صدای معلم

" انتظار داریم که معلمان، دانش آموزانی نخبه، فعال، اخلاق مدار، منضبط، اجتماعی، باهوش و محقق تربیت نمایند اما از زیر ساخت ها و پیش نیازهای این روند، غفلت کرده ایم "

روز و هفته معلم و باز قصه پر غصه مطالبات صنفی فرهنگیان و بی اعتنایی مسئولان ؟!

بهمن ویسی/ معلم نمونه کشوری

روز معلم و وضعیت پرداخت مطالبات فرهنگیان و چالش های آموزش و پرورش

 بهار و اردیبهشتی دیگر از راه رسید.شش دهه است که این فصل دل انگیز برای معلم حال و هوای متفاوتی دارد. از سویی مرور خاطرات شیرین معلمان از درس و مدرسه و کتاب و دانش آموز است و از سوی دیگر یادآور قصه پر غصه بی اعتنایی مسئولان به مطالبات صنفی فرهنگیان.

اکنون حدود 58 سال از روزی که خون پاک ابوالحسن خانعلی سنگفرش میدان بهارستان را رنگین کرد می گذرد، اما تلاش گسترده جامعه فرهنگی کشور در مسیر استیفای حقوق صنفی خود به نتیجه مطلوب نرسیده است.
در دوازدهم اردیبهشت ماه 1340، نیروهای انتظامی به سوی معلمان معترض به "اشل جدید حقوقی"، در میدان بهارستان، آتش گشودند. خانعلی در جریان این تیراندازی به شهادت رسید تا اولین شهید راه مطالبات صنفی و قهرمان مسیر استیفای حقوق معلمین لقب گیرد.هر چند بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، سالروز ترور استاد مرتضی مطهری  به عنوان سرآغاز هفته بزرگداشت مقام معلم نامگذاری شد با این حال نام و یاد خانعلی در اذهان باقی مانده است.

روز معلم و وضعیت پرداخت مطالبات فرهنگیان و چالش های آموزش و پرورش

انتخاب سالروز ترور مرتضی مطهری به عنوان روز معلم از همان آغاز انتقاداتی را در میان جامعه فرهنگیان بر انگیخت.از دیدگاه منتقدین، شهید مطهری استاد دانشگاه بود و از لحاظ سازمانی ارتباطی با آموزش و پرورش نداشت و به پیروی از مناسبات جهانی، باید روز 5  اکتبر به عنوان روز معلم در تقویم ایران ثبت شود. ثبت نام شهید خانعلی در تقویم رسمی کشور و بزرگداشت همین مناسبت به عنوان روز معلم پیشنهاد جمعی دیگر از فرهنگیان بود.

یکی از سر سخت ترین موافقان ثبت تاریخ ترور مرتضی مطهری به عنوان روز معلم، محمد علی نجفی وزیر پیشین آموزش و پرورش بود. وی در برابر انتقاد و پیشنهاد معلمان گفت که آثار، شخصیت و منش شهید مطهری ظرفیت نامگذاری روز شهادت ایشان را به عنوان روز معلم دارد.به هر حال در این مجال کوتاه، قصد دارم به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم به تفکیک اشاره ای کوتاه به نابه سامانی های حوزه آموزش و پرورش کشور و مشکلات صنفی فرهنگیان داشته و در راستای حل بخشی از این تنگناها و معضلات، پیشنهاداتی ارائه نمایم.

 

نظام آموزشی کشور
بدون تردید نقطه آغاز نابه سامانی های سیستم آموزش و پرورش ایران، کتاب درسی است.محتوای کتاب های درسی و اصولا جهت گیری تعلیم و تربیت در مدارس ما،هیچ مطابقت و سنخیتی با نیازهای امروز و فردای دانش آموزان و مشکلات مبتلابه جامعه ندارد. در این قالب دانش آموز ناچار به مطالعه و آزمون سرفصل هایی بیگانه با حوزه علایق و نیازمندی های خود است و طبعا این قشر پس از پایان تحصیلات،با سرخوردگی و احساس ناتوانی وارد اجتماع شده و به واسطه فقدان اعتماد به نفس، قادر به ایفای نقشی مثبت و فراگیر در جامعه نخواهدبود.
انتظار داریم که معلمان، دانش آموزانی نخبه، فعال، اخلاق مدار، منضبط، اجتماعی، باهوش و محقق تربیت نمایند اما از زیر ساخت ها و پیش نیازهای این روند، غفلت کرده ایم.  نظام آموزشی ما حافظه محور است.انبوهی از اطلاعات غیر کاربردی به دانش آموز منتقل که در فردای امتحان، باید از ذهن پاک شود و طبعا در این چرخه روح و روان دانش آموز، به شدت آسیب می بیند.
سیستم آموزشی و پرورشی ما هنوز به الگو و شیوه ای کارشناسانه در مسیر تدوین نظام آموزشی و توزیع پایه های تحصیلی و نیز نحوه تدریس و تفهیم محتوای درسی دست نیافته است.از همین روی، با آزمون و خطا، نظام هایی چون: سالی، واحدی، ترمی، کمی، توصیفی،6-3-3 و...را پیاده و اجرایی می کنیم و طبعا در این گیر و دار،بخشی از سرمایه علمی کشور به هدر می رود. بدون تردید ضریب ها و افزایش های  قطره چکانی، مطالبه مهم معلمان که همان ارتقای وضعیت معیشتی است را پوشش نخواهد داد

در نظام آموزش و پرورش ما، تحقیق و پژوهش حلقه مفقوده است.اگر دانش آموز در پروسه پژوهش فارغ از کپی برداری ها و سرقت های علمی معمول، به چراها و چگونه های دروس آموزشی  دست یابد؛سیستم آموزشی کشور را می توان موفق ارزیابی کرد.
رکن دیگر سیستم آموزشی ایران، مدرسه است.در چارچوب فضای مدرسه است که دانش آموز از لحاظ علمی، اخلاقی، جسمی و روحی پرورش و برای خدمت به جامعه آماده می شود.
سال هاست که مدارس ما خودگردان شده اند.به رغم صراحت قانون مبنی بر آموزش رایگان،سرانه دولتی نزدیک به صفر است و مدیران مدارس ناچار به اخذ وجه از دانش آموزان برای اداره فضای آموزشی هستند که این فرآیند ضمن خدشه بر اعتبار و منزلت کادر اجرایی مدرسه، در وضعیت بغرنج اقتصاد خانوار، تنش های بسیاری را در خانه و مدرسه دامن می زند. فرسودگی ساختمان مدارس، فقدان وسایل آموزشی، کمک آموزشی، ورزشی و ایمنی، تراکم کلاس و عدم تجهیز مدارس به امکانات رفاهی که جملگی از کمبود اعتبارات مالی ناشی می شوند؛ چالش اصلی مدارس به شمار می روند.ضمن آن که شیوع پدیده های وحشتناک نوظهوری چون: خودکشی، قتل، بلوغ زودرس، پرخاشگری و اعتیاد در میان دانش آموزان مدارس،عزمی جدی و کارشناسانه برای مواجهه و مدیریت آن می طلبد و بدون تردید در این میان بار اصلی این مشکلات بر دوش معلمین است.

معلم رکن اصلی تعلیم و تربیت در هر کشوری "معلم" است و هر برنامه و رویکردی برای اصلاح نظام تحصیلی و تقویت بنیان های آموزشی و تربیتی،بدون توجه اساسی به نیازها و مطالبات جامعه فرهنگی،محکوم به شکست است.به زبان ساده، معلمی که به خاطر تنگناهای مالی، به چند پیشگی روی آورده و با جسمی خسته و روحی آزرده از نامرادی ها وارد فضای مدرسه می شود چگونه قادر به مدیریت فرآیندهای آموزشی خواهدبود؟

روز معلم و وضعیت پرداخت مطالبات فرهنگیان و چالش های آموزش و پرورش

سال ها از تصویب قانون مدیریت خدمات کشوری می گذرد اما این قانون که قرار بود گامی در مسیر ساماندهی حقوق معلمان و جبران بخشی از اجحافات صورت گرفته در حق آنان باشد  هنوز اجرایی نشده است.
به دلیل کاهش اعتبارات وزارت آموزش و پرورش،در سال های اخیر تقریبا تمام مزایای حقوقی پرسنل فرهنگی حذف شده است.تبعیضات ناروا در پرداخت حقوق کارمندان به حدی است که نمودار دریافتی یک معلم با کارمند هم سطح خود در اداره ای دیگر،قابل قیاس نیست
 و هیچ منطقی نمی تواند این تفاوت چشمگیر را توجیه نماید.
در این سال ها معلمین به رغم تجمعات و پیگیری های طاقت فرسای صنفی به هدف اصلی خود که همان رفع تبعیض در پرداخت حقوق، اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری، اجرای طرح رتبه بندی،همسان سازی حقوق شاغلین و بازنشستگان، لغو قوانین بازدارنده ادامه تحصیل فرهنگیان، توقف خصوصی سازی،ارتقای وضعیت معیشتی، ارتقای منزلت اجتماعی و جبران عقب افتادگی های حقوقی است دست نیافته اند.
بدون تردید ضریب ها و افزایش های  قطره چکانی، مطالبه مهم معلمان که همان ارتقای وضعیت معیشتی است را پوشش نخواهد داد .
در هر صورت هفته معلم دیگری را تجربه می کنیم و امیدوارم که سال نود و هشت،با پیگیری فرهنگیان و همت و اراده مسئولان، سال دستیابی معلمان به حقوق اساسی خود از پس نیم قرن جانفشانی و تلاش باشد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

شنبه, 07 ارديبهشت 1398 12:05 خوانده شده: 518 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
پروانه تقی زاده 1398/02/07 - 12:50
مطالبات صنفی!!این تشکل های باصطلاح معلمی کجا هستند که بیایند وضعیت حراست اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران رو مورد بررسی قرار بدهند؟!آقا چقدر فریاد بزنیم اینجا داره سلیقه مداری میشه و خبری از قانون نیست!!در حراست آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران عناصری خودسر که نه از مدیرکل تبعیت می کنند و نه از رئیس اداره حراست با هرکس زاویه دارند میزنندش و هیچ کس به اینا نمی گه مطابق چه متر و معیاری هرکی رو که دوست دارین تأیید می کنید و هرکی بهتون کوچکترین انتقادی داره رد می کنید؟!آقای وزیر آقای مدیرکل آقایان مسوول بیایید رسیدگی کنید جانمان به لبمان رسید این آقای الف.الف چه کاره ی این حراست اداره کله که این همه خون به دل نیروهای ارزشی و انقلابی شایسته میریزه به جرم منتقد بودن به برخی رویه هایی که حراست داره؟!
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/02/07 - 21:36
سالی که روز معلمش ۵ش باشه ....
متاسفانه چون روز معلم تو هفته های اخر سال تحصیلی قرار گرفته با چند حرف و وعده قشنگ دل معلما رو شاد و ماست مالی میکنند و میره سال بعد و...
پاسخ + +1 -2 --
خدیجه 1398/02/07 - 12:57
سلام و عرض ادب و تواضع. استاد شما چه ویژگی های متمایز کننده و منحصربفردی داشته اید که بعنوان "معلم نمونه کشوری" انتخاب شده اید؟ چه آثاری علمی و تخصصی و نوآوری هایی داشته اید که از ما یک میلیون و دویست هزار معلم در ایران سرآمدتان کرده؟ لطف کنید رزومه اتان را بگذارید تا الگو و چراغ راه ما شوید. سپاسگذارم. ارادتمند شما. خ. ا.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/07 - 14:53
جالب ابنکه یکبارنمونه شده اندتاآخر عمرآنرایدک می کشند. قدری تواضع بد نیست.در این کشور بدون پیشوندیاپسوند ، نمی توانعرض اندام کرد؟!
راستی کدام سال نمونه بوده اید ؟چنددهه پیش؟!
پاسخ + +2 -1 --
داود 1398/02/07 - 15:40
سخن تاز ه ای گفته نشد. همان تکرار مکرارت وحرف هایی که چهل سال است زده ولی شنیده نمی شود.هین سخن تازه بگو تا دو جهان تازه شود بگذرد از حد جهان بی حد واندازه شود.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/02/07 - 23:21
سلام نه یادی از معلمان در بند ونه حرفی از خانواده هایشان اگر خانعلی خونش سنگفرش را سرخ کر د حداقل نتیجه اش هم طرا زی حقوق معلمین با مهندسین ان زمان بوده ...اما حالا چه ...انگار تنها وطیفه داریم که بنویسیم و غصه بخوریم و به هم انتقاد نا روا کنیم و....حسودی کنیم و....قیاس و مقایسه و...کی میخواهیم سازنده باشیم و خوش فکر معلوم است که چه نیروهای اهریمنی بر ما مسلط میشوند .....وای بر ما معلمان زندانی را ازاد کنید ...پوسیدند در سیاه چال نوادگان خلخالی ها و امثال انها
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/02/08 - 19:19
احسنت برشما
چنین اتفاقی دراین جماعت نخواهد افتاد فقط منتظر امدادغیبی هستند
پاسخ + +2 -2 --
جواد 1398/02/08 - 07:09
بسیار متین و دردمندانه.اما گوش شنوایی نیست.من کاملا از اصلاح ناامید شده ام.
پاسخ + +1 -2 --
محمد 1398/02/08 - 08:08
سسپاس از شما استاد ارجمند که در زمانه بی وفایی ها،با قلم توانمند و سحار خود،درد جامعه فرهنگیان کشور را در عرصه رسانه بیان کرده اید.
پاسخ + +1 -2 --
معلم 1398/02/08 - 08:14
ققلم شیوا و نوشته های ماندگار جنابعالی را جدا از عناوینی چون:دکتر و مهندس و فعال صنفی و نمونه و کنشگر دوست داریم.
پاسخ + +1 -2 --
معینی 1398/02/08 - 08:23
استاد ویسی
بسیار دردمندانه و جالب،حق مطلب را ادا فرمودید.آیا این بار گوش شنوایی پیدا می شود؟
پاسخ + 0 0 --
فرهنگی 1398/02/12 - 00:21
30سال است تواین گداخونه اگرقراربود اتفاقی بیفتدمی افتاد بایدرفت کارگری والسلام
پاسخ + 0 0 --
محمد 1398/02/12 - 18:09
بلای معلمی

صبح است و گاه شادی و هنگام خرمی

شب از چمن گذشته و گلبرگ شبنمی

آوازخوان چکاو خوش آهنگ در هوا

گیسوکشان بنفشه ی سرمست بر زمی

ریزد نسیم گل ز دهان سپیده دم

برکوهسار شادی و بر دشت خرمی

گسترده مهر جامه ی زرین به تیغ کوه

فرخنده کرده باغ به فرخنده مقدمی

خرم کسی که شادی این صبح زآن اوست

وز تاب مهر نیست چو من خاطرش غمی

گامی زند به مستی و آزادی و امید

وز دیوبچگان نبرد رنج همدمی

دو مرگ بود آنچه مرا پیر کرد و کشت

بیداد عشق بود و بلای معلمی

گر بستمی به تربیت سگ میان خویش

به بود تا به تربیت نسل آدمی

سگ مردمی به سر برد و آشنا شود

وز آدمی نیاید جز نیش کژدمی

در کشوری که این ثمر دانش است و علم

پیداست کآن دیار کجایست و مردمی

نفرین بر آن کسی که در این ره چو من برد

زجری بدین گرانی و اجری بدین کمی

مرحوم دکتر حمیدی شیرازی

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

موافقم ؛ این امر عادلانه بوده و برای رشد نخبگان در جامعه ضروری است - 23.5%
مخالفم ؛ این تقسیم بندی نادرست بوده و موجب قشربندی ناعادلانه اجتماعی می شود - 76.3%

مجموع آرا: 637

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور