صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" واقعیت این است که مدارس ایران با نوعی چالش بر سر فلسفه وجودی خود مواجه شده اند. بحران مشروعیتی که با افزایش ناکارآمدی نظام آموزش و پرورش تشدید شده است "

مساله ای به نام تعطیلات زودرس در مدارس ایران!

دکتر مهران صولتی/ جامعه شناس

 تعطیلات زودرس در مدارس ایران و مرگ مدرسه وارد کلاس که می شوم آهی از نهاد دانش آموزان بلند می شود. گویا همه انتظار داشته اند که نیایم. این حس زمانی تشدید می شود که اعلام می کنم مطابق اعلام قبلی امتحان را برگزار می کنم. در فرصتی که به بچه ها برای یادآوری مطالب می دهم بحث داغی بر سر آمدن یا نیامدن به مدرسه در می گیرد. دانش آموزان با حرارت همدیگر را مواخذه می کنند که چرا خلف وعده کرده و آمده اند.

هجدهم اسفند است و عطش تعطیلی زودرس مدارس بچه ها را بی تاب کرده است. این داستان بحران کلاس و مرگ مدرسه در هفته آخر آموزش و پرورش ایران است!

قصه ای تکراری که با تاکید ملال آور و هرساله مسئولین بر دایر بودن مدارس تا ۲۸ اسفند ابعادی طنزآمیز نیز می یابد. در یکی دو هفته آخر اسفندماه استفاده از ابزارهای کنترلی نیز اوج می گیرد. تاکید ادارات به مدیران برای حضور و غیاب بچه ها، اصرار مدارس به خانواده ها برای فرستادن دانش آموزان به مدرسه و تلاش معلمان برای حفظ بچه ها، همه و همه در این زمینه معنا می یابند. نوعی همدستی سه گانه برای تداوم فرمالیسم!

بچه ها معتقدند که اگر معلمان امتحانی برگزار نکنند مشکلی با آمدن ندارند هر چند که بعد از گفت و گو متقاعد می شوند که بدون تدریس یا ارزشیابی هم توجیهی برای آمدن نمی یابند.

واقعیت این است که مدارس ایران با نوعی چالش بر سر فلسفه وجودی خود مواجه شده اند. بحران مشروعیتی که با افزایش ناکارآمدی نظام آموزش و پرورش تشدید شده است. دبیرستان های امروز واجد هیچ گونه جذابیتی برای بچه ها نیستند. افزایش حضور نادانش آموزان، موجب تشدید پدیدآمدن نامعلمان شده و همین امر، اندک توجیهات ممکن برای چرایی تداوم فعالیت های مدارس را با پرسش های جدی روبه رو ساخته است

بسیاری از دانش آموزان تنها بر اساس اجبار والدین یا با هدف خوش بودن در کنار دوستان هر روز از خواب بیدار می شوند.

افول جایگاه دانش، آموزش به مثابه تلاش برای حقیقت جویی را با پرسش های جدی روبه رو ساخته است. به دلیل تراکم بالای دانش آموزان، معلمان نیز بیشتر در نقش بخشی از نیروی انتظامی ظاهر شده و کلاس ها را از جذابیت حداقلی تهی می سازند. روزی نیست که دانش آموزان از بی ارتباطی برخی دروس با آینده شغلی خود پرسش نکرده و معلمان را با چالش مواجه نسازند. مفهومی به نام معلم الهام بخش که یادآور حک شدن نام و تاثیرات اخلاقی این چهره ها در خاطره جمعی نسلی از دانش آموزان بود به فراموشی سپرده شده و جبر زمانه معلمان را به تصدی بیش از یک شغل واداشته است.

تعطیلات زودرس در مدارس ایران و مرگ مدرسه

افزایش حضور نادانش آموزان، موجب تشدید پدیدآمدن نامعلمان شده و همین امر، اندک توجیهات ممکن برای چرایی تداوم فعالیت های مدارس را با پرسش های جدی روبه رو ساخته است.

به نظر می رسد بدون عزمی جدی برای بازاندیشی در کارنامه چهل ساله آموزش و پرورش شاهد تبدیل شدن هر چه بیشتر مدارس به کانون های بحران زا خواهیم بود. از کشتن خلاقیت ها و فردیت ها گرفته تا عدم آموزش مهارت های زندگی در فرآیندهای تعاملی، از تحمیل آموزه ها و شعارهای نخ نمای ایدئولوژیک گرفته تا تبدیل شدن این دستگاه به بنگاهی برای کسب رای در انتخابات مختلف، همه و همه از بی دفاعی این شهر در قبال هجوم افسار گسیخته آسیب های اجتماعی حکایت دارند.

تعطیلات زودرس در مدارس ایران و مرگ مدرسه

این جاست که برخورد واقع بینانه وزارتخانه با مساله تکراری تعطیلات زودرس مدارس می تواند نشانه ای هر چند کوچک از اراده معطوف به بازاندیشی در کارنامه آموزش و پرورش کشور محسوب شود!

کانال مهران صولتی

سه شنبه, 21 اسفند 1397 ساعت 21:55 خوانده شده: 533 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
حسینی... 1397/12/21 - 22:19
محیط ، مطالب کتب و شیوه آموزش باید به شکلی باشد که دانش آموز احساس اجبار برای مدرسه را نداشته باشد...

هر وزیر یک طرح و یک شعار...
نتیجه فارغ التحصیل شدن دانش آموزان بی سواد...
عدم مهارت آموزی در تمام زمینه ها( مقابله با آسیب های احتماعی،افزایش آستانه تحمل در مواجه شدن با مشکلات، ....)

عدم رضایت معلم و دانش آموز...

سیستمی که معلم و دانش آموز در آن فقط باید طرح های دیکته شده را اجرا کنند و به نیازها ، پیشنهادها و انتقادات آنها توجهی نمیشود قطعا در رسیدن به اهداف موفقیت خاصی بدست نخواهد آورد...
پاسخ + 0 -4 --
mortteza 1397/12/21 - 22:43
نا دانش آموزان از نام معلمان ونامعلمان از نامدارترین و....به وجود آمده‌اند
پاسخ + +2 -3 --
رضایی 1397/12/21 - 23:26
به گمانم شما هرگز معلم نبوده ای.
بنابر این واقعیت های کار معلم را درک نکرده ای که این گونه صحبت می کنی.
پاسخ
حسن درویشی 1397/12/22 - 06:10
پدیده ای که این روزها به نام تعطیلی زود هنگام مدارس به برکت فضای مجازی نقل هر محفلی شده پدیده ای جا افتاده در سیستم اداری وآموزشی ایران است بنده از بیست سال پیش به یاد دارم ده روز تا یک هفته مانده به عید دانشگاه ها به علت نیامدن دانشجو ها تعطیل می شد هنوز هم همین طور است به نظرم جناب وزیر ودیگر مسئولان وزرات خانه بیشتر برای فرافکنی و تحریف اذهان جامعه از مشکلات اساسی تر مدارس روی این چند روز زودتر تعطیل شدن کلاس ها ( نه مدارس چون مدیر ومعاون ومعلم که موظف هستند تا روز آخر در مدرسه حضور داشته باشند)زوم کرده اند و الا چرا مسئولان دانشگاه ها این همه در باره ی این مثلا معضل بزرگ این همه حرف و حدیث منتشر نمی کنند؟
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1397/12/22 - 17:12
باید استادا را ملزم کنند یا خود استادها این الزام و وجدان را داشته باشند که ۱۶ هفته را رعایت کنند. اینو فکر کنم دیگه میشه انجام داد. باز هم تاکید می کنم اگه استاد چراغ سبز نده دانشجو نمی تواند تعطیل کند. مشکل از استادهاست. باید روی استادا و قویتر مردن اونها کار کنند. وقتی استاد نماینده مجلس است و مثلا هیئت علمی هم هست با یک مدرک دکترا از سر کوچه خوب ....
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1397/12/22 - 17:14
اینم اضافه کنم
استادی داشتیم که دو هفته مونده به عید میومد سر کلاس و می گفت: فلان دانشگاه هفته قبل تعطیل کردند بهمان دانشگاه این هفته نبودند شما هم ....
پاسخ
سارا،،،، 1397/12/22 - 09:24
دوران دانشجویی دو هفته قبل از عید کلاسها رو تعطیل می کردیم
این موضوع ربطی به مدرسه ندارد یکی از شادی های استقبال از عیده
همه مشکلات آموزش و پرورش حل شده فقط این مشکل مونده تنها خوبیش اینه که وزیر یه موضوع پیدا کنه با رسانه ها مصاحبه کنه وزیرای آموزش و پرورش ،مثل آقای دوربینی، عاشق مصاحبه اند
پاسخ
ناشناس 1397/12/22 - 10:19
استاد قبلا از مقالات جامعه شناسانه شما فیض می بردیم ، اما شما هم تبدیل به نویسندگان معترض
نظام آموزشی گردیده اید. نوع قلم شما فرق کرده است. بوی ستادی و اداری می دهد تا تیزبینی
اجتماعی.
پاسخ + +3 -1 --
اکبر 1397/12/22 - 12:18
وقتی که پدر ومادرها هفته اخر می ایند واجازه بچه شان را می پرسند و او را می برند.ما برای چه کاسه داغتر از اش شویم.وگرنه ما که تا روز اخردرمدرسه هستیم ولی برای خودمان در دفتر راحت می نشینیم.اگر معلم اجازه هم ندهد والدین فرزندانشان را نمی فرستند واگر معلمی سخت گیری کند فقط خودش ضایع می شود.
پاسخ + +4 0 --
معلم جوان 1397/12/22 - 16:45
همه جای دنیا، بچه ها نزدیک سال نو، حس و حال متفاوتی میگیرن. حالا چرا تعطیلات زودرس رو گذاشتین اسم این مقاله، خودتون می دونید.
پاسخ + +2 0 --
ALIREZA 1397/12/22 - 16:56
دکتر، مطلب فوق العاده ای است. به نظر من برای حل بخش اعظم این مشکل باز هم و باز هم هم میگم که باید معلم را قدرتمند کنند. اگر معلم همکاری نکند با قوه قهریه هم نمیشه دانش آموز را سر کلاس آورد.
اما یه نکته دیگه: با بعضی از والدین که صحبت کرده ام اظهار می دارند که فرزندان آنها در هفته آخر سال که کلاس ها بهم ریخته است و معمولا به علت تعداد کم دانش آموزان آنها را سر خود رها می کنند در مدرسه در عرض یک هفته رفتارشان عوض شده است. می گویند در اون یک هفته کذایی فرزند ما با همسالانی که شاید در طول سال ارتباط و تعاملی نداشته اند هم صحبت می شوند و بعضی چیزهایی بین اینها رد و بدل می شود و یاد می گیرند. برای مثال دختر تین ایجر شما که در عمرش اسمی از اینستاگرام نشنیده با این پدیده آشنا می شود.
نکته دیگه آوردن موبایل به مدرسه است که در آخر سال چون مدرسه شل می شود دانش آموزان موبایل یا تبلت و قبلا میارن مدرسه خوب بقیه داستان را خودتان حدس بزنید.
پاسخ
ALIREZA 1397/12/22 - 17:03
ادامه مطلب...
دیگر مثل سابق نیست که ما با یک زنگ دانش آموز را بیاوریم سر کلاس. والدین دیگر مثل سابق اعتمادی به مدرسه ندارند. همانطور که اشاره شد موردی بوده که دانش آموز ششم ابتدایی که با اصرار پدر و مادر هفته یا ده روز آخر را مدرسه بوده و چیزی که در اون مدت از همسالان یاد گرفته بود این بود: گوگل کردن تریپل ایکس XXX بود.
و اینکه بیشتر مدارس ما امکانات تفریحی ورزشی و آموزشی ندارند که در این ناتعطیلات دانش آموزان را مشغول کند. بعضی والدین می گویند بچه من در خانه بیشتر از مد سه یاد می گیرد
پاسخ + 0 0 --
حسینی... 1397/12/27 - 01:12
وضع خرابتر از هفته آخر مدرسه و تبلت و...هست.

مقوله فرهنگ ، آسیبهای اجتماعی و...نیازمند برنامه ریزی و تغییر مستمر در طول اجرا هست نیازمند احساس مسئولیت خانواده و دستگاههای متولی فرهنگ جامعه هست.

نشد که اگر مشکلی پیش بیاید مدرسه و هفته آخر عامل آن باشند
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1397/12/22 - 19:28
سلام‌....
پاسخ + 0 -1 --
ناشناس 1397/12/22 - 20:34
این همیشه بود ه .همیشه یک هفته ای قبل از تعطیلات نوروزی مدارس تق و.لق می شوند بیشتر از خانواده هاست باید فرهنگ استقلال از تعطیلات را حذف کنیم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/22 - 21:46
حاجی بابایی و احمدی نژاد بلایی سر آموزش و پرورش آوردند که سالها طول می کشد تا خود را پیدا کند که بعید میدونم چون هر روز بدتر از دیروز را داره تجربه می کنه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/23 - 00:30
آره گوزل اوغلان اینم تقصیر احمدی نژاده خخخخخ
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1397/12/24 - 04:40
این تعطیل کردن ها به دلیل عدم جذابیت مدرسه برای دانش آموزان ومعلم هاست تا آ.پ کشور درفقربه سرمی بردهمین اوضاع ادامه دارد
مدارس تبدیل به زندان شده اند وکسی از زندان خوشش نمی آید
پاسخ + 0 0 --
پیربابا 1397/12/24 - 10:07
سلام دوستان
یادش به خیر اونوقت ها که حقوق معلم مکفی بود و امتحانات سه ثلثی بود ، از این بازی ها نداشتیم
پاسخ + 0 0 --
علی 1397/12/25 - 00:36
این حرفا چیه همون موقع هم معلم ها شاکی بودن و هر روز اعتراض و تحصن بود همون موقع هم معلم ها شور و اشتیاق وصف ناشدنی برای تعطیلی پیش از موعد کلاس درس داشتن همون موقع هم معلمان مدام نق میزدن و ناله میکردن
پاسخ + 0 0 --
امامی 1397/12/27 - 12:14
علی آقا به جمع ما با منطق خود خوش آمدید. ببخشید شما چه کاره اید؟ یعنی شغل شریف چیست؟ ما هم قدرت نقد داریم .
پاسخ + 0 0 --
علی 1397/12/24 - 21:59
دم عید جمله معروفی تمامی معلمان کشور به دانش آموزان دارند:
تا از دفتر برسم به کلاس هیچ کدوم از بچه ها(دانش آموزان) توی کلاس نباشن وگرنه من میدونم و شما
شور اشتیاق معلمان برای تعطیلات زودتر از موعد صد برابر معلمان می باشد
پاسخ + +1 0 --
منتقد 1397/12/25 - 11:20
بی زحمت برو دم عید بچه هایی رو ببین که مشغول فروش جوراب و دستمال کاغذی و جوجه رنگی و سبزه و سمنو و هفت سین و...... هرچی که دستفروشی حساب میشه و همه هم دانش آموز اند .
پس یه دلیل هم در آمدزایی از کودکان کار هست به خصوص از 10 اسفند به بعد که اوج درآمد زایی هست و قیمت ها نجومی
پاسخ + 0 0 --
علی 1398/01/11 - 21:45
بزرگوار چقدر گشتید این توجیه عجیب و غریب رو پیدا کردید مگه چند درصد دانش آموزا دست فروش هستن
اصلا فرض کنید همه دانش آموزا فقیر و بد بخت و مسکین مگه همه میرن دستفروشی
اینقدر اوقات فراغتتون بالاست ساعت ها میشینید توی خونه این توجیهات و جور میکنید و میسازید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1397/12/25 - 21:15
سلام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌...
پاسخ + +1 0 --
شهروزی 1397/12/26 - 20:32
پدر آمرزیده خیلی دلت خوشه یا خیلی بیکاری یا ببخشید خیلی بی عار .
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/02 - 10:38
دکتر تمام مشکلات آموزش پرورش یکجا حل کردی ایول

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

به نظر شما بزرگترین مانع برای اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور