صدای معلم

این انتخابات نشان داد که فرهنگیان همچنان درکی رویایی و رمانتیک نسبت به عرصه سیاست دارند‌. اخلاق فردی و سیاسی را با یکدیگر خلط می کنند. اینکه تشکل ها لزوما غیر اخلاقی عمل می کنند و فقط به دنبال منافع جناحی خود هستند. در این نشست مستقل بودن و غیر سیاسی زیستن به یک پرستیژ جذاب تبدیل شد

انتخابات شورای عالی آموزش و پرورش ... زمانی برای بی اعتمادی بیشتر!

دکتر مهران صولتی/ جامعه شناس

گروه گزارش/

سرانجام مرحله دوم انتخابات شوراي عالي  آموزش و پرورش براي انتخاب سه نماينده از میان منتخبین معلمان پس از نشست دو روزه دیروز (سه شنبه) در اردوگاه منظریه ( شهید باهنر تهران ) بدون حضور و یا دعوت از رسانه ها برگزار شد .

در این مورد صدای معلم نوشت . ( این جا )

" مواضع سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش نسبت به رسانه ها شفاف نیست .

در بازدید بطحایی به همراه هیات همراه از مناطق و مدارس سیل زده در استان گلستان وزارت آموزش و پرورش از رسانه ها خواسته بود تا این بازدید پوشش رسانه ای داده شود . ( این جا ) "
در اولين دوره اين انتخابات ١٦٣ نفر انتخاب شدند .
اين ١٦٣ نفر در يك انتخابات داخلي سه عضو اصلي را انتخاب کردند .
افراد منتخب عبارتند از :

١- جواد نوبختي از استان اذر بايجان شرقي عضو فراكسيون مجمع فرهنگيان ايران اسلامي با كسب  ٧٧ راي

٢- حبيب اله گودرزي از استان اصفهان عضو فراكسيون مجمع فرهنگيان ايران اسلامي با كسب  ٨٥ راي

٣-  مريم رنگ اميز طوسي از استان خراسان رضوي با كسب  ٧٠ راي

« صدای معلم » در مورد برگزاری این انتخابات نوشت :

"با این حال و تاکنون و با توجه به جمعیت فرهنگیان کشور  میزان مشارکت کم تر از 10 درصد بوده است ؛ پرسش صدای معلم این است حواله دادن این میزان به عواملی مانند درخواست فرهنگیان و مشکلات سخت افزاری و نرم افرازی تا چه حد منطقی و واقع بینانه است ؟

« صدای معلم » در مورد این انتخابات مانند انتخابات صندوق ذخیره فرهنگیان نظر خویش را اعلام کرده است . ( این جا )

زمانی که شورای معلمان و نماینده معلمان در ساختار نظام آموزشی جایگاهی ندارند ، معلمان در منطقه و یا ناحیه آموزشی خود مطابق ماده 5 آیین نامه گروه های آموزشی و تربیتی حتی حق انتخاب سر گروه خود را ندارند و توسط مدیر اداره منصوب می شوند و نیز در شورای معاونین منطقه حتی به اندازه " یک رای " ارزش و جایگاه ندارند ؛ این گونه اقدامات نمی تواند « مساله مشارکت » را در ارکان و اضلاع آموزش حل کند ضمن آن که از نظر ما اعتماد و سرمایه اجتماعی در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارد و پر رنگ شدن فضای امنیتی در زمان وزارت سید محمد بطحایی شکاف " اداره و مدرسه "  و یا  " صف و ستاد " را به حداکثر خودش رسانده است .

این پیامی است که باید توسط سیدمحمد بطحایی شنیده شود .

« صدای معلم » وزیر آموزش و پرورش را به تامل جدی در این موارد فرا می خواند . "

این رسانه همچنان بر این باور است :

" اگر وزیر آموزش و پرورش با معلمان صادق است و واقعا می خواهد به معلمان و مدرسه خدمت کند دست از این شعارها برداشته همزمان با حضور معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش ترتیب حضور معلمان در ادارات و تصمیم گیری در موارد درگیر با معلمان و تشکیل سازمان نظام معلمی یا پارلمان معلمان را پیگیری کند . "

دکتر مهران صولتی که خود از منتخبین و شرکت کنندگان در نشست دو روزه تهران بوده است نقدی بر این انتخابات نوشته است .

 

نقدی بر برگزاری مرحله دوم انتخابات شورای عالی آموزش و پرورش  انتخابات شورای عالی آموزش و پرورش و نقش نوین فرهنگیان در برگزیدن نمایندگان خود در آن بالاخره به پایان رسید و درس ها و عبرت های بسیاری از خود به جا گذاشت. این انتخابات در بین دو مرحله خود به آوردگاه رقابت های سیاسی تبدیل شد و در واکنش به آن، به نمایش نوعی فیگور سیاست گریزی در میان جمع قابل کثیری از منتخبین انجامید.

این انتخابات موجبات مشارکت قابل توجه منتخبین را به ویژه در فضای مجازی فراهم آورد و حداقل دو ماه پرخاطره را رقم زد.

به نظرم مجموعه منتخبین آزمون بدی را در  انتخابات مرحله پایانی تجربه کرده و باعث افول بیشتر اندک اعتماد باقیمانده فرهنگیان کشور شدند.

از همان ابتدا و با به میان آمدن وعده های سیاسی از جمله اعطای مسئولیت هایی مانند مشاور مدیر کل به عنوان مشوقی برای خلوت کردن عرصه انتخابات از رقبای یک تشکل سیاسی خاص و پرقدرت، فضایی منفعت طلبانه شکل گرفت که به سرمایه اجتماعی این قشر لطمه زد.

از سوی دیگر این انتخابات موجب بدبینی فزاینده فرهنگیان نسبت  مشارکت های سیاسی - اجتماعی این قشر در آینده خواهد شد. فرهنگیان در این انتخابات آموختند که اگر چه همواره منتقد وضع موجود و مشارکت های سیاسی بوده اند ولی هرگاه که قرار باشد از میان خود نمایندگانی را برگزینند تجربه ماندگاری را خلق نکرده اند. این انتخابات به خوبی نشان داد که ما تافته جدابافته ای از جامعه نیستیم که از آفات سیاسی- فرهنگی آن مصون مانده باشیم. حتی شاید بتوان گفت احساس کاذب تنزه طلبی، در دنیای واقعیت می تواند به نتایج متفاوتی از جمله اشتیاق فزاینده نسبت به کسب قدرت بینجامد!

به عنوان یکی از منتخبین که بیش از دو ماه در جریان رقابت های انتخاباتی ۱۶۳ نفر بودم تصور می کنم که تحلیل آنچه در نشست پایانی این انتخابات گذشت می تواند به شناخت بیشتر ما از واقعیت های جامعه فرهنگیان کمک کرده و زمینه نقادی و اصلاح نارسایی های موجود را بیش از پیش فراهم آورد.

از همین رو می کوشم تا در چند نکته نشان دهم که چرا فرهنگیان در این رویداد به افزایش بی اعتمادی بیشتر در میان خود دامن زدند؟!

فرهنگیان در این انتخابات نشان دادند که همچنان خود را دانای کل می پندارند و تصور اغراق آمیزی درباره توانایی های خود دارند. کمتر موردی را شاهد بودم که یکی از منتخبین با اذعان به شایستگی همکار دیگر حاضر به کناره گیری به نفع او باشد.

افرادی هم که نامزد نشدند امیدی به انتخاب شدن خود در میانه لابی های پنهان و آشکار نداشتند!

نقدی بر برگزاری مرحله دوم انتخابات شورای عالی آموزش و پرورش

 این انتخابات نشان داد که فرهنگیان همچنان درکی رویایی و رمانتیک نسبت به عرصه سیاست دارند‌. اخلاق فردی و سیاسی را با یکدیگر خلط می کنند. اینکه تشکل ها لزوما غیر اخلاقی عمل می کنند و فقط به دنبال منافع جناحی خود هستند. در این نشست مستقل بودن و غیر سیاسی زیستن به یک پرستیژ جذاب تبدیل شد.

اما نتیجه انتخابات نشان داد که به رغم ادعای مخالفت با کار سیاسی حدود نیمی از منتخبین به یک ائتلاف سیاسی رای دادند! فرهنگیان در این انتخابات نشان دادند که همچنان خود را دانای کل می پندارند و تصور اغراق آمیزی درباره توانایی های خود دارند. کمتر موردی را شاهد بودم که یکی از منتخبین با اذعان به شایستگی همکار دیگر حاضر به کناره گیری به نفع او باشد

 فرهنگیان در این انتخابات تعارضات شخصیتی زیادی را تجربه کردند. حضور پررنگ لابی های پنهانی، پیوندهای منطقه ای، پیمان شکنی های جمعی و بی اعتمادی نسبت به یکدیگر در حالی در این انتخابات تجربه شد که فرهنگیان همواره در سخن از شایسته سالاری و شفافیت در جمع همکاران و دانش آموزان دفاع کرده بودند. آشکار شدن شکاف میان حرف و عمل از نتایج خسارت بار این انتخابات بود!

 فرهنگیان در این انتخابات بی تابی قابل توجهی برای دستیابی به منابع قدرت از خود بروز دادند. اشتیاقی که البته همواره خود را در لفافه ای از اشتیاق به خدمتگزاری یا تحول در آموزش و پرورش پنهان می کرد.

شاید بی اعتنایی نظام سیاسی در بهره گیری از توانمندی این قشر در مسئولیت های ارزشمند از عوامل موثر بر پیدایش این میل شدید بوده است!

نقدی بر برگزاری مرحله دوم انتخابات شورای عالی آموزش و پرورش

 فرهنگیان اگر چه همواره در انتخاب چهره های سیاسی مانند نمایندگان مجلس موفق بوده اند ولی خود کمتر در طراحی یک سازوکار انتخاباتی دخالت داشته اند. بی تجربگی فرهنگیان در این ایام بیش از همیشه بروز و ظهور یافت. مضافا اینکه این تجربه می تواند به شکل گیری یک خاطره جمعی ناخوشایند از شرکت در انتخابات مشابه در آینده بینجامد!

 فرهنگیان در حالی نشست دوروزه ای برای انتخاب نمایندگان خود در شورای عالی برگزار کردند که از امکان فراهم آوردن مجموعه ای از گفت و‌گوهای کارشناسی درباره آینده این نهاد باز ماندند. در حقیقت این فرصت گرانسنگ بیشترصرف برگزاری لابی های رنگارنگ با هدف جلب آرا شد و گوش ها پیشاپیش برای شنیدن برنامه ها و تاثیر آنها بر کیفیت آرا بسته بود!  

نقدی بر برگزاری مرحله دوم انتخابات شورای عالی آموزش و پرورش

نکته پایانی:

روشن است که فرهنگیان هم بخشی از جامعه کنونی با همه محاسن و معایب آن هستند. این انتخابات به خوبی نشان داد که ما تافته جدابافته ای از جامعه نیستیم که از آفات سیاسی- فرهنگی آن مصون مانده باشیم. حتی شاید بتوان گفت احساس کاذب تنزه طلبی، در دنیای واقعیت می تواند به نتایج متفاوتی از جمله اشتیاق فزاینده نسبت به کسب قدرت بینجامد!

کانال مهران صولتی

چهارشنبه, 11 ارديبهشت 1398 16:14 خوانده شده: 278 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دانش آموز سابق دکتر 1398/02/11 - 18:38
لزوم ارتقای بینش سیاسی دانش آموزان از نگاه دکتر:

http://melliun.org/iran/89258
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/11 - 22:32
دیگه داری رو اعصابمون راه میری .... بی خیال شو ....
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/11 - 22:41
چرا اسمش را می گذارید تربیت سیاسی؟
تقریبا میشه گفت با سند ۲۰۳۰ که امروز رهبر درباره اش صحبت کردند همخوانی دارد. اینها را در حیطه های ۱۷ گانه سند ۲۰۳۰ می توان یافت مخصوصا تو حیطه چهارم که به آموزش و پرورش اختصاص دارد.
البته گفتنش ساده است که مثلا دانش آموزان باید تفکر انتقادی را یاد بگیرند اما اینکه چگونه به چه روش های متدهایی این مهم است ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/11 - 22:42
فکر نمی کنید دارید یه کم دارین زیاده روی می کنید؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/11 - 22:44
ببینید صدای معلم حسن نیتش را نشون میده و این مثلا کامنت لینک دار شما را نشر میده اما شما دارین سواستفاده می کنید این کامنت چه ربطی به این مقاله دارد؟
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/11 - 22:45
میشه یه کم رعایت حال دیگران را هم بکنید مگر خودتان دم از دموکراسی نمی زنید این با دموکراسی منافات دارد دکتر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/11 - 22:21
این روزها اختلالالاتی در دسترسی به سایت صدای معلم مشاهده می شود .....
پاسخ + 0 0 --
همکار 1398/02/15 - 10:09
عزیزان قضیه پیچیده تر از آن است که من و تو فکر می کنیم. طبق فرمایش حضرت مولانا: در کف هر کس اگر شمعی بدی اختلاف از گفت شان بیرون شدی. فعلاً قرار است، در، به همین پاشنه بچرخد و عده ای به لطایف الحیل بر کرسی هایی که برای هر پایه پایه ی آن ملت عزیزانشان را جهت رهایی از ظلم، قربانی کرده اند، تکیه کنند و از این آموزش و پرورش مرده نیم جوی کاسب بیشتر شوند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور