صدای معلم

به بهانه انتصاب معاون تالیف در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی ؛

مرگ رشته، مرگ دفتر تالیف!

علیرضا صادقی/ عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی

 گروه گزارش/

انتصاب حجت الاسلام علی ذوعلم به عنوان رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی واکنش هایی را در پی داشت .

در نشست رسانه ای  حجت الاسلام و السلمین علی ذوعلم در 24 بهمن 1397 ( این جا ) ؛  صدای معلم پرسش هایی را از ایشان مطرح کرد .

نخستین پرسش این بود :

" آقای ذوعلم

از سال 1390 تا آذر 1397 رییس پژوهشکده فرهنگ و مطالعات اجتماعی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی بودید.  از این سمت استعفا دادید و قرار بود فقط کار مطالعاتی کنید ."

اما ذوعلم پاسخ شفاف و یا قانع کننده ای در مورد این پرسش به صدای معلم ارائه نکرد .

اقدام ایشان در حذف پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش نیز با انتقاداتی همراه بود . ( این جا )

انتصاب حجت الاسلام حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی کشور به عنوان معاون تالیف سازمان پژوهش وبرنامه ریزی آموزشی موجب طرح پرسش هایی در افکار عمومی فرهنگیان شده است .

حجت الاسلام علی ذوعلم در همان نشست رسانه ای در حضور اصحاب رسانه به صدای معلم می گوید :

" تلقی بنده این است که سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در این زمینه مسئول است . ما خودمان را پاسخ گو بدانیم .ما در جهت رسیدن به پاسخ گویی بیشتر و مشارکت بیشتر و رفع کاستی های کنونی آموزش و پرورش خودمان را مسئول می دانیم ... "

با این حال آقای ذوعلم و سازمان متبوع ایشان در مورد مطالب مطروحه به صدای معلم پاسخ گو نبوده است .

علیرضا صادقی ، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبائی مطلبی را در این مورد نگاشته است .

 انتقاد از انتصاب در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی در تاریخ علم برنامه درسی، دوره ای وجود دارد که جوزف شوآب از آن به عنوان مرگ رشته برنامه درسی یاد می کند. دلیل این امر هم حضور نامتخصصان رشته، در جایگاه سیاست گذاری، تهیه و تولید برنامه درسی است.

مرگ عمل برنامه درسی در ایران، با همان تعبیری که شوآب از آن یاد می کند، در دوره های مختلف حیات سازمان پژوهش رخ داده است. اما برهه حاضر، برهه کاملا ویژه ایست که نه رشته تخصصی رئیس و نه معاون ایشان، برنامه درسی و یا دست کم حوزه های نزدیک به برنامه درسی نیست ( همان طور که اطلاع دارید، حجه الاسلام حمید محمدی، دبیر توسعه فعالیت های قرآنی، اخیرا به عنوان معاون تالیف سازمان پژوهش انتخاب شده اند).

اگر در دوره های گذشته این اتفاقات رخ داده است و البته در جای خود قابل بررسی است، اما در این دوران که استادان متخصص، دانشگاه های پیشرو در خصوص تربیت متخصصان رشته وجود دارد، استفاده از یک فرد غیر مرتبط و غیر متخصص با برنامه درسی چه منطقی می تواند داشته باشد؟ اگر این اقدام مصداق مرگ عمل برنامه درسی در ایران نیست، پس مصداق چیست؟

 

نویسنده به عنوان فعال در حوزه برنامه درسی و آموزش، به طرح چند پرسش ساده و کاملا ابتدایی ( که دانشجویان رشته برنامه درسی معمولا آنها را در درس مبانی برنامه ریزی درسی می گذرانند) از آقای محمدی دارد، این سوالات از مفاهیم ابتدایی رشته است، تقاضای نگارنده این است، معاون تازه منتصب، پس از دریافت این سوالات کلاه خود را قاضی کرده و ببیند تا چه انداره مفاهیم و مبانی این رشته را می دانند‌‌؟ تاکید می شود این سوالات بسیار ابتدایی است و مفاهیم اولیه علم برنامه درسی را شامل می شود:

 

اما سوالات؛

۱_ یک تعریف کلاسیک و یک تعریف مدرن از مفهوم برنامه درسی ارائه کند؟

۲_ منابع نیازسنجی برنامه درسی را توضیح دهد؟

۳_ بگوید جدول هدف/محتوا چگونه و با چه منطقی تدوین می شود؟

۴_ بگوید سارماندهی محتوا از نوع بر پایه های مشترک با میان رشته ای و فرا رشته ای چه تفاوت ها و شباهت هایی دارند؟

۵_ از استادان به نام برنامه درسی چه داخلی و چه خارجی چند نفر را می شناسد و چه اندازه با تفاوت آرا آنها آشناست؟

۶_ نقش فرهنگ در برنامه درسی را توضیح دهد.

۷_ متاتئوری های موجود و خیلی ابتدایی برنامه درسی را توضیح داده و بگوید چرا این متاتئوری ها شکل گرفته است؟

۸_انواع برنامه درسی وفادارانه، نیمه وفادارانه و غیر وفادارانه را توضیح دهد.

۹_ ارزشیابی قبل و بعد از اجرای برنامه را توضیح دهد.

۱۰_ ویژگی های اصلی یک محتوا را بیان کند.

و سوالات بسیار زیاد دیگری که یک مسئول تاثیر گذار رشته برنامه درسی در یک سازمان تاثیر گذار، دست کم باید با آنها آشنایی داشته باشد.

استادان و دانشجویانی که حوزه شان برنامه درسی است، نیک می دانند که اینها سوالات بسیار پیش پا افتاده رشته است‌. مجددا تاکید می شود نگارنده به هیچ عنوان قصد طرح سوالات پیچیده از علم پیچیده برنامه درسی را از معاون محترم نداشته است. اگر پاسخ همین سوالات ساده را بداند از نظر این متخصص برنامه درسی، شایستگی این مسئولیت را دارد.

 انتقاد از انتصاب در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

اما چند توصیه

الف) آقای رئیس جمهور به داد سازمان پژوهش این کشور برسید. قلب تربیت دانش آموزان در سازمان پژوهش می تپد. اگر این قلب معیوب باشد، خسرانش زیان بار خواهد شد.

آقای رئیس جمهور، در این کشور حدود سی سال است که دوره دکتری رشته برنامه درسی تاسیس شده و نیروی انسانی برای این حوزه تربیت کرده است. انتخاب رئیس و معاون سازمان پژوهش که هیچ قرابتی با برنامه درسی ندارند، بی اعتنایی به تخصص نیست؟

 

ب) آقای وزیر آموزش و پرورش همه ما در جریان هستیم که در انتخاب رئیس سازمان پژوهش محدودیت و معذوراتی داشته اید، اما دست کم اجازه ندهید به بدنه تخصصی و علمی تهیه و تولید برنامه درسی کشور که مستقیما با حال و آینده فرزندان این کشور، ارتباط مستقیم دارد، دست اندازی شود.

 انتقاد از انتصاب در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی

ج) رئیس سازمان پژوهش، به خاطر خودتان هم که شده، ای کاش فردی را برای معاونت تالیف انتخاب می کردید که تخصص حرفه ای و علمی در این حوزه داشت. این تخصص هم به درد دنیای شما می خورد؛ چون شما تخصص رشته ای در این حوزه ندارید و به شما مشورت می داد و معاونت را علمی مدیریت می کرد و هم به درد آخرت شما می خورد، که از میان این‌همه متخصص و دانش آموخته رشته برنامه درسی کشور، یکی از بهترین ها را انتخاب کرده اید.

د)به معاون انتصابی سازمان پژوهش توصیه می شود، هنوز که به طور رسمی کارشان آغاز نشده است، نه به وجهه خود آسیب بزنند و نه به سوابق خود که وجه قرآنی داشته است. حوزه برنامه درسی حوزه پیچیده ایست و نیاز به تخصص و بینش عمیق دارد. از سوی دیگر ما به کررات از شما مبلغان مذهبی شنیده ایم که پیشوای روشن بین ما فرموده اند، "اگر در پست و مقامی قرار گرفتید که یک نفر هم از شما بالاتر بود، آن را وا گذاشته و به اهلش بسپارید."

با این توصیف، توصیه مجددانه یک پژوهشگر بی طرف، اما علمی و دانشگاهی این است که به سمت قبلی خود برگردید و بیش از این برای خود و حوزه تربیت دانش آموزان مساله درست نکنید.

اما اگر به هر دلیلی و با هر منطقی فکر کردید که کسوت جدید، کاملا متناسب با تخصص شماست، ابتدا پاسخ سوالات مطروحه در بالا را فرا گیرید و نیز در ادامه، در کلاس های دوره های ارشد و دکتری رشته برنامه درسی شرکت کنید. بنده پیشقدم می شوم و در این کار کمک تان می کنم.

 

نکته آخر

انتخاب یک روحانی غیر متخصص در حوزه برنامه درسی برای معاونت تالیف سازمان پژوهش، همان قدر بی معنا به نظر می رسد که استاد برنامه درسی را به عنوان خلبان ایرباس انتخاب کنند....

منبع : این جا

دوشنبه, 19 فروردين 1398 06:44 خوانده شده: 2717 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 -3 --
منتقد 1398/01/19 - 15:24
انتخاب یک روحانی غیر متخصص در حوزه برنامه درسی......... این بند نکته آخر رو پاک کن شر درست میشه براتون. این انتصاب ها همیشه بوده و هست و خواهد بود
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/01/21 - 05:10
واقعا تاسف بار و غم انگیز است
باز میرسیم به جمله معروف و حساس تخصص مهمتر است یا تعهد؟!
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1398/01/24 - 10:39
آنچووونان! از ذو علم انتقاد می کنید که انگار مطالب و مقالات گسترده ای در خصوص برنامه درسی ارائه دادید و کسی بهش توجه نکرده!
شما به عنوان استاد دانشگاه که ماهی 10 میلیون تومان از کشور نوش جان می فرمایید، آخرین تز، ایده و نظریه ای که داشتید چی بوده؟!
پاسخ + 0 0 --
True Lies 1398/01/30 - 07:32
نه تو را خدا بزار باشه! آخر تا کی ..... روحانیون باید برن همون جایی که بودند: مسجد. سیاست و آموزش کار اینها نیست. درود بر آیت الله سیستانی که روحانیون عراق را از سیاست و پست دولتی منع کردن است. روحانیون ما دولتی شده اند و این است درد و آفت
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 09:14
کسی که تعهد داره هیچ وقت کاری را که در آن تخصص داره قبول نمی کنه. چمران و بهشتی هم همین نظر را داشتند کسی که در کاری تخصص و سررشته نداره و اونو قبول می کنه تعهد درباره اش بی معنیه و اگه اون کارو قبول کنه خاین به مملکته ....فکر کن اگه یکی از ۱۲۴۰۰۰ پیامبر بیارن برای آی سی تی اداره تون چه وضعی پیش میاد. ایا می تونی بگی که خوب این پیامبر تعهد داره.
این سوال را در منظره مقامات در اوایل انقلاب خیلی شنیده ایم. برای مسافرت ۵ ساعته آیا با راننده ای که خیلی وارده و تخصص داره اما نماز نمی خونه و روزه نمی گیره و در اوقات معدودی از سال الکل مصرف می کنه سفر می کنی یا با راننده نمازخوان و دارای ریش و جای مهر در پیشانی البته واقعی یعنی واقعا آدم سالم و مسلمانی است اما رانندگیش بسیار افتضاح است با کارنامه تصادفی.
با کدام یک از این راننده ها سفر می کنید؟
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 09:21
به نظر من تخصص مهمتر است. ما تا زمانی که شخصی کار خود را بدون نقص و اشکال انجام می دهد کاری به مسایل شخصی یک نفر و گرایشات جنسی او مذهب او کاری نداریم. وقتی ۵ نفر اروپایی عرق خور و همجنس باز با مدیریت برتر خود جان صدها نفر را از سیل نجات میدن آیا کسی می پرسه که گرایشان جنسی اینها چیست. شاید بگویید که ممکنه اینها دست به کارهای ... بزنند اما این هم در شرح وظالیفشان نوشته که نمی تونند دست از پا خطا کنند.
وقتی مریم میرزاخانی با سر بدون حجاب جایزه کسب کرد پس چرا کسی اعتراض نکرد.
به نظرم بحث تعهد و تخصص یک بحث انحرافی است. شاید بعضیها حالت ایده آل را در نظر بگیرند: هم تعهد و هم تخصص هم در طول این سالها ببینید چه تعداد از مسولین ما تعهد داشته اند.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 09:25
من قبول می کنم که حمید محمدی کم از یکی از آن ۱۲۴۰۰ پیامبر نداره اما اگه تخصصی در کاری که بهش محول شده نداشته باشه چه گرهی را می تونه باز کنه از مشکلات آموزش و پروش باز کنه. کاش ما قدرت داشتیم و حقوق ماهانه آدم های بی تخصص در آموزش و پروش را می پرداختین ام امی گفتیم در خانه بنشینید.
از آن گذشته ذهن یکی روحانی همیشه با قطب نمای مذهبی کار می کنه یعنی در همه چیز حتی تصاویر کتاب هاب درسی معیار اون مساله ایدیولوژیکی است.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 09:32
با پوزش این جمله را تصحی کنم
کسی که تعهد داره هیچ وقت کاری را که در آن تخصص نداره قبول نمی کنه
پاسخ + +4 -2 --
عضو هيات علمي 1398/01/19 - 15:45
ضمن تشكر از آقاي دكتر صادقي، به نظر من آقاي ذوعلم در سازمان پژوهش موفق نخواهد شد. اقدامات ايشان به مقاومت از طرف اعضاي هيات علمي و كارشناسان سازمان پژوهش منجر شده و حاصل انتصاب آقاي ذوعلم هدر دادن بخش از منابع آموزش و پرورش خواهد بود. جاي تاسف است كه ....در انتخاب وزير و معاون وزارت آموزش و پرورش دخالت مي‌كند و با دخالت خود خطوط قرمزي ترسيم مي‌كند كه منتقدان منفعل شده و منصوبان رويين تن مي‌شوند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/19 - 22:02
همه برنامه های وزیر الکی و قمپز درکنی و پولیسم بود... برای خوشایند والدین و بالاسری ها و الا ..
این هم اسمش را بزاریم پوپو آموزش مانند پوپوسیل دکتر قاضلی
پاسخ + +3 -2 --
ALIREZA 1398/01/19 - 17:38
شاه پاراگراف مقاله:

نکته آخر
انتخاب یک روحانی غیر متخصص در حوزه برنامه درسی برای معاونت تالیف سازمان پژوهش، همان قدر بی معنا به نظر می رسد که استاد برنامه درسی را به عنوان خلبان ایرباس انتخاب کنند....
پاسخ + +3 -2 --
ناشناس 1398/01/19 - 17:40
هزاران سپاس از صادقی برای این مطلب. اصلا روحانیون باید برگردند به کارهای قبلی خود. مگه قرار نبود سیاسی نشوند.
پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/01/19 - 17:44
قبلیه بهرام محمدیان تشریف بردند و فرصت خیلی خوبی بود که یه کارشناس و متخصص برای این اموز انتصاب کنند اما ایشان .... بابا ایشون این کاره نیست.
پاسخ + +4 0 --
حمید حسین زاده 1398/01/19 - 22:55
با سلام و احترام
برای اصلاح و بهبود امور آموزشی یا امید به آن،کسی یا کسانی باید در یک نوشتار مورد خطاب قرار بگیرند که دغدغه آموزشی داشته باشند،در نوشته شما چنین افرادی دیده نمی شوند.
پاسخ + +9 0 --
همکار فرهنگی 1398/01/19 - 23:07
آقای صادقی عزیز، حرفهای شما بجا، اما قدری دیر سر میت رسیدی برادرجان!
برنامه درسی وقتی مرد که ۱۰ سال جناب محمدیان بر بالینش نشیته بود و برای این محتضر دعا می خواند. محمدیان دو تا دکترا جعل کرده بود یکی از دانشگاه آزاد و یکی هم از یک دانشگاه شاخ خارجی، به گمانم از کمبریج، ولی حواسش نبود رشته یکی شونو برنامه درسی بزنه، بعدش هم اومده بود یه شخصی به نام.... رو معاون کرده بود که تز فوق لیسانسش بودجه ریزی عملیاتی بود، این تزه چنان امر رو بهش مشتبه کرده بود که همه امور از تالیف و ترجمه و پژوهش گرفته تا امور فاضلاب و ... به ایشون ختم میشد و خودش یک تنه برنامه ریزی می کرد، اجرا می کرد، نطارت می کرد، جریمه می کرد، تو ابگوشته آب ول می داد و ... و البته برای رییسش هم حرکات موزون موزون انجام می داد. آره جان برادر، همون موقع برنامه درسی فوت کرد و شما اطلاع پیدا نکردی، الان این جنابان جدید آمدن که برای این درگذشته مرثیه سرایی بکنن، خوب رشته شون هم هست، بیخودی ایراد نگیر برو رد کارت برادر عزیز
پاسخ + +5 0 --
همکار فرهنگی 1398/01/19 - 23:08
ادامه
فردا دانشگاه علامه میاد اصلا از این که عضو هیات علمیش هستی تبری می جوید، مگه ندیدی اون بنده خدا که گفته نوبخت جان، مدرک دکتریت رو بده ما زیارت کنیم، الان چه بساطی شده
پاسخ + 0 0 --
بنده خدا 1398/01/21 - 09:36
احسنت ... براي سلامتيش صلواااات
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/01/20 - 12:35
جمیعا فاتحه
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/01/20 - 12:37
با شناختی که بنده از جناب محمدی دارم بجز برخی کارهای ژورنالیستی و ترویجی و لابی های مالی، خروجی خاصی از ایشان خصوصا در حوزه برنامه درسی متصور نیست. فقط باید به حال این دانش آموزان گریست که چنین افراد غیر مرتبطی برای آینده آنها تصمیم گیری می کنند.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/01/20 - 12:39
این آقای روحانی بهتر است برود در حوزه خودش و ورود در چنین پستهای تخصصی و استراتژیک نداشته باشد.
واقعا متاسفم
روحانی متشکرم
بطحایی متشکرم
ذوعلم متشکرم
پاسخ + +2 -2 --
ناشناس 1398/01/20 - 13:31
اين آقاي دكتر در نوشتار خود فكر مي‌كند علامه دهر است و از حداقل اصول اخلاقي در نوشتار خود استفاده ننموده است و به ديده تحقير و متاسفانه با غرور توام با غرض ورزي مطالب خود را قيد كرده اند. بنظر مي‌رسد ايشان قبل از هر گونه قضاوت نابجايي از هر شخصي، كه از بديهيات رفتار اخلاقي هر عضو هيات علمي است، به رزومه فرد رجوع كند بعد مباحث و سوالات سخيفانه‌ خود را مطرح نمايد و مهمتر از همه تحت تاثير اطرافيان خود قرار نگيرد. وااسفا از وجود چنين اساتيد در دانشگاه‌ها.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/21 - 06:44
به نظرم این آقای دکتر به وظیفه واقعی خود در راستای تبیین انحراف در انتصاب فردی غیرمتخصص در حوزه برنامه درسی عمل کرده است.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/22 - 22:26
بالاخره لحنش هم هر طور باشد پیامش واضح است: آخوند جماعت به درد اموزش و پرورش نمی خورد. تجربه بالاتر از علم. مسئول قبلی با چند دکترا محی الدین بهرام برایتان کافی نیست. حالا هم دیر نشده ذوعلم و یار غارش مدارک و رزومه خود را رو کنند. ضمنا یه سری به وب سایت محمدیان رییس قبلی سر بزنید ببینید چیزی مرتبط با برنامه ریزی درسی پیدا می کنید یا نه. فراموش نکنید که این .... چند دکترا بیش از ۱۰ سکان برنامه ریزی درسی را در دست داشتند. وجهه روحانی جماعت را هم خراب کرد با ان مدارک جعلی رحمت به روح کردان
پاسخ + +4 0 --
پورحسین 1398/01/20 - 14:28
ممنون از عنایت شماجناب آقای دکتر صادقی.متاسفانه مسائل سیاسی بلای جان آموزش وپرورش شده ای کاش بزرگان تعلیم وتربیت ومتخصصان برنامه درسی می آمدند واز این بطلان نجاتمان می دادند.
پاسخ + +3 0 --
ناشناس 1398/01/20 - 21:33
امیدوارم اساتید برنامه درسی در برابر چنین ظلم و انحرافی سکوت اختیار نکنند
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/22 - 15:20
چرا علی عسکری معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش را به این لیست اضافه نکنیم. ایشان چه تخصصی دارند؟ کتاب بحارالانوار را خوانده اند، کتاب های مطهری را خوانده اند و ...
پاسخ + 0 0 --
احمدی 1398/01/24 - 10:43
اقای علیرضا شما چه کتاب هایی خوندید؟!
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/01/22 - 18:50
بکار گیری افراد غیر متخصص بلای جان مردم و اسلام عزیز در این سرزمین طلسم شده شده. آموزش و پرورشی که من می بینم "همه" مسیولان با باند بازی و رانت خواری و دغل کاری و ... مسیولیت هایی رو - به قول دکتر چمران - بخاطر بی تقوایی شان پذیرفته اند که نباید ... به قول پروین اعتصامی:

پست اندیشه بزرگی نکند هرگز

گرچه یک عمر دهی جای بزرگانش
پاسخ + 0 0 --
رضازاده 1398/01/25 - 05:21
بخاطر همین حرفات بدستور مستقیم وزیر آموزش و پ مشهد مقدس زندگیت رو جهنم کرد و اخیرا سه ماه از حقوقت رو قطع کردند تا سهم خودشون از سفره انقلاب مستضعفین ی که شما از مظلومیت شون می نویسی بیشتر بشه....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/24 - 07:25
افسوس و دو صد افسوس از این اوضاع که هر کسی آویزون کسی شد اگه تخصص هم نداشته باشه به بالاترین و حساسترسن مناصب میرسد و دو صباحی حس شهرت طلبی و جاه طلبی خود را ارضا میکند....
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/01/24 - 18:35
همه بخشهای مملکت ما با افراد غیر متخصص به بدترین شکل اداره میشود.... اموزش و پرورش هم مثل بقیه است
پاسخ + 0 0 --
بنده خدا 1398/01/27 - 11:28
آقاي دكتر آن وقتي كه ... كجا بودي؟!
40 سال كافي نيست؟! چند صباحي هم برسد به جناب حميد محمدي!! دنيا ويران مي‌شود؟!
هم الان هم در سازمان مذكور هنوز عوامل نان به نرخ روز خور منفعت طلب، مانع از تغيير و تحول درست و حسابي هستند! ع.م نمونه آن كه شرط انتصاب در پست سازماني بالا خود را به واسطه حمايت هايي كه از بالا(وزارت) دارد ما به ازاي قبول كار در سطح نازل؛ دارد تحميل مي كند و يا تحميل كرده است! صد البته الله اعلم
پاسخ + 0 0 --
منطقي 1398/01/28 - 09:34
استیصال دانشگاهها با تمایل به سلبریتی شدن اساتید
"مرگ دانشگاه، بن بست فکری اساتید دانشگاه"
میل طبیعی در همه وجود دارد که می خواهند دیده شوند و از نظر اجتماعی موضوعیت داشته باشند. وجه افراطی آن مثلی است که می گوید " من مشهور باشم ولو به بدنامی، بهتر از این است که گمنام باشم". این میل به دیده شدن به دلیل ارزشی است که افراد در احترام دیگران به خود احساس می کنند و معتقدند موضوعیت اجتماعی داشتن موجب بالا رفتن جایگاه اجتماعی آنها خواهد شد، یعنی انسان ها خواهان احترام دیگران به خود هستند و از این احترام لذت می برند و احساس رضایت می کنند.
پاسخ + 0 0 --
ادامه مطلب از منطقي 1398/01/28 - 09:34
حال این سوال مطرح می شود که چرا فردی از جامعه نخبگانی کشور که دستی در دانشگاه دارد بی محابا ورود به مساله ای می کند که شایبه نشان دادن خود و به نمایش گذاشتن خود را در افکار عمومی بوجود می آورد؟ جلب توجه دیگران با اظهارات پرشور و پوپولیستی، در عین حال خود را مورد تحسین قرار دادن با تحقیر دیگران در رسانه های اجتماعی، ممکن است از سوی فروشنده دوره گرد تا استاد دانشگاه در حین تدریس و سخنرانی اتفاق بیافتد که ناشی از عقده خودنمایی افراد باشد که می تواند توام با رفتارهای پرخاشگرانه و ریشخند و طعنه افراد دیگران شود.
پاسخ + 0 0 --
ادامه مطلب از منطقي 1398/01/28 - 09:35
این عقده در شرایط حاد خود تبدیل به اختلال شخصیت خود شیفته می گردد که بطور غلوآمیز احساس توانایی و لیاقت می کنند، افاده ای بوده و در ذهن خود، خود را شخص مشهوری می دانند. این افراد متکبر و خود را برتر از دیگران می دانند.مطالعه محتوای مطلب درج شده حاکی از تمایل به نوعی مطرح شدن ایشان در فضای مجازی می باشد. متاسفانه این رویکرد(بیماری) در بعضی از اساتید غیرمطرح دانشگاهی اخیراً باب شده است که ناشی از استیصال و عدم شناخت دانشگاه در ایجاد استلزامات ارتباط اساتید جدید الورود با جامعه خود می باشد.
پاسخ + 0 0 --
ادامه مطلب از منطقي 1398/01/28 - 09:36
اعضای هیات علمی دانشگاه ها دو وظیفه عمده بر عهده دارند که وظیفه اول آموزش دانشجویان و وظیفه دوم پژوهش و تولید دانش است که در بسیاری از دانشگاه ها وظیفه دوم اعضای هیات علمی مغفول واقع شده و توجهی به آن نمی شود. در حالیکه پژوهش و تولید علم وظیفه و کارکرد بسیار مهم اعضای هیات علمی است یکی از شاخص های اصلی توسعه علمی هر جامعه بشمار می رود و افزایش سطح علمی و کیفی آن هدف اصلی در جوامع علمی را تشکیل می دهد. با توجه به دو وظیفه اساتید دانشگاه بدلیل ناتوانی بعضی از اعضاء هیات علمی دانشگاه در تولید علم و تمایل به روزمرگی مبادرت به تدریس در کلاس برای دانشجویان می نمایند. مشغول شدن این گروه از اساتید به تدریس دانشجویان رضایت کافی آنان را برای دیده شدن برآورده نمی نماید و بدین صورت بدلیل عواملی مانند عقده های خودنمایی و سریع دیده شدن بدون زحمت مبادرت به جلب توجه توام با توهین به شخصیتی می کنند که متاسفانه شبکه های اجتماعی این فضا را برای دیده شدن این گروه افراد فراهم می آورد.
پاسخ + 0 0 --
True Lies 1398/01/29 - 22:59
به نظرم برای دیده شدن صدای معلم جای خوبی نیست. می توانستند مثلا مثلا سایت هایی مثل فرارو ، الف عصر ایران را انتخاب کنند البته صادقی ریسک کرده اگه آدم های محمدی شب بیان سراغ صادقی و ببرنش آیا می تونه بگه صبر کنید به .وکیلم زنگ بزنم .... به نظرم بحث دیده شدن نیست چون راه های دیگری هم برای دیده شدن است. محی الدین یه گندی زده ... خودتان فرمود اید ایشان کتاب در آموزش و پرورش زنجان چاپ کرده پس دستی تو کار داره یعنی با آموزش و پرورش در ارتباط است. اما محمدی چی؟
فقط و فقط یکی از اون کتاب های ایشان را به یک زبان خارجی ترجمه شده همین جا پست کن فقط یکی را
پاسخ + 0 0 --
ادامه مطلب از منطقي 1398/01/28 - 09:37
ایشان در مطالب خود ضمن توهین به توانایی جناب آقاي دکتر محمدی سوالات حداقلی را در حوزه برنامه درسی مطرح کرده اند و پیشنهاد کودکانه ای را مطرح کردند که در کلاس های دوره های ارشد و یا دکتری رشته برنامه ریزی درسی ایشان شرکت نمایند. با مقایسه رزومه جناب آقای دکتر علیرضا صادقی در سایت دانشگاه علامه طباطبایی با رزومه جناب دکتر محمدی که در اینترنت می توان به هر دو دسترسی یافت خواهیم دید
پاسخ + 0 0 --
ادامه مطلب از منطقي 1398/01/28 - 09:38
که جناب دکتر علیرضا صادقی استادیار جدیدالورود دانشگاه علامه طباطبایی که ادعا متخصص بودن در حوزه برنامه درسی را دارد تنها دو تالیف آنهم کتاب "راهنمای کار مربیان پیش دبستان" و "دست نامه زبان آموزی" که هر دوی آن توسط آموزش و پرورش استان زنجان به چاپ رسیده است را در کارنامه خود دارد؛ در حالیکه جناب آقای دکتر محمدی که مورد هجمه ناجوانمردانه ایشان واقع شده است دارای 50 جلد کتاب و درسنامه در حوزه ادبیات عرب، معارف و قرآن و تفسیر نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و غیره را دارد که تعدادی از آنها در دانشگاه ها و مراکز حوزوی به عنوان کتاب درسی تعیین شده است از جمله مجموعه زبان قرآن به عنوان کتاب درسی در دانشگاه ها به تصویب رسیده است، و برخی از آنها تاکنون بیش از 110 بار و بالغ بر سه میلیون نسخه چاپ و بیش از 20 زبان خارجی ترجمه شده است.
پاسخ + 0 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/01/28 - 17:08
لطف کنید لینک رزومه ایشان را بگذارید تا این حقیر نظر نهایی خودم را بدهم. من هم بیش از 200 کتاب و مقاله نوشته ام. حالا شما تشریف ببرید "نوع و جنس" کتب و مقالات "تخصصی" من در حوزه آموزش و روش تدریس را با نوع و جنس کتب و مقالات ایشان مقایسه کنید و بعد قضاوت کنید که من باید در مدرسه راهنمایی در کلاس هفتمی ها الفبای زبان درس بدم و امثال ایشان در سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور کتب زبانی را تالیف کنند که دانش آموزان ما بعد از حداقل 3000 ساعت کلاس زبان در مدرسه و دانشگاه که مدرک دکترا هم میگیرند نتوانند 10 دقیقه به انگلیسی صحبت کنند؟! ضمنا تا حالا 10 تا از بهترین مقالات و کتب م را به سازمان این آقایان برای نشر و معرفی به همکاران فرستاده ام که کوچکترین توجهی به آنها نکرده اند! به منتقدین "توهین" نکنید لطفا.
پاسخ + 0 0 --
True Lies 1398/01/29 - 22:44
دریغ از یک کتاب در زمینه برنامه ریزی درسی! فرمودین بیش از 100 بار و بالغ بر .... یکی از اون ترچمه شده های را آدرس بدهید. نمیدونم متوجه شدین یا نه گفتید به 20 زبان خارجی ترجمه شده است. اگر اینطور که حق ایشان خورده شده است. چرا ما توفیق نداشتیم یکی از کتاب های ترجمه شده ایشان را بخوانیم.
نشان بده که در حرف خود صداقت داری
پاسخ + 0 0 --
True Lies 1398/01/29 - 22:48
بسیار خوب من یه سری به ویکیپیدیا می زنم و مدخل حمید محمدی را در گوگل درج می کنم .....
ویکیپیدیا عکس العملی نشون نداد ... بدون عنوان حجه السلام هم که حمید محمدی گوینده خبر را می آورد.
دروغ هر چه قدر بزرگ باشد مردم بیشتر باور می کنند (گوبلز)
گذشت آن زمان که هر چیزی را به خورد مردم می دادند و مردم باور می کردند
پاسخ + 0 0 --
True Lies 1398/01/29 - 23:04
لطف نام حمید محمدی را به لاتین انکلیسی آلمانی فرانسه و یا زبان خارجی دیگر در گوگل تایپ و سرچ کنید ببیندی چه نتایجی می ده.
Hamid Mohammadi
روحانیون عزیر دستشون رو شده تمام پول هایی که بهشون در طول این سالها داده ایم تا مار از بلایا نگه دارند ازشان می خواهیم
پاسخ + 0 0 --
ادامه مطلب از منطقي 1398/01/28 - 09:38
این گونه از اساتید دانشگاه بجای مطرح شدن در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی و سلبریتی شدن که بیماری جدیدی است که گریبانگیر برخی اساتید شده است، توانایی واقعی خود را در ارتباط پیدا کردن با جامعه خود و تولید دانش برای جامعه خود افزایش دهند؛ دانشگاه ها نیز استاندارد خود را برای ادامه خدمت اعضای هیات علمی دانشگاه ها در جهت این رویکرد تغییر دهند تا اوقات اساتید محترم دانشگاه ها صرف افزایش توانمندی دانشی خود صرف گردد و میل به دیده شدن در آنها از طریق شناساندن توانمندی علمی آنان ارضاء گردد نه از طریق سخنرانی های هیجان انگیز.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 21:41
این خط از صادقی را دوباره بخوانید

«آقای رئیس جمهور، در این کشور حدود سی سال است که دوره دکتری رشته برنامه درسی تاسیس شده و نیروی انسانی برای این حوزه تربیت کرده است. انتخاب رئیس و معاون سازمان پژوهش که هیچ قرابتی با برنامه درسی ندارند، بی اعتنایی به تخصص نیست؟»
از هر که باشد این حرف واقعا حرف درستی است. مکانیک خودرو در دسترس ایت چرا ماشینتو بدی دست نجار
چرا آخر معلمان را هالو به حساب می آوریم و هر جنس بنجلی را به خوردشان می دهیم؟
پاسخ + 0 0 --
ادامه مطلب از منطقي 1398/01/28 - 09:39
نکته آخر آنکه تمسخر دیگران از ریشه هایی برخوردار است که مهمترین آن جهل و نادانی است که فرد جاهل بدون توجه به مسایل و فهم درک درست آن تنها بر پایه ظاهر حکم کرده و مبادرت به تمسخر دیگران می نمایند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/29 - 11:14
این آقای به اصطلاح منطقی که سلسله نظراتشان مشحون از مغالطات است هم تو گویی یکی از مواجبی بگیران همین آقایان است وگرنه تجمیع این همه مغلطه، منطقی جز جیره خواری گوینده آن ندارد.
پاسخ + 0 0 --
True Lies 1398/01/29 - 23:08
و یک تشکر ویژه از صدای معلم که بدون سانسور پست ها تایید می کند و نشون میده. زنده باد بر صدای معلم و زنده باد مخالف من
پاسخ + 0 0 --
True Lies 1398/01/29 - 23:10
بنده فکر می کنم این مطالب را صادقی از روی دلسوزی نوشته و الا همه ما می دانیم تو این سیستم معیوب با حرف و کلمه ای آدم را به زندان می اندازند.
پاسخ + 0 0 --
True Lies 1398/01/30 - 07:24
داستان آرمین راد که در سایت های خبری قرار گرفت بسیار آموزنده است. مشتی است نمونه خروار. ببینید تو این سیستم چه طور یه الف بچه همه را سرکار گذاشته وهمه هم گول خورده اند. هکر انقلابی! آدم باهوشی بوده که فهمیده رگ خواب آقایان کجاست. ایدئولوژی ما را با خواخد برد. تا سعید قاسمی ها رائفی پورها علم ااهدی ها راد ها................... تو این کشور میدانداری می کنند ایران روی آرامش را نخواند دید.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 09:06
کاری نداره می تونیم خیلی راحت لپ تاپ یا دسک تاپ کهنه خود را روشن کنیم و بریم آدرس وب سایت صدای معلم را تایپ و بازدیدی از سایت معلم داشته باشیم. دفعتا چشممان به یادداشت آقای صادقی بیفته و اونو بخوانیم بعد فروبریم به تخیلات دور و دراز ..... کلیک کنیم روی نظر شما در پایین یادداشت و تایپ کنیم ......

حمید محمدی فارغ التحصیل رشته برنامه ریزی درسی از دانشگاه هاروارد و متخصص کتاب های درسی است. دارای ۴ دکترای افتخاری از دانشگاه های اکسفورد،‌کمبری، آریزونا، آیوا. محمدی تا زمان حال از پذیرش پست های دولتی و سیاسی خودداری کرده و نظریه روحانی نباید دولتی شود ایشان انقلابی در جهان ایجاد کرده است. کتاب های ایشان در زکینه برنامه ریزی درسی و آموزش و پرپش به بیش از ۱۲۰ زبان زنده دنیا ترجمه شده است ...
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 09:35
بحث فوق العاده ا ی است کاش حمید محمدی یا ذوعلم جوابیه یا دفاعیه برای این این یادداشت ارسال می کردند. اما شاید مثل اون روحانی بنابی شکایت کنه از صدای معلم .... البته این یک مورد خاص هم نیست ده ها هزار نفر بعد از انقلاب با بحث خنده دار تعهد و تخصص بدون اینکه تخصصی داشته باشند در کشور مشغول کار شده اند.
پاسخ + +1 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 09:45
مجددا جسارت و شجاعت و شفافیت صادقی را حتی اگر به زعم بعضی ها برای دیده شدن و مطرح کردن خود یا سایر انگیزه ها باشد تحسین می کنم.
به چالش کشیدن محمدی و ذوعلم ابتکار ارزنده و خلاقانه ای است.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 09:47
اگر همه ما برای انتصاب ها این طوری عکس العمل نشون می دادیم وضعیت آموزش و پرورش مطمنا بهتر از اینها بود
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 13:46
شماره بازدیدکنندگان بیش از هزار شده. استقبال خیلی خوبی از این یادداشت شده است. بیشتر کامنت ها در تایید نظرات صادقی است. مسئولین آموزش و پرورش باید درباره این انتصاب غیرعادی و سایر انتصابات غیرکارشناسی توضیح بدهند. صرف اینکه بگیم فلانی آدم سالم و خوبیه برای تصاحب یک پست کافی نیست. الان از هر زمان دیگری بیشتر به متخصص نیاز داریم نه ...
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/01/30 - 13:50
فراموش نکنید که فرزند وزیر محترم در حوزه علمیه هستند و شاید سفارش های فرزند
پاسخ + 0 0 --
حامد 1398/02/02 - 15:34
اینا خودشون به آنچه بر منبرهاشون برا ما از خداوند و دین او میگن و موعظه می کنند- در عمل - اعتقادی ندارند. این فرموده خداوند یعنی اینکه امثال ایشان نباید در اون پست ها باشند:

هل یستوی الذین الیعلمون و لا یعلمون؟!
پاسخ + 0 0 --
س 1398/02/14 - 12:16
نامه‌ سرگشاده جمعی از استادان به رئیس جمهور: انتصاب مدیران سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بازنگری شود

عصر ایران
پاسخ + 0 0 --
س 1398/02/14 - 12:18
صدای معلم شنیده نمیشود
پاسخ + 0 0 --
مریم تقی زاده 1398/06/27 - 08:06
بنده هم مخالف این انتخاب هستم .اما جای تامل وجود دارد که قبل از ایشان فرد متخصص این رشته بود بازخورد سازمان چگونه بود . غیر از گیج کردن ذهن دانش اموزان وپیچیده کردن کار طراحان کتب و مدیران اموزش وپرورش عایدی دیگری نداشت .کسی که ادعا دارد متخصص این حوزه است باید توانایی وعملکرد خورد را به وضوح در معرض دید همگان بگذارد تا نظام اموزشی بیمار کشور درمان شود.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور