صدای معلم

به راستی در سال های اخیر صنعت گردشگری کشور دچار چه فلاکتی شده است؟

فرزندان ما چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیرند؟

دکتر فردین علیخواه/ جامعه شناس

چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیریم  در چند روز گذشته در رسانه ها دیدم که آقای رئیس جمهور آموزش زبان انگلیسی در مدارس کشور را نقد کرده اند.

با شنیدن این نوع نقدها از مقامات محترم، تنها یک سوال در ذهنم شکل می گیرد و آن اینکه به راستی فرزندان ما چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیرند؟ آنان چه نیازی به یادگیری زبان دارند؟

آیا ایران با داشتن جذابیت های توریستی درخشان، مقصد سفر توریست های کشورهای مختلف دنیاست تا فرزندان ما جهت ورود به صنعت گردشگری یا ایجاد ارتباط با آنان نیاز به یادگیری زبان انگلیسی داشته باشند؟

به راستی در سال های اخیر صنعت گردشگری کشور دچار چه فلاکتی شده است؟ آیا اقتصاد کشورمان به سمت و سویی در حال حرکت است که وضعیت اقتصادی هموطنان مان سال به سال بهتر شود و آنان علاوه بر سیر و سفر و خرج کردن پول در مراکز تفریحی و گردشگری داخلی، به سایر کشورهای جهان سفر کنند و نیاز به یادگیری زبان انگلیسی داشته باشند؟

آیا وضعیت کشورمان به سمتی پیش می رود که هر سال وضعیت جذب سرمایه گذاری خارجی مثبت و امیدوارکننده شده  و ما با دیدن شکوفایی اقتصادی و افزایش تبادلات بین المللی کشورمان دلگرم و امیدوار شویم و فرزندان مان را به یادگیری زبان انگلیسی تشویق کنیم؟ آیا کشورمان همکاری های مختلف علمی، آموزشی و فن آوری مناسب با سایر کشورهای جهان دارد که مدام نمایندگان مختلفی از نهادهای آن کشورها به کشورمان بیایند و نمایندگان مختلفی از کشور ما به آن کشورها بروند و ما در تلویزیون ببینیم و دلگرم شویم و نیاز به آموزش زبان انگلیسی را بیش از پیش احساس کنیم؟

به راستی بر اساس کدام شواهد امیدوار کننده شما آموزش زبان انگلیسی در این کشور را ضروری می دانید؟

فرزندان ما انگلیسی یاد بگیرند تا با ما یا با دوستان شان یا در مقابل آینه با خودشان انگلیسی حرف بزنند؟

چرا باید زبان انگلیسی یاد بگیریم

نکته ای را فراموش کردم.

مهاجرت. بله مهاجرت. شاید تنها دلیلی که این روزها والدین یادگیری زبان انگلیسی توسط فرزندان شان را ضروری می بینند مهاجرت است. این روزها برخی زنان به هر شکلی فرزند خود را در یک کشور خارجی زایمان می کنند تا در شناسنامه اش خاک یک کشور دیگر ثبت شود و یا با این امید فرزندان شان را به کلاس های زبان می فرستند تا روزی آنها را به سویی روانه کنند.
چقدر تلخ است که ساکنان یک کشور فقط با انگیزه رفتن و ترک وطن به سمت زبان انگلیسی بروند.

کانال فردین علیخواه

یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 16:13 خوانده شده: 312 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -2 --
دانش آموز دکتر حسینی 1398/02/22 - 17:10
الان تو اتوبوسیم داریم میریم آزادی گوجه بخریم. – اونجا همه چیز فراوونه. این سوال شما رو در عنوان مقاله تون از دکتر پرسیدم ایشون میگه زبان انگلیسی برا ما همون نقشی رو داره که پیله برا کرم های ابریشم: دکتر میگه اگه زبان انگلیسی که زبان علم و فرهنگ و تمدن هست در وجودمون نهادینه شه تبدیل به پروانه میشیم و بجای اینکه کتب و مغز روشنفکرا رو بخوریم میریم رو قلم ها و فنجون های قهوه شون مینشینیم بهشون حال میدیم که راحتتر برا حل مشکلات و معضلات جامعه تولید فکر و تیوری پردازی کنند. ضمن اینکه دکتر میگه زبان انگلیسی اون خلق و خوی داعش مسلکی و میل به تمامیت خواهی رو در وجودمون از بین میبره. دکتر میگه برا همین در تیوریش گفته زبان انگلیسی یک "کاتالیزور" هست و بنابراین باید با دقت و بصورت تخصصی با بکارگیری کتب استاندارد آموزش داده بشه. دکتر میگه بهش فشار میارن از ایران فراریش بدن!؟ من گفتم مگه این مملکت صاحب نداره که اینقدر خر تو خره هر کی قدرت داره فک میکنه باید خدایی کنه؟!
پاسخ + +1 0 --
حمید 1398/02/23 - 12:45
به عنوان یک معلم زبان همیشه دانش اموزان طبقه متوسط و پایین از من در مورد چرایی یادگیری زبان پر سیده اند و جواب من برای انها با توجه به وضع موجود قانع کننده نبوده
پاسخ + 0 0 --
پرستوی سفید 1398/02/23 - 15:33
موافقم. قابل تامل و تحقیق و پی گیریه.
پاسخ + +1 0 --
دبیر م 1398/02/23 - 13:29
هرچی بکاری همونو درو میکنی
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/02/23 - 14:43
اگر قرار به ارتباط با دنیای اطراف باشد نیازمند زبان آموزی های مختلف هستیم ....زبان آلمانی زبان صنعت زبان چینی زبان تجارت زبان فرانسه زبان قانون زبان انگلیسی زبان علمی و زبان عربی زبان علوم اسلامی و تاریخ آن.....اگر ما ملتی پویا و فعال باشیم نیازمند ارتباط موثر و دوسویه داریم ....اما خیر خواهی هست ؟