صدای معلم سایت اخبار آموزش و پروش معلمان فرهنگیان

" معلمان نیز انتظار دارند وزارت آموزش و پرورش از طریق صندوق ذخیره فرهنگیان یا هر طریق ممکن در جبران خسارت کنار پرسنل خود باشد و کمک و مساعدتش قابل توجه باشد "

سیل شهرستان پلدختر؛ تمهیدات وزارت آموزش و پرورش چیست؟

مجتبی حسینی/ لرستان

سیل شهرستان پلدختر و اقدامات وزارت آموزش و پرورش برای مدارس و معلمان و دانش آموزان

در شهرستان پلدختر اوایل دهه هشتاد سیل خساراتی را به بار آورد از جمله تخریب کامل و یا جزئی زیرساختها مثل جاده، پل ها ،سد کناری رودخانه ...
پس از سیل قسمتی از خسارتها جبران گردید و البته متاسفانه برای ترمیم برخی خسارتها از جمله ترمیم اصولی دیواره کناری رود کشکان اقدام قابل توجه صورت نگرفت و رفته رفته از ایمنی و استحکام زیرساخت های خسارت دیده کاسته می شد.

بودجه و اعتبار برای ترمیم این موارد قطره چکانی در نظر گرفته می شد و مسئولین نیز نتوانستند اعتبار لازم را دریافت نمایند.

صحبت در این خصوص بسیار است اما بگذریم و به بخش آموزش و پرورش بپردازیم.

سریال سیل و سیلاب در زمستان هر سال با صحنه های ترسناک و رعب آور همراه بود ، زمستان که بارندگی افزایش می یافت مردم دست به دعا که خدایا بلا و سیلاب را از ما دور کن و مسئولین کم توجه دعا می کردند خدایا امسال را به خیر بگذران...

سریال سیل در پلدختر همچنان ادامه داشت . در آذر و بهمن ماه سال ۹۷ دو سیل پلدختر را درنوردید و خساراتی را در بخشهای مختلف به همراه داشت . مردم وقتی وارد سال ۹۸ شدند به هیچ وجه تصور نمی کردند سیلی ترسناک خانه و زندگی آنها را بی رحمانه در کام خود فرو برد.

در هفته اول فروردین سیلی سهمگین شهرستان پلدختر را درنوردید تعدادی از منازل روستایی ، مدارس و بخش زیادی از مزارع مردم منطقه دچار خسارت یا از بین رفت.

گویا رود کشکان به همراه زیرساختهای زخمی (جاده، پل ها، دیواره رودخانه) این بار دیگر خیال مهلت دادن به شهر پلدختر را نداشتند...
بله؛ در دوازدهم فروردین این بار سیل سرکش و مهار نشدنی بود.
رود کشکان پر جوش و خروش آمد دار و ندار مردم را با خود برد از خانه و اثاثیه تا شغل و سرمایه بازاریان و زراعت، باغات و...

سیل و سیلاب قسمتی از مدارس را کاملا از بین برد و منازل بسیاری از فرهنگیان نیز به نسبت فاصله با رودخانه جزئی تا کامل تخریب شد اثاثیه نیز یا در کام سیلاب فرو رفت یا زیر خروارها گل و لای آن مدفون شد...

سیل شهرستان پلدختر و اقدامات وزارت آموزش و پرورش برای مدارس و معلمان و دانش آموزان

در این خصوص دو موضوع وجود دارد :

اول اینکه با توجه به مدت کوتاه باقیمانده تا پایان سال تحصیلی و شروع امتحانات، ادامه تحصیل دانش آموزان در مدارسی که کامل یا جزئی تخریب شده اند به چه صورت خواهد بود؟ در خصوص مدارس تخریب شده با تعداد بالای دانش آموز چگونه تصمیم گیری خواهد شد؟ تکلیف دانش آموزان پشت کنکور که این روزها به شدت خود و خانواده هایشان درگیر سیل هستند چیست؟
گویا اداره کل آموزش و پرورش لرستان تلاش دارد مدارس را برای روز ۲۴ فروردین آماده کند و برنامه دارد با تهیه کانکس و دو شیفت کردن سایر مدارس سال تحصیلی را به پایان برساند اما به نظر می رسد با توجه به وضعیت بحرانی شهرهای پلدختر و معمولان و جو روانی حاکم بر مردم و اینکه بسیاری از مردم سیل زده خانه های خود را تا برگشت شهر به حالت نرمال ترک و بعضا به روستاها یا شهرهای اطراف رفته اند باید تصمیمی گرفت که مناسب حال روز شهر و مردم باشد.

بهداشت و سلامت دانش آموزان با رفت و آمد در میان بخش سیل زده به خطر خواهد افتاد ؛ گرمای پلدختر آغاز شده و صورت رنگ پریده دانش آموزان سیل زده تاب و تحمل گرمای خورشید و آهن داغ کانکس را ندارد . مدرسه حیاط مناسب می خواهد ، سرویس بهداشتی مناسب، آب شرب بهداشتی...
تردد در میان گِل و لای همچنین گرد و غبار برجای مانده از سیلاب بیماریهای تنفسی و عفونی را در پی دارد.

حذف امتحان برخی از دروس مدنظر است و تصمیم خوبی است چرا که شهر در وضعیتی ویژه قرار دارد.

برای پشت کنکوری ها در نظر گرفتن سهمیه می تواند تا حدودی عقب ماندن دانش آموزان از سایرین را جبران کند.

وزارتخانه حتما باید در اسرع وقت برای ساخت ، تعمیر و تجهیز مدارس آسیب دیده از سیل اقدام نماید تا مهر ۹۸ دانش آموزان این شهرستان بتوانند بدون اما و اگر در فضای ایمن به تحصیل بپردازند و در واقع علاوه بر تصمیم گیری برای چگونگی به پایان رساندن سال تحصیلی در مدارس آسیب دیده، باید برای ساخت،تعمیر و تجهیز مدارس برنامه ریزی کرد.

نکته ای که باید یادآور شوم حضور پررنگ نیروهای هلال احمر، نیروهای نظامی و مردمی در شهر و تلاش برای پاکسازی شهر است که جای تشکر و قدردانی دارد و مردم شهرستان پلدختر از تلاش این هموطنان سپاسگزارند ولی پاکسازی کامل بخش های سیل زده و رفع مشکلات زمانبر خواهد بود.

موضوع دوم تمهیدات وزارت آموزش و پرورش برای همکاران سیل زده و خسارت دیده از سیل است.
همکارانی که تمام یا قسمتی از خانه و اثاثیه منزل خود را از دست داده اند ، همکارانی که مثل مردم این دیار حاصل عمر چهل، پنجاه ، شصت...ساله خود را به آنی از دست داده اند و توانی برای جبران این خسارات ندارند.
دولت مبالغی را به عنوان وام برای خرید اثاثیه و تعمیر و ساخت منزل اعلام نمود که همگان نیک می دانیم که این مبالغ تنها بخش کوچکی از خسارت را جبران خواهد نمود.
در این بین خبر می رسد که سایر وزارتخانه ها برای جبران خسارت پرسنل زیان دیده تمهیدات قابل توجهی در نظر گرفته اند.

معلمان نیز انتظار دارند وزارت آموزش و پرورش از طریق صندوق ذخیره فرهنگیان یا هر طریق ممکن در جبران خسارت کنار پرسنل خود باشد و کمک و مساعدتش قابل توجه باشد .

معلمان انتظار دارند کمک های بلاعوض ، اثاثیه منزل و وام قرض الحسنه با مبلغ مناسب برای آنها در نظر گرفته شود همکارانی که عمر و جوانی خود را برای دستگاه تعلیم و تربیت صرف کرده اند منتظر مساعدت وزارت آموزش و پرورش هستند...

امیدواریم قولهای مسئولین وزارت آموزش و پرورش به وامهای خُرد یا وامهای با درصد سود بالا ختم نشود..


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 24 فروردين 1398 ساعت 17:01 خوانده شده: 467 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
mortteza 1398/01/24 - 22:07
انتظار از اپ انتظاری بیهوده است
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/01/30 - 03:54
عمل نیاز هست چیز دیگه لازم نیست هر کی میحاد کمک کنه اول اقدام کنه بعد اقدامات رو اعلام کنه
پاسخ + 0 0 --
فرزاد پیری 1398/03/04 - 23:54
بنده از فرهنگیان سیل زده آ و پ عشایری ساکن شهرستان پلدختر می باشم.. از زحمات مسئولین آو پ تشکر می کنم. این همه کمک رو ما کجا بزاریم .. لطف کنید مطالبات چند سال گذشته ما رو از قبیل حق الزحمه امتحانات و کارورزی رو پرداخت کنین شاید گوشه ای از خساراتمون رو جبران کنیم.. جناب اقای بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش لطفا بنگرید سازمان ها و نهادی دیگر در سیل برای کارکنانشان چیکار کردن.. از همکاران فرهنگی و دانش اموزان سراسر کشور بخاطر کمک هاشون تقدیر و تشکر می کنم.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد مدت زمان تعطیلات تابستانی مدارس در ایران چیست؟

پربازدیدترین

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور