صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" افسوس که در مجموعه یِ آموزش و پرورش نگرش ها متفاوت و متضاد هم می باشند و به افق ها نمی نگرند! "

می خواهم از نیروهای آزاد معلمی بگویم !

جمشید فهم فام/ معلم نمونه کشوری

وضعیت نیروهای آزاد و معلمان آزاد در آموزش و پرورش
 
بنده جمشید فهم فام (عموجمشید) با کد پرسنلی 51384847 آموزگارابتدایی، بازنشسته، 38 سال سابقه خدمت،31 سال تدریس در پایه اوّل ابتدایی، مؤلف، مدرّس، آموزگار و موسس دبستان غیردولتی و مدیر همین وبلاگ " آموزش ابتدایی ، کلاس اوّلی ها- عموجمشید" از شهرستان بُناب (استان آذربایجان شرقی) هستم.
- چون سعادت یار نمی شود تا حضوری شرفیاب شوم و دو کلام خدمتتان در خصوص بی مهری هایی که نسبت به همکاران گرامی " نیروهای آزاد" (آموزگاران شاغل در مدارس غیر دولتی در مقطع ابتدایی) به ویژه در استان آذربایجان شرقی اتّفاق می افتد، نمونه ای را مصداقِ : مُشت نمونه یِ خروار است.به خدمتتان معروض می دارم و قضاوت با حضرتعالی و وجدان های بیدار می باشد.


- آقای وزیرمحترم؛
اخیراً دستورالعملی از سوی مدیریت محترم آموزش و پرورش شهرستان بناب به مدارس منطقه از جمله مدرسه ما واصل گردید مبنی بر این که:
دوره یِ 32 ساعته برای آموزگاران پایه های اوّل تا ششم با اعلام زمان برگزاری دوره ، محل ، و در روزهای پنجشنبه و جمعه (3 هفته متوالی) برگزار خواهد شد. شرکت همه یِ همکاران الزامی و برای شرکت کنندگان گواهی نامه دوره ضمن خدمت داده خواهد شد!
موضوع مورد مطرح از اینجا شروع می شود:
* " در روز پایان دوره «09 اسفند 1397 » گفتند: به نیروهای آزاد گواهی نامه ضمن خدمت داده نمی شود! حتی گواهی حضور در دوره هم داده نمی شود!!! دستور کارشناس اداره کل هست!چون برای نیروی آزاد حق ایجاد می شود! و توجیهات غیرمعقول ، غیر منطقی و غیر علمی و تعجب آور در یک محیط فرهنگی و آموزشی!

حالا با این نگرش می خواهیم جامعه را اصلاح کنیم؟!


 آقای وزیر
در اجرای دستورالعمل و تاکید مدرسه مبنی بر حضور همکاران محترم نیروهای آزاد در دوره جهت کسب یافته های علمی علیرغم اینکه اطّلاعات اوّلیه و ساخت شناختی اکثریت همکاران محترم نیرو های آزاد به مراتب بیشتر بوده و هست. ولی در اجرای دستورالعمل و احترام به قانون و مقررّات آموزشی در دوره های مکرر شرکت و حضور صد در صدی داشته و دارند ولی با بی مهری هایی مواجه می شوند!


 آقای وزیر
بعضی از نیروهای آزاد که در شهر ما و حتی در سایر شهر های کشورمان مقیم هستند و تدریس می کنند، معمولاً روزهای پنجشنبه و جمعه در ایام تعطیل و استراحت شان برای دیدار پدر و مادر و بستگان خویش به زادگاهشان مراجعه می کنند. بنده خودم در دوره مذکور بودم و شاهد عینی هستم از همکاران محترم [نیروهای آزاد] می گفتند به خاطر این دوره سه هفته هست که والدین خود را ندیده ایم و متاسفانه به ما ارزشی قایل نیستند! و یک برگ گواهی هم نمی دهند و همکاران کاملاً درست و منطقی می گویند.
 
آقای وزیر
می خواهم از ویژه گی های همه یِ همکاران شاغل در مدارس غیر دولتی (نیروهای آزاد)که با حداقل دستمزد (حقوق) و با حداکثر فعالیت آموزشی و تاثیر گذاری علمی و آموزشی را دارند؛
مصداقِ : " العارفه یکفیه فی الاشاره" به چند مورد شان اشاره کنم:


چون بنده سال ها به عنوان مدرّس دوره های بدو خدمت نیروهای آزاد ( با شرکت چندین شهر در منطقه) بوده و از سوی دیگر موسئس دبستان غیر دولتی با اندک تجربه آموزشی 38 ساله هستم. بیشتر با خصوصیّات معلّمی، توان علمی و عشق و علاقه به معلّمی و ....نیروهای آزاد آشنایی کامل داشته و عملکردشان را عملاً دیده و می بینم.

وضعیت نیروهای آزاد و معلمان آزاد در آموزش و پرورش

آقای وزیر
کاش وقت می شد حضرتعالی و دست اندرکاران و کارشناسان محترم تان نیز از عملکرد نیروهای آزاد از نزدیک آشنایی مختصری داشتند!! که متاسفانه اکثراً آشنایی کامل د کافی ندارند! " شنیندن کی بود مانند دیدن".


و از سوی دیگر این که ؛
چرا  مدارس غیر دولتی را با مجموع ابواب جمعی مهمان نا خوانده! و سرِبارِ آموزش و پرورش می دانند و می بینند! و عمل می کنند؟!
اگر مدارس غیردولتی و ابواب جمعی آن  مِن جمله نیروهای آزاد شاغل در مدارس غیر دولتی قانونی هستند، پس خدمات و حمایت ها کو؟ کجاست؟ اگر غیر قانونی است و سرِبارِ آموزش و پرورش هست! پس چرا جمع آوری نمی شود؟!

وضعیت نیروهای آزاد و معلمان آزاد در آموزش و پرورش

آقای وزیر؛
از ویژگی های اکثریت قریب به اتّفاق نیروهای آزاد که در مدارس غیر دولتی به ویژه در مقطع ابتدایی شاغل و تدریس می کنند:
با سواد هستند، واقعاً درس خوانده اند ، برای اخذ مدرک تحصیلی جهش نکرده اند! ، پتانسیل های قوی برای پیشرفت تحصیلی و تحوّل آموزشی کشور هستند، علاقه مند ، خلّاق ؛ مبتکر، کم توقع، قانع با حداقل حقوق و دستمزد دریافتی در مقایسه با همکاران رسمی!
 اگر مجموع حقوق 4 نفر همکار نیروی آزادِ کار آمد و تلاشگر را با حقوق دریافتی یک همکار رسمی متوسط مقایسه فرمایید ، به مراتب کمتر است!
ولی کارِ آموزشی و فرهنگی در فرایند یاد دهی و یادگیری همکاران نیروهای آزاد 4 برابر مفید، مطلوب ، و با کیفیت می باشد.
همچنین از دیگر ویژه گی های نیروهای آزاد آشنا بودن به روش ها و فنون تدریس ، تسلّط به محتوی علمی کتب درسی و بهترین روان شناس کودک ، علاقه مند به تدریس و همه یِ بهترین ها در وجودشان نمایان هست.

وضعیت نیروهای آزاد و معلمان آزاد در آموزش و پرورش

آقای وزیر ، پیام آخر این که؛
همکاران محترم نیروهای آزاد " جزو بهترین معلّمان ایران هستند" لطفاً خودتان و نیز دستور مرقوم فرمایید کارشناسان محترم تان نیروهای آزاد را دریابند.
این ها فرزندان این آب و خاک هستند، زحمت کشیده و می کشند.
    " هَلْ جَزَاء الْإِحْسَانِ إِلَّا الْإِحْسَانُ » "    
 " افسوس که در مجموعه یِ آموزش و پرورش نگرش ها متفاوت و متضاد هم می باشند و به افق ها نمی نگرند! "
 صیّاد پی صید دویدن عجبی نیست!      صید پی صیّاددویدن مزه دارد.
معلّمی عشق می خواهد و پشتکار؛
در ره منزل لیلی چه خطرهاست بجان  شرط اوّل قدم آنست که مجنون باشی
همه ی این ها در فرداً بفرد نیروهای آزاد وجود دارد. جوینده یابنده هست.
اگر به دنبال کیفیت آموزشی و سازندگی کشورمان هستیم و تحوّل در آموزش و پرورش ، بده بستان دارد.
لطفاً نیروهای آزاد و توانمند سراسر کشورمان را دریابید و نسبت به تکریم آنان برنامه ریزی شود ، جذب شوند ، ارزش ، مقام و جایگاه معلّمی آنان و ارزش و بها دادن ها و رفع تبعیضها و موارد عنداللزوم عملی و اقدام گردد.
در خانه کس هست یک حرف بس است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 12 اسفند 1397 ساعت 22:00 خوانده شده: 472 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1397/12/12 - 22:48
احترام و منزلت معلم ، را هرکس رعایت نکند، باید توبیخ شود و از سیستم آموزش پرورش اخراج. خصوصا ستادی هایی که با طرح های تحقیر آمیز و شکنننده مقام معلم، به تزلزل جایگاه معلم اقدام می کنند.
پاسخ + +2 0 --
حسن درویشی 1397/12/13 - 00:57
درود بر عمو جمشید عزیز با تایید تمام مطالب فوق فقط امیدوارم مسئولان وزارت خانه نوشته ی شما را مصادره به مطلوب نکنند انجا که نوشته اید: اگر دریافتی چهار معلم آزاد را با یک معلم رسمی مقایسه کنیم به مراتب کمتر است دریافتی این عزیزان.
امیدوارم جناب وزیر و جناب ترکمن به این نتیجه نرسند که ((هر چه حقوق کمتر تلاش و فعالیت معلم بیشتر )) شاید شوخی به نظر برسد ولی بعید نیست از تمام مطالب در متن فوق همین جمله را بگیرند و.........
پاسخ + 0 -1 --
شهاب 1397/12/13 - 08:24
متاسفانه نویسنده ی متن رعایت ادب را ننموده است وبراساس ذهنیات خود مطالبی احساسی وتوهین آمیزبه خصوص برای معلمان رسمی نوشته است نگذارید از معضلاتی بگویم که مدارس نمره ای غیردولتی برای دانش آموزان ایجادمی کنند البته اوضاع مدارس دولتی هم مساعد نیست ولی بهتراز مدارس غیردولتی است
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1397/12/13 - 13:32
همین نیروهای آزاد هستند که حاضرند به هر قیمتی و هر امکاناتی کار کنن و نمیزارن که آموزش و پرورش سر و سامان بگیره! قرار نیست که هر کس به دلخواه خودش ظلم رو پذیرفت بقیه به کمکش برن!
پاسخ + +1 0 --
حمید 1397/12/13 - 14:01
اموزش و پرورش ما یک مرداب است . مرداب هم معمولا فاقد پویا یی و حرکت است .
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/12/13 - 14:49
می میریم، ذلت هم می پذیریم..... شعارجدید
پاسخ + 0 -1 --
سحر 1397/12/13 - 17:49
بنا به فرمایش آقای شهاب که فرمودند نویسنده رعایت ادب در مورد معلمان رسمی را ننموده است.بنده در خود مدرسه ی ایشان تدریس میکنم و کیفیت اموزشی این مدرسه را میبینم.تقاصا دارم تا ندانسته و ندیده قضاوت نکنیم. ایشان خودشان معلم رسمی بوده اند پس بااین حال چطور میتوانند توهینی بکنند؟؟؟ شما بهتر میدانید که منظور بخش خاصی از معلمین هستند که در سنی قرارگرفته اند که توانایی ادامه تدریس را به شکل و شرایط نوینی که سیستم اموزشی میخواهد ندارند.و خودشان هم اعتراف میکنند که منتظر بازنشستگی فقط هستیم.
بنده بعنوان نیروی ازاد نه برای داشتن سابقه ای و نه حتی به امید استخدام مشغول به کار نشده ام.از سر بی کاری و درخانه نشستن هم نبوده.فقط و فقط عشق به یاد دادن و عشق به بچه ها.هم در مدرسه دخترانه بوده ام هم پسرانه.نیروی ازاد با تمام توان کار میکند.اینکه سیستم چندمدرسه ی غیردولتی غلط بوده و هست و بلا بر سر دانش اموز می اورد بایستی از مدیر آن مدرسه جویا شد نه نیروی ازاد که تحت فرمان چنین مدیدانی هستند که برده داری را پیشه خود گرفته اند.
.اگر سیستم آموزش و پرورش درراستای اهداف انقلاب و نگرش بلند مدت روی ذخیده های این مرز و بوم باشد دریک حرکت انقلابی چنین مدارسی را برمیچیند.اما افسوس که یکسری ها تنها تا نوک دماغ خودش بصیرت دارد..مملکت خواهان چنین نیروی فعالی هست و باید آرزو و التماس چنین توانی را بکند تا برایش خدمت کنند ما تنها سکندری میزنیم تا خفتگان از خواب برخیزند و گناهانشان از اینی که هست بیشتر نشود. والسلام
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/13 - 19:39
در مدرسه ما نیروهای ازاد با چاپلوسی از مدیران و سرپوش گذاشتن بر تخلفات آنها مدرسه را به ...کشانده اند
به برده هایی تبدیل شده اند که هر بلایی سرشان بیاوری تاکید میکنم هر بلایی ، دم نمی زنند
پاسخ + +2 0 --
زنبور آخرالزمان 1397/12/14 - 03:11
پیش از آنکه از نیروهای آزاد معلمی بگویی بهتر است که

از نیروهای مازاد دولتی بگویی
پاسخ + +1 -2 --
علی 1397/12/14 - 12:11
فارغ از بقیه مسائل متاسفانه علیرغم اینکه هیچ حقوقی به این همکاران آزاد یا همان خرید خدمات نمی دهند و حتی حقوق سال گذشته شان را طلب کارند کار آموزش اکثریت ان ها بسیار خوب ارزیابی شده اما مشتبه این اتفاق در همه مناطق هست چنانچه دو سال پیش که مراسمی برای تقدیر از معلمان ساعی و برتر گرفته شد تاکید کردند که کاری به تقدیر معلمان خرید خدمات و تجلیل از ان ها نداشته باشید.چون ادراه کل اعلام کرده با این تفاسیر احتمالا از وزارت خانه برنامه شون همینه
پاسخ
ناشناس 1397/12/14 - 19:44
جناب همین نیروهای آزاد در کنکور توان رقابت با دانشجویان دانشگاه فرهنگیان را نداشته اند چطور یک دفعه سطح علمی شان جهش یافته بهتر از نیروهای رسمی شدن
کدام عقل سلیمی باور می کند فردی که به معلمی عشق می ورزد همه مسیرها را امتحان کند و وقتی از همه جا رانده شد رو به آموزش پرورش بیاورد
پاسخ + 0 0 --
سحر 1397/12/15 - 13:46
محض اطلاع زمانی که ما کنکور دادیم تربیت معلم فرهنگیان نیرویی نیاز نداشت.لطفا اطلاعات و دانش تان را در مورد مسائل کمی دقیقتر کنیدتا صدایتان با دلیل و مدرک مورد قبول واقع شود.دانا چون طبله ی عطار است خاموش و هنرنمای و نادان چون طبل غازی بلند اواز و میان تهی.☺روی سخن ما با افرادی است که مقاله را دقیق و منطقی مطالعه کرده اند و فهمیده اند ما چه می گوییم .جایگاه شما اگر به حق هست ازچه ناراحتید؟ بازهم تاکید دارم مطالعات میدانی خود را افزایش دهیدتا ببینید دور و برتان چه میگذرد.ما دنبال حقوق نیستیم و برای سفره ی پرنعمت شما دستمان را دراز نکرده ایم.این مقاله جهت بیدار کردن وجدان های خوابیده است.شما دم عیدی استرس نگیر برا قلبتون خوب نیست ☺
پاسخ + 0 0 --
سحر 1397/12/15 - 14:01
من بعنوان نیروی ازاد کسی که مهندسی صنایع خواندم و رتبه ۶ کشوری برای ارشد اورده بودم ،از شما معذرت می خواهم که به دنبال علاقه ام بودم و امدم تا درس بدم..از شما معذرت میخواهم که علاوه بر کتب تخصصی رشته ی خودم هزارو یک کتاب و نوشته و و فیلم تخصصی برای کودکان دیده و خوانده و میخوانم تا مبادا کم و کسری نسبت به این کودکان اتفاق بیافتد...معدرت می خواهم که شب و روز در تلاشم ،تلاشهای مضاعف که شما در خواب هم نمیبینی ، تا هرررچه لازم است عزیزتر از جانهایم در کلاس بیاموزند،معذرت می خواهم که بجای مطالعه ی مقاله و سخن به دنبال نویسنده بوده و قصد تخریب وی را دارید ،معذرت میخواهم که چندین سال جسارت معلم شدن را به خودم ندادم و راه های مختلفی را که (اصلا نمیدانم چه بوده و هست و کسی توضیحی درباره اش نداده)طی نکرده ام چون معلم بودن کار هرکسی نیست..،معلمی شمع سوزان است..که قصدی جز هدایت و روشن کردن راه برای اطرافیانش ندارد..دراین مقاله هدف معلم همچناااااان روشن کردن و باز کردن چشمان بسته هست..ما برای خود چیزی نمیخواهیم حقوق ما کم باشد و زیاد مهم نیست.
پاسخ + 0 0 --
سحر 1397/12/15 - 14:02
همه جای دنیا دیده ایم هر قشری هوای همدیگر را دارند اما یکسری پیام ها همچنان امید مارا ناامید میکنند،لذا حداقل حُسنی که خوشبختانه ما داریم لفظ و صحبت مودبانه مان است.امیدواریم این مقاله اندیشیده شده و از طرف مقامات مسئول (نه غیرمسئول) پاسخ منطقی داده شود.بازهم نه برای خودمان بلکه برای هزاران نیروی ازاد کشوری که مسلما از مریخ نیامده اند و جای یکسری هارا تنگ نکرده اند.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/12/16 - 12:46
درود برجناب ناشناس
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/19 - 10:42
سحر خانم حداقل هر دو سال یکبار آزمون استخدامی برگزار میشه گیریم زمان کنکور شما تربیت معلم پذیرش نداشت حالا این آزمون های استخدامی رو چی میگی در ضمن عاشق معلمی نمیره مهندسی صنایع بخونه که اگه شما این صحبت هارو به عوام بگین شاید قبول کنه ولی...
پاسخ
ناشناس 1397/12/14 - 19:52
و نکته آخر برادر من شما به تجارتخانه ات برس آموزش و پرورش بهشترین خدمت را به امثال شما کرده تجارتی پرسود برایتان راه انداخته که اکثرا خانوادگی و فامیلی اداره می کنید و دنبال حمایت می گردید انتظار دارید حقوق نیروهایتان را هم آموزش و پرورش بدهد جنابعالی بعنوان نیروی رسمی 30 سال کار کردی و بازنشست شدی حالا برای نیروهای رسمی نسخه میپیچی!
با یک تیر چند نشان زدی مگر انتخابات شرکت کردی که کل رزومه خودت و مدرسه ات را اعلام میکنی
پاسخ
شهاب 1397/12/16 - 13:07
نیروهای آزادی که درجامعه توانایی پیداکردن یک شغل مناسب را نداشته اند وتن به بردگی باحقوق های ناچیز داده اند چطورتوانمندتر از نیروهای رسمی خواهند بود که با عبورازسد کنکور وتحمل سختی های بسیار وارداین شغل شده اند
من اگرجای نیروهای آزادبودم دست فروشی می کردم وتن به کارکردن درمدارس غیردولتی نمی دادم بسیاری از مردم بی سوادرا درجامعه می بینیم که توانسته اندبرای خودشغل آبرومند وبا درآمد بالا فراهم کنند هیچ وقت انسان توانمند تن به بردگی نمی دهد
پاسخ + +2 -1 --
ناشناس 1397/12/19 - 10:35
اگه نیروهای آزاد سوادشان بیشتر بود که همون آزمون استخدامی و کنکور تربیت معلم قبول می شدن. ولی از یه چیزایی خوشم میاد که با تمام وجود از معلمان مدرسه آن حمایت میکنی کاش وزیرمون روحیه شما رو داشت
پاسخ + 0 0 --
سحر 1397/12/20 - 14:31
ما حاضریم پذیرای شما باشیم در مدرسه مون.از نزدیک ببینید و بعد قصاوت کنید.آیا شماهم حاضرید به حضور ما در مدرسه تون؟ آیا توان شنیدن انتقادات رو دارید؟ حاضر به یک مسابقه علمی و فهمیدن سطح علمی پایه های یکسان هستید؟ حاضر به ویدیو کنفرانس چگونگی تدریس در کلاس هستید؟ طرفداری حرف
من مهندسی خواندم چون علاقه به مهندسی هم داشتم و معلم های صنایع خوانده شانس خیلی کمی در کنکور معلمی دارند.خواندن همزمان دو رشته ی دانشگاهی هم مجاز نیست.خواهشا.همان مشاوران استخدامی وزارت اموزش و پرورش با مشاوره های طلایی خود ما را در انتخاب صحیح یاری نکردند.جوری صحبت نکنید که اینگونه جلوه کند که بنده قصد توهین به شعور خواننده هارا داشته ام.همه ی ما شرایط گزینش معلمی را میدانیم.و خوووووب هم میدانیم
پاسخ + 0 0 --
سحر 1397/12/20 - 14:32
اضریم پذیرای شما باشیم در مدرسه مون.از نزدیک ببینید و بعد قصاوت کنید.آیا شماهم حاضرید به حضور ما در مدرسه تون؟ آیا توان شنیدن انتقادات رو دارید؟ حاضر به یک مسابقه علمی و فهمیدن سطح علمی پایه های یکسان هستید؟ حاضر به ویدیو کنفرانس چگونگی تدریس در کلاس هستید؟ طرفداری حرف حق جربزه و وجدان میخواهد و مسلما که بابت چنین چیزی بنده پشیمان نبوده بلکه برعکس بدان فخر میکنم.شما حاضر به چنین کارهایی هستید؟شما حتی حاضر نیستید اسم و رسمتان لو برود و خودرا ناشناس معرفی کرده اید.پس همانطور ناشناس بمانید و به روزگار خوش و خرمتان برسید.
پاسخ + 0 0 --
سحر 1397/12/20 - 14:33
ببخشید پیام ها پس و پیش فرستاده شد.لطفا ادغام و پیام دوم ،اول نوشته شود.ممنون از لزفتان

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور