صدای معلم

" معلمی که نه شاغل در دانشگاه فرهنگیان است و نه عهده دار اداره دوره های ضمن خدمت. معلمی که نه رزمنده است و نه جانباز. معلمی که نه مخترع است و نه نخبه. معلمی که فقط معلم است و به معلم بودنش افتخار می کند ولی کمتر قدر می بیند و بر صدر می نشیند ! "

معلم نمونه و ضوابط نمونه گیری !

علی افشار سمیرمی/ همکار صدای معلم

معلم نمونه و ضوابط معلم نمونه در آموزش و پرورش

در حالی که هرکه به مصاف نسل عاصی و زبان نفهم و آینده سوز در مدارس امروز می رود، واقعا نمونه است اما فقط برخی از معلمان در آخر سال نمونه اعلام و تکریم می شوند، اگرچه هر  معلم کرامت دارد و این هم به خاطر آن است که کارشان اهمیت دارد. کرامتی و اهمیتی را که همه فهمیده اند الا کاربه دستان بالادستی که نمی خواهند یا نمی توانند درک کنند.

واما اعلام برخی معلمان به عنوان نمونه  بیشتر به صورت کمی و بر اساس سابقه و مستندسازی و کاغذ بازی صورت می گیرد. مثلا شاخص های ارزشی و حماسی چنان برای این کار منظور شده است که فضا را برای ارزش های آموزشی و علمی و فرهنگی تنگ کرده است و به درستی معلوم نیست مثلا اخلاق نیکو، حفظ ظاهر، سلامت گفتار، سلامت اندیشه، سلامت جسم و روان، وجدان کاری و امثال آن چقدر به کار معلمی می آید.

نه فقط معلمان باسابقه و نزدیک به زمان بازنشستگی که معلمان سر و زبان دار و برخوردار از قدرت چانه زنی از بالا و عرض اندام در سطح ادارات، بیشتر شانس نمونه شدن دارند. مثلا معلمان ساده و ساکن در روستا که امکان داوری مسابقات، قرآنی، فرهنگی، هنری، ورزشی،جشنواره تدریس، اقدام پژوهی و امثال آن را ندارند، قاعدتا نباید توقع نمونه شدن داشته باشند. همین طور عضویت در گروه های آموزشی، شرکت در اردوهای راهیان نور و عضویت در شورای آموزش و پرورش هم شامل همه معلمان نمی شود و اگر هم بشود معلوم نیست این جلسات و برنامه ها چه اندازه سودمند و خروجی مورد انتظار را دارند.

معلم نمونه و ضوابط معلم نمونه در آموزش و پرورش

اضافه بر این صرف حضور در مسابقات و جشنواره ها و همایش ها،گواه برتر بودن آنها از سایر معلمان نباید بشود اما می شود و  اصلا مگر می شود همه شرکت کنندگان صاحب رتبه شوند.

در ردیف کردن ضوابط نمونه گیری، نه به مهارت معلم در کنترل کلاس های وحشتناک و خطرناک سی چهل نفری اشاره شده است و نه نجابت و فعالیت بی ریای معلمی که جز انجام وظیفه و دوستی با دانش آموزانش ، طرح و ترفندی نمی داند. معلمی که نه شاغل در دانشگاه فرهنگیان است و نه عهده دار اداره دوره های ضمن خدمت. معلمی که نه رزمنده است و نه جانباز. معلمی که نه مخترع است و نه نخبه. معلمی که فقط معلم است و به معلم بودنش افتخار می کند ولی کمتر قدر می بیند و بر صدر می نشیند و ... نقطه، سرخط!

جمعه, 13 ارديبهشت 1398 09:31 خوانده شده: 281 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
همکار دکتر حسینی 1398/02/13 - 09:49
پارسال در دبیرستان ما معلم جغرافی مون رو که یه معلم ارزشی! و لیسانس هم بود نمونه اعلام گردند. من خودم به مدیر گفتم چرا ایشون رو نمونه انتخاب کردید. پاسخ دادند چون ایشان هر روز صبح سر راهش به مدرسه برا صبحانه معلما نون میگیره میاره!
پاسخ + +1 -1 --
ناشناس 1398/02/13 - 11:30
در مدرسه ما همسر شهید را معلم نمونه اعلام کردند بعدها کاشف به عمل آمد سالهاست با همسر دومش زندگی می کند اسم شهید یادش رفته ولی مزایایش همچنان باقیست ، چون پاچه خوار مدیر بود و اسناد مالی اش را چشم بسته امضا میکرد مناسب معلم نمونه شدن بود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 11:44
معلمی که شغلش تدریس است در صورتی نمونه خواهد بود که کیفیت تدریسش بالا باشد ، نه اینکه به جای اهمیت دادن به کلاس و دانش اموز در تلاش برای مطرح کردن خودش با کارهای جانبی و غیر درسی باشه، متاسفانه همکارانی هستند که به جای اهمیت دادن به کلاس تمام انرژی خود را صرف مطرح کردن خودشون می کنند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 11:56
فعلا توی این سالها همه تون نمونه ایدوبرای سیصدهزارتومان ویک معلمی نمونه ،کمتربه جان هم بیفتید.بعوض این داستان ها ،دنبال مطالبات باشیداصلا معیارها وملاک ها تعین اگه درست هم باشه رعایت نمیشه معلمهای نمونه ای که ما دیدیم تاکنون شایسته نبودند.یا پاچه خواربودند.یا یک جعبه میوه یا یک شانه گوشت برای روسای ادارات ومعاونیم شون میبردنداینهارا پروبال میدادندونمونه ها شون بودنددرمدارس.خخخ.
پاسخ + +2 0 --
دبیر 1398/02/13 - 15:30
باید انتخاب معلم نمونه و این مسخره بازی ها را تمام کنند به عنوان مثال در یک مدرسه ۴۰همکار زحمت می کشند یک نفر نمونه انتخاب می شود هرسال ۳۹نفر اگر بی انگیزه هم نشوند حالشان خراب می شود که نادیده گرفته شده اند در اکثر مواقع هم این افراد با نظر مدیر انتخاب می شوند هر چه پاچه خوارتر بهتر

در کل معلم نمونه انتخاب شدن یا نشدن مشکل ما نیست ،تورم افسار گسیخته و حقوق پای در گل مانده ،مشکل اصلی ماست
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/02/13 - 16:46
معلم نمونه جزیک تشویقی منفعت دیگری ندارد باید معیشت معلم درست شود متحد باشید وبه یاری همدیگربشتابید تا نجات پیدا کنید
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/13 - 19:06
طرح معلم نمونه یعنی اختلاف بنداز وحکومت کن. یعنی سرگرم کردن معلمان به پاچه خواری .
پاسخ + 0 0 --
دانشجو سابق دکتر 1398/02/13 - 19:30
دکتر حسینی در این ویدیو کوتاه به تعریف یادگیری سیستماتیک تیمی که مورد تاکید روش تدریسش هست به اساتید و دانشجویان هندی می پردازد:

https://www.aparat.com/v/JH6c8
پاسخ + 0 0 --
مریم 1398/02/13 - 23:42
من خودم یکسال نمونه شدم هرچند که در بین اون همه داوطلب که فرم پر کرده بودند واقعا فعالتر بودم و امتیازم بالاتر بود ولی اینکه مدیر اداره میشناختم عامل اصلی انتخابم بود.یعنی مطمئن بودم که اگر نمیشناختم باوجود برتریم نسبت به بقیه انتخاب نمیشدم. از اون به بعد واقعا به همه چیز و همه اتفاقات ادارمون بدبین شدم و در مورد اینکه پارتی بازی حرف اول را می زند شکی ندارم. اگه از آدم بدشون بیاد رد میکنن و اگه خوششون بیاد تأیید میکنن.
پاسخ + +1 0 --
حسن درویشی 1398/02/14 - 13:34
یه شوخی اما با پشتوانه ی واقعیت در بین معلمان وجود دارد که می گویند چرا فلانی معلم نمونه شد؟ در پاسخ می گویند: چون سر کلاس نمی رفت ( شرکت در همایش ها و مراسم ها و مسابقات و جشنواره ها و.... از عهده ی معلمی که کارش معلمی یعنی تدریس در سر کلاس است بر نمی آید)

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور