صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" تأکید بر استفاده از ظرفیت های نیروی انسانی دانشمند و اخلاق‌مدار؛ به عنوان مهم‌ترین سرمایه مدیریتی؛ در سایه تهیه بانک اطلاعاتی نیروهای نخبه استان، و استفاده از خرد جمعی حلقه‌های مشورتی واقعی (نه سمبلیک) از جمله ادامه راسخ و موثر طرح مشاوران جوان، و نشست‌های مداوم با نمایندگان دلسوز و مقبول و واقعی فرهنگیان برای تصمیم‌گیرهای درست، و داشتن روحیه نقدپذیری، مهم‌ترین انتظارات ما از شماست "

سه اپیزود از یک مدیرکل آموزش و پرورش

عیسا قاسم‌ پور/ دبیر ادبیات

خرابه گوگلوم اولار عشق یار ایلن معمور
دوشه مدیر الینه، ملک دل اداره‌لنه...
"صراف تبریزی"

نکاتی برای مدیر کل آموزش و پرورش زنجان

 خدای را سپاسگزاریم که در هنگامه دمیدن خورشید نوبهار، و شکفتن جوانه های امید بر شاخسار درخت کهنسال و زخمی تعلیم و تربیت، سرانجام تکلیف آموزش و پرورش استان زنجان، با آمدن ابراهیم رفیعی، مشخص شد.
این هم‌نوایی و هم‌هنگامی را به فال نیک گرفته و انتصاب وی؛ با داشتن رزومه ای خوب، به سمت مدیرکلی را تبریک می گوییم.


1-  روابط عمومی‌ها آیینه تمام نمای سیرت و صورت ارگان‌ها هستند؛ رفیعی در اولین جلسه خود با معاونان اداره کل و روسای نواحی و مناطق، خبر از پیگیری اخبار و آثار سرای 14 سر آموزش و پرورش استان، از طریق پورتال‌ها، و آشنایی با چند و چون امور می‌دهد. این نکته علاوه بر این که می‌تواند نشانه‌ای از روحیه شناختن و فهمیدن و چاره‌جویی وی باشد، بیانگر فهم نوین و نیکوی او از فلسفه اطلاع‌رسانی و ارتباطات در مدل نوین مدیریت سازمانی نیز باشد.
امروزه هنگامه تعاریف نسل اول و دوم از روابط‌عمومی‌ها؛ که آن را چشم و چراغ، و قلب تپنده هر سازمان می‌نامیدند؛ نیز گذشته است. و مدیران نوگرا می‌دانند که روابط‌عمومی‌ها، در عصر انفجار اطلاعات و سرعت ارتباطات، تحلیل‌گران ژرف‌اندیش هر ارگانی محسوب می‌شوند.
از همین خردک روشنایی آغازین، از رفیعی امید ارتقا جایگاه و تحول در روند کار روابط‌عمومی‌ها، خصوصا در حوزه تغییر نگرش مدیران سنتی، داریم.


2-  بیر بیریزدن آیریلمایین آمان‌دی...!

مدیرکل جدید، پس از دیدارهای سازنده با آیت‌الله خاتمی؛ نماینده معزز ولی‌فقیه در استان و امام جمعه محبوب زنجان؛ و دکتر حقیقی؛ استاندار توانمند زنجان؛ بی‌درنگ استراتژی‌ها و راهبردهای اصلی مدیریت خود را؛ باز هم با اعتقاد به اصل اطلاع‌رسانی و گفت و گوی عمومی؛ منتشر می‌کند. جدای از تازگی این حرکت، دقت در محتوای این اصول 8 گانه، اعتقاد هوشمندانه رفیعی به مشارکت پایدار، مسئولانه، آگاهانه و عمومی همه اشخاص حقیقی و حقوقی دخیل در امر تعلیم و تربیت، هویدا است.
وی در این نامه سرگشاده به توسعه حرفه‌ای معلمان؛ به عنوان محور اصلی نظام تعلیم و تربیت کشور؛ تاکید بر نقش مدیران مدارس و نگرش مدرسه‌محوری، و استفاده از ظرفیت‌های پیدا و پنهان نیروی انسانی خانواده بزرگ و شریف فرهنگیان استان تاکید کرده است.
رفیعی در این نامه، و همچنین خوانش رندانه قطعاتی از منظومه جهانی حیدربابایه سلام شهریار، به همدلی و انسجام همه عناصر اثرگذار، و دوری از کدورت‌ها، در راستای پیشرفت و بهبود امور، انگشت اشارت گمارده است.


3- مدیریت جهادی، در سایه درایت و دانش، راهگشای مشکلات کشور است. (مقام معظم رهبری) مقام عالی آموزش و پرورش استان، از آغازین لحظات انتصابش، با مدیریتی جهادی و میدانی کارش را آغاز کرده و از وضعیت مراکز اسکان فرهنگیان در شهرستان‌های ابهر و خرم‌دره، و سپس شهرستان ایجرود بازدید می‌کند. سرزده از وضعیت عناصر بصری و نمای بیرونی نواحی 1 و 2 دیدار می کند و قس علی هذا...
باید بگوییم امروز با حجم مشکلات ریز و درشت وزارت عریض و طویل آموزش و پرورش؛ از مشکلات صنفی و معیشتی، تا کمبود امکانات رفاهی و آموزشی مدارس، و مسائل منزلتی گرفته، تا موارد دیگر؛ و نیز همان طور که در سخنان رهبر انقلاب پیداست، تنها در سایه کارهای میدانی و شبانه‌روزی، و مدیریت جهادی مبتنی بر دانش و خرد جمعی، می‌توانیم این کشتی به گل نشسته را بر موج‌های امید و پیشرفت سوار کنیم.
تعهد و تلاش ایثارگرانه (در مقابل روزمرگی و جمود عناصر ستادی)، حضور و لمس از نزدیک مشکلات، همدلی و همراهی با جامعه مخاطب (با در نظر گرفتن اصل دوری از پوپولیسم)، و... از برکات این روحیه می‌تواند باشد.

 نکاتی برای مدیر کل آموزش و پرورش زنجان

سخنی با ابراهیم رفیعی:

سه اپیزود از شما، می‌تواند جوانه‌های امید را در دل خانواده بزرگ و شریف فرهنگیان عاشق و ایثارگر استان زنجان بشکوفاند. از شما انتظار معجزه نداریم! چرا که می‌دانیم بسیاری از مشکلاتمان (از جمله مسائل معیشتی و اقتصادی) در اشلی بزرگتر قابل حل هستند، اما از شما انتظار دوندگی و خستگی‌ناپذیری داریم.

بیر: از شما می‌خواهیم با برقراری ارتباطات پایدار، سازنده، و مطالبه‌گرانه با وزارتخانه؛ با عنایت به حضور چندین ساله حضرتعالی در رده‌های مختلف مدیریتی در پایتخت؛ نسبت به جذب اعتبارات بیش از پیش به پروژه‌های آموزشی و عمرانی (از جمله مطالبات، دیون و اضافه‌کاری انبوه عناصر صف و ستاد، و ساختمان نصفه‌کاره فاز 2 باشگاه فرهنگیان و...) تلاش کنید.

ایکی: از شما می‌خواهیم هر چه سریع‌تر نسبت به انتشار برنامه‌ها و تاکتیک‌های مدیریتی خود، که بر آن استراتژی‌ها و اصول راهبردی متشره سوار خواهند شد، اقدام کنید.

اوچ: می خواهیم و حق داریم بدانیم که قرار است شما در طول دوران تصدی‌گری خود چه کارهای نو و ماندگاری؛ جدای از امور جاری؛ انجام دهید؟!
دورت: تأکید بر استفاده از ظرفیت های نیروی انسانی دانشمند و اخلاق‌مدار؛ به عنوان مهم‌ترین سرمایه مدیریتی؛ در سایه تهیه بانک اطلاعاتی نیروهای نخبه استان، و استفاده از خرد جمعی حلقه‌های مشورتی واقعی (نه سمبلیک) از جمله ادامه راسخ و موثر طرح مشاوران جوان، و نشست‌های مداوم با نمایندگان دلسوز و مقبول و واقعی فرهنگیان برای تصمیم‌گیرهای درست، و داشتن روحیه نقدپذیری، مهم‌ترین انتظارات ما از شماست.

بئش: امیدواریم در سایه اعتدال، خردورزی، انصاف و داشتن روحیه اصلاح امور، نسبت به تغییر نگرش‌ها و رفتارهای نادرست سازمانی در مدیران؛ و در صورت نیاز تغییر مهره‌های ناکارآمد، و انتصاب مدیران بر اساس شایسته‌سالاری (با عنایت به تعیین تکلیف سرپرستی‌ها)؛ قدم بردارید. چرا که داشتن کابینه‌ای قوی و کارآمد، ضامن موفقیت شما خواهد بود.

آلتی: استقرار کامل و نیکوی مدیریت جهادی و میدانی (همسو با استاندار محترم)، دوری از سانترالیزم، و حضور منظم و پررنگ در نواحی و مناطق، خصوصا مدارس روستایی، از انتظارات به حق جامعه فرهنگیان استان است.

یئددی: نظارت و کنترل قاطعانه و مسئولانه مستقیم و غیرمستقیم بر مجموعه‌های باشگاه فرهنگیان، درمانگاه فرهنگیان، شرکت‌های تعاونی فرهنگیان در نحوه سرویس‌دهی و خدمات‌رسانی، سالن‌های ورزشی مدارس و ساختمان‌ها و مغازه‌های درآمدزای آموزش و پرورش استان، و همکاری بیش از پیش با ادارات اداره‌کل نوسازی، و کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان استان، از دیگر خواسته‌های مهم ما معلمان است.

سککیز: توجه ویژه به دبیرستان دکتر شریعتی (تنها مدرسه ماندگار استان، و سمبل هویت آموزش و پرورش زنجان) و تلاش برای تبدیل آن به یک مجموعه فرهنگی آموزشی برای فرهنگیان و همشهریان؛ از جمله احیای کتابخانه مشهور، قدیمی و غنی آن، و ترجیحا ایجاد موزه تعلیم و تربیت در آنجا (همچون موزه تعلیم و تربیت شهر قزوین؛ با استفاده از وسایل و اسناد کهن موجود که در چهارگوشه استان خاک می‌خورند)؛ رایزنی جهت اختصاص یک برنامه تلوزیونی دائمی ویژه بررسی مسائل آموزش و پرورش زنجان در شبکه استانی اشراق؛ برگزاری جشن سمبلیک گذر معلم در مجموعه پیاده‌راه سبزه‌میدان زنجان، به همراه برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری همچون نمایشگاه دستاوردها در روز معلم، (طرح اینجانب که در شورای آ.پ شهرستان زنجان ارائه نمودم)، انتشار مجدد نشریه داخلی آموزش و پرورش استان (نسیم مهر)، طرح تجلیل از فرهنگیان استان با عنوان چهره‌های ماندگار آموزش و پرورش استان با همکاری صدا و سیما، و فرهنگ و ارشاد استان، و ... از پیشنهادهای بنده به جناب‌عالی است.▫️در پایان شایسته است از زحمات و خدمات جناب نعمت‌الله محمدی سرپرست پیشین اداره‌کل، که خود از گزینه‌های جدی مدیرکلی بودند، در دوران سرپرستی‌شان کمال تشکر را داشته باشیم.
از خداوند متعال می‌خواهم قلمم همواره در سایه انصاف و شجاعت، بیانگر خدمات، و خطاهای احتمالی شما باشد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 10 فروردين 1398 ساعت 00:09 خوانده شده: 388 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
دبیر م 1398/01/10 - 08:44
چرا هنوز با وعده های فراوان و زیر نویس در شبکه خبر و...خبری از مطالبات معلمان و حق التدریس دبیران نیست؟؟؟!!
پاسخ + +2 -3 --
بهزاد 1398/01/10 - 18:26
دوست عزیز به ابراهیم رفیعی امیدی نداشته باشید چون وی برای دستیابی به قدرت و نگهداشتنش ترجیح میدهد با دارنگان قدرت بسازد و مدیریت وی در شهرستان بهارستان نشان داد تا چه اندازه دیکتاتور است. هیچ کس در بهارستان رفتارهای زشت وی را فراموش نمی کند
همانروز که در مدح نه دی سخنرانی می کرد نشان میداد که در پی چیست؟؟ با کمک اصلاح طلبان بالا آمد و با نزدیک شدن به اصوگراها پله های قدرت را بالا رفت .
پاسخ + +1 -1 --
محمدرضا 1398/01/10 - 18:33
یادش به خیر ؟؟؟؟؟/ یک بنده خدایی رئیس اداره آموزش و پرورش ناحیه 1 بهارستان تهران بود و موقع ریاست .... فکر کنم آقای ابراهیم رفیعی وی را خوب بشناسد.
پاسخ + 0 0 --
Y 1398/01/18 - 15:28
لطفا خوب توضیح دهید مثلا چه کاری؟
پاسخ + 0 0 --
تهران 1398/02/18 - 14:47
ای مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست
عرض خود میبری و زحمت ما میداری
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/01/11 - 16:15
این ژست برای عکس ایشان ، بوی نماینده شدن می دهد. جمع کنید این عکس های مسخره را . کم به ریش مردم بخندید. خودتان به اندازه ی کافی مسخره هستید. مثل آدمیزاد عکس بگیرید.
پاسخ + +1 -1 --
$ 1398/01/13 - 16:13
به نظر می رسد برادران قاسم پور تشنه پست ومقام هستند ،از هرجانبی باد بوزد به آن سوی دوران هستند واز قدیم گفته اند بگو ببینم با کیان همنشینی تا بگویم کیستی؟قاسم پورها هم کمتر از رفیعی نیستند ودر آن مسائل اشتهای سیری ناپذیر دارند،عاقبت انسانهای تزویر کار روسیاهی است!!!!!حیا!حیا!.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور