چاپ کردن این صفحه

" به این واقعیت تلخ باید اعتراف نمود که این دولت در بُعد نظارت ، بسیار ضعیف عمل می­ کند و استراتژی مشخصی در زمینه نظارت بر عملکرد مدیران و پاسخگو نمودن آنان ندارد "

چرا مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان­ شرقی بر این همه انتقادات و اعتراض ­ها پاسخگو نیست و در انتصابات خود همچنان نمی­ خواهد از دایره قبیله­ ای و دوستانه خود خارج شود؟!

جمشید امیدی/ دبیر آموزش و پرورش ناحیه ۴ تبریز

انتقاداز عملکرد جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان­ شرقی

انتصاب سرپرست آموزش و پرورش ناحیه ۴ تبریز که به یقین طی چند روز آینده حکم ریاستش توسط پاشایی ابلاغ خواهد شد بهانه­ ای شد برای نگاشتن این مقاله.

با سر کار آمدن دولت روحانی در سال ۹۲ یکی از نمایندگان وقت تبریز در مجلس ، از فرصت استفاده کرد و با کیش و مات کردن دیگر نمایندگان تبریز یک ­تنه پشت پاشایی ایستاد و به منظور تحکیم تیم تبلیغاتی خود ، سکان تعلیم و تربیت استان را در اختیار فردی گذاشت که نسبت به خیلی از معلمان کمترین رزومه و ضعیف ­ترین عملکرد را داشت.

این مدیر استانی در کنار سایر ناکارآمدی­ هایش در این ۶ سال در انتصاب­هایش نیز چنان در گرداب دوستان و قوم و قبیله هشترودی خود گرفتار شده که عملکردش در این حوزه برای صاحب­ نظران و دلسوزان نظام آموزشی ، قابل قبول و قابل دفاع نیست. مثال­ های زیادی می­ توان آورد که پاشائی فقط دوستان و فامیل­ های خود را از این پست به آن پست جابه جا می­ کند که از حوصله این بحث خارج است.

پاشایی در مدت تصدی این مسئولیت خطیر ، غیر از آشنایان و دوستان ، بر هیچ کدام از ۶۰ هزار معلم استان اعتماد نکرده و فرصت عرض اندام و ابراز وجود نداده است و نتوانست و نخواست چند نفر افراد مستعد ، توانمند و صاحب ایده و اندیشه را شناسایی نماید و در اداره امور مشارکت دهد.

پاشایی در این مدت ٬ بی­ محابا و بدون پاسخ گویی و قانع کردن صاحب­ نظران و منتقدان ، هر کسی را خواسته (از اعضای خانواده خود گرفته تا دورترین دوست خود) مانند مهره­ های شطرنج در پست­ های محتلف جابه جا می­ کند ، ارتقا می­ دهد و هر مدیری را که برخلاف میلش بوده با بهانه­ های پوچ به راحتی عزل می­ کند و متاسفانه کسی هم جلودارش نیست.

انتقاداز عملکرد جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان­ شرقی

این رویکرد مدیر کل آموزش و پرورش استان باعث شده این سازمان مهم و وسیع دچار روزمرگی شده و نشانی از خلاقیت ، ابتکار عمل و برنامه­ ریزی علمی در آن به چشم نمی­ خورد. برای این شیوه مدیریت بسته و استبدادی جعفر پاشایی دلایلی می ­توان بیان نمود که به چند مورد اشاره می­ شود:

۱- به این واقعیت تلخ باید اعتراف نمود که این دولت در بُعد نظارت ، بسیار ضعیف عمل می­ کند و استراتژی مشخصی در زمینه نظارت بر عملکرد مدیران و پاسخگو نمودن آنان ندارد ؛ پاشایی هم با سوء استفاده از این خلا نظارتی ، از همه فرصت­ ها برای اهداف انتخاباتی آتی خود به خوبی سرمایه­ گذاری می ­نماید.

۲- پاشایی به شدت شکاک و بدبین است و همیشه بر این احساس است که اگر فردی خارج از دایره دوستان و فامیل وارد سیستم شود بر علیه وی توطئه کرده و جایگاهش را تصرف خواهد نمود لذا هیچ ­وقت بر غیر خودی ­ها اعتماد نمی­ کند.

۳- جعفر پاشایی برای حفظ مقام خود ، همیشه نقشه ه­ای بکر برای راضی نگه داشتن مدیران مافوق خود دارد و یکی از نقشه­ های تاثیرگذارش آمارسازی­ ها و بزرگ­ نمایی عملکردش می­ باشد ؛ ترس پاشایی از این است که با ورود غیر خودی­ ها به مجموعه ، دستش خوانده شود و موقعیتش به خطر بیافتد.

۴- مسائل مالی آموزش و پرورش استان به ­خصوص در مناقصه­ ها ، قراردادها ، درآمدها از محل باشگاه فرهنگیان ، خانه­ های معلم ، اردوگاه­ ها ، سالن­ های ورزشی ، درمانگاه­ های فرهنگیان و .... غیر شفاف و مبهم است به همین خاطر برای افرادی خارج از حلقه فامیل و دوستان بر کسی اطمینان ندارد و همیشه سعی در سری نگه داشتن اطلاعات مربوطه بوده است.

۵- با توجه به اینکه سبک مدیریت پاشایی ٬ مستبدانه و غیر مشارکتی است لذا اصلا دوست ندارد فردی وارد حوزه مدیریتی ایشان شود که مبتکر ،خلاق ، صاحب ایده و با برنامه است و تا از مطیع و سر به­ زیر بودن فردی اطمینان حاصل نکند هر چقدر توانمند و شایسته هم باشد هرگز به او اجازه و فرصت همکاری نمی­ دهد ؛ برای همین است که تیم مدیریتی ایشان هیچ گونه خلاقیت و ابتکار عمل از خود نشان نمی­ دهند و فقط مجری محض دستورات درست و نادرست پاشایی هستند.

انتقاداز عملکرد جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان­ شرقی

۶- با توجه به شخصیت خود شیفته ای که دارد ، پاشایی کوچک ­ترین نقدی را تحمل نمی­ کند و معمولا علاقه مند است که با تیمی کار کند که مدام به تعریف و تمجید از وی می­ پردازند. این روحیه وی باعث شده که از تربیت مدیر برای آینده که مدیریت جانشین­ پروری یکی از شیوه­ های مرسوم آن است غافل باشد و هم­ اکنون شرایط به گونه­ ای شده که با بازنشسته شدن یک مدیر فردی مناسب برای جانشینی وی پیدا نمی­ شود. متاسفانه در سال­ های پیش ­رو آموزش و پرورش به خصوص در سطح مناطق و مدارس با بحران مدیران شایسته و کار بلد مواجه خواهد شد.

انتقاداز عملکرد جعفر پاشایی مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان­ شرقی

به امید روزی که اولا مسئولان امر در انتخاب مدیران در هر سطح ، دقت کافی داشته باشند و افرادی را در مسئولیت­ ها بگمارند که از حداکثر شاخص­ های شایستگی و توانمندی برخوردار باشند نه از حداقل­ ها.

ثانیا بعد از انتصاب مدیران ، نظارتی دقیق و سیستماتیک بر عملکرد منتصب­ های خود داشته باشند نه نظارت ظاهری و سلیقه­ ای و مردم فریبانه و سیستمی حاکم شود که مدیران را مجبور کند تاوان آسیب­ های مادی و معنوی وارده بر جامعه که ناشی از بی­ مسئولیتی­ هایشان است را بپردازند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 21 فروردين 1398 20:26 خوانده شده: 1591 دفعه

در همین زمینه بخوانید: