صدای معلم

" جهانی باید اندیشید و جهانی باید رفتار کرد "

سیل ، مدارس تخریبی و مدیران چکمه پوش ؟!

علی پورسلیمان/ مدیر صدای معلم

سیل و مدارس تخریبی و غیرمقاوم و محیط زیست و مدیران چکمه پوش و ناکارآمد

سیل های کم سابقه و برخی بی سابقه در برخی نقاط کشور در هفته های اخیر به تیتر نخست رسانه ها و نیز گفت و گوهای مردم تبدیل شده است .

اما تحلیل این مسائل دو عامل را بیش از همه برجسته نشان می دهد :

فقدان برنامه و مدیریت های ناکارآمد .

وقتی کسی اخبار را مطالعه می کند متوجه می شود انگار " علم " در میان ادبیات مدیران و برنامه ریزان جایگاهی ندارد .

تنها " حال " را  می نگرند و در روزمرگی غرق هستند تا مگر حادثه ای و یا بلایای طبیعی چهره واقعی  و بدون روتوش  این " بحران مدیریت " را بیش از پیش نمایان سازد .

البته برخی از مدیران و کارشناسان در کنار خسارت ها و آسیب های این وقایع طبیعی مانند " سیل " از محاسن آن هم می گویند .

سیل و مدارس تخریبی و غیرمقاوم و محیط زیست و مدیران چکمه پوش و ناکارآمد

در این جا ذکر حکایتی با بن مایه طنز خالی از لطف نیست :

" گویند: مردی دو دختر داشت یکی را به یک کشاورز و دیگری را به یک کوزه گر شوهر داد.

چندی بعد همسرش به او گفت : ای مرد سری به دخترانت بزن و احوال آنها را جویا بشو.

مرد نیز اول به خانه کشاورز رفت و جویای احوال شد. دخترک گفت که زمین را شخم کرده و بذر پاشیده ایم اگر باران ببارد خیلی خوبست اما اگر نبارد بدبختیم.

مرد سپس به خانه کوزه گر رفت. دخترک گفت کوزه ها را ساخته ایم و در آفتاب چیده ایم، اگر باران ببارد بدبختیم و اگر نبارد خوبست.

مرد به خانه خود برگشت همسرش از اوضاع و احوال پرسید ، مرد گفت:

چه باران بیاید و چه باران نیاید ما بدبختیم…!

به دستگاه آموزش و پرورش این ایراد بزرگ وارد می شود که از کارکردهای اصلی خویش منحرف شده و فرضا رفتار منطقی و کم هزینه  در این گونه موارد به دانش آموزان آموخته نمی شود .

هر چند این  سخنان در زمینه ضعیف بودن بنیه دستگاه آموزش در زمینه آموزش مهارت های زندگی توسط وزیر آموزش و پرورش هم بیان می شود اما به نظر می رسد این ها اکثرا در سطح حرف و شعار بوده و اراده ی جدی برای تغییر وضعیت دیده نمی شود .

سیل و مدارس تخریبی و غیرمقاوم و محیط زیست و مدیران چکمه پوش و ناکارآمد

حدود یک هفته مانده به نوروز 98 خبری در سراسر جهان پیچید :

در گزارش صدای معلم با عنوان :

" گرتا تونبرگ اولین دانش‌آموزی است که در اوت ۲۰۱۸ سر کلاس درس نرفت و پلاکارد در دست به اعتصاب نشست و در کمتر از چند ماه، صدایش به سراسر اروپا رسید. سپس صدها، بعد هزارها و حالا ده‌ها هزار دانش‌آموز دست به اقدامی مشابه زده‌اند " « سیدمحمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش هم مانند سایر مسئولان با " چکمه " در اخبار و در انظار عمومی حاضر می شود تا نشان دهد که مدیر " بی خیال " و " سهل انگاری " نیست

جنبش «بچه‌ها برای مهار تغییر اقلیم» به ۱۳۰ کشور دنیا رفت " ( این جا ) آمده بود :

" اعتصاب یک دانش‌آموز حالا اعتصاب ده‌ها هزار معترض نوجوان است

از استرالیا تا هند، از اروپا تا آمریکای شمالی، ده‌ها هزار دانش‌آموز در دست‌کم دو هزار شهر در ۱۳۰ کشور دنیا ۲۴ اسفند (۱۵ مارس) به خیابان‌ها آمده‌اند تا از دولت‌هایشان بخواهند «اقدامی قاطع و سریع برای مهار گرمایش زمین و تغییر اقلیم» صورت دهند.

رهبر جنبش دانش‌آموزی «بچه‌ها برای مهار تغییر اقلیم» یک دانش‌آموز ۱۶ ساله سوئدی است، گرتا تونبرگ که یک روز پیش از راهپیمایی ۲۴ اسفندماه (۱۵ مارس) نامزد جایزه صلح نوبل شد.

او اولین دانش‌آموزی است که در اوت ۲۰۱۸ سر کلاس درس نرفت و پلاکارد در دست به اعتصاب نشست و در کمتر از چند ماه، صدایش به سراسر اروپا رسید. سپس صدها، بعد هزارها و حالا ده‌ها هزار دانش‌آموز دست به اقدامی مشابه زده‌اند.

سیل و مدارس تخریبی و غیرمقاوم و محیط زیست و مدیران چکمه پوش و ناکارآمد

دانش‌آموزان چه می‌گویند؟

بنابر تازه‌ترین برآوردهای دفتر تغییر اقلیم سازمان ملل متحد، تا دهه ۲۰۳۰، یعنی کمتر از ۱۲ سال دیگر، فعالیت صنعتی بشر باعث می‌شود تا زمین از آستانه ۱/۵ درجه سانتی‌گراد عبور کند. این آستانه‌ای امن است که تا پیش از آن، کاهش سرعت گرمایش زمین و معکوس کردن روند آن، با استفاده از فناوری‌های موجود، امکان‌پذیر است. در ایران خبری نبود و فکر و ذکر  اکثریت دانش آموزان و معلمان تعطیل کردن مدارس و استقبال از نوروزی بود که وصفش را دیدیم و شنیدیم !

پس از آن، زمین همچنان به گرم‌تر شدنش ادامه خواهد داد.

این دانش‌آموزها می‌گویند تلاش‌های چند دهه گذشته سیاستمدارها برای مهار تغییر اقلیم به نتیجه نرسیده است و آینده‌ آن‌ها در خطر است.

چون وقتی دوره تحصیل شان در مدرسه و دانشگاه تمام شود و بخواهند دنبال کار و زندگی بروند، زمین دیگر مانند امروز نخواهد بود.

آن هم در حالی‌که می‌دانند شرایط زندگی هر سال سخت‌تر از گذشته می‌شود."

در ایران خبری نبود و فکر و ذکر  اکثریت دانش آموزان و معلمان تعطیل کردن مدارس و استقبال از نوروزی بود که وصفش را دیدیم و شنیدیم !

بلافاصله پس از این خیزش دانش آموزی در سراسر جهان  نوشتم : ( این جا )

در حال حاضر محیط زیست در جهان به یک موضوع مهم تبدیل شده است .

در ایران که از سوء مدیریت و بحران مدیران ناکارآمد همواره در رنج است بحران محیط زیست یکی از ابربحران ها می باشد اما تحرک خاصی حداقل در نظام آموزشی مشاهده نمی شود .

رسانه ها هم عموما با این گونه مسائل کاری ندارند و اولویت ها چیزهای مهم تر و مهیج تری هستند !

در 2 روز گذشته خبر اعتراضات دانش آموزی در سراسر جهان علیه پدیده تغییرات اقلیمی تیتر بسیاری از رسانه های جهان بوده است .

با وجود آن که شماری از وزرا در کشورهای مختلف نگرانی خود را از تعطیلی مدارس توسط دانش آموزان ابراز کرده‌اند اما در ایران و تاکنون مورد خاصی مشاهده نشده است .

البته ناگفته نماند که جامعه ما هم در کلیت خویش از این حرکات خوشش می آید و شاید آن را نشانه " مردمی " بودن هم تلقی کند !  وزیر آموزش و پرورش و رئیس سازمان محیط زیست در این مورد سکوت کرده اند .

تشکل های دانش آموزی مانند سازمان دانش آموزی ، مجلس دانش آموزی ، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و... انگار این اخبار و رویدادها را مشاهده نمی کنند .

لابد مانند قضیه زباله کلاس و وظایف خدمتگزار منتظرند تا سایرین در این مورد واکنش نشان دهند .

« دولت »  و « روحیه دولت محوری » بر همه ارکان و روح جامعه سایه افکنده ، جامعه را از فلسفه خویش تهی کرده و نوع مزمنی از " کوتوله گی " را بر قامت اندیشگی و روابط میان فردی حاکم کرده است .

در کشور ما دانش آموزان معمولا به خاطر سخت بودن سوالات امتحانی تجمع و یا اعتصاب می کنند و برخی اوقات کتاب ها را هم آتش می زنند و یا این که در امتداد اعتصاب معلمان از تعطیلی کلاس ها و مدرسه اظهار خرسندی می کنند .... "

جالب است که بطحایی به عنوان وزیر آموزشی و پرورشی که دستگاه آن عضو یونسکو است حرفی نمی زند اما در ایام نوروز در حال سفر و تکاپو برای رتق و فتق امور سیل زدگان است .

نباید فراموش کرد که محیط زیست امری حیاتی و راهبردی بوده و سرنوشت همه ساکنان این کره به هم پیوسته است و کسی نمی تواند و نباید خود را تافته ای جدا بافته از مجموعه فرض کند .

سیل و مدارس تخریبی و غیرمقاوم و محیط زیست و مدیران چکمه پوش و ناکارآمد

تفکر جدید بر خلاف سابق می گوید :

" جهانی بیندیش و جهانی عمل کن " .

وقایعی از این دست محک و معیار خوبی برای سنجش میزان برنامه پذیر بودن سیستم و تفکر حاکم بر سیاست گذاران و برنامه ریزان برای تغذیه برنامه های سیستم است .

یکی از دلایل متقن برای اثبات فقدان تفکر علمی و برنامه در سیستم و در ذهن مدیران حضور فله ای و البته پوپولیستی آن ها برای توجیه ناکارآمدی و استحاله در روزمرگی است .

سیل و مدارس تخریبی و غیرمقاوم و محیط زیست و مدیران چکمه پوش و ناکارآمد

« سیدمحمد بطحایی » وزیر آموزش و پرورش هم مانند سایر مسئولان با " چکمه " در اخبار و در انظار عمومی حاضر می شود تا نشان دهد که مدیر " بی خیال " و " سهل انگاری " نیست .

البته ناگفته نماند که جامعه ما هم در کلیت خویش از این حرکات خوشش می آید و شاید آن را نشانه " مردمی " بودن هم تلقی کند .

اما همین افکار عمومی از وزیر آموزش و پرورش نمی پرسد که چه اقدامات و برنامه هایی برای مدارس تخریبی و غیرمقاوم  به جز تکیه بر خیرین و کمک های آنان انجام داده است  ؟

چهارشنبه 7 فروردین مجتبی زینی وند معاون وزیر آموزش و پرورش و رئیس  سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت های مردمی وزارت آموزش و پرورش به همراه با  کاظمی نماینده مردم پلدختر و رضا زینی وند مقدم مدیرکل آموزش و پرورش لرستان  و مسئولین محلی  از مدارس سیل زده شهرستان پلدختر استان لرستان دیدن می کنند اما این مقام محترم پس از گذشت بیش از یک ماه هنوز به نامه صدای معلم پاسخ نداده است . ( این جا )

مدیر کل آموزش و پرورش استان لرستان خبر می دهد که 300 مدرسه در استان لرستان بر اثر سیل آسیب دیده‌اند که برخی به طور کامل تخریب شده‌اند و به تعدادی دیگر از مدارس گل و لای وارد شده است.

حال این پرسش مطرح است که چند درصد این مدارس " تخریبی " بوده و کافی است باد ، آب و یا زلزله ای خفیف آن را به گورستان دانش آموزان تبدیل کند ؟

آگر این واقعه در زمان باز بودن مدارس رخ می داد چه فاجعه ای به وقوع می پیوست ؟

در واقع وضعیت مدارس از نظر استاندارد های لازم تحت الشعاع " سیل " قرار گرفته است و در این اوضاع رسانه ها و افکار عمومی هم خیلی با این چیزها کاری ندارند گویی فرسوده بودن مدارس و الزام دانش آموزان به درس خواندن در آن ها به یک عادت دیرینه  تبدیل شده است .

در ایام نوروز به علت ابلاغیه ای که دادگستری بناب در مورد شکایت مهدی بهرامی اقدم علیه صدای معلم مطرح کرده است و در آخرین روز کاری سال قبل به دست من رسید ( این جا ) سفری به این شهر داشتم .

سیل و مدارس تخریبی و غیرمقاوم و محیط زیست و مدیران چکمه پوش و ناکارآمد

در گزارش صدای معلم آمده بود : ( این جا )

مدیر صدای معلم در ادامه ضمن اشاره به وقایعی مانند مدرسه شین آباد و دانش آموزان و معلمانی که در این وقایع جان باخته و یا دچار ضایعه شده اند تصریح کرد :

در برابر انفعال و بی برنامگی مسئولان آموزش و پرورش شاهد هستیم که در سراسر کشور و در این شهرستان تعداد قابل توجهی از دانش آموزان در مدارسی درس می خوانند که غیرمقاوم و تخریبی هستند و هر آن بیم حادثه می رود . همیشه این را گفته و به آن باور دارم که قد این مدیران و میزان مسئولیت پذیری آنان و کارآمدی آنان نسبت مستقیمی با مطالبه گری جامعه و حضور رسانه های مستقل و منتقد دارد

پورسلیمان خطاب به امام جمعه بناب گفت :

من برای اتمام حجت با شما و سایر مسئولان به این شهرستان آمده ام .

شما یک مقام قانونی هستید و جایگاه مردمی دارید .

محل رجوع مردم هستید . تریبون نماز جمعه در اختیار شما است .

باید مبارزه با ظلم ، فساد و رانت و تبعیض دراین تریبون شنیده شود .

باید همه بدانند که ممکن است چه بلایی بر سر آموزش و پرورش ، معلمان و دانش آموزان بناب بیآید .

به هر حال جنابعالی مسئولیت هایی پذیرفتید بنابر این حداقل باید نظارت داشته باشید .

اکنون این پرسش مطرح است اگر مسئولان وزارت آموزش و پرورش گوش شنوایی داشتند و به گزارش ها و اخبار این رسانه  توجهی می شد دیگر چه دلیلی برای این دیدار و طرح مساله وجود داشت ؟

همیشه این پرسش برای من مطرح بوده است که نهادهای نظارتی و کنترلی در آموزش و پرورش به چه کاری مشغول هستند و فلسفه ذاتی آن ها چیست ؟

سیل و مدارس تخریبی و غیرمقاوم و محیط زیست و مدیران چکمه پوش و ناکارآمد

آیا این مسئولان پشت میزهای مسئولیت به فردا هم می اندیشند و یا تمام همت و دغدغه آن ها در جهت تحکیم و استمرار وضعیت موجود و ارائه گزارش های خوشایند و مدیر پسند و غیرواقعی به مقامات بالا دست است ؟ گویی فرسوده بودن مدارس و الزام دانش آموزان به درس خواندن در آن ها به یک عادت دیرینه  تبدیل شده است

اگر در مدرسه تخریبی در همان شهرستان بناب که بیش از 400 دانش آموز درس می خوانند و فاقد حداقل معیارها و استاندارها است حادثه ای پیش آید چه کسی مسئول آن خواهد بود ؟

نهادهایی مانند  سازمان نوسازی مدارس در این میان چه نقشی دارند و چه کسی باید از آنان حساب کشی کند ؟

در نشستی که با فرماندار بناب داشتیم ( این جا )  به آقای رفیعی گفتم که شما به عنوان رئیس شورای آموزش و پرورش این شهر چه کار کرده اید و چرا مسئولان آموزش و پرورش باید تا این حد نسبت به گزارش های این رسانه بی تفاوت و حتی طلبکار باشند ؟!

جالب است که استاندار آذربایجان شرقی هم کاملا قضایا را می داند ...

سیل و مدارس تخریبی و غیرمقاوم و محیط زیست و مدیران چکمه پوش و ناکارآمد

باید مسئولان این را بفهمند که با پیام تسلیت و همدردی و یا چکمه پوشیدن و تا زانو در میان آب رفتن و... مشکلات و بحران ها حل نمی شود .

البته همیشه این را گفته و به آن باور دارم که قد این مدیران و میزان مسئولیت پذیری آنان و کارآمدی آنان نسبت مستقیمی با مطالبه گری جامعه و حضور رسانه های مستقل و منتقد دارد .

هنر یک مدیر موفق و هوشمند و برنامه محور باید شناخت تهدید ها و فرصت ها و مهم تر از آن تبدیل تهدیدها به فرصت ها است .

در غیر این صورت باید دائما شاهد بدتر شدن اوضاع و گردش و حسرت در گذشته باشیم  و این چرخه ای  است که در فقدان آگاهی و مطالبه گری اندیشمندانه و مسئولانه از سوی متن جامعه در اشکال دیگر بازتولید خواهد شد .

جمعه, 16 فروردين 1398 12:12 خوانده شده: 1072 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
شهروند 1398/01/16 - 13:26
درود جناب پورسلیمان گرامی
در کشور ما همه چیز ممنوع است تجمع معلمان کارگران
و حق طلبی و عدالت خواهی
یک مهمانی وجشن را حکومت برنمی تابد و حمله میکنن
به خانه مردم به بهانه اختلاط زن و مرد.ما کجا و اروپا
کجا .کلا آموزش ایدئولوژیک اعتمادبنفس را از فرد می گیرد
شما آموزش قبل از انقلاب که باعث انقلاب شد افرادی با اعتمادبنفس
تحویل جامعه داد و حالا رو نگاه کنید
برای کمک به سیلزدگان بهتراست که نمازجمعه ها تعطیل گردندوبودجه آنها به سیلزدگان داده شود بعد یک نمازجمعه مجازی بگذارند وترکه طالب است بر ود در اینترنت .اینجوری در هزینه ها هم صرفه جویی می شود.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/01/16 - 14:23
سلام

دوست عزیز شهروند

البته حساسیت فقط در کنش های میدانی خلاصه نمی شود .

بنده حتی یک یادداشت و یا خبر از انبوه کانال ها و گروه های فرهنگی هم در این مورد مشاهده نکردم .


وزیر و مسئولان هم که شرحش رفت !

در این میان کار ما شده است بر طبل احساسات کوبیدن !

چقدر ما ایرانی ها در حق " محیط زیست " ظلم کردیم ؟

چقدر به طبیعت خیانت کردیم ؟

شاید بهتر باشد صرفه جویی در هزینه ها از حذف و یا ادغام نهادهای موازی فرهنگ آغاز شود .

مشکل ما این است که داخل آموزش و پرورش را رها کرده و با مسئولان ناکارآمد آن کاری نداریم و فکر می کنیم دیگران همیشه به ما ظلم می کنند !

اگر نهاد آموزش قوی باشد حد و مرز و کارکرد و وظایف هم شفاف خواهد شد .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
شهروند 1398/01/16 - 14:37
مرسی .درست است عزیزم
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/01/17 - 04:54
متشکر از مقاله خوبتان اما انشاا...باشد چشمهای بینا و گوش شنوا و عمل بجا
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/01/17 - 15:24
بطحایی با پسرش به دیدار نوروزی آقای روحانی رفت
ایا از مشکلات معلمان و مطالبات دبیران و...هم گفت؟؟!!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/16 - 15:05
سلام جناب پور سلیمان یک سوال خبرنگاری که از مسیولین عکس میگیرد و فیلم تهیه میکند و اطرافیان اعم از مدیر تا پادو متوجه ریا کاری و .....مسیولین هستند یا نه ؟چه کسی اینها رو ریاکار بار اورده وقتی تمام گزارشها صرفا امار و ارقام و اعداده وقتی ما به عنوان معلم بچه های این اب و خاک رو به صف میکنیم و بهشون میگیم که چه جوری فیگور بگیرن تا عکس ها به اداره بره و ما از شر اون کاری که به ما تحمیل شده و طبق چارچوب خاص تعریف شده راحت بشیم ...وقتی ما هیچ وقت آزاد اندیشی رو استقبال نمی کنیم و رواج نمیدیم خوب معلومه نتیجه این باید ها که از راس شروع شده میشه وزیر و وکیل ناکارآمد ریاکار و .........میشه کارمند تو سری خور میشه کاسب نابکار و محتکر میشه دختران خود ارا و خود فریب و میشه ...........جامعه ما دست پخت افرادی هست که تونستن کاری کنن اما نکردن همون معلم هایی که سکوت رو ترجیح دادن
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/01/17 - 12:27
سلام

دوست عزیز

همه ما در تولید وضعیت کنونی سهیم هستیم :

هر که بامش بیش ، برفش بیشتر !

پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
تسلیت 1398/01/16 - 16:56
جناب پور سلیمان هشدار سیل داده شده بود و میشد بوسیله آن خسارا ت را بسیار کمتر کرد اما با توجه به این که مانند داستان چوپان درغگو تا کنون هر چه ما وعده و هشدار میشنیدیم دروغ می بود به این یکی نیز که از شانس بد راست از آب در اومد ملت توجه نکردند و شد آنچه را که حسن فریدون انتظار نداشت اما زیاد نباید نگران بود زیرا تمام این خسارات بوسیله پول اضافه کاری همکاران جبران می شود
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/01/17 - 12:30
سلام

دوست عزیز

به نظر من ، مشکل فراتر از هشدار است .

مساله به زیر ساخت های مدیریتی و پارادایم های حکمرانی و نیز وضعیت کلی جامعه بر می گردد .


این که برای ما ایرانی ها اصلا محیط زیست و طبیعت مطرح نیست و مطالبه گر هم نیستیم و به تقدیر و رخدادها نشسته ایم !


پایدار باشید .
پاسخ + +1 0 --
داود 1398/01/16 - 18:43
سلام جناب پور سلیمان عزیز از زبان مولوی باید گفت:جاهلان سرور شدستند وزبیم عاقلان سرها کشیده رر گلیم شوربختانه تشکل های صنفی یا از بین رفته اند یا فشل وخنثی مانده اند. کمتر کسی هم حاضر به هزینه دادن برای جامعه است .شما واقعا استثنا هستیدکه به قول نیچه توی روی جامعه ایستا ده اید وهمرنگ جماعت نشده اید وگله شما از مردم هم بحق است وما هم در بوجود اوردن این شرایط شریک جرم حاکمان هستیم.وباعث گستاخ تر شدن آنها همین ما هستیم که سیزیف وار به زندگی پوچ وتکراری مشغولیم وادای انسان های زتده که به قول فروغ چیزی جز تفاله یک زنده نیست را در می آ.وریم.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/16 - 22:24
تشکر از داود برای تمثیل ها و مثال های فوق العاده اش دادید مخصوصا «سیزیف وار».
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/01/17 - 12:33
سلام

آقای داود

از نظر و محبت شما سپاسگزارم .

متاسفانه واقعیت همان است که فرمودید .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/16 - 19:11
با سپاس از پورسلیمان عزیر.

محمد فاضلی در مطلبی جالب عنوان ابتکاری جالبی به عکس انداختن مقامات در سیل داده است: «پوپوسیل»
او در تعریف پوپوسیل می گوید:
««پوپوسِیل» پدیده‌ای است که از ترکیب پوپولیسم و سیلاب حاصل می‌شود. پوپوسِیل یعنی نفس در میدان بودن و وسط آب دیده شدن مهم می‌شود، و هر که بیشتر در آب فرو رفت، بیشتر به فکر مردم است. اما ابداً معلوم نیست بر بهبود وضعیت سیل‌زدگان مؤثر باشد. پوپوسِیل خطر تولید تصمیم‌های خلق‌الساعه هم دارد.»

پیشنهاد می کنم بعد از مطالعه این مطلب فوق العاده از پورسلیمان نگاهی هم به یادداشت فاضلی در فرارو بیاندازید. کافی است پوپوسیل را گوگل کنید.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/16 - 19:13
پاراگراف های آخر یادداشت فاضلی را همین جا پست می کنم:

«بیایید با خودمان روراست باشیم. انتقاد داریم، بی‌اعتمادیم، از کاستی‌ها شاکی هستیم؛ عیب ندارد باشیم و حتی با صدای بلند فریاد بزنیم؛ اما گرفتار «پوپوسِیل» نشویم. «پوپوسِیل» پدیده‌ای است که از ترکیب پوپولیسم و سیلاب حاصل می‌شود. پوپوسِیل یعنی نفس در میدان بودن و وسط آب دیده شدن مهم می‌شود، و هر که بیشتر در آب فرو رفت، بیشتر به فکر مردم است. اما ابداً معلوم نیست بر بهبود وضعیت سیل‌زدگان مؤثر باشد. پوپوسِیل خطر تولید تصمیم‌های خلق‌الساعه هم دارد.

«پوپوسیل» برای کوبیدن رقیب سیاسی محشر است، اما برای پاسخ دادن به سؤالات ساختاری درباره کم‌توانی در کاستن از خسارات جانی و مالی سیل، هیچ کاربردی ندارد. تصمیمات آنی و اتخاذشده توسط افراد غیرمتخصص و فارغ از دستورالعمل‌های مدیریت بحران، خطرناک‌اند؛ بنابراین معتقدم تدوین «گزارش ملی سیل گلستان و مازندران» یکی از راه‌های ممکن برای طرح و پاسخ دادن به سؤالات ساختاری و دوری از خطرات «پوپوسیل» است.»
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/16 - 19:18
این سیستم هنوز ناتوان از جذب افراد کاربلد است. هنوز سیستم بهشت فرصت طلبان و مدرک به دست ها و کم سوادها و مقدس مآب ها ... است. فرار کاوه مدنی نمادی بود از کارکرد این سیستم. اصلا سیستم افراد کاربلد را یا دشمن حساب می کنه یا حاسوس عین سیستم دفاعی بدن که ...
به یاد بیاوریم اوایل انقلاب و حتی بعدها با افراد متخصص و نحبه هایمان چه کردیم: یا اعدامشان کردیم، یا خانه نشینشان کردیم یا فراریشان دادیم
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/16 - 19:22
و باسپاس از پورسلیمان که به جنبه پوپولیستی و پوپوسیل و گردش مسئولین در سیل به خوبی اشاره کرده است
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/01/17 - 12:34
سلام

آقای ALIREZA

از توضیحات تکمیلی شما سپاسگزارم .


به نظر می رسد پوپولیسم با ذات و فرهنگ ما آمیخته شده است و حتی جزئی از سرشت ما گردیده است .


پایدار باشید .
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/16 - 21:02
نمونه ای دیگر از پوپوسیل.
به عنوان این ویدیو که در سایت های خبری یافت می شود توجه کنید:


«بیل زدن فرمانده سپاه در منطقه سیل زده»

و ببینید چند نفر دارن صحنه ناب را فیلمبرداری می کنند.
اینان می دانند که همچین صحنه هایی همچنان مشتری داره تو ایران!
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/16 - 21:03
تصویر پوپوسیلی بطحایی خیلی عالی از آب درآمده. آدمو یاد داستان گربه چکمه پوش می اندازه!
پاسخ + 0 0 --
شاگرد تنبل کلاس 1398/01/16 - 21:12
حیف اون هواپیما نیست که اینا را می بره مناطق سیل زده.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/16 - 22:39
... و همه در انتظار گودو هستند!
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/17 - 10:14
آقای پورسلیمان ، لطف کنید ویدیوی شکرگزاری
مردم شمال را از سیل در همین جا بگذارید تا
باور کنیم که خلایق هر چه لایق.
مسولان و خدا را چنان شکر می کنند حتی
شرمنده ی به زحمت افتادن مسولان هستند.
خدایی برای این ملت سیل هم کم است.
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/01/17 - 12:36
سلام

دوست عزیز

از تذکر شما سپاسگزارم .

البته خوشحال می شوم ویدئوی مورد نظر را برای صدای معلم ارسال فرمایید .

البته راه اصلاح آرزوی بدترین ها برای خودمان نیست .

باید به دنبال اصلاح و حرکت و بازآفرینی بود .


پایدار باشید .
پاسخ + +4 0 --
مدرس آزاد 1398/01/17 - 11:49
تمثیل کوزه گر و کشاورز ، زیبا و قابل تأمل بود
پاسخ + 0 0 --
عجب 1398/01/17 - 12:00
آنورمالیم برای همین.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/17 - 21:42
عجب کارت درسته
پاسخ + +1 0 --
موسی و شبان 1398/01/17 - 12:24
چرا موضوعات مورد علاقه سایت صدای معلم موضوعاتی نیست که معلمان ایران در انها دچار مشکل هستند این سایت موضوعات حاشیه ای و کلیشه ای را بولد می کند و از کارهای اساسی دور است.مثلا الان بزرگترین مشکل معلمان عدم پرداخت اضافه تدریس یا عدم پرداخت پاداش بازنشستگان و غیره است اما در مطالب اصلی کمتر نشانی از انهاست چرا؟
چرا مسئولان را به پاسخگویی وادار نمیکنید که چرا به دهها قول و وعده خود پایبند نیستند؟چرا معلمان باید تاوان سیل را بدهند و از این دست مشکلات است که مسئله اکروز معلمان است نه مطالبی که هم اکنون در سایت کار می شود .
پاسخ + 0 0 --
موسی و شبان 1398/01/17 - 12:24
چرا موضوعات مورد علاقه سایت صدای معلم موضوعاتی نیست که معلمان ایران در انها دچار مشکل هستند این سایت موضوعات حاشیه ای و کلیشه ای را بولد می کند و از کارهای اساسی دور است.مثلا الان بزرگترین مشکل معلمان عدم پرداخت اضافه تدریس یا عدم پرداخت پاداش بازنشستگان و غیره است اما در مطالب اصلی کمتر نشانی از انهاست چرا؟
چرا مسئولان را به پاسخگویی وادار نمیکنید که چرا به دهها قول و وعده خود پایبند نیستند؟چرا معلمان باید تاوان سیل را بدهند و از این دست مشکلات است که مسئله اکروز معلمان است نه مطالبی که هم اکنون در سایت کار می شود .
پاسخ + 0 -1 --
موسی و شبان 1398/01/17 - 12:24
چرا موضوعات مورد علاقه سایت صدای معلم موضوعاتی نیست که معلمان ایران در انها دچار مشکل هستند این سایت موضوعات حاشیه ای و کلیشه ای را بولد می کند و از کارهای اساسی دور است.مثلا الان بزرگترین مشکل معلمان عدم پرداخت اضافه تدریس یا عدم پرداخت پاداش بازنشستگان و غیره است اما در مطالب اصلی کمتر نشانی از انهاست چرا؟
چرا مسئولان را به پاسخگویی وادار نمیکنید که چرا به دهها قول و وعده خود پایبند نیستند؟چرا معلمان باید تاوان سیل را بدهند و از این دست مشکلات است که مسئله اکروز معلمان است نه مطالبی که هم اکنون در سایت کار می شود .
پاسخ + 0 0 --
علی پورسلیمان 1398/01/17 - 12:43
سلام

دوست عزیز ( موسی و شبان )

1-این رسانه به همه موضوعات و نیز مساله مورد نظر شما می پردازد .

هر کسی بر اساس نیاز خویش مسائل را جست و جو می کند .

شما هم می توانید در حوزه " نیاز " خویش قلم بزنید و مطالبه گر باشید.

( می توانید مطالب نامه های دریافتی را مطالعه فرمایید . )

همچون سریال موسی و شبان به دنبال شاهین بخت و اقبال نباشید !

2-اخیرا گفت و گویی از آقای مرتضی تمجیدی مدیر کل سابق آموزش و پرورش زنجان در صدای معلم منتشر گردید .

من نیز با ایشان هم نظرم که بزرگ ترین مشکل معلمان نه معیشت که انفعال و بی تفاوتی آن ها است .


3- صدای معلم یک رسانه است و ابزار اجرایی ندارد .

اتفاقا همشه این را گفته ایم که چرا مسئولان در مورد عملکرد خویش پاسخ گو نیستند ؟

هر چند اگر چنین بود که دیگر کشور جهان سومی نبودیم !


4- این که گفته می شود معلمان باید تاوان سیل را بدهند نیاز به مستندات دارد .

انتقاد ما هم به بدقولی مسئولان وزارت آموزش و پرورش وارد است که چرا در این زمینه شفاف نیستند و مطالبات قانونی را اجرا نمی کنند .


پایدار باشید .
پاسخ + +2 0 --
ALIREZA 1398/01/17 - 14:53
شیرزاد عبداللهی در یادداشتی تلگرامی با عنوان “جوانگرایی در مدیریت راه حل نیست!” نوشت:

وزیر کار ، تعاون و رفاه فردی متولد سال ۱۳۶۱ را به عنوان رییس سازمان بازنشستگی منصوب کرد. او در بخشی از معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری سمتی داشته است و ادعا شده که یک «نخبه» است. او که قاری قرآن است و مدرکی دانشگاهی دارد، در دانشگاه علم و صنعت (گروه مهندسی پیشرفت) با مدیریت علی احمدی، عضو هیات علمی است. به گزارش سایت انصاف نیوز آقای صالحی عضو شورای مرکزی جریانی به نام «جریان مردمی انقلابی جماران» است که «وحید یامین پور»، مجری اصولگرای سیما ، رییس آن است. ظاهرا جوانگرایی خودش تبدیل به یک مصیبت شده است.
پاسخ + +2 0 --
ALIREZA 1398/01/17 - 14:54
بقیه مطلب شیرزاد عبدالهی:

یکی دیگر از این جوانهای برکشیده علی فروغی مدیر شبکه ۳ سیما و متولد ۱۳۶۷ است . فروغی یکی از جوان ترین مدیران جمهوری اسلامی است. علی فروغی سال ۱۳۸۶ وارد رشته حقوق دانشگاه امام صادق شد و با مدرک فوق لیسانس فارغ التحصیل شده است. اگر ۶ سال تحصیل کرده و دو سال سربازی رفته باشد قاعدتا در سال ۹۴ در صدا و سیما استخدام شده است. علی فروغی در اوایل سال ۹۷ یعنی به فاصله ۳ سال از استخدام به سمت رییس شبکه ۳ سیما منصوب شد.به رزومه علی فروغی نگاه کنید تا رمز موفقیت او را دریابید.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/17 - 14:55
شیرزاد عبدالهی:

برای گرفتن پُست مدیریت ، فارغ التحصیلان جوان دانشگاه امام صادق (ع) در اولویتند، علاوه بر آن داشتن نسبت نَسَبی یا سَبَبِی با روحانیون و مقامات اصولگرا ، داشتن ارتباط و اتصال با [فلان نهادها] در دانشگاه در دوره تحصیل، عضویت فعال در بسیج دانشگاهی و قبل از آن در بسیج دانش آموزی ، نمایش چهره ای افراطی ، عاشق [مقامات] ، ضد روشنفکری و ضد لیبرال و ضد اصلاح از خود در دوره دانشجویی ، از جمله شرایط لازم برای استخدام و ارتقای سریع در مدارج مدیریت است. حالا حالا ها نوبت به شما تحصیلکرده جوان غیر سیاسی و بدون پارتی نمی رسد.

علی فروغی مدیر شبکه ۳ ژن خوب دارد . او فرزند باجناق غلامعلی حداد عادل است و پله های موفقیت را به صورت جهشی در مدت ۳ سال طی کرده است. آنهایی که صادقانه مجذوب شعار جوانگرایی شده اند به این نکته توجه کنند که پیش شرط جوانگرایی انتخاب مدیران بر اساس ضابطه و شایسته سالاری است. اشتباه نکنیم وقتی اصولگرایان جو.......
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/17 - 14:56
متن کامل یادداشت شیرزاد عبدالهی در لینک زیر:

http://www.ensafnews.com/163456/%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AD%D9%84-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA/
پاسخ + +1 0 --
ALIREZA 1398/01/17 - 14:59
و مهدی اسفندیار فعال رسانه بهداشت هم نوشت:

دیروز در کمال بهت و حیرت و با وجود سنگین ترین بحران اقتصادی در صندوق های بازنشستگی و اجتماعی؛ تیم رسانه ای وزیز تعاون با آب و تاب تمام از انتصاب یک جوان فارغ التحصیل شریف به عنوان نخبه ی ملی و حافظ کل قرآن مجید و متولد ۶۲ به سمت مدیرعامل صندوق بازنشستگی خبر دادند. اما کسی نگفت که یک مهندس هوا و فضا را چه ارتباطی با یک صندوق بازنشستگی ملی است که در این شرایط ملتهب اقتصادی و ملتهب تر وضعیت بازنشستگان عزیز بر صندلی ایی تکیه کرده که هیچ تخصصی در این مورد ندارد؟ !دوستان اصولگرایی که این روزها ذوق زده به این انتصاب بی خردانه ماشالله و بارک الله دادند؛ می توانند هجمه های وارده به نظام در ناکارامدی مدیریت های غیرتخصصی و بروز سیل های بنیان کن را در حد یک خط نوشته پاسخ دهند؟!

آیا این جوان گرایی است یا جوان کشی؟! آیا این خدمت به انقلاب و جوانان متعهد است یا برعکس ضربه به انقلاب است؟! این انتصاب چه سنخیتی واقعی با توصیه های رهبری معظم انقلاب در لزوم توجه به تخصص در انتصاب مدیران دارد؟!
پاسخ + 0 0 --
داود 1398/01/17 - 17:19
سلام اقای ناشناس محترم از لطف شما نسبت به خودم سپا سگزارم
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/01/17 - 20:00
همان بهتر که سیل این بلیه ی الهی ایران را
ویران سازد. یکی نیست بگوید شما که همیشه
به ریش شاهان خندیده اید و تحقیرشان ساخته اید
چرا جزیره کیش را برای مدت ۲۵ سال به چینی ها
اجاره داده اید ؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/18 - 15:29
قبلاً در نظرات این سایت نخواندی کسی رسیدن بلایی را تا پایان سال خواسته بود
پاسخ + +2 0 --
حسن 1398/01/18 - 18:22
بدترین آثار سیل این بود که دوچرخه جناب پورسلیمان را از این سایت برد من امیدوارم که این دوچرخه دوباره بیاید و نوید انرژی پاک را به ما بدهد البته این دوچرخه اگر ایرانی باشد بهتر است
پاسخ + 0 0 --
رهگذر 1398/01/25 - 22:58
در حایی مثل ژاپن در هنگام وقوع حوادث و بلایای طبیعی سریع یک سالن بزرگ پارتیشن بندی شده و در کنار اسکان خانواده ها کلاس درس ادامه می یابد در ایران وزیر آموزش و پرورش خبر از پایان زودرس سال تحصیلی در مناطق سیل زده می دهد البته جای تعجب هم ندارد در آموزشی حافظه محور و ....که درآن نحوه مقابله و روبرو شدن با اینگونه حوادث و دیگر مهارت های زندگی جایی ندارد همان بهتر که پایان سال تحصیلی آذرماه باشد

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور