چاپ کردن این صفحه

ما چهل سال است که انواع گوناگون تورم را تجربه کرده ایم و شما به جای شناسایی و حل و فصل علل و دلایل واقعی این بحران ها ، معتقدید که هر ساله تورم کنترل شده و رشد اقتصادی داشته ایم !

آقای نوبخت ، تنها دغدغه و نگرانی مردم فقط سیب و پرتقال شب عید نیست !

مینو امامی/ همکار صدای معلم

بودجه 98 و تورم و ناکارآمدی مسئولان

"به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا ، "محمدباقر نوبخت" رئیس سازمان برنامه ریزی و بودجه در حاشیه چهارهمین همایش گردهمایی مدیران و رؤسای راهور ناجا ، افزود: در اسفند ، حقوق و یارانه های مردم زودتر پرداخت می شود.
نوبخت گفت: هر ساله نرخ تورم کاهش و شاهد رشد اقتصادی بودیم اما سال گذشته یک اتفاق نامبارک افتاد و آن تحریم اقتصادی و آغاز جنگ غیر انسانی اقتصادی از سوی آمریکا بود و از اردیبهشت امسال آمریکا از برجام خارج شد و تحریم های غیر عرف بین المللی نسبت به ایران آغاز شد. رئیس سازمان برنامه ریزی و بودجه گفت : برای تأمین میوه مورد نیاز مردم در نوروز 98 تأمین دو قلم میوه سیب و پرتقال انجام شده است و برای تسریع در پرداخت حقوق همکاران اداری تلاش می کنیم. وی ادامه داد: این دوره سخت را پشت سرمی گذاریم و نسبت به تأمین نیاز مردم و توسعه کشور گام بر می داریم . " (1)

نکاتی که در این خبر قابل تأمل است :

1- خبر پرداخت زودهنگام حقوق و یارانۀ اسفند ماه مردم و یا عدم نگرانی از تهیۀ سیب و پرتقال شب عید ، چرا در حاشیه چهارهمین همایش گردهمایی مدیران و رؤسای راهور ناجا، مطرح می شود؟! شاید برای حفظ آسودگی و اطمینان خاطر رؤسای راهور ، برای حضور بی امان در جاده ها جهت تضمین امنیت سفرهای نوروزی ! آیا خبر با جایگاه خبری نباید تناسب محتوایی ، داشته باشد ؟

بودجه 98 و تورم و ناکارآمدی مسئولان

2 - بسیار متأسف و شرمسارم که تنها درد و مصیبت و بدبختی دَم عید مردم را فقط نگرانی از احتمال تأمین و یا عدم تأمین میوۀ مورد نیاز شب عید ، آن هم فقط سیب و پرتقال می دانید ! هر چند اگر متوجه بودید که چاره ای برای کنترل بازار می کردید ، فروشندگان کالاهای داخلی و خارجی ، کورس انفجاری تقاضا برای اجناسی را پدید آورده اند که بهای آنها تا سه برابر افزایش یافته است و مردم ، همان مردم نگران از اوضاع اقتصادی - سیاسی کشور ، با وجود سرسام آور بودن قیمت ها ، باز تقاضا برای تمامی کالاها ، خصوصا خودرو ، در حد جنون دارند . شاید تنها ملتی که با وجود افزایش قیمت کالا ، باز تقاضای صعودی برای تمامی کالاها را دارند ، ما هستیم ! البته عمده دلیل آن عدم وجود آگاهی لازم از چگونگی طرز برخورد با چنین بحران هاست ، هر چند مردم مقصر اصلی معرفی می شوند ، اما همه نوع بحران را تجربه کرده ایم و این یکی ، حال و هوای وحشتناک و مهار نشدنی دارد. مردم ، نگران وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی کشور هستند. آنان از نحوۀ رابطه ها و معادله ها و ترازپرداخت ها و.... بی اطلاعند و برای شان مهم هم نیست ، آنان نگران بی نصیبی خود هستند ، چون در قبال تلاش و فعالیت خود ،حق بهره مندی دارند. آنان می ترسند آزادی و اختیار ابتیاع هر نوع کالایی را از دست بدهند.

بدبختی این مردم فقط دسترسی به سیب و پرتقال منجمد شده ای که در لطافت هوای بهاری ، آب میوه ای تلخ و آماده خواهد بود و به دو
روز نرسیده خواهد گندید ، نیست. عدم مدیریت بحران توسط شما ، وزیر اقتصاد و دارایی و و رئیس بانک مرکزی عمده مصیبت ماست. بلاتکلیفی ملت در بازاری است که خِرد بخر و نخر ، چرا بخر و نخر در آن حاکمیت ندارد و شما و همکاران اقتصادی تان به جای مدیریت این بحران معتقدید که : " هر ساله نرخ تورم کاهش یافته و شاهد رشد اقتصادی بودیم اما سال گذشته یک اتفاق نامبارک افتاد و آن تحریم اقتصادی و آغاز جنگ غیر انسانی اقتصادی از سوی آمریکا بود و از اردیبهشت امسال آمریکا از برجام خارج شد و تحریم های غیر عرف بین المللی نسبت به ایران آغاز شد."

3 - ما چهل سال است که انواع گوناگون تورم را تجربه کرده ایم و شما به جای شناسایی و حل و فصل علل و دلایل واقعی این بحران ها ، معتقدید که هر ساله تورم کنترل شده و رشد اقتصادی داشته ایم ! اما ما ملت چرا نتایج آن را تجربه نمی کردیم و یا نمی کنیم؟ مثلا ما معلمان چرا همیشه هشت مان در گِرو نه مان بوده است ؟ یعنی تنها دغدغه و مقولۀ مهم اندیشۀ ملت ، تهیۀ سیب و پرتقال شب عید است و مشکلات آنان چون فقر و تنگدستی و گرسنگی و بی مأوایی و بی هویتی و بی فرهنگی و.... به بهانۀ شب عید به شادی و خنده و تبسم موقتی و گذرا، تبدیل می شود و نهایت ، یک سال دیگر تمام می گردد؟ یک سالی که تبدیل به چهل سال گشته است اما درمانی برای تورم در کشور نیافته است ! کدام کشور دیگری در جهان همانند ایران از ثبات اقتصادی محروم هست و با عرضه و تقاضا در تناقض شدید با قیمت ، دست پنجه نرم می کند؟ در کدام کشور جهان چهل سال تورم رکودی ، تورم خزنده و یا تورم تقاضایی در حد انفجار برای مردم ، تداوم داشته است ؟ مگر تورم ، مرحله ای گذرا از یک بحران اقتصادی نیست ؟ پس چرا در کشور ما این بحران ، هر سال شدیدتر از قبل می گردد و هرگز به پایان نمی رسد؟ شما فقط به ماجرای سال گذشته اشاره نموده اید و یا دلایل بحران در امسال ، در حالی که این بحران سرسام آور ، هر سال با ما زیرِ خط فقری ها ، همراه بوده است. واقعا شما مسئولان فقط دل نگران میوۀ شب عید مردم هستید که مبادا لنگ بمانند و یا برای این معضل ، دست به اعتراض زنند؟ !

4 - راهبرد های مدیریتی حضرتعالی و دیگر مردان اقتصادی کشور برای کنترل بحران اقتصادی سال 97 ، چه ترفندهایی بوده است ؟
در کشور ترکیه برای مدیریت بحران اقتصادی ناشی از افزایش جهانی دلار و سکه که هم زمان با ما درگیر بودند ، تمهیداتی اندیشیده شد و تا جایی که به خاطر دارم : واحدهای تولیدی را تشویق به تخفیف در قیمت کالاها جهت افزایش قدرت خرید مردم ، کردند . اخیرا ، در دو شهر بزرگ استانبول و آنکارا ، مراکز فروش بلاواسطۀ دلال ها ، کالا های پرمصرف روزانه چون میوه و سبزی را به وجود آوردند تا سایر واحدها و مراکز فروش ، از ترس از دست دادن مشتری ، مجبور به کاهش قیمت این کالاها گردند. یا وقتی مردم ما به دلیل عدم مدیریت بحران در شرایط نامتعادل اقتصادی یعنی افزایش قیمت دلار ، در صف های بی انتها مشغول خرید دلار 14 هزار تومانی و شاید بیشتر ، بودند ، دولت ترکیه از مردم خواست تا ارزهای گوناگون را که سرمایۀ آنها شمرده می شود به بانک ها تحویل دهند و در مقابل ، پول ملی خود را دریافت کنند تا از ارزش پول ملی خود حمایت کنند و از افزایش بحران اقتصادی ، جلوگیری نمایند و یا مردم برای حمایت و جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی ، دلارهای خود را که سرمایه شان بود ، آتش زدند!
الان در کشور ما به طور جنون آمیزی قیمت خودرو سیر صعودی غیرمنطقی از لحاظ معیارهای اقتصادی دارد و متأسفانه مردم برای خرید آن سر و دست می شکنند ، اما باز مردم نگران و بلاتکلیف اند. مردم ناآگاهند . آنان تصور می کنند که بعد عید قیمت ها از این نیز بیشتر افزایش خواهد یافت ، آنان درگیر جنگ روانی افزایش قیمت ها هستند و برای همین ، منطقی برای تقاضای خود ندارند . اما کدام مسئول توانست تضمینی به مردم دهد که نگران فردا نباشید ؟ شما مسئولان همیشه این ملت را در شرایط نامساعد اقتصادی تنهای تنها ، بدون دانش اقتصادی رها می سازید اما طبق معمول ، انتخابات نزدیک است و باز مردم مهم خواهند شد.
کاش به جای استفاده صِرف از شعور سیاسی مردم ، به دانش اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و رسانه ای آنان نیز می افزودید تا در بحران ها ، حداقل خانوادۀ خود را مدیریت می کردند تا به تبع آن کل جامعه به مسیر درستی هدایت می شد. به ما رفتارهای مناسب اقتصادی را در شرایط گوناگون آموزش دهید تا مردم و دولت و کشور ، به طور واقعی بیمه شود. با ما شفاف سخن بگویید. مردم قدرت درک مسایل اقتصادی را دارند اما اعتماد به شما را خیر.

5 - شما شاید حقوق اسفند ماه را زود بپردازید و رضایت ظاهر بینان را جلب نمائید ، اما حقوق فروردین همیشه دیر پرداخت می شود و فاصلۀ بی پولی برای اقشاری که پس انداز و قدرت خرید ندارند ،بسیار زیاد می گردد. هیچ نگران نیستید که این کارمند بینوا در این گرانی وانفسا ، عرض یک هفته با نیازها و هوس های دَم عیدی ، حقوق خود را هزینه خواهد کرد، پس 37 روز خود را تا دریافت حقوق فروردین ماه چگونه سپری خواهد ساخت ؟! چرا ما از دوراندیشی غافلیم و درایت تفکر برای فرداها را نداریم ؟ اکنون زدگی تا کی ؟ 20 اسفند حقوق کارمندان پرداخت می گردد و طغیان قیمت ها ، آن را در عرض مدت زمان اندکی ، می بلعد و باز کارمند می ماند و مجموعۀ ناتوانی هایش. ما قدرت پس انداز اصلا نداریم و دریافتی ما بلافاصله هزینه می شود. آنان اجارۀ منزل را بپردازند ، اقساط به تعویق افتادۀ وام های متعدد را پاس کنند، خرید کنند و یا...

بودجه 98 و تورم و ناکارآمدی مسئولان

6- ما کی این دوران سخت را پشت سر خواهیم گذاشت و یا بهتر است بگویم ما کی دانش پشت سر گذاشتن ، سختی ها را فرا خواهیم گرفت ؟ شما کی برای تأمین نیاز مردم و توسعۀ کشور ، گام برخواهید داشت؟ فراموش نکنیم که کشورها را فقط بحران های طبیعی چون سیل و زلزله و سونامی به فلاکت نمی نشاند ، بحران های اقتصادی چون ارتباط مستقیم با نیازهای مردم دارد ، تخریب های جبران ناپذیری در استقلال و پایداری کشورها بوجود می آورد. در حد نابودی یک کشور .
ظاهرا تنها دغدغۀ این ملت و دولت در هر سال ، تقسیم بودجه در مجلس است . هزینه کرد بودجۀ یک سال در یک یا دو فصل و باز درگیری دولت و ملت با بحران کسری بودجه و باز دغدغۀ سیب و پرتقال شب عید ! خوش به سعادت ما ایرانی ها که تنها سنت نوروزمان خوردن سیب و پرتقال منجمد شده است و نیازی به خوردن نارنگی و موز و خیار و.... نداریم یا بی خیال آجیل باشیم و یا بی خیال لباس نوی کودکانی که تنها سالی یک بار می توانند یک انتخاب برای خرید پوشاک داشته باشند یا کیف و یا شلوار و یا کفش و یا بلوز و یا مانتو و....

بودجه 98 و تورم و ناکارآمدی مسئولان

7 - ما نگران فقر مطلق هستیم ، فقر نسبی امروز خیلی کم رنگ گردیده است و مردم با تلاش بی امان خود در تولید کالاها و خدمات ، نازل ترین بهره را می برند. قاعدۀ هرم روز به روز عریض تر و رأس آن طویل تر می گردد . کالاهای اساسی با افزایش قیمت ها ، دست نیافتنی شده اند و اقشار گوناگونی که زیر خط فقرند ، ناتوان تر و فقیرتر از دیروز در حال از دست دادن زندگی خود هستند. از پرداخت یارانه مسرور نباشید که عامل خیلی از فلاکت ها همان نقدی کردن سوبسید و یا یارانه ای است که بر کالاهای اساسی قبلا غیرنقدی پرداخته می شد. مردم کم درآمد ، به جای تلاش و کوشش و سهیم شدن در افزایش تولیدات کشور ، با عجز و ناتوانی در انتظار آخر هر ماه می نشینند تا توان تأمین نیازهای خود را با اندک وجهی به دست آورند. اما شما نمی خواهید اعتراف کنید که بدترین مسیر برای این هدف ، همین وابستگی به تنبلی و اندک درآمد است. تا زمانی که شما مسئولان از تولید دانش دانشگاه های سراسر کشور بی نصیب می مانید و از بهره مندی آن خود را بی نیاز می شمارید ، درد همین است و درمان آن سیب و پرتقال شب عید است !

جناب آقای نوبخت
ما انتظار حصول راهبردهای زیربنایی بر اساس محور تولید و تلاش و کوشش داریم نه تبعیت از ساختار بیمار اقتصادی که هر لحظه احتمال ریزش و متلاشی شدن آن ، دور از باور نیست. به من ایرانی ماهیگیری یاد دهید تا نیاز یک عمر خود و ملتم را تأمین کنم نه سیب و پرتقال شب عید را .


1) کد خبر: 818836 - تاریخ خبر:1397/12/11 .حقوق اسفند زودتر پرداخت می‌شود/ سیب و پرتقال شب عید تأمین شد!


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دوشنبه, 13 اسفند 1397 18:15 خوانده شده: 1140 دفعه

در همین زمینه بخوانید: