صدای معلم

صدای معلم : آیا به نظر شما ، نوع برخورد یا نوع مدیریت بحران استان نمی توانست این باشد که این تهدید ها را تبدیل به فرصت کنند و حضور نیروهای انتظامی و امنیتی و نوع برخورد با همکاران به نحوی مناسب تر انجام می شد؟

مدیر کل آموزش و پرورش اصفهان : در جلسات شورای تامین استان دعوت نمی شویم ؛ نگاه امنیتی را نمی پذیریم ؛ برخوردهای صورت گرفته را قبول نداریم

گروه گزارش/

همان گونه که پیش تر نیز آمد ( این جا ) ؛ گفت و گوی صدای معلم با محمد اعتدادی مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان در تاریخ پنچ شنبه یکم اردیبهشت ماه در دفتر کار ایشان انجام شد .

نمایندگان صدای معلم در این گفت و گوی یک ساعته نرگس کارگری ، حمید قاسمی و کرامت رنجبر دستیانی بودند.

بخش نخست این پرسش و پاسخ را می خوانیم .

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش اصفهان و فرهنگ و نگاه امنیتی و برخورد با معلمان

صدای معلم :

عرض سلام و وقت به خیر داریم خدمت جنابعالی و سپاس از وقتی که در اختیار رسانه صدای معلم قرار دادید که این تعامل شما با جوانان و اصحاب رسانه جای بسی خوشحالیست و به نوبه ی خود به آن می بالم و بابت این کسب تجربه، از شما تشکر می کنیم.

طی صحبت های اخیر با روابط عمومی مبنی بر محوریت های مورد بحث در مصاحبه ، اگر اجازه دهید با بحث کمبود نیروی انسانی شروع و این سؤال را از شما بپرسیم که با توجه به بحران شدید نیرو، بالاخص در سال تحصیلی جدید راهکار حضرتعالی در این باره چیست و آیا می خواهید مطابق سالهای گذشته عمل کنید یا اینکه راهکار دیگری هم با توجه به مصوبه سال 95 تحت عنوان اصلاحیه تبصره 10 ماده 17 که کمی دست ادارات استانها را برای جذب نیرو باز گذاشت و در این بین گروهی از مشمولین تبصره ، به خصوص آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی که در اجرای این طرح جاماندند و سه سال است که بلاتکلیفند و می توانستند و می توانند نیروهای خوبی برای آموزش و پرورش باشند ، چرا که این افراد حداقل هفت تا هشت سال سابقه کار دارند و هزینه ای برای آموزش مجدد نیاز ندارند و علاوه بر دوره های گذرانده شده قبلی ، دوره ی ضمن خدمت مشخص 126 ساعته را نیز سال 96 با گواهی معتبر در اختیار دارند و علاوه بر حمایت سازمان نهضت سوادآموزی از جانب معاونت سوادآموزی استان نیز مورد تأیید هستند این گروه مشمول مکرر این سؤال را دارند و می خواهند بدانند که آموزش و پرورش استان اصفهان با توجه به بخشنامه های موجود و مصوبه اخیر در تاریخ  13 / 6 / 1397 و بخشنامه ای که مطابق این مصوبه در  31 / 1 / 1398 ارسال گردید ، در سال تحصیلی جدید برای این عزیزان و سایر جاماندگان از این طرح چه اقداماتی قرار است صورت بگیرد؟

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش اصفهان و فرهنگ و نگاه امنیتی و برخورد با معلمان

محمد اعتدادی :

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم عرض سلام دارم و خیر مقدم و خوش آمد می گویم خدمت شما و جناب رنجبر عزیز که ارادت خاص و ویژه دارم خدمت ایشان و نگاه های بسیار خوبی که نسبت به آموزش و پرورش دارند و لازم می دانم که قبل از هر صحبتی اعیاد گذشته شعبان را و هفته بزرگداشت مقام معلّم را که آستانه این هفته هم قرار داریم خدمت همه فرهنگیان ، دانش آموزان عزیز و پیشکسوتان و بازنشستگان خوب آموزش و پرورش تبریک می گویم.

در خصوص سؤالی که شما داشتید کاملا درست است ، نه فقط آموزش و پرورش استان اصفهان ، مجموعه آموزش و پرورش امروز از جمله دغدغه ها و نگرانی هایی که دارد بحث کمبود نیروی انسانی است و قطعا آموزش و پرورش استان اصفهان هم از این قاعده مستثنی نیست و دارای کسری نیرو هست .

مهر ماه سال گذشته با کسری قریب چهارده هزار نفر و به عبارتی این طور که من آمار را گرفته ام مواجه بودند با دوستانی که بازنشست شده اند و دوستانی که به هر دلیلی در بحث نقل و انتقالات با این کسری مواجه شده و حالا چطور این کسی جبران شده ، سه چهار پارامتری که وزرات آموزش و پرورش اعلام کرده بود که می توانید از این طریق  نیرو جذب کنید که مهرماه  کلاس هاس درس ، بدون معلمین محترم شروع نشود .

اداره آموزش و پرورش استان اصفهان هم این گونه در دستور کار خود قرار دادند و از نیروهایی که از دانشگاه های فرهنگیان فارغ التحصیل می شدند جبران کردند . بخشی از طریق ماده 28،  آزمونی که هر سال گرفته می شود و سهمیه ای که به استان ها می دهند ، بخش اندکی از طریق سرباز معلم جذب شد ، بخش عمده هم از طریق بازنشستگانی که زحمت کشیدند و آموزش و پرورش را همراهی کردند و تنها نگذاشتند و به میدان آمدند و کمک کردند و اینجا نمی خواهم آمار و ارقامش را بگویم که چه تعداد و چند نفر به کار گیری شدند و بخش دیگری از این کسری از طریق نیروهای خرید خدمات آموزشی با مجوزهایی که وزارتخانه داده بود جذب شدند و حق التدریس آزاد که از سنوات گذشته که شما هم به آن اشاره کردید و بخشی هم جذب نیروهای سواد آموزی که مجوزش را وزارت آموزش و پرورش به استان ها داده بودند .

در هر حال در سال گذشته با این روش ها تأمین شد و ما  مهرماه را با تمام این کسری ها و مشکلات شروع کردیم و امسال قدری متفاوت هست و آن تعداد کسری که به آن اشاره کردم با وجود تعداد بیشتری از بازنشستگان به این ارقام اضافه می شوند و نزدیک به چهار هزار نفر امسال بازنشسته داریم که به رقم سال گذشته اضافه می شود و به جهت آنکه بحث نیروی انسانی برایمان از اهمیت زیادی برخوردار است کار را از اوایل آذرماه ، به این کار پرداختیم و با توجه به آن که می دانستیم با وجود کمبودی که داریم بایدبرنامه ریزی و تدبیر کنیم و چاره ای برای این موضوع بیندیشیم که سال تحصیلی 99 -98 را با آرامش شروع کنیم .

به این واسطه از آذرماه کار توسعه سنواتی را که آنالیز نیروی انسانی هست را در چهل و یک منطقه و ناحیه شروع کردیم و اول یک بررسی میدانی انجام دادیم ، شرایط را در مناطق و نواحی از نزدیک و به صورت میدانی رصد کردیم و بعد از این کار، امروز مشغول قرارداد بستن با این نواحی و مناطق هستیم.  یعنی ما دعوت می کنیم از مسئولینی که در آموزش و پرورش در حوزه ی نیروی انسانی مشغولند و این ها خودشان بررسی های میدانی نیز انجام دادند تا از آن تعداد نیروی انسانی که موجود هست قرارداد ببندند و هم چنین با نگهداشت و توجیه نیروهای بازنشسته به شکلی به تعبیر من خواهش کنیم که همچنان که به ما کمک نموده اند باز هم کمک کنند  تا بخشی از آن ها  در آموزش و پرورش باقی بمانند. که با تمام این تلاش ها باز هم ما با کسری نیرو با وجود آیتم هایی که عرض کردم مواجه هستیم که در اینجا ما بحث کمبود نیروی انسانی را  به جهت حساسیتی که دارد در شورای آموزش و پرورش مطرح کردیم.

همان طور که استحضار دارید شواری آموزش و پرورش بالاترین مرجع قانونی هر استانی هست و رییس آن استاندار هستند و ما این جلسه را با حضور وزیر آموزش و پرورش که در دی ماه یا بهمن ماه سال گذشته در اصفهان حضور داشتند تشکیل دادیم و در آن جا وضعیت نیروی انسانی و حساسیت آن را در محضر آقای استاندار و وزیر محترم تبیین کردیم و  عنوان کردیم که ما نگران این وضعیت هستیم و در آن جلسه عرض کردیم که چاره ای جز جذب نیروی انسانی را به صورت رسمی از مبادی که مثل سازمان امور اداری می توانند این کار را انجام دهند ، بتوانیم آمار ماده 28 را بالا ببریم. 

راهکارهایی ارائه کردیم و آقای استاندار هم بسیار همراهی کردند و ایشان در خواست کردند که این موضوع مجدد در جلسه شورای آموزش و پرورش قرار بگیرد و اکنون هم در دستور کار قرار گرفته است و این حساسیت را برای مسئولین استان هم بالا بردیم و الحمدلله امروز  استاندار به این قضیه مشرف هستند و ایشان از طریق آقای انصاری در امور استخدام پیگیر هستند که سهمیه این استان را بالا ببرند و خود ما هم با نشست هایی که با سازمان برنامه و بودجه و جناب آقای اکبری داشته ایم در تلاش هستیم تا سال تحصیلی آینده را به خوبی جلو ببریم.

بحث جذب نیروهای سوادآموزی را هم که حضرتعالی به آن اشاره کردید ساز و کار آن یک سازو کار ملی است و ما هم با این شرایط کسری در استان هم نه تنها من بلکه هر کس جای من باشد دغدغه اش نیروی انسانیست که و از خدایش هست که بتواندبه نحوی از این بحران عبور کند و امروز صراحتا اعلام می کنم که هر گشایشی که قانونی باشد و ما مجوزی داشته باشیم که بتوانیم کسری نیرو را تأمین کنیم مطمئن باشید دریغ نمی کنیم و چنانچه امور اداری و استخدامی و وزارتخانه دستورالعمل و شیوه نامه ای برای جذب به ما بدهند ، از مبادی قانونی جذبشان خواهیم کرد تا به کمک ما بیایند.

 

صدای معلم :

 از زمان انتصاب شما شش ماه می گذرد و در زمان تودیع و معارفه جناب قائدی ها یکی از همکاران به ایشان گفتند که اداره آموزش و پرورش استان اصفهان یک اسب زین کرده تازه نفسی هست که به شما تحویل داده می شود . آیا شما هم احساس کردید که این سازمان به این صورت هست و چه اقدامات بهینه و کارآمدی برای اداره این سازمان در نظر گرفته اید و چه برنامه هایی برای آینده آموزش و پرورش استان اصفهان در نظر دارید؟ و به نظر شما از برنامه های استراتژیک و اساسی برای آموزش و پرورش است؟

 

محمد اعتدادی :

 سلام گرم بنده را هم ابلاغ کنید خدمت جناب پورسلیمان و تمام همکارانی که در صدای معلم فعالیت دارند. بنده در زمانی که تهران بودم دورادور شناختی نسبت به ایشان داشتم و به این واسطه بنده هم عرض سلام و عرض ارادت دارم.

همان طور که اشاره داشتید ، بخش عمده ای از مشکلات آموزش و پرورش امروز ، عرض کردم نیروی انسانی و بحث مالی است. این دو آیتم هم بحث امروز و دیروز و یک سال و دو سال گذشته هم نبوده است. قبل از انقلاب هم آموزش و پرورش با بعضی از این مسائل ، این مشکلات را داشته است . آموزش و پرورش استان اصفهان را اگر همان اسب زین کرده ای که دوستان قبل از من تحویل گرفته اند و اکنون من تحویل گرفتم ، وقتی با این حجم کسری نیرو مواجه می شوم که بزرگترین دغدغه من هست . وقتی من همکار محترمم را که حق التدریس یا نیروی خرید خدمات آموزشی که وقتش را گذاشته و یا نیروی جوانی که با آن تحصیلات با ما همکاری کرده  را می بینم ،  همان طور که جناب وزیر هم فرمودند ، شرمنده این عزیزان هستیم .

در واقع تأمین هزینه های مالی و مطالبات مالی آن ها را و این موضوع برای ما دغدغه می شود و ما شرمنده همکاران می شویم. بعد از یک سال کار کرده و پرداختی برایش صورت نگرفته است.

عمده ی مشکلات ما در این دو زمینه است. ولی این باعث نمی شود که انگیزه مان را از دست بدهیم. حتی همان معلم حق التدریس که پولش را نگرفته ، این شش ماهی را که به آن اشاره کردید ، به مدارس رفتم و حضور فیزیکی داشتم و کنار همین دبیرانی که حق التدریس کارکردند و پولشان را نگرفتند و وقتی با آن ها صحبت می کنم و حرف های آن ها را می شنوم ، و آنها هم مطالب خودم را ارائه می دهند ، می بینم که چقدر نجیب و با عزّت هیچ چیز را کم نگذاشته و به دلیل آن که حق الزحمه اش دیر شده و تمام قد درگیر بوده و کارش را انجام داده و این به من انگیزه می دهد. اگرچه استحضار دارید که اعتبارات آموزش و پرورش ، اعتبارات ملی ست و از دست بنده و وزیر هم تا زمانی که سازمان برنامه و بودجه در اختیارش قرار ندهد ، کاری نمی شود کرد و ما فقط کار پیگیری را داریم و این ما که دست روی دست بگذاریم تا پرداخت نکنند ، ما هم کاری انجام ندهیم نیست. من همین جا می خواهم این نوید را به شما بدهم که شما هم در جریان باشید که بنده خودم علاوه بر نگرانی هایی که برای کمبود نیروی انسانی به آقای استاندار انعکاس داده ام ، در جلسات اختصاصی که با ایشان داشته ام ، مرتب بحث مالی و پیگیری مطالبات فرهنگیان را گوشزد کردم و انصافاٌ امروز جا دارد که من تبریک بگویم به ایشان به خاطر نگاه خوبی که به آموزش و پرورش دارند و خودشان را یک چهره ی فرهنگی می داند و به محض آن که گزارش ما را در هر جلسه ای شنیدند ، دست به تلفن شدند و با تهران و تمام مسئولینی که دست اندر کار هستند تماس گرفتند و مکاتبات زیادی را با امضای استاندار برای تهران ، برنامه و بودجه ، خزانه و سایر مسئولینی که در واقع باید تأمین می کردند ، این موضوع را انعکاس دادند .

ما توانستیم مشکلات آموزش و پرورش را انعکاس بدهیم و مسئولین استان را همراه خود کنیم و به نظرم این بزرگترین موفقیتی است که ما به دست آوردیم و سعی کردیم این مشکلات را به مسئولینی که می توانند به ما کمک کنند ، مرتبط با آموزش و پرورش هستند ، به ویژه جناب استاندار و شورای آموزش و پرورش انعکاس دهیم.

این اقداماتی است که انجام دادم و برنامه ای که جزو اولویت های ماست ، توسعه ی مشارکت در آموزش و پرورش است . من خودم اعتقاد دارم ، مدیری موفق است که هم حاکمیت به کمکش بیایند و هم مردم در کنارش باشند .

امروز من فکر می کنم در طی 6 ماه گذشته ، به تعبیری که خودم می گویم حاکمیت ، جناب استاندار را که در رأسش سکان استان را دارند ، همراه آموزش و پرورش کنیم و از طرفی به رؤسای آموزش و پرورش تأکید کرده ام که اگر امروز مردم را درکنار آموزش و پرورش نداشته باشیم ، کاری را از پیش نخواهیم برد.

در مطالعه سند تحول بنیادین هم هست که برای اعتلای آموزش و پرورش قطعا نیاز داریم که مردم در کنارمان باشند و همه جانبه آموزش و پرورش را حمایت کنند. اعتقاد دارم که مردم باوری ، مردم داری و اخلاق مداری را سرلوحه ی کار خود قرار دهیم و این از برنامه هایی هست که می خواهیم دنبال کنیم.

گفت و گوی صدای معلم و مدیر کل آموزش و پرورش اصفهان و فرهنگ و نگاه امنیتی و برخورد با معلمان

صدای معلم :

 نوع نگاه در یکی دو ماه گذشته ، نوعی نگاه امنیتی نسبت به رسانه ها بوده است و در چند ماه گذشته اعتراضاتی را در استان داشته ایم که در نوع خود بی سابقه و کم نظیر بوده است . حتی در طی چهل سال بعد از انقلاب و به هر صورت نوع برخورد با منتقدین و معترضین به نوعی بود که به نظر ما شایسته وضعیت فرهنگیان نبود .

آیا به نظر شما ، نوع برخورد یا نوع مدیریت بحران استان نمی توانست این باشد که این تهدید ها را تبدیل به فرصت کنند و حضور نیروهای انتظامی و امنیتی و نوع برخورد با همکاران به نحوی مناسب تر انجام می شد؟ سؤالی که در ذهن همکاران هست این است که حضور نیروهای امنیتی و انتظامی ، با نوعی چراغ سبز اداره کل بوده است و نیروهای حراست اداره کل و چه بسا بعضاً حضور برخی نیروهای حراستی هم در این بین در جریانات دیده شد ، می خواهیم بدانیم نظر شما در این مورد چیست؟

 

محمد اعتدادی :

جناب آقای رنجبر ، به جهت آن که من بخشی از خدمتم را در حوزه ی حراست مشغول بودم ، عملکرد بنده که حضرتعالی هم خوب می دانید و آن را دنبال هم می کردید ، و نشست هایی که با هم در آن دوران داشتیم  ، در آن دوران ، نگاه ما کلاً چه بود؟ نگاه ما امنیتی نبود و این که بخواهیم آن فرهنگ امنیتی را حاکم کنیم. این نگاه شعار ما هم نبود  نیست و به هیچ وجه این را نمی پذیریم و این نگاه ما نبوده و نیست. ولی آنچه در چند ماه گذشته اتّفاق افتاد و اعتراضاتی که در اصفهان شکل می گرفت ، بله قبل از آنکه بنده هم بیایم و در واقع مسئولیت فرهنگیان عزیز را بر عهده بگیرم ، در استان اصفهان اعتراضاتی در سطح گسترده انجام می شده و متفاوت با استان های دیگر. خب اشاره می کنم به این که شما در جریان هستید دو تا کانال دارند این را دنبال می کنند که یکی را می دانم که کانال دانش اصفهان هست که در واقع دنبال می کنند که در استان های دیگر به این شکل نیست و ترغیب می کنند همکاران محترم فرهنگی و بازنشستگان عزیز را به این که بیانید و مطالبات صنفی خود را در هر هفته ای مثلا پنج شنبه وعده می گذاشتند در یک گوشه ای از شهر و گاهی وقت میدان انقلاب و گاهی پل خواجو . هر جایی که آن کانال به آن ها اعلام می کرد بروند، جمع شوند.

گاهی وقت ها هم روبروی اداره کل می آمدند و تجمع می کردند . ببینید بالاخره هر استان متولی دارد . بحث امنیت شهر و قطعاً استحضار دارید که شورای تأمین هر استان و شورای تأمین شهرستان ها باید تدابیری که در آن شورا اندیشیده می شود ، از عهده آموزش و پرورش و من خارج است و حتّی در آن جلسات ما دعوت هم نمی شویم و هستند مسئولین امر که بالاخره نگاه هایی دارند و مسائلی را حتماً دنبال می کنند که حضور نیروی انتظامی باشد.

بنا به دلایلی که من هم نمی دانم و اگر چه ما هم دنبال کردیم و به جناب استاندار انعکاس دادیم و با ایشان در جلسه ای نگرانی های معلمان را که به خود من گفتند را گفتیم ، تشکل ها و معلمان عزیز و ما همه رابه ایشان انعکاس دادیم و این شد که ما در اوایلی که من آمده بودم در  حضور تشکل ها جلسه ای را با نماینده فرمانده نیروی انتظامی اینجا تشکیل دادیم و دعوت کردیم که جانشین ایشان تشریف آوردند و و دوستان تشکل ها همین نگرانی هایی را که شما عنوان کردید مطرح کردند که شما اشاره داشتید و وضعیت برخوردهایی که با معلمان شده است پسندیده نیست و حفظ شأن معلمان نیست و ایشان هم توضیحاتی دادند و ما هم نمی پسندیم و این نوع برخوردها را قبول نداریم . این را دنبال کردیم که معلمان به دنبال مطالبات صنفی خود هستند و مطالبه ی دیگری ندارند.

ادامه دارد

پیاده سازی و ویرایش : نرگس کارگری

دوشنبه, 09 ارديبهشت 1398 19:51 خوانده شده: 511 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
سیروس سلیمیان 1398/02/10 - 00:40
کاش این فرهنگ امنیتی از اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران هم رخت برمی بست،به انحاء مختلف وجود افراد منحرف از مسیر امام و رهبری و انقلاب و اعتدال و تدبیر و امید را در بدنه ی حراست این اداره کل(آقایان الف.الف و خ.ح)گوشزد کرده ایم اما علی رغم لمس بسیاری از غرض ورزی ها همچنان به کارشان ادامه می دهند و برای تخریب وتخطئه نیروهای توانمند و دلسرد نمودن ایشان از انقلاب از هیچ تلاشی فروگذار نمی کنند!!
پاسخ + 0 0 --
دانش آموز سابق دکتر 1398/02/10 - 07:44
در مشهد فاجعه است. وبلاگ دکتر رو ببینید تا حیرت زده بشید. به روشهای قرون وسطایی دارن تلاش میکنن تا تنها ضد انقلاب که حتی کافرش کنند! فلسفه شون از دنبال کردن این هدف شیطانی چی هست؟!
پاسخ + 0 -1 --
فرهنگی 1398/02/10 - 17:32
درود بر شرافت و جوانمردی شما مدیر کل محترم. با وجود اینکه میدانی آنها این سمت را از شما می گیرند اما حاضر نیستید با آنها در جهت اعمال ... بر همکاران فرهیخته همکاری نمایید.
پاسخ + 0 0 --
معلم مشهدی 1398/02/11 - 10:30
فقط مدیر کل های ریاست طلبی که هنر و تخصصی جز .... نمی دانند با اینا همکاری می کنند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور