صدای معلم

" دست اندرکاران یک پدیده نباید نگران شیوه ی بیان نقد باشند، بلکه به نکات مهم نقد توجه کرده و مشکلات سیستم را اصلاح کنند "

هیچ دلیلی مانع انتقاد از یک سیستم نمی شود

رسول بداقی

نقد و اصلاح سیستم  " کنترل سیستم " آخرین اصل از اصول هفتگانه ی علم مدیریت است، گاه زیر نام بازخورد بار دیگر اشکالات آن سیستم برای اصلاح به چرخه ی زندگی سیستم بازمی گردد، و آن را زنده وپویا نگه می دارد.

فرد منتقد حکم پزشک علوم انسانی را دارد که بیماری های یک سیستم را شناسایی کرده، گاه داروی لازم را برای برطرف کردن بیماری ارائه می دهد، و گاه فقط بیماری را شناسایی می کند، بدون ارائه ی درمان که به اندازه ی خود ارزشمند است.

گاهی انتقاد برای یک سیستم، حکم یک آینه را برای فردی دارد که سر و صورت خود را اصلاح می کند، که اگر خودش را نبیند به اشکالات خود پی نخواهد برد.

سیستم های اجتماعی و سیاسی حکم درخت میوه را دارند که اگر هرس نشود ، رشد و باردهی آن دچار مشکل شده و رفته رفته آفت زده و خشکیدخواهدشد.

 انتقاد پیش شرط اصلاح است. اصلاح یعنی برطرف کردن موانع پیشرفت برای زنده ماندن و پویایی یک پدیده.

نقد و اصلاح سیستم

وقتی کسی از پدیده ای انتقاد می کند-خواسته یا ناخواسته- نشانه ی اهمیتی است که برای زنده ماندن و پویایی آن پدیده قائل است. نشانه ی توجه او به آن پدیده است.

سیستم ها باید از افراد خواهش کنند که از آنها انتقاد کنند، و خود را دانسته در معرض نقد بگذارند. امروزه نقد یک حرفه است، که امید است درآینده به عنوان یک رشته ی تحصیلی در دانشگاهها و مدارس تدریس شود، نقد هوش بالا می خواهد و افراد منتقد بی گمان دارای هوش بالایی هستند . ذهن منتقد ، نیاز به پرورش و آموزش و تجربه و دانش  دارد.

نقد اساسا دو دسته است.
یکی نقد از درون
دیگری نقد از بیرون .

نقد از درون توسط افراد خود یک پدیده انجام می شود و نقد از بیرون توسط افرادی که از بیرون بر روند زیست یک پدیده می نگرند ، انجام می شود. 

نقد از نگاه شیوه ی بیان، گاهی تند است و گاه ملایم، بیان تند یا بیان ملایم یک نقد را باید از کیفیت نقد جدا کرد . دست اندرکاران یک پدیده نباید نگران شیوه ی بیان نقد باشند، بلکه به نکات مهم نقد توجه کرده و مشکلات سیستم را اصلاح کنند.

کسی که در میدان فعالیت باشد ، نقدی که می کند نیز قابل توجه است ، زیرا نقد وی ممکن است آگانه، با توجه به ظرفیت ها و امکانات آن پدیده باشد که در راستای پیشبرد سیستم یاری کننده است‌.

اگر کسی عملا در میدان فعالیت یک پدیده نیست، نباید گفت حق انتقاد ندارد.
اگر پدیده ای باور داشته باشد که هرکس در میدان نیست انتقاد نکند ،آن سیستم دچار یک دور باطل شده و فقط نقد از درون یا نقد از خود را پسندیده است.

هیچ دلیلی مانع انتقاد از یک سیستم نمی شود.

رادیو معلم

شنبه, 11 اسفند 1397 09:54 خوانده شده: 98 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دکتر محمد حسن حسینی 1397/12/11 - 16:27
باز بجای پاسخ دادن به سوالات من درباره شراکت و همکاری شان در دزدی از صندوق ذخیره فرهنگیان و دوشیدن 20 میلیون دانش آموز و فرهنگی و ... من را گرفتند و بردند "تیمارستان"!!!! اگر خدا اینها را ببخشد من هم - همانند مردم - نمی توانم این همه بربریت شان را ببخشم:

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور