صدای معلم

" عملکرد دولت در آموزش و پرورش تا کنون بیانگر آن است که نگاه به این نهاد در اولویت اول قرار نگرفته و مصداق آن کمبودهایی هست که همه مسوولان، دولت مردان و مجلسیان به آن اذعان دارند و حاصل آن اعتراض های مستمر فرهنگیان و معلمان بوده است "

به بهانه روز معلم؛ نگاهی گذرا به مشکلات و دغدغه های کلیشه ای معیشتی معلمان

گودرز بهرامی/ پژوهشگر اجتماعی

روز معلم و مشکلات معیشتی و اقتصادی معلمان  بند ۱۲ از اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران می گوید: "دولت جمهوری اسلامی ایران موظف به پی ریزی اقتصاد صحیح و عادلانه بر طبق ضوابط اسلامی جهت رفاه و رفع فقر و بر طرف ساختن هر نوع محرومیت در زمینه های تغذیه و مسکن و کار و بهداشت و تعمیم بیمه است.  
امسال در حالی وارد روز و هفته معلم شدیم که همانند سال های گذشته اعتراضات معلمان نسبت به مطالباتشان از جمله خواسته های اقتصادی و معیشتی خودهمچنان ادامه دارد. باید دید چقدر درجهت برآورده کردن خواسته های رفاهی و رفع فقر و محرومیت بنابر بند ۱۲ از اصل سوم در زمینه برابری عدالت اقتصادی گام برداشته شده است.
 شواهد نشان می دهد  که متأسفانه نگرانی ها از حقوق و مزایای غیر مکفی و نابرابری های حقوقی و رفاهی، مشکلات و مسائل مختلف و کلیشه ای  که وزارت آموزش و پرورش به عنوان متولی اصلی «دانایی و آگاهی » فرزندان این کشور با آن روبرو است، هنوز هم ، روح و جسم معلمان و فرهنگیان را  آزار می دهد  اگرچه بارها و بارها و به مناسبت های مختلف این دغدغه ها  و مشکلات بیان شده است  اما این روز ها به بهانه روز و هفته معلم و «امید به تحقق حداقل ها» موجب شد، این فرصت را بار دیگر برای احقاق حقوق معلمان و فرهنگیان غنیمت شمرده و ضمن یاد آوری  پاره ای از مشکلات همیشگی  معلمان و فرهنگیان مواردی را برای توجه بیشتر و نگاه مسوولانه، دولت و مسوولان در جهت برآورده کردن آن ها اشاره نمایم.


۱- برنامه ریزی و ایجاد گشایش در موضوع معیشت فرهنگیان مسأله ای لاینحل نیست به شرط آن که دولتمردان و مسوولان آموزش و پرورش آن را در اولویت قرارداده و به جایگاه آموزش و پرورش در حد اهمیت و منزلت این جایگاه نگاه کنند نه کمتر. معلمان هیچ گاه مشکلات و کمبودهای مادی خویش را به پای دانش‌آموزان ننوشته‌اند و در انجام رسالت پیامبرگونه خویش و ایفای کامل حقوق آموزشی و تربیتی نسل آینده فروگذار نمی‌کنند و برای تربیت و مصونیت بخشی آنان با تمام توان تلاش خواهند کرد. اما این اخلاص و تعهد و وظیفه شناسی نباید دستاویزی باشد که موجب  تضیع حقوق این قشر فرهیخته قرار گیرد کما اینکه تا به حال چنین بوده است و متاسفانه فرهنگیان نسبت به وظیفه خطیری که در آموزش و تربیت فرزندان این مرزو بوم  داشته اند ، مورد بی مهری های بسیاری از نظر معیشتی و منزلتی قرار گرفته اند علی الخصوص  افزایش حقوق اندک که پاسخ گویی مشکلات عدیده آن ها نبوده، برخوردار شدند و موجبات اعتراضات گسترده فرهنگیان در سراسر کشور را فراهم می کند. لذا از مسوولان و مدیران ذی ربط این انتظار را دارد که برای یک بار هم که شده دست به دست هم داده و مسایل معیشتی و رفاهی  معلمان را مورد توجه ویژه قرار داده و نسبت به حل آن اقدام عاجل به عمل آورند و به روشی همدلانه  خود را جای این قشر فرهیخته قرار دهند که با این همه سختی ها و کوله باری از مشکلات  عدیده و تورم و گرانی های  لجام گسیخته و افزیش سر سام آور نرخ ارز و کالا ، آیا  با این حقوق اندک می توان حتی یک زندگی ساده و ابتدایی داشت؟

معلم به عنوان محور اجرای سند تحول و موتور محرکه رشد و پیشرفت کشور جایگاهی رفیع و ممتاز دارد و بر اساس آیات قرآن و روایات برآمده از متون اسلامی، مورد احترام و شایسته تکریم و قدردانی است .لیکن رسیدگی به بحث معیشت معلم قصه ای پر غصه شده است که معمولا با توجیهات غیر منطقی و ناعاقلانه همچون کمبود منابع مالی و تعدد نیروی انسانی در این وزارتخانه اقدام موثری برای حل این مشکل انجام نشده است .
در  چندسال گذشته افشای حقوق‌های نجومی و ریخت و پاش ها  در اندوخته‌های فرهنگیان یعنی صندوق ذخیره و بانک سرمایه، موجب تشدید آزردگی خاطر فرهنگیان شده و روشن ساخته است که اگر حساسیت لازم نسبت به مشکلات فرهنگیان و کفایت لازم در مدیریت سرمایه‌های اقتصادی کشور وجود داشته باشد می‌‌توان بسیاری از کاستی‌های معیشتی معلمان را مرتفع ساخت.

روز معلم و مشکلات معیشتی و اقتصادی معلمان

۲- توجه به مسائل و مشکلات بازنشستگان به ویژه پرداخت به موقع و عادلانه پاداش پایان خدمت آنان  که متاسفانه نه تنها در قیاس با   دیگر سازمانها و ادارات از مبلغ کمتری برخوردار است  بلکه حتی در خصوص پرداخت آن تعلل و ناعدالتی هایی وجود دارد به طوری که اکنون بازنشستگانی وجود دارند که پس از ماه ها بعد از بازنشستگی  هنوز قسمتی از پاداش پایان خدمت خود را دریافت نکرده اند که با توجه با بالا رفتن نرخ ارز و گران شدن اجناس و کالا ها متضرر شده اند لذا انتظار می رود در این خصوص نیز تدابیر لازم به کار گرفته شود.


۳- ضمن ارج نهادن به تلاش و مساعی  رئیس جمهور محترم جناب آقای روحانی در اهتمام به آموزش و پرورش در طی چند سال گذشته، وضعیت کنونی آموزش و پرورش حاکی از آن است که اقدامات انجام شده در حوزه آموزش و پرورش تا کنون ضعیف و غیر قابل قبول بوده است  که امید است دولت تدبیر و امید در ادامه دوره تصدی خود بتواند با برنامه ریزی های دقیق بیش از پیش ، در مسیر تخصصی شدن وظایف و ماموریت های آموزش و پرورش ، مشارکت نظامند فرهنگیان در فرایندهای آموزشی و پرورشی و کوتاه کردن دست دیگر نهادهای غیر تخصصی در امور آموزشی و تدوین کتب درسی ، رشد و ارتقا هویت ،منزلت و معیشت وامنیت اجتماعی و فرهنگی معلمان ، به  وعده هایی که داده است قبل از پایان دولت دوازدهم عمل نموده و در جهت آموزش و پرورشی مستقل ، علمی ، پویا و پایدار گام های بلندی بردارد وبا تسهیل راه مشارکت وزمینه حضور همه دستگاهها ی عمومی وغیر دولتی در جهت کمک و یاری به آموزش و پرورش و نقش آفرینی نخبگان و اندیشه های نو را در عرصه تعلیم و تربیت فراهم نماید تا شاهد تربیت نسلی با هویت دینی و ملی ، خلاق ، سرزنده ،  بانشاط و اهل گفت و گو باشیم.

روز معلم و مشکلات معیشتی و اقتصادی معلمان

عملکرد دولت در آموزش و پرورش تا کنون بیانگر آن است که نگاه به این نهاد در اولویت اول قرار نگرفته و مصداق  آن کمبودهایی هست که همه مسوولان، دولت مردان و مجلسیان  به آن اذعان دارند و حاصل آن اعتراض های مستمر فرهنگیان و معلمان بوده است که امیدواریم این کاستی ها درهیأت دولت و  مجلس شورای اسلامی اصلاح و مرتفع گردند و البته تا این نگاه حاکم نشود تحول در آموزش و پرورش را شاهد نخواهیم بود.

لازم به یادآوری است که راه توسعه همه جانبه و پایدار و حتی امنیت کشوری و لشگری از طریق آموزش و پرورش پویا و کارآمد میسر است که امیدواریم این مهم مورد توجه همه مسولان و سیاسیون قرار گیرد و دست از شعار و وعده و وعید ها برداشته شود و در عمل آموزش و پرورش در اولویت قرار گیرد.
با توجه به مجموعه مواردی که از سر دلسوزی بیان شد، بار دیگر مسئولیت سنگین متولیان  نظام آموزش و پرورش کشور را در قبال دانش آموزان این مرز وبوم که آینده کشور هستند و معلمان آنان که سردمدار تربیت این فرزندان عزیز و معصوم هستند، مشخص می کند.
رفع نگرانی ها و دغدغه های بیان شده و توجه به حل مشکلات کلیشه ای و همیشگی معیشتی معلمان ، آینده بهتری را برای نظام جمهوری اسلامی ایران و به تبع آن برای نظام آموزشی کشور و فرزندان عزیز ایران زمین رقم خواهد زد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 21:32 خوانده شده: 346 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
معلم 1398/02/19 - 03:16
ظاهرا این اقای نویسنده مطلب کلمه کلیشه ای را از نظر معنا و مفهوم متوجه نشده اند .
وقتی شما مطالبات معلمان را کلیشه ای می نامید یعنی این مطالبات واقعی نیستند و مشکلات اصلی معلمان نیستند .این معنای کلیشه است اقای باسواد
پاسخ + +6 0 --
ناشناس 1398/02/19 - 15:32
ای کاش این خواننده گرامی فرهنگ لغت را نگاهی می کرد تا معنی کلیشه ای را متوجه شود کلیشه ای یعنی چیزی که قالب ثابت داشته باشد ،نه غیر واقعی.
پاسخ + +5 0 --
دبیر م 1398/02/19 - 15:54
جالب بود و بجا
پاسخ + +6 0 --
دبیر 1398/02/20 - 09:21
دغدغه اصلی فرهنگیان ،تبعیض درپرداخت ها بین فرهنگیان باسایر کارمندان می باشد تازمانیکه این تبعیض برداشته نشه کماکان مشکل معیشتی پابرجاست .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور