صدای معلم

" هر زمان که جامعه فرهنگیان این نوع مطالبات را در لیست بلند مطالبات صنفی شان گنجاندنده مسئولین خودشان را به نشنیدن و ندیدن زدند و مطالبات جامعه فرهنگیان را به مطالبات معیشتی تقلیل دادند "

جنجال " جنتلمن " در نظام آموزشی متصلب ما و بحران مدیریت و مدیران ناکارآمد !

شیرین یوسفی/ معلم

جنجال جنتلمن و ساسی مانکن در آموزش و پرورش متصلب و مدیریت ها و مدیران ناکارآمد  در روزهای اخیر به یمن وجود فضای مجازی تصویری بدون رتوش از آنچه که در مدارس بر فرزندان ایران عزیز می رود  پیش چشم افکار عمومی و مدیران بالادستی نمایان شد.
انتشار وسیع ویدیو کلیپ های بازخوانی آهنگی مبتذل از خواننده ای زیرزمینی در شبکه های مجازی قله کوه یخ ناکارآمدی استراتژی ها و تاکتیک های پرورشی نظام آموزش و پرورش را در منظر جامعه و مدیران ستادی به "بی رحمانه ترین" وجه ممکن به نمایش گذاشت.
برای ما اهالی اموزش و پرورش که تار و پود زندگی مان در مدارس و کلاس های درس با فرزندان این سرزمین عجین شده است، شنیدن کلماتی اروتیک و ادبیاتی سخیف یا دیدن حرکاتی نامناسب از دانش آموزان آن هم در فضای مقدس کلاس و مدرسه فاجعه بار است.

شاید این ویدئو ها برای متولیان نطام آموزش و پرورش که سال های سال است در پشت درهای بسته و در فضای انتزاعی افکار متحجر شان، در قالب بخشنامه ها ، آیین نامه ها و دیدگاه های سیاسی و جناحی برای نظام آموزش و پرورش ما نسخه می پیچند، تعجب آور باشد. ولی فضایی که این ویدیو کلیپ ها فقط گوشه ای از آن را به تصویر کشیدند، برای معلمان دلسوز و کارشناسان، جامعه شناسان و رواشناسان حوزه تعلیم و تربیت به هیچ وجه تازگی نداشت. چرا که معلم ها و اولیای مدرسه در مواجهه با دانش اموزان در کلاس و مدرسه می بینند که چه بر سر ارزش ها و آرمان ها امده است.  در مواجهه با نسل جدید، استراتژیست های تربیتی ما را چاره نمانده جز به کاربستن اندکی تساهل و تسامح در بازنگری در چارچوب های صلب محتوای پرورشی و تربیتی
ما معلم ها در محتوای درسی دانش آموزان جای خالی آموزش ِ مهارت های زندگی و ارائه الگوهای تعاملی را به وضوح می بینیم.

محتوای آموزشی و پرورشی نظام آموزشی ما به جای پاسخ دادن به نیازهای دانش آموز امروزی یا فراهم کردن فضایی مناسب برای پیدا کردن پاسخ پرسش های به روز آنها، در یک تعمد و تجاهل عامدانه سعی در پاک کردن صورت مسئله هایی دارد که دانش اموزان دهه ۹۰ و ۸۰ با آن روبه رو هستند.

جنجال جنتلمن و ساسی مانکن در آموزش و پرورش متصلب و مدیریت ها و مدیران ناکارآمد  ما اولیا مدرسه می بینیم که چه شکاف عمیقی است بین وضعیت موجود و وضعیت مطلوب.
ما اهالی مدرسه می بینیم چه حجم عظیمی از نیازهای این بچه ها بی پاسخ می ماند.
ما اولیا مدرسه نتنها نتوانستیم مهارت "شادی کردن"و" شاد بودن" را به بچه ها بیاموزیم بلکه "شادی" را در محتوای درسی و مدرسه آنها نادیده گرفتیم .
و تاسف بار تر این که هر زمان که جامعه فرهنگیان این نوع مطالبات را در لیست بلند مطالبات صنفی شان گنجاندنده مسئولین خودشان را به نشنیدن و ندیدن زدند و مطالبات جامعه فرهنگیان را به مطالبات معیشتی تقلیل دادند.


آقایان مسئول !
باور بفرمایید اعتراض به ناکارآمدی و سلیقه ای بودن راهبردها و راهکارهای پرورشی و مطالبه راهبردهای کارشناسانه و عالمانه در مواجهه با مسائل عدیده تربیتی و پروشی در مدارس، عمده ترین محور مطالبات صنفی جامعه فرهنگیان ایران است.
دلسوزان نظام تعلیم و تربیت تا دیر نشده باید نشانه های از نوع  این هنجارشکنی ها را جدی بگیرند و با بازنگری در مسیر طی شده در نظام تعلیم و تربیت با سعه صدر درصدد ترمیم شکاف های موجود بین آنچه که "می خواهیم" و انچه که "هست" بربیایند.
و سخن آخر این که به نظر می رسد در مواجهه با نسل جدید، استراتژیست های تربیتی ما را چاره نمانده جز به کاربستن اندکی تساهل و تسامح در بازنگری در چارچوب های صلب محتوای پرورشی و تربیتی.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پنج شنبه, 19 ارديبهشت 1398 13:56 خوانده شده: 887 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/02/19 - 14:54
افرین مقاله بجایی بود
پاسخ + 0 0 --
غلامی 1398/02/19 - 18:29
وقتی حراست آموزش و پرورش شهرستانهای تهران تمام توجه خودش رو معطوف به هر حرکتی در راستای تحقق سند تحول و مدرسه محوری و مشارکت همکاران بویژه بانوان در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها میکنه،خروجی آموزش وپرورش ما هم همین میشه،صدبار گفتیم بیایید بررسی کنید در اذهان بیمار برخی از افراد در حراست اداره کل آموزش و پرورش شهرستان ها چه میگذرد،کسی توجهی نکرد،چرا مانع هر تحول و حرکتی در جهت تحقق سند تحول می شوند؟!چرا تا یه کارشناس در این سیستم یک کار متفاوت و تحول برانگیز انجام میده زود پیغام و پسغام میاد که متوقف بشه؟!چرا ضوابط و قانون در حراست شهرستان های استان تهران جایش روبه قصاص قبل از جنایت داده؟!چرا برمسائل معاون سواد آموزی سابق و حواشی شخصی پرده پوشی شد؟!!!
پاسخ + +10 0 --
دانش آموز سابق دکتر 1398/02/19 - 14:56
دکتر میگه جنتل من واقعی این مدیره که بخاطر این مقاله انتقادی ترتیبی داد که سه ماه انفصال خدمت براش رد کرد!:

http://iranglobal.info/node/66335
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/23 - 14:41
مقالات بدون رفرنس ارزش و اعتبار چندانی ندارند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/23 - 14:43
صدای معلم عزیز برای چندمین به عنوان خواننده این سایت تقاضا می کنم از تایید کامنت های تکراری خودداری فرمایید. من نمی دونم این نوع کامنت ها ویروس است یا کسی به بیماری خود بزرگ بینب دچار شده. نشون دادن خود حدی داره
پاسخ + +4 0 --
دبیرم 1398/02/19 - 15:56
یک مسیول نالایق جز مطرود و زندانی کردن افراد پیرامون خود چاره دیگری ندارد.
پاسخ + +1 -5 --
خسروی 1398/02/19 - 16:01
بنظر من اگه تمام مسیولان مثل مسیولان آپ مشهد ارزشی باشند باقی مسایل مبتلا به جامعه هم حل می شود.
پاسخ + +6 0 --
علی صادقی/ مشاور 1398/02/19 - 16:37
با سلام
سپاس از سرکار خانم یوسفی
در کتیبه های گنجنامه ی همدان، چنین نوشته شده:
« خدای بزرگ است که آسمان را آفرید، که زمین را آفرید، که انسان را آفرید، که شادی را برای انسان آفرید. ...
جبران خلیل جبران در کتاب پیامبر می نویسد:
« بچّه های شما، فرزندان شما نیستند؛ آنان پسران و دختران زندگی اند.
آنان گرچه از طریق شما پا به عرصه ی وجود گذاشته اند امّا از آنِ شما نیستند.
می توانید عشقتان را ارزانی شان کنید امّا نه افکار و اندیشه هایتان را.
می توانید جسمشان را کاشانه ای بخشید امّا نه روحشان را.
می توانید زجر بکشید تا مثل آنان شوید امّا در طلب این نباشید که آنان را نیز مانند خود بار بیاورید. زیرا زمان به عقب بر نمی گردد و در دیروز ساکن نمی شود.
پاسخ + +6 0 --
علی صادقی/ مشاور 1398/02/19 - 16:46
ادامه ی نظر:
امام علی (ع):
« فرزندان خود را برای زمانِ خودشان تربیت کنید؛ زیرا آنان برای زمانی غیر از زمانِ شما آفریده شده اند. »
فردوسی طوسی:
« چو شادی بکاهد، بکاهد روان
خِرَد گردد اندر میان ناتوان ... »
اگر بچّه های ما (دانش آموزانِ ما ) مجال شادی کردن به طرز صحیح و به طُرُق صحیح را آموزش دیده باشند، نیازی به چنین حرکاتی نخواهند داشت. ما برای شاد بودن آنان چه برنامه هایی داشته و داریم. ما مهارت کنترل هیجانات ( شادی و غم و ... ) کِی و کجا به ایشان آموزش داده ایم که امروز از آنان انتظار رفتار صحیح را داریم؟ تا کِی می خواهیم فرافکنی کرده و چنین اتّفاقاتی را به دیگران نسبت دهیم و ...؟!
پیروز و سربلند باشید.
پاسخ + +2 -4 --
مدیر کل ام 1398/02/19 - 19:13
خدای نکرده در این شرایط خطیر اگر جنگی با شیطان بزرگ درگیرد ما مدیران کل ولایت مدار ارزشی باید پیشقراولان مبارزه بین حق علیه باطل باشیم و به خط مقدم اعزام شویم تا کما فی سابق در خدمت مستضعفان و آرمانهای انقلابمان باشیم که حاصل خون هزاران جوانمرد است که سکان آنرا به ما دادند.
پاسخ + 0 0 --
صنعتی فر 1398/02/20 - 08:34
من هم مثل سایر فرهنگیان معتقدم مدیران کل محترم بندگان خدا جزو بس شیله پیله ترین و بی غل و غشترین انسانهای فرهیخه و خدوم جامعه ما هستند که در شرایط سخت هم دین خود را به انقلاب و خون شهدا ادا خواهند کرد و الگوی ما خواهند بود.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/20 - 09:58
هردوخوش خیال عوام فریبید.
پاسخ + +3 0 --
دانش آموز اسبق دکتر 1398/02/19 - 19:56
شش ماه بعد از سال تحصیلی که مدیر مدرسه....هنوز حتی یک لپ تاپ برای آموزش زبان در کلاسهای مدرسه ما نخریده بود با بحثی که من در این زمینه باز کردم متوجه شدیم مدیر از هر دانش آموز از 200 هزار تومان تا چهار میلیون تومان جهت ثبت نام اخذ کرده بود! با احتساب 700 دانش آموز مدرسه به این نتیجه رسیدیم که بین 2 تا 5 میلیارد از بچه ها گرفته اند! من همین مطلب و مصاحبه ای که راجع به اخذ پول از دانش اموزان کرده بودم را در کانال تلگرامم که والدین هم عضوش هستند بازتاب دادم. نتیجه اش این شد که من رو از مدرسه اخراج کردند و به اتهامات واهی سه ماه هم برایم انفصال از خدمت زدند که بزودی مقاله اتهامات و پاسخ خودم رو منتشر می کنم. ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/21 - 13:52
این کامنت ویروس نباشه چون هر از چندی تکرار میشه در مطالب منتشره
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/21 - 14:33
از صدای معلم عاجزانه تقاضا دارم که از تایید این مطلب که مدام در مطالب منتشره صدای معلم تکرار میشه برای احترام به بازدیدکننده این سایت خودداری کنند.
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/02/19 - 23:13
ارزشها خیلی وقت است از مدارس رخت بر بسته از وقتی که خانواده و مدرسه هماهنگ نیست از وقتی دانش اموزان به راحتی اب خوردن ماهواره در خانه دارند هر کدام یک گوشی دارند و تا دلتان بخواهد انواع عکس و فیلم مبتذل داخل گوشی از وقتی حباب دانش اموز دختر فقط از دم مدرسه تا کلاس درس است به محض خروج از مدرسه دیگر حجابی در کار نیست از وقتی اموزش و پرورش دیگر برای انتخاب صحیح معلم دیگر ارزشها برایش ملاک نیست از وقتی دانش اموز داخل مدرسه معلم را با حجاب میبیند و بیرون با تیپ و قیافه دیگر از وقتی حجاب برای معلم شده لباس کاراگر باز هم بگویم مثنوی هفتاد من میشود......
پاسخ + 0 0 --
ایران 1398/02/20 - 20:50
احسنت احسنت احسنت
پاسخ + +2 0 --
محراب 1398/02/20 - 10:04
در هفته معلم برای به فراموشی سپردن مطالبات به حق فرهنگیان دولت باز جنجال آفرید تا به مردم چنین بنمیاند که این پاره حقوق اجری هم به معلمان زیادیه و اینا به جای تربیت بچه هایتان این لاابالیگری را ترویج می دهند
پاسخ + +2 0 --
محراب 1398/02/20 - 10:06
در هفته معلم جنجال افریدند تا به مردم بگویند ای مردم معلمی که از اول تا اخر سال مطالبه گری میکنه اینجوری بچه تربیت می کنه ایا این حقشه طلب حقوق اضافی کنه
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/20 - 17:57
جنجال نیست واقعیت آموزش و پرورشه اینه و حقیقت محضه
پاسخ + +1 0 --
محراب 1398/02/20 - 10:07
چرا به جای بزرگنمایی کار یک مدرسه از معلمان فداکاری که هست ونیستشان را فدای بچه های مردم می کنند فیلم پخش نمی کنید
باید به حال وزیر دروغگوی اموزش و پرورش که نوکر حلقه به گوش نوبخته تاسف خورد
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/02/20 - 17:17
اصلا با خوب بودن یا بد بودن رقصیدن دانش آموزان کاری ندارم ولی برای معلمان این کشور متاسفم که یه همچین آهنگی رو برای دانش آموزان معصوم میگذارند اساسا آهنگ ۱۸+ هست و طرف برای دوست دخترش خونده و اونم ساعت ۱۲ شب به بعد هست و معمان فرهیخته و روشنفکر جامعه ما اینو برای یه مشت دانش آموز بیگناه میگذارند توی غرب هم هر چیزی حساب و کتابی داره معلمان عالم و آدم را فحش میدن و به اصطلاح خودشون نقد میکنند ولی رفتار خودشون مانند افراد بیسوادیه که فیلم مستجن را با فرزندان خود میبینند و براشون اهمیتی نداره
پاسخ + +2 0 --
مُألّم 1398/02/21 - 08:18
خطاب به ناهیان شادی
اشتر به شعر عرب در حالت است و طرب
گر ذوق نیست تو را، کژ طبع جانوری
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/02/21 - 14:20
الان داشتم در اینستا واکنش ساسی مانکن رو درخصوص پخش این آهنگ توسط فرهنگیان در مدارس نگاه میکردم بنده خدا خودشم هنگ کرده گفته این آهنگ مناسب مدارس اونم ابتدایی نیست . خود طرف چی میگه و معلم های جامعه چی دارن میگه . مردم و مسئولا هم شما رو خوب شناختن
پاسخ + +1 0 --
امیر 1398/02/22 - 13:08
سد بار گفتم همش عزاداری کنید و نوحه خوانی کنید تا نوحه خونها پولدار بشن ولی ملت گوش نکردند و شادی کردند آخه با چه زبانی بگم شادی توی دکترین ملت ما جایی نداره
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/22 - 13:38
صد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/22 - 17:18
نه درست نوشته منظورش سدی هست در مقابل بار هاست خخخ

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور