صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" انسان های عادی در هر لباس و مقامی، مانند ما در معرض خطا و اشتباه هستند. ما حریم ممنوعه نداریم! توسعه با فساد به دست نمی آید "

ایران، گرگ قبرستان می خواهد!

مجتبی لشکربلوکی/ دکترای مدیریت استراتژیک و مدرس دانشگاه صنعتی شریف

 رسانه ها و دموکراسی و گرگ قبرستان رضاشاه سفری یک ماهه داشت به ترکیه. یکی از همراهان خاطره جالبی دارد: روزی در میان گفت و گوها، یک مرتبه آتاتورک یکی از روزنامه های محلی را در دست می گیرد که راجع به اختلاس یکی از کارمندانِ یکی از وزارتخانه ها نوشته بود.

آتاتورک آن روزنامه را به «عصمت اینونو» نخست وزیر ترکیه نشان داده و دستور رسیدگی می دهد. رضاشاه با تعجب می پرسد چرا به روزنامه نگاران اجازه می دهد چنین مطالبی را نوشته و مامورین دولت را زیر سوال ببرند؟ من در ایران به هیچ یک از جراید اجازه نمی دهم که کوچکترین انتقادی از رفتار مامورین دولت بکنند!

آتاتورک در جواب داستان جالبی نقل می کند: روزی یک خانمی ثروتمند و زیبا به یکی از رمالها مراجعه می کند و می گوید که شوهرم مرا خیلی دوست دارد اما من او را دوست ندارم و می خواهم طلاقم بدهد! رمال که نمی خواسته چنین مشتری پولداری را زود از دست بدهد روی کاغذ، چیزی نوشته و به خانم می دهد تا در یکی از شبهای تاریک، کاغذ را در قبرستانی دفن کند اما در زمان دفن کردن، نباید اصلا به «گرگ» فکر کند چرا که در این صورت، نوشته تاثیری نخواهد داشت.

خانم، کاغذ را مدام به قبرستان می برده اما بلافاصله به یاد گرگ می افتاده و نمی توانسته کاغذ را دفن کند و ناچار برمی گشته.آتاتورک در ادامه می گوید روزنامه نگاران به منزله آن گرگ اند که به محض اینکه مقامی بخواهد اختلاس کند و رشوه ای بگیرد بلافاصله آن گرگ یعنی (افشاگری روزنامه ها) در خیالش مجسم خواهد شد و دست از پا خطا نخواهد کرد!

بدون وجود روزنامه های آزاد، حتی اگر بر هر مقام دولتی یک مامور مخفی هم گذاشته شود باز هم قادر به کنترل فساد نخواهد بود چرا که ممکن است آن مامور مخفی با آن مقام ساخت و پاخت کرده باهم بخورند! (برگرفته از نوشته علی مرادی مراغه ای بر اساس کتاب روزها از پی سالها)

رسانه ها و دموکراسی و گرگ قبرستان

تحلیل و تجویز راهبردی:
اگر خواهان جامعه ای به دور از ويژه خواری، رانت خواری، امضاهای طلایی، آقازادگی و خویشاوندسالاری هستیم به این چهار نکته توجه کنیم: 

1-  از گرگ ها حمایت کنیم! :

انگلیسی ها می‌گویند: «دولت انگلیس در هر کشور دو سفیر دارد، یکی سفیر حکومت و یکی خبرنگار گاردین و چه بسا در بسیاری موارد نظر خبرنگار گاردین بر نظر سفیر ترجیح داده می‌شود.» این جمله انگلیسی‌ها به این خاطر است که آن ها عمیقا باور دارند مطبوعات کتاب مقدس دموکراسی است.

 

2-  گرگ بی دندان نباشیم:

اگر رسانه ها به میزان 100% آزاد باشند اما چرخش آزاد اطلاعات رخ ندهد آن گرگ بدون دندان خواهد بود و بی خاصیت. بر همه ماست که خواهان اجرای کامل قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات باشیم. برای آنکه به قدرت انتشار اطلاعات پی ببرید کافیست به این فکر کنید که اگر لیست کسانی که در طول سال های اخیر ارزهای دولتی، پست های دولتی، وام های دولتی و امتیازات دولتی (که همه شان شیرین هستند) می گرفتند منتشر می شد کار ما به اینجا نمی کشید

رسانه ها و دموکراسی و گرگ قبرستان

3-  آزادنگار باشیم :

همه ما نمی توانیم روزنامه نگار باشیم اما همه ما می توانیم یک آزادنگار باشیم. اطلاعات خود را به بهترین فرد/نهاد/سامانه ای که می‌دانیم منتقل کنیم. آمارهای جهانی نشان می‌دهد  ۴۳% از مفاسد مالی به وسیله گزارش‌های مردمی و ۲۵% از سوی کارمندان گزارش می‌شود. دیر یا زود قانون حمایت از افشاگران (آزادنگاران) تصویب خواهد شد. همه ما می توانیم یک کنشگر توسعه، یک مبارز راه روشنایی باشیم. اگر لیست کسانی که در طول سال های اخیر ارزهای دولتی، پست های دولتی، وام های دولتی و امتیازات دولتی (که همه شان شیرین هستند) می گرفتند منتشر می شد کار ما به اینجا نمی کشید

 

4-  حریم ممنوعه نداریم! :

در جامعه ما هیچ کس و هیچ نهادی عاری از خطا و اشتباه نیست. حتی نهاد مذهب. بگذارید مثالی بزنم. در سال 2001، تیم افشاگری با نام «Spotlight» در روزنامه بوستون گلوب آمریکا تشکیل شد با تمرکز بر سوء استفاده های جنسی کلیسا. آن تحقیقات به سونامی عظیم افشاگری علیه رسوایی جنسی در کلیسا های کاتولیک جهان انجامید. «اسپات لایت» نشان داد که نه تنها کلیسای کاتولیک، این فساد درون سیستم خود را پنهان کرده بلکه برخی مقامات بانفوذ نیز در این لاپوشانی نقش داشته اند. کلیسای کاتولیک در آمریکا در 10 سال اخیر مجبور به پرداخت بیش از 3 میلیارد دلار برای درمان و هزینه های قضایی شده است.  همین تلاش ها باعث شد  از سال 2004 تا 2013 میلادی مجموعا 900 کشیش به اتهام کودک آزاری خلع لباس و از کلیسا اخراج شدند. انسان های عادی در هر لباس و مقامی، مانند ما در معرض خطا و اشتباه هستند. ما حریم ممنوعه نداریم!  توسعه با فساد به دست نمی آید. فساد نیز خود به خود رفع نمی شود. همه باید کمک کنیم با آزادسازی حریم های ممنوعه، گردش آزاد اطلاعات و آزادنگاری، گرگ ها خواب را از چشم کفتارها بگیرند. توسعه پشت دیوارهای فساد است.

شبکه استراتژیست

پنج شنبه, 01 فروردين 1398 ساعت 22:13 خوانده شده: 405 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ
ناشناس 1398/01/01 - 23:49
سلام جناب آقای دکتر لشکر بلوکی درود بر شما در این میان جای قانون حمایتی از نزدیک به ۵۰ میلیون گرگ تیز دندان آگاه چه میشود نتیجه این افشاگری را که به عهده میگیرد ؟؟؟نکند دوباره با این جمله مواجه شوند که مصلحت نیست کسی اسم تو را هم ببرد ...........ای کاش قانون سخت گیرانه ای که در آغاز آن آموزش چشم گیر و اثرگذاری بود از این مساله جدی و پی گیر حمایت میکرد ...............گرچه میشود به آن فکر کرد مطرح کرد به تصویب رساند و اجرا کرد و نهادینه ساخت .......میشود حتما میشود اگر .............در پناه خدا باشید
پاسخ + +4 -1 --
رضایی 1398/01/02 - 01:25
ایران ما به جای بزدلان فعلی
افرادی همچون مظفرالدین شاه قاجار را می طلبد.
ای کاش به غیرتشان بربخورد.
پاسخ + 0 0 --
حسن 1398/01/05 - 21:20
رضایی جان نگفتی قبر اون ملعون یعنی مظفردین کجاست که به سفارش شما زنده اش کنیم و بیاریمش تا برای امثال شما کمی سلطنت کنه
پاسخ + +2 -1 --
همتی 1398/01/02 - 09:52
این عالی عالیست آفرین بر شعورش
پاسخ + 0 0 --
حسن 1398/01/04 - 13:38
ی کم بگو.چی چی عالیست تا ما بفهمیم که تو چی می گی
پاسخ + +2 -1 --
علیرضا 1398/01/02 - 12:49
درود بر استاد ارجمند، البته اینجا را قبرستان می خواهند که جون مردگان در گور آرمیده باشند و خود به جپاول بپردازند
پاسخ + +2 -1 --
حسن 1398/01/03 - 00:53
درود بر جناب دکتر گرگ پرور خوب حالا که صحبت از گرگ قبرستان شد باید بگویم که شما هم که در این سایت نظر می دهی همیشه با ید مواظب گرگ این سایت یعنی حسن باشی . جناب دکتر برای یک روز هم که شده فیش حقوقی بنده را در کنار فیش حقوقی خودت بگذار و کمی به حال من و امثال من گریه کن تا دیگر قبرستان و گرگ کلا از یادت برود و آنگاه با خیال راحت بگویی که نه تنها فکر گرگ بلکه خود گرگ و پدر جد گرگ هم بیاید هیچ کاری از پیش نمی برد. ریشه و پایه بنای جامعه دانش آموزان هستند که پرورش دهندگانشان در زیر خط فقر قوطه ورند وامثال شما که کمی شاخ و برگ و نمای این بنا را بزک می کنید در بهترین دانشگاه کشور حقوق نجومی می گیرید بعد می گویید که خطایی نکنید که خدایی نکرده گرگ شما را بخورد
پاسخ + 0 0 --
A 1398/01/06 - 11:34
حداقل این دو فیش یعنی فیش دکتر و شما شفاف هستند. مقصر که دکتر نیست. ایشان حقشان را می گیرند این ما هستیم که ناتوان از احقاق حقوق خود هستیم. از طرفی این مطالب از هر که باشد مطالب به حق و جالبی هستند حالا چرا به یک گراند نویسنده گیر می دهی؟ این یعنی پیش قضاوت و ناداوری ...
ما انسان ها ربات و ماشین نیستیم که همه کارها ورودی و خروجی مان یکسان باشد ... داستان بیشتر بر سر جریان آزاد اطلاعات هست. یعنی اینکه اصل قضیه سیل گلستان چه بوده چند نفر مرده چه تعداد خانه هایشان را از دست داه اند استاندار دقیقا برای چه به خارج رفته اند ...
پاسخ + 0 0 --
A 1398/01/06 - 11:40
سلام حسن
کامنتت اندکی تا بیشتر رنگ و بوی توهین و قضاوت شتابزده می دهد. به نظر من یه تشکر کوچولو هم لازمه اطلاعات مستند و خوبی داده اند. حالا پدر مجتبی کیه مادرشان کیه مهم نیست ... حرف خوب و علم و دانش را از دشمن هم باید شنید ... به یاد بیاوریم دوران آزاد روزنامه ها را در یک مقطع کوتاه و طلایی: روزنامه جامعه طوس نشاط .... و چه بلایی مرتضوی سر رسانه ها اورد که همه مان سراغ روح الله زم و بی بی سی رفتیم.
پاسخ + 0 0 --
حسن 1398/01/06 - 19:10
جناب A اول اسمت رو درست کن بعد به من درس درست کامنت گذاشتن بده در ضمن خواهش می کنم برای یک بار هم که شده یک چرخی توی دانشگاه شریف بزن و بعد کمی به حال شغل من و خودت گریه کن تا شاید اندکی حرفهای من را در باره این دکتر گرگ پرور متوجه شده باشی اگه این کار را هم نتونستی انجام بدی فقط شب اندکی فکر کن که چه مبالغ هنگفتی از بودجه کشور صرف دانشگاههایی مثل شریف میشه که خروجی اون نخبه هایی هستند که مستقیما به کشورهای خارج می رند و به ریش معلمهای بدبختی مثل من می خندند حالا اگه می تونی جوابم رو بده با تشکر
پاسخ + 0 0 --
A 1398/01/07 - 18:22
حسن غزیز
فرمودید که اول اسمت را درست کن. تو فضای سایبری برای کامنت گذاشتن از هر کاراکتری می نوان استفاده کرده استفاده از اسم واقعی را شجاعت یا اخلاقی به حساب نمی آورند. قوانین فضای مجازی با فضای واقعی تفاوت هایی دارد. بنابراین استفاده از یک کاراکتر برای اسم مرسوم است.
پاسخ + 0 0 --
A 1398/01/07 - 18:23
اما درباره چرخ زدن در دانشگاه شریف انسان ها برای پیشرفت نباید تو یک جا راکد بمانند تا من و تو در این فضا در موردشان خوب قضاوت کنیم. اصلا مهاجرت از ویزگیهای بشر است. این فضا برای بعضیها کوچک و امکانات ناچیزی داره. اگه مریم میرزاخانی می موند تو ایران فوقش مدیر یه دپارتمان دانشگاهی می شد که مچیور بود جادر سیاه سر کند و تو روزمرگی گیر کنه. چرا نباید به یه فضای خوب برویم؟ مگر همه نمی خواهند از امکانات خوب استفاده و پیشزرزفت کنند.
در ضمن وقتی کشور شخصی مانند دکتر کاوه مدنی را که آن قدر عرق ملی اش زیاد بود که می خواست به هر قیمت شده حتی به قیمت جانش به ایران خدمت کند نخواست چه مبشه کرد. وقتی پیوند کلیه را پس می زنه دشمن و جاسوس به حساب میاره چه کار مبشه کرد. چند ماه کارشنان محیط زیست را به جرم به اصطلاح جاسوسی بدون محاکمه تو زندان نگه داشته اند. زور که نیست کشور فقط پخمه می خواد آقا چاپلوس مداح می خواد آدم درست و حسابی را پس می زنه..
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/07 - 18:25
گرگ سایت!
غوطه ور!
پاسخ + 0 0 --
A 1398/01/06 - 11:27
برای شروع بهترین نقطه صدا و سیماست که می تواند به عنوان الگو عمل کند. هر وقت مخالف و موافق نظام را بدون داستان کذایی مصلحت بر سر یک میز در شبکه سراسری نشاندند تا نظرات خود را ابراز کنند آن وقت می توانیم امیدوار باشیم. وقتی یه بسیجی کم تخصص رییس شبکه ۳ می شود هنوز زود است درباره چندصدایی و رسانه ملی صحبت کنیم.
پاسخ + 0 0 --
حسن 1398/01/06 - 19:14
همین بسیجی های کم ادعا بودند که کشور را تا اینجا نگاه داشتند نه نجومی بگیر های مفت خور
پاسخ + 0 0 --
MESO 1398/01/07 - 18:03
حسن عزیزم!
قربان اون قدو و بالات حالا چرا اوقاتت تلخ می شود؟
آخر مقاله را با اون چشای زیبایت به نگاهی بیانداز!
I love u!!
پاسخ + 0 0 --
MESO 1398/01/07 - 18:06
حسن عزیز
فرمودید ... «بودند» حالا که نیستند اون بسیجی ها دیگه حالا نیستند! پس فلسفه بسیجی بازی تعطیل شده است. فقط بسیجی های امروزی ادای اون قدیمی را در میارن.
قربانت سلام برسون
پاسخ + 0 0 --
MESO 1398/01/07 - 18:10
و داستان اینه این بسیجی ها تو دانشگاه دنبال بسیجی بازی میرن و چیزی یاد نمی گیرند. ما خودمان تو دانشگاه بوده ایم دیده ایم این بسیجی چه کار می کنند نه سر کلاس کامل میان و معمولا شاگرد ننبلای کلاسند چوم اصلا تو خط علم و دانشگاه نیستند و آخر سر رییس .... زنگ می زنه به استاد نا اون 10 و 12 کذایی را بهشون بده. شاگرد خوب اینا .... است ببین انگلیسی بلده عربی بلده فرانسه بلده یه زمان می گفتند تو امام صادق زبان فرانسه و .... به دانشچویان یاد میدیم. بابا کم سواد بودن که شاخ و دم نداره
پاسخ + 0 0 --
A 1398/01/06 - 11:44
به نظر نویسنده این مقاله را برای صدای معلم ننوشته. مقاله از شبکه استراتژیست گرفته شده است.
پاسخ + 0 0 --
حسن 1398/01/06 - 21:00
پس برای بابای من نوشته
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/18 - 09:30
نام شخص وزمان مهم نیست مهم عمل وحرف وراه درست که باید انجام شود وباید توجه ونگاهمان به درست بودن کارها برای اصلاح امور جامعه باشد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور