مدنظرش کتاب درسی نبوده است بلکه مثلا مخاطبان ۱۰ تا ۱۲ سال بوده است. یعنی بیشتر برای ستفاده عموم است و مخاطبان بیشتری را در بر می گیرد. مثال های زیر موضوع را بیشتر روشن می کند:
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH۲- 1397/12/10 - 11:07
۳- مثال: معلم فلسفه با شناختی که از دانش آموزان خود دارد و به تشخیص خود کتاب «دنیای صوفی» را که کتابی برای آموزش مفاهیم فلسفی به افراد در سنین پایین است به دانش آموزان خود به عنوان مکمل معرفی می کند. توجه داشته باشید که نویسنده دنیای صوفی این کتاب را به عنوان کتاب مکمل ننوشته است یا معلم ادبیات برای درس خواندنی کتاب «مزرع/قلعه حیوان» یا «آلیس در سرزمین عجایب» را معرفی می کند و هیچ فشاری بر معلم برای معرفی این کتاب از بیرون نیست. به این صورت نیست که معلم اول سال بره سر کلاس و بگه برای درس فیزیک فلان کتاب خیلی زرد یا خیلی سیاه یا خیلی ارغوانی را بگیرید یا فلان کتاب باج کتاب خوبی است یا کتاب ایکس را از قاشقچی را بگیرید!
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH۲- 1397/12/10 - 11:08
۴- به نظر من تقویت و نیرو و قدرت دادن به معلم (حرفه ای، شخصی، اجتماعی، اقتصادی ....) و برگرداندن جایگاه واقعی او می تواند قسمت اعظم مشکل کتاب های مکمل را حل کند. بیاد بیاوریم زمانی را که جایگاه معلم بسی بهتر از حال حاضر بود معلم جزوه خود را که نوعی مکمل بود تکثیرمی کرد و به دانش آموز می داد یا به جای معرفی فلان کتاب ناشر از کتاب ها عمومی معرفی می کرد یعنی خلا بین کتاب درسی و معلم را خود معلم پر می کرد.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH۲- 1397/12/10 - 11:08
۵- اما راجع به جواب تمرینات یا مسایل کتاب درسی به توجه با استراتژی های معلم راه حل های ساده ای وجود دارد: می توان اول سال جواب سوالات و تمرینات کتاب درسی را در اختیار دانش آموز قرار داد و خیال آنها را راحت کرد. یا حتی می توان در کتاب یا کتابچه ای جواب ها را در اختیار معلم قرار داد تا به تشخیص خود در اختیار دانش آموز قرار دهد. در آخر خود کتاب درسی هم می توان جواب تمام سوالات و تمرینات را داد. در کشورهای پیشرفته معمولا در کتاب ها یا خودآموزهای آموزشی جواب تمرینات و سوالات در آخر کتاب یا وب سایت انتشاراتی ارایه می شود یا در کتابچه جداگانه ای قرار داده می شود.
نکته پایانی اینکه بر خلاف بیشتر سیستم ها در سیستم اموزش و پرورش تغییرات از پایین به بالاست نه حالت بر عکسش که اگر اینطور باشد برنامه ها ره به جایی نخواهند برد.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/12/10 - 12:26
سلام
ضمن تشکر از پاسخ تفصیلی حضرتعالی ،
اگر پاسخ سئوالات در اختیار دانش آموزان
سایر کشورها قرار داده می شود ، در عوض
این مهم نیز درونی می شود که شما ابتدا
تلاش خود را خواهید کرد و پاسخی خواهید
داد و سپس برای کنترل به بخش آخر کتاب
جهت مقایسه می توانید مراجعه نمایید. ما
کودکان را برای چنین انتظاری تربیت نمی کنیم
و جسارتا خودمان هم تربیت نشده ایم و از نظر
اکثر ما ایرانی ها ، وقتی راه میانبر هست چرا
تلاش و صرف وقت و انرژی.
یعنی همچنان که در خیلی از حیطه ها ما خود را
همانند آنان نمی بینیم ، در این خصوص نیز حجتی
و برهانی مستدل برای این امر وجود ندارد. سپاس.
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/12/10 - 12:26
سلام حرف حساب،
بلی در مقایسه ژاپن نیز این امر را آورده بودم. تشکر
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/12/10 - 12:30
اشاره ی درستی نموده اید ، دو امر با نبود خود
مسیر سودجویی های احتمالی تهیه و تدوین این
کتب را برای عده ای (به قول وزیر مافیا) باز می نماید:
۱) عدم خودباوری و تربیت توانایی های دانش آموزان.
۲) عدم رعایت اصول تربیت و استخدام معلمان واقعی.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/10 - 13:39
همکار ارجمند امامی عزیز،

با سپاس! به نکته جالبی اشاره فرمودید:
«اگر پاسخ سئوالات در اختیار دانش آموزان سایر کشورها قرار داده می شود ، در عوض این مهم نیز درونی می شود که شما ابتدا تلاش خود را خواهید کرد و پاسخی خواهید داد و سپس برای کنترل به بخش آخر کتاب جهت مقایسه می توانید مراجعه نمایید.»

سیستم ما به نظرم بیشتر جواب محور است یا می توان گقت نتیجه/تولید محور است، فرآیند محور نیست. و تمرکز و اهمیت روی جواب است. همانطور که مستحضرید بیشتر یادگیری در فرآیند اتفاق می افتد. اما سیستم آنها که اشاره فرموده اید فرآیند محور است یعنی تمرکز روی روش حل مساله و مسیری که طی شده است.

بقیه در پست بعدی ....
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/10 - 13:40
بقیه پست قبلی ...

یک مثال ساده: قتی دانش آموزان برنده جشنواره جابربن حیان (Science Projects) را معرفی می کردیم و جایزه نه چندان گرانبهایی به آنها می دادیم بعضی والدین شاکی می شدند که برای این هم زحمت فرزندنمان فقط یه کیف مدرسه یا .... جایزه می دهید؟ یعنی برداشتشان این بود که این همه کار و فعالیت دانش آموز برای جایزه بوده است و تولید/نتیجه محور به مساله نگاه می کردند. در حالی که نگاه ما فرآیند محور بود و به آنها توضیح می دادیم که به این فکر کنید که فرزند شما در این مسیر چه چیزهایی یاد گرفته است. اگر دانش آموزی با ابر و وسایل و ابزار منظومه شمسی را ساخته در این سفر و مسافرت و فرآیند یاد گرفته منظومه شمسی چند سیاره دارد و زمین کجا واقع شده و اندازه ... و کلی مطالب عملی دیگر که ملکه ذهنش کرده است.
این مساله را به مسافرت نوروزی هم می توانیم تعمیم دهیم: شاید بیشتر ما از مسیر و فرآیند سفر بیشتر لذت می بریم تا مقصدمان! چون مقصدمان ممکن است یک مدرسه درب و داغون باشد اما مسیرهای سفر ....
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/12/10 - 14:00
بلی ، فرمایش حضرتعالی دقیقا بطن تعلیم و تربیتی ماست.
زود ،تند سریع به هدف مورد انتظار رسیدن ، که خود وزارت
نیز اسیر همین بند هست. اکنون زدگی و عدم تحمل و یا حتی
لذت بردن از جریان فعلی ، ما را اصولا از اهداف برنامه و یا
طرح ، جدا می سازد.غافل از این که فرآیند آموزش ، تولید
صنعتی نیست که هر چه بیشتر و زودتر، سود هم بیشتر.
آموزش همانند درخت گردو ، در زمان بارور ، تولید و متولد
می شود. پس ما باید زیربناهای تربیتی جامعه خود را ابتدا
در خانواده و سپس در مدرسه ، تغییر دهیم. با تشکر مینو امامی
پاسخ + 0 0 --
مافیای مکمل های درسی 1397/12/09 - 19:33
مدت زمان زیادی است که قطع پاهای اختاپوس کتاب های کمک درسی که آموزش و پرورش را در چنبره خود گرفته احساس می شد. با نفوذی ها و ستون پنجمی که ناشران در داخل آموزش و پرورش دارند وزیر کار سختی را در پیش دارد. البته اگر منصرفش نکنند.
پاسخ + 0 0 --
حرف حساب 1397/12/09 - 22:49
کتاب کمک درسی: هیچ اشکالی نداره. مگر اینکه به اجبار به دانش آموزان تحمیل بشه. الان که لباس ورزشی خیلی از مدارس/ لباس فرم/ تخته های هوشمند و غیره هم حالت رانت و خرید ازجاههای خاص رو داره. کلا اوضاعیه داداش..... حتی مایع دستشویی از برند خاص. خب شرایط اقتصادی همه رو به دست و پا زدن برای نجات از باتلاق زندگی مصیبت بار انداخته. حق بدیم به همدیگه
پاسخ + 0 0 --
راهیان زور 1397/12/10 - 12:18
می توان درک کرد چرا مدیران مدارس مخصوصا مدارس خاص اصرار غیرعادی بر ماندن در پست مدیریت می کنند. باید زنده ماند در این گرانی ..... و همیشه هم می گن استعفایمان داخل جیب کتمان است. اما من وشما به خوبی می دانیم که که همه جا حتی آم مدارس پرت و دورافتاده چه خبر است. از زمانی که مدارس پولی شد مدیریت مدارس هم جزو شغل های لاکشری شد ...........
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/10 - 13:47
... و تخته های هوشنمد و دیتاپروژکتورها همچنان در بیشتر کلاس های ما خاک خورد و مصرفی نداشت چرا که به ما معلم ها تکنولوژی آموزشی و مهارت های دیجیتالی را یاد ندادند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/10 - 08:10
همکار گرامی حسینی،

در مقاله ذکر شده که عنوان از یک مقاله انگلیسی که یک نشریه معتبر چاپ کرده گرفته شده است. البته نمیشه انکار کرد که وزیر از استقلال برخوردار نیست لذا برای سیاسی کاری در هر محفلی ممکنه به نوعی سخن بگوید که به مذاق گروه های قدرت خوش اید. البته این محدود به وزیر ا و پ نیست بلکه وزیران دیگر هم از اقتدار و استقلال رای برخوردار نیستند. یکی از علل استعفای وزیر امور خارجه همین نداشتن اختیارات کامل و دخالت سایر نهادها است. کاری نمیشه کرد این سیستم همیشه این طوری بوده مگر اینکه بروز و ساده شود و ما هم مثل بچه آدم یه سیستم حکومتی بروز مثل سایر کشورها داشته باشیم.
ضمنا چه اشکالی داره که نویسنده جبهه گیری کند و طرفدار اقدام وزیر برای محدود کردن ناشران کتاب های یک بار مصرف باشد.
پاسخ + 0 0 --
حسینی 1397/12/11 - 20:49
پس جه خوب بود عنوان مقاله را عوض میکردید در بادی امر با دیدن عنوان مقاله ادم به فکر رستم می اقتد چون وزیراز این بخار ها ندارد که بتواند شاخ غول را بشکند چون یکی از مدیران آموزش وپروش شهرستانی خودش انتشارات همین کتابهای .....را دارد وهر ساله مدیران مدارس را مجبور به خرید این نوع کتابها میکندپس تو بخوان مفصل ازاین مجمل ...
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/12/10 - 14:30
سلام ناشناس محترم ،
چون ره آورد علم و یا تکنولوژی آموزشی از فاکتورها
و شاخص های توسعه ی آموزشی است. همانند کلاه و
ابزار ایمنی کارخانه ها که فقط در بازدید مقامات و وزیر
و تولیدکنندگان خارجی ، برای نمایش رعایت اصول ایمنی
استفاده می شود. چند تن از کادر مدارس و یا ساکنین
آپارتمانها، نحوه ی بکار گیری کپسول آتش نشانی را بلد هستند؟
چون هم آموزش کافی نیست و هم بدان اهمیت قائل نیستیم.
ما بسیاری از فعالیت ها ی زندگی را دیمی انجام می دهیم.
و دقیقا به نکته ی اصلی اشاره نموده اید : آموزش برای ما
از اولویت خوراک و تجملات و پوشاک و.... در درجات آخر آخر است.
پاسخ + +1 -1 --
معلم روستا 1397/12/10 - 18:12
وقتی در کلاس درس دانش آموزی را می بینم که با وجود وضع مالی بحرانی خانواده اش بیش از 100 هزا تومان برای یک کتاب یک بار مصرف هزینه کرده دلم می گیرد این 100 هزار تومان هزینه شاید یک هفته خانواده باشد و متقابلا خودم را سرزنش می کنم یا تقصیر من است. شاید قسمتی از این هدر دادن 100 هزار تومان به من بر می گردد.
پاسخ + 0 0 --
زنبور آخرالزمان 1397/12/14 - 03:27
نه قسمتی؛ بلکه اکثر آن به شما بر می‌گردد

با تشکر از وجدان شما
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/10 - 21:03
یک توضیح درباره عکسی از مقاله که در آن کودکی دست خود را بالا کرده و با تمام وجود فریاد می زند. این عکس یکی از بهترین عکس هایی است که گرفته ام. عکس کاملا طبیعی و بی خبر و بدون دستکاری گرفته شده است.

اما داستان این عکس:
به اتفاق دوست عزیزم رامین مسئول پخش فیلم های جشنواره فیلم رشد در تالار بزرگ اداره بودم. بعد از اتمام پخش فیلم سوالاتی را از فیلم طرح برای بچه مطرح می کردیم و هر کس جواب درست می داد در همان جا یک جایزه برایش می دادیم. سوالات درباره دیالوگ های فیلم که مثلا کدام شخصیت این حرف را زد یا اسم شخصیت ها و داستان و تم ... بود. در برابر سوالی این کودک با آن فریاد و شوق و سرشاز از انگیزه توجهم را جلب کرد .....

نام عکس را گذاشتم: انگیزه
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/10 - 21:31
با سپاس فراوان از همکاران گرامی که کامنت های ارزشمند و پاسخ ها و بازخوردهای مفیدی را پست کردند و گوشه ای دیگر از زوایای تاریک مکمل ها را روشن کردند. مطلب زیر را برای قدردانی و تشکر تقدیم می کنم:
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/10 - 21:35
روزی از روزهای خدا خانمی از یک انتشاراتی که در کار کتاب های کمک درسی (یا بقول بعضی همکارا کتاب هاب یک بار مصرف یا چند بار مصرف؟) فعال بود تماس گرفت. نام انتشاراتی یادم نیست چیزی تو مایه های خیلی سیاه یا خیلی قرمز یا خیلی زرد و زرد شاید هم خیلی دور یا خیلی نزدیک بود. به هر حال! می خواست آدرس پستی مرا چک و تایید کند تا کتاب های جدیدشان را برایم پست کند. هم شماره پرسنلی هم محل خدمت من و حتی تعداد فرزندانم ... را از حفظ بود. فرمود که کتاب های ما را در کلاس معرفی می کنید یا نه. جوابم منفی بود. گفتم: کتاب کمک درسی خاصی را معرفی نمی کنم و در کلاس هم استفاده نمی‌کنم اما آخر درس ممکنه به دانش آموزانم به صورت کلی یادآوری کنم که برای تمرین بیشتر می توانند از تمرین های کتاب های کمک درسی که گرفته اند و در خانه بلا استفاده مانده است استفاده کنند و تاکید میکنم برای اینکه زیاد هزینه نکنند می توانند این کتاب ها را با هم سواپ و ثواب کنند. یا ممکن است از کتاب های کمک درسی مانند کتاب های انتشاراتی شما که در مدرسه موجود است بدون اینکه اسمی ببرم معدود مواقعی صفحه ای را تکثیر کنم و به کلاس ببرم.
پاسخ + +2 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/10 - 21:36
از راه دیگری وارد شد گفت: آقای ... آیا می دانید این کار شما از نظر شرعی و اخلاقی درست نیست؟
گفتم: این روالی عادی در امور آموزشی در جهان است که از یک کتاب چند صفحه ای برای اهداف آموزشی تکثیر کنند و ببرند سرکلاس درس و لزومی هم ندارد که اسم کتاب گفته شود چون هزینه کتاب قبلا پرداخت شده است. آیا کار شما که سوالات و مطالب بعضی کتابهایتان را عینا از اینترنت و سایت ها و منابع خارجی کپی پیست می کنید یا عکس های روی جلد کتابهایتان را از عکس های اینترنت که کاپی رایت دارند کپی می کنید شرعی و اخلاقی است؟
جوابش سکوت و قطع تماس بود .........
پاسخ + 0 0 --
زنبور آخرالزمان 1397/12/14 - 03:31
زکات العلم نشره و پخشه !
پاسخ + 0 0 --
معلم 1397/12/11 - 15:58
کتاب های درسی، پر از مفاهیم موهوم و بی اساس هست. اگه راست میگین کتاب های درسی مثل مطالعات. هدیه و فارسی رو نقد کنید.
پاسخ + 0 0 --
کلاس اول 1397/12/11 - 18:38
سلام،
به قسمی صحیح می فرمایید. کتاب های درسی ما مخصوصا تاریخ و ادبیات پر شده از ...... شاعران و نویسندگانی که مثلا انقلابی هستند و کسی اسمی از اینها نشنیده، فروغ کجاست، شاملو؟ کسروی ....
این طبیعی است وقتی سیستم به نوعی به کمونیسم شباهت پیدا کرده همه چیز باید در خدمت حزب و نظام باشد.
اما تا من معلم با آغوش باز درس آمادگی دفاعی را درس میدم کاری نمیشه کرد ...... برای استارت چرا معلما در مقابل این درس بی مصرف مقاومت نمی کنند؟
چرا نباید بگیم این درس در حوزه ما نیست این درسی باید بره پادگان دانشگده افسری دبیرستان سپاه

در تاریخ که نقش روحانیون را آنقدر های لایت کرده که نورش چشم آدمو می زنه

راستی میشه نقد را از کتاب های مکمل شروع کرد؟ شاید این بهانه ای بشه برای نقد کتاب هاب درسی. البته تو گروه های درسی معمولا یه بخش است بنام بررسی کتاب هابی درسی
پاسخ + 0 0 --
ناکجاآباد 1397/12/14 - 21:44
سلام معلم،

خاطره‌ی جعلی کلینتون در کتاب درسی:
این هم یک نقد جانانه از یک دانش آموز خلاق مربوط به صفحات ۷۴ و ۷۵ کتاب «دین و زندگی» پایه‌ی یازدهم، ذیل بحث وحدت شیعه و سنی، «خاطره»ای عجیب از هیلاری کلینتون، وزیر سابق امور خارجه‌ی ایالات متحده، نقل شده است. همچنین، این «خاطره» در کتب دین و زندگی باقی رشته‌ها در صفحه‌ی ۵۶ نقل شده است.
در صفحات ۷۴ و ۷۵ کتاب «دین و زندگی» پایه‌ی یازدهم*، ذیل بحث وحدت شیعه و سنی، «خاطره»ای عجیب از هیلاری کلینتون، وزیر سابق امور خارجه‌ی ایالات متحده، نقل شده است:

«... من به ۱۱۲ کشور جهان سفر کرده بودم و با برخی از دوستان، این توافق حاصل شد تا به محض اعلام تأسیس داعش، ما و اروپا هرچه سریع‌تر آن را به رسمیت بشناسیم که ناگهان همه‌چیز در مقابل ما بدون هشدار قبلی، فرو ریخت.......

بقیه مطلب در لینک زیر:
https://www.asriran.com/fa/news/646918/%D8%AE%D8%A7%D8%B7%D8%B1%D9%87%E2%80%8C%DB%8C-%D8%AC%D8%B9%D9%84%DB%8C-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D9%86%D8%AA%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DB%8C
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/14 - 21:58
سلام،

بعد از نگارش مقاله تصادفا به مصاحبه دکتر اقبال قاسمی استاد برجسته و مجرب، دکترای تاریخ و فلسفه آموزش و پرورش با عنوان «بررسی ماجرای کتاب های درسی و کمک درسی: کتاب کمک درسی به خلاقیت دانش آموزان کمک نمی کند» با سایت تحلیلی خبری عصر ایران بر خوردم. شاید بی ربط نباشد که جملاتی از مصاحبه این استاد بازنسته را بازگو کنم.

«نظر شخصی من که نظر یک معلم بازنشسته است و کارش همین بوده و هست، این است که نباید از کتاب های کمک درسی استفاده کنند. اما واقعیت چیز دیگری است. ما به صورت دستوری نمی توانیم این کتاب های کمک درسی را اشاعه بدهیم یا جلوی آنها را بگیریم.»

«با صدور دستورالعمل، چیزی درست نمی شود. ما باید نظام آموزش و پرورش مان، این کتاب ها را رد کند. در هنگام انجام عمل کلیه، یک بدن کلیه فرد دیگر را نمی پذیرد. نظام آموزشی ما دردسر دارد. برای این که با دستورالعمل نمی توان با کتاب های کمک درسی مقابله کرد و نه با دستور وزیر.»
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/14 - 21:59
متن کامل مصاحبه دکتر اقبال قاسمی پویا را می توانید در وب سایت عصر ایران در لینک زیر بیابید.

https://www.asriran.com/fa/news/549229/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D8%AF%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D8%AE%D9%84%D8%A7%D9%82%DB%8C%D8%AA-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%85%DA%A9-%D9%86%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/12 - 14:23
الان که همه چی گرون شد. دیگه کسی کتاب نمی تونه بخره.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/12 - 18:19
با تشکر از کامنت شما!
به نکته خوبی اشاره کرده اید. اگر ناشران در ادعاهای خود صادق هستند و مسایل زیست محیطی و عدالت آموزشی را هم در نظر می گیرند چرا از کاغذهای ارزان و کاهی و جلد کم هزینه استفاده نمی کنند. ناشران مکمل ها که در زمان کوتاهی آماده می شوند می توانند این کتاب ها را در قطع های کوچک و کم حجم و با قیمت پایین و کیفیت محتوای بالا درست کنند تا بدست مخاطبان بیشتری برسانند. بعضی از دانش آموزان من از روستاهای محروم می آیند و نمی توانند به یک مکمل فیزیک یا شیمی که ممکن یه معلم معرفی کنه ۱۲۰ هزار تومن بدن. این هزینه یک هفته زندگی آنهاست.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/13 - 14:48
می میریم، ذلت هم می پذیریم..... شعارجدید
پاسخ + 0 0 --
گلسرخی 1397/12/13 - 19:27
سکوت مرگ است
و تو اگر سکوت کنی، می‌میری
و اگر حرف بزنی، می‌میری
پس، بگو و بمیر"
طاهر جاعوط، نویسنده، شاعر و روزنامه‌نگار الجزایری که سال ۱۹۹۳ در یک حمله مقابل خانه‌اش در حومه الجزیره به قتل رسید.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/14 - 22:06
فرازهای دیگری از مصاحبه دکتر اقبال قاسمی پویا.

«رنامه های ما در چندین دهه اخیر، نه مبتنی بر تحقیقات واقعی است و نه مبتنی بر واقعیت های اجتماعی و نیازهای اجتماعی و اقتصادی. در حالت بسیار خوشبینانه باید گفت در اتاق های بسته، کارشناسانی در سطح بالا و نه از پایین که معلم باشد، تصمیم گیری می کنند.

ما زمانی در دبیرستان ها، طرح کاد[کار و دانش] داشتیم که دانش آموزان برای کارورزی به واحدهای صنعتی یا کارگاه ها می رفتند. بعدها در دهه 70 نظام جدید آموزش و پرورش آمد.
در یک دوره نظام آموزشی به صورت پنج سال ابتدایی، سه سال راهنمایی، سه سال دبیرستان و یک سال پیش دانشگاهی بود ولی وقتی آقای حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش شد آن را به شش سال ابتدایی، سه سال راهنمایی و سه سال دبیرستان تبدیل کرد.

من آن موقع در پژوهشکده تعلیم و تربیت وزارت آموزش و پرورش فعالیت می کردم. ما شب خوابیدیم و صبح دیدیم آقای حاجی وزیر آموزش و پرورش، نظام آموزش جدید ابداع کرده است که وقتی آقای فانی وزیر آموزش و پرورش شد چند سال سعی کرد آن خراب کاری را درست کند بدون مطالعات.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/14 - 22:08
بقیه فرازهایی از مصاحبه دکتر اقبال قاسمی پویا:

الان هم علت آن، نگاه ایدئولوژیک و سیاسی به آموزش و پرورش است. در هشت سالی که آقای احمدی نژاد رئیس جمهور بود و آقای حاجی بابایی هم در یک دوره وزیر آموزش و پرورش بود، کاملا و صددرصد به همه چیز به صورت ایدئولوژیک نگاه می شد . دانشگاه فرهنگیان و کتاب های درسی و همه چیز بر این مبنا بود.

ما همیشه در فضای برنامه ریزی و طرح ریختن هستیم. هیچ موقع عمل صورت نمی پذیرد. علت اصلی هم این است که آموزش و پرورش ما، سیاسی و ایدئولوژیک است. نهادهای دیگر و خارج از وزارت آموزش و پرورش، تعیین استراتژی می کنند و بعد وزیر هم کار چندانی نمی تواند انجام بدهد.

در میان وزرایی که در دوره بعد از انقلاب داشته ایم فقط یک وزیر آموزش و پرورش به طور نسبی توانسته است کار کند و آن هم آقای محمدعلی نجفی بوده است. در مدت 9 سالی که آقای نجفی وزیر آموزش و پرورش بود توانست کارهایی انجام بدهد. از آن به بعد اقدام خاصی انجام نشده است.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/14 - 22:24
مصاحبه غلامرضا عمرانی، مولف کتاب های درسی ادبیات فارسی نکات جالبی دارد (9 مرداد 1396). این استاد بزرگوار حق مطلب را بهتر از من ادا کرده است!

«کنکور، عامل کاهش کیفیت کتاب های درسی است
«کتاب کمک درسی خیانت به دانش آموزان و کشورمان است»

-موسساتی که کنکورمدار هستند و گِرد کاکُل کنکور می چرخند و همان ها که مدرسان آنها، نویسندگان کتاب های کمک درسی هستند، آیا می توانند ظرفیت دانشگاه ها را اضافه کنند؟ خیر، نمی توانند. برای مثال اگر دانشگاه ما ظرفیت پذیرش 500 نفر را داشته باشد این موسسات، ظرفیت پذیرش را به 501 نفر افزایش نمی دهند.

این موسسات کنکورمدار، افراد پذیرفته شده و پذیرفته نشده را جا به جا می کنند. یعنی دانش آموز با استعدادی که امکانات آمدن به کلاس های موسسات کنکوری را ندارد، امکان خریدن این کتاب ها را ندارد و نمی تواند با این کتاب ها کار کند، متاسفانه به علت روش هایی که این موسسات ارائه می کنند آن دانش آموزان از تحصیل و دانشگاه باز می ماند.
پاسخ + 0 0 --
وایت برد 1397/12/14 - 23:13
نکته قابل قبولی به نظر می رسد:

«این موسسات کنکورمدار، افراد پذیرفته شده و پذیرفته نشده را جا به جا می کنند. یعنی دانش آموز با استعدادی که امکانات آمدن به کلاس های موسسات کنکوری را ندارد، امکان خریدن این کتاب ها را ندارد و نمی تواند با این کتاب ها کار کند، متاسفانه به علت روش هایی که این موسسات ارائه می کنند آن دانش آموزان از تحصیل و دانشگاه باز می ماند.»
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/14 - 22:29
کوت زیر از مقاله ای با عنوان « 7 راهکار برای نجات ایران از دست مؤسسات کنکور و کمک آموزشی» است:

«موسسات کنکور و کمک آموزشی، دقیقاً چه می کنند؟ آنها نه خلاقیت دانش آموزان را توسعه می دهند و نه دانش آنها را می افزایند. کارکرد ویژه شان این است که راه هایی برای حل مسائل جهت نمره آوردن و زدن تست برای قبولی در کنکور نشان می دهند. بنابراین دانش آموزان خانواده های برخوردار می توانند فرزندان شان را ثبت نام کنند و این راه های میانبر را بیاموزند و از دانش آموزان فقیرتر پیشی بگیرند ولو آن که آن فقیر ترها، مستعدتر باشند.
در واقع، خروجی کلی این موسسات این است که افراد نه بر مبنای هوش، خلاقیت و استعداد تحصیلی که با یادگیری فرمول های تست زنی به دانشگاه می روند و این یعنی خیانت به آینده علمی کشور و جنایت در حق ایران.»

برای مطالعه متن کامل عنوان مقاله را سرچ کنید.
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/14 - 22:34
25 آذر 1397 از خبرگزاری فارس:

سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش گفت: استفاده از کتب کمک آموزشی را ممنوع کردیم و حتی امسال در جشنواره کتاب رشد کتب کمک درسی در ابتدایی را داوری نکردیم و اصلا به جشنواره راه ندادیم.

به گزارش فارس، حیدر تورانی، سرپرست سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش در گفت‌وگو با ایلنا در واکنش به اظهارات اخیر یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه مولفان کتب درسی در تالیف کتب آموزشی دست دارند، آن هم با این استناد که وقتی یک کتب درسی هنوز بیرون نیامده کمک آموزشی‌هایش در بازار موجود است، گفت: چیزی که الان وجود دارد، این است که ارتباط ما با مسئولان رده بالا به خصوص نمایندگان قوی نیست و تقریبا ضعیف است، به همین دلیل از یکدیگر اطلاعات درستی نداریم.

عنوان این گزارش:
آموزش‌و‌پرورش: با هر گونه کتاب کمک درسی مخالفیم
پاسخ + +1 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/14 - 23:05
نکته مشترکی که کم و بیش از عوارض بارز موسسات کنکور و بیشتر کتاب های مکمل در این گزارش ها و مصاحبه ها می توان یافت و تقریبا همه روی آن اتفاق نظر دارند: عوض شدن جای دانش آموز مستعد با دانش آموز غیرمستعد است. البته سهمیه ها و رانت های علمی هم همین کار را به نوعی دیگر تشدید و تسریع می کنند .....

و در دراز مدت این دانش آموزان و این تلمیذ بی ارادت کشور را خواهند چرخاند و پست های مدیریتی و وزارتی خواهند گرفت و صندلی های مجلس را اشغال خواهند کرد. دور و برمان را که خوب برانداز کینم از این تلمیذهای بی ارادت که به مدد پول و رانت علمی و سهمیه و موسسات و مکمل ها به جاهای بالا رسیده اند زیاد خواهیم دید: نمایندگانی که در تلفظ کلمه ای می مانند .... وزیری که متن انگلیسی را از روی تلفط فارسی از وری برگه ای نم یتواند بخواند و .. وزیران آن یار سفرکرده و ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/16 - 15:17
بدون خطشه!
پاسخ + 0 0 --
Alireza TALEBZADEH 1397/12/14 - 23:06
بقیه مطلب .............

و وقتی آن تلمیذ بی ارادت و آن رونده بی معرفت و بی استعداد به مدد .... به بهترین دانشگاه راه می یابد و این مستعد بی زر و عاشق مطالعه و بازمانده از راهیابی به دانشگاه های وطنی در جستجوی علم رخت سفر می پوشد و به آن ور آب ها رهسپار می شود تو خود حدیث مفصل خوان ........
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/15 - 19:26
مثال بارز: نوبخت عزیز
پاسخ + 0 0 --
کردانیسم 1397/12/15 - 15:29
این، داستان تفاوت مدرک و سواد است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/15 - 17:50
دکتر نعمت‌الله فاضلی در پانزدهمین نشست گروپ «انشا و نویسندگی» انجمن مطالعات برنامهٔ درسی: «در سال، نود هزار کتاب در ایران چاپ می‌شود که هفتاد درصد آن‌ محصولات «گاج» و «قلم‌چی‌» است و من این‌ها را کتاب و اساساً نوشتن نمی‌دانم و هیچ عبارت دیگری جز «آت‌وآشغال» را شایستهٔ آن نمی‌دانم؛ چرا که این‌ها را تجارت و سرمایه‌داری و بازار به ما تحمیل کرده است‌‌.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/15 - 17:52
دکتر فاضلی در ادامه اذعان داشت: «در سال، نود هزار کتاب در ایران چاپ می‌شود که هفتاد درصد آن‌ محصولات «گاج» و «قلم‌چی‌» است و من این‌ها را کتاب و اساساً نوشتن نمی‌دانم و هیچ عبارت دیگری جز «آت‌وآشغال» را شایستهٔ آن نمی‌دانم؛ چرا که این‌ها را تجارت و سرمایه‌داری و بازار به ما تحمیل کرده است‌‌.

وی در ادامه مقالات علمی و پژوهشی را تولیدشده دانست و گفت: «علم در ایران تولید می‌شود؛ آفریده نمی‌شود!»
پاسخ + 0 0 --
ویتامین مکمل 1397/12/18 - 15:22
خنده دار اینه که بعضی دانش آموزان این کتاب های بقول دکتر فاضلی "آت و آشغال" را سیمی می کنند مخصوصا اون ضخیم و قطورهاشو. فکر می کنند ناشران، کاتبان وحی بوده اند که آیات خداوند را در این اناجیل گنجانده اند. شاید وقتی این کتابا باهاشونه احساس امنیت می کنند و اعتماد بنفس کاذب بهشون میده ....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور