صدای معلم

" من تفاوت کیفی بین فعالیت روابط عمومی در دوره مدیریت آقای نظری با مدیران سابق نمی بینم ؛ آیا روابط عمومی تحت مدیریت آقای علیپور می تواند دخالت های کوچکی نژاد را نقد کند ؟ "

آقای مجید علیپور ! چه برنامه ای برای روابط عمومی گیلان داری ؟

شیرزاد عبداللهی

گروه رسانه/

« مجید علیپور » از فرهنگیان استان گیلان به تازگی به ریاست روابط عمومی  آموزش و پرورش استان گیلان منصوب شده است .

در حکم انتصاب آقای علیپور از سوی مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان آمده است :

"برادر ارجمند

جناب آقای مجید علیپور شیرجوپشت

با سلام و احترام

نظر به تعهد و تجارب ارزنده جنابعالی، به موجب این ابلاغ به سمت « رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان » منصوب می شوید.

امید است با استعانت از خداوند متعال و تحت توجهات حضرت ولی عصر ( عج ) و پیروی از رهنمودهای مقام معظم رهبری  و سیاست های رئیس جمهور محترم، نهایت سعی و تلاش خویش را در جهت تحقق اهداف مورد نظر فراهم سازید.

توفیق شما را در انجام این مسئولیت به منظور دستیابی به اهداف تعلیم و تربیت در راستای  سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران و دولت تدبیر و امید از درگاه خداوند بزرگ مسئلت دارم. "

مجید علیپور  متولد 1358 است و با 20 سال سابقه تدریس و کار اداری، دانش آموخته کارشناسی ارشد تاریخ  و در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتری رشته تاریخ ایران دوره اسلامی است. وی دارای دهها مقاله منتشر شده در مجلات تخصصی کشور است. تدریس در دوره های ضمن خدمت فرهنگیان و دانشگاه پیام نور ، حضور و سخنرانی در همایش های ملی و استانی، داوری مقالات در نشریات دانشگاهی از جمله فعالیت های دیگری که در کارنامه وی به چشم می خورد. مجید علیپور پیش از این انتصاب، سمت معاون آموزشی اداره آموزش و پرورش منطقه رودبنه را برعهده داشت.

گفتنی است مجید فاریابی پیش از این، ریاست اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل  آموزش و پرورش استان گیلان را به مدت 8 ماه به عهده داشت. "

شیرزاد عبداللهی نقدی بر این رخداد نوشته است .

 

کارکرد روابط عمومی در وزارت آموزش و پرورش و مجید علیپور در گیلان

دوستی داشتم که معلم عربی دوره راهنمایی بود و سایتی ( وبلاگی ) داشت و مطالبی انتقادی می نوشت .

در سال 92 در  ستاد روحانی و بحث های انتخاب وزیر موقعیتی برای خودش ایجاد و توجه فانی را جلب کرد. وقتی می خواست به عنوان نفر دوم وارد روابط عمومی شود ، ده ها فکر خوب توی کله اش بود و با من مشورت می کرد.

به او گفتم دچار خیالپردازی نشو، روابط عمومی آموزش و پرورش، افراد  را استحاله می کند و به شوخی گفتم دو سه ماه بعد حتی با من دشمن می شوی .

به او گفتم برای خلاصی از بوی چُس دانش آموزان راهنمایی برو ، حقوق بیشتری بگیر  و ترقی کن ، اما تو را خدا دست از این رسالت بازی و آرمانگرایی و مغلّق گویی بردار.

رفت و سیستم  او را بلعید و از جنس خودش کرد... البته از نظر شخصی حتما  برایش خوب شد...

آقای علیپور ممکن است هضم و جذب شود یا به بیرون پرتاب شود.

من آقای علیپور را فقط در فضای مجازی می شناسم و البته او را بر حسب  نوشته هایش  فردی باسواد و دارای دغدغه های سیاسی و اجتماعی می دانم . ازآن سنخ افرادی که وجودشان در این وزارتخانه  فقیر  غنیمت است.

کارکرد روابط عمومی در وزارت آموزش و پرورش و مجید علیپور در گیلان

او مدیر یک بخش پژوهشی در اداره کل گیلان بود و من انتقادی به موقعیت شغلی او نداشتم. نگاه من همچنان نسبی گرا است.  مثلا در یادداشت اخیر  نوشتم:

"پست مشاور آموزشی و پژوهشی آقای روزبهانی در معاونت مشارکت ها، اجرایی نیست. ضمن اینکه دیدگاه های آقای روزبهانی درباره توسعه مدارس غیردولتی تضاد چندانی  با موقعیت شغلی جدید  ایشان ندارد. اما در مورد آقای علیپور  کار دشوارتر است."

به نظرم دیدگاه های علیپور (بر اساس اظهار نظرهایش در این صفحه ) مطلقا با مدیریت  روابط عمومی (تاکید می کنم مدیریت روابط عمومی )  سازگار نیست. کلی گویی آفت است و ما که از مدیران انتقاد می کنیم که برنامه ندارند یا چیزهایی را به عنوان برنامه سرهم بندی می کنند ، خودمان باید روشن و صریح باشیم

روابط عمومی وزارتخانه را از 23 سال پیش  خوب می شناسم . روابط عمومی مخصوصا در ادارات کل استانها یک بوق است.این توهین به کسی نیست.بلکه انتظار سیستم از این بخش است. باید خبرها را با دید جانبدارانه تنظیم کنی و به رسانه ها خط بدهی. باید پشت سر رئیس راه بیفتی و هر چرندی که گفت تیتر کنی . باید یاد بدهی که مدیرکل  چگونه اعمالش را در سخنرانی و مصاحبه  توجیه کند، باید پیش پا افتاده ترین حرفهای مدیران بخشها را برجسته  کنی . باید به سند 2030 حمله کنی . باید عکس های خوشگل مدیرکل و مسئولان را توی سایت بگذاری . باید پخش موسیقی پاپ در مدارس را کار دشمن بدانی. باید آمارهای ساختگی معاونت پرورشی اداره را در باره برگزاری نماز  و فعالیت های پرورشی را اعلام کنی . اگر بکنی می مانی و اگر نکنی پرتت می کنند به گوشه ای .

توی روشنفکر  را برای این می خواهند که کارآمدتر و به روز تبلیغ کنی .

ظاهرا الگوی آقای علیپور مدیریت شکست خورده آقای نظری در روابط عمومی وزارتخانه است ، حتی ایشان بخشی از  جواب من را زیر کامنت آقای نظری نوشته اند که معنا دار است.

کارکرد روابط عمومی در وزارت آموزش و پرورش و مجید علیپور در گیلان

من تفاوت کیفی بین فعالیت روابط عمومی در دوره مدیریت آقای نظری با مدیران سابق نمی بینم . اگر هست آقای علیپور یا آقای نظری با فکت و مشخص و فارغ از کلی گویی توضیح بدهند . اما این را همه می دانند که ظاهرا آقای نظری بعد از گذاشتن کامنتی انتقادی در باره دخالت نمایندگان در تعیین مدیران آموزش و پرورش ، با التیماتوم نماینده رشت برکنار شد. این یعنی شکست. وزیر و  نماینده رشت که عوض نشده اند.  آیا روابط عمومی تحت مدیریت آقای علیپور می تواند دخالت های کوچکی نژاد را نقد کند ؟ 

خدا کند که بتواند و خدا کند که وزیر از سر تقصیراتش بگذرد. بحث چپ گرایی و مارکس و انگلس و ساختارگرایی انحرافی است. بحث ما بر سر کارکرد روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش است.
 
در شرایطی که آقاب بطحایی  اصولا نهادی به نام روابط عمومی را قبول ندارد و آن را در دفتر وزیر ادغام کرده است ، به نظرم هرگونه تصور  در باره استقلال نسبی روابط عمومی خوش خیالی است. باز هم تکرار می کنم هیچ قبح اخلاقی ندارد که یک معلم یا کارمند آموزش و پرورش شغل مهم تر و پر درآمدتری بگیرد. مساله وقتی  اشکال دارد که تمایلات و منافع شخصی مان را با توجیهات اجتماعی و سیاسی غیر قابل قبول بپوشانیم.

آقای علیپور حتما برای خودش یک نقشه راه و برنامه دارد و قرار است تحولی در روابط عمومی ایجاد کند . برای اینکه امکان سنجش و ارزیابی در آینده فراهم شود خوب است آقای علیپور به ما بگویند که دقیقا چه تغییراتی می خواهند ایجاد کنند؟

کلی گویی آفت است و ما که از مدیران انتقاد می کنیم که برنامه ندارند یا چیزهایی را به عنوان برنامه سرهم بندی می کنند ، خودمان باید روشن و صریح باشیم .

گروه آموزگاران اندیشمند

چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 15:43 خوانده شده: 422 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
ناشناس 1398/02/25 - 16:16
در درجه ی اول خط و ربط تخصصی با ارتباطات
ندارند. رشته ی تحصیلی ایشان در حد پروفسوری
هم باشد قادر به اجرای شرح وظایف روابط عمومی
یا با نام اختراعی جدید وزارتخانه نخواهد بود.
عدم جایگزینی صحیح تخصص عمده جهل مسئولان ماست. شما به حضور فیزیکی افراد برای
مسکوت نگه داشتن ادارات خود نیاز دارید نه فرد
متخصص کاربلد. برای همین مشکلات کم که
نمی شود ، شدت هم می یابد. در انتظار افزونی
مشکلات منطقه بنشینید . من فردا را می بینم ، شما
کی خواهید دید؟!!
پاسخ + +1 0 --
نسترن 1398/02/25 - 16:52
آدم قحطی بود "فوق لیسانس" "تا ریخ" را "مدیر" "کل" گذاشتید استاد دکتر بطحایی؟! انتظار دارید خروجی این آموزش پ شق القمر کنند؟!...
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/02/25 - 17:21
این اقای شیرزاد عبدالهی فقط در اموزش و پرورش یکی را قبول دارد انهم خانم دکتر حکیم زاده است حرفهایشان یکی است و شاید .....
پاسخ + +2 0 --
دوست 1398/02/25 - 22:16
آقای علیپور // من شما را نمی شناسم اما در برخی کانال های تلگرامی و همین سایت صدای معلم چند کامنت و یک مطلب از شما دیده ام . تصورم ازشما فردی جاه طلب و چاپلوس وذلیل بدست آوردن یک پست بود !!! بعد خود را بابت این قضاوت عجولانه سرزنش کردم که امروز ظاهرا حدس من درست از آب در آمد !!! به شما توصیه میکنم بزرگ باشید و بزرگوار بمانید و برای رسیدن به این سطح از پست همه چیزتان را نفروشید امیدوارم روزی بتوانم حضوری به شما بگویم که شما چه چیز را از دست داده اید ؟؟
پاسخ + 0 0 --
مجید علیپور 1398/02/27 - 20:58
ممنون که بنده را نمی شناسید و به سرعت به قضاوتی که باید رسیدید.
بنده قبلا خدمت جناب عبداللهی نوشتم که اگر عدم اشاره به مصداق ها امکان کلی گویی و گِرد گویی را به وجود می آورد اما در مقابل اشاره به مصداق/ مصادیق و نام بردن از اشخاص در تحلیل ها، احتمال شخصی شدن بحث را در پی دارد. منِ علیپور از ترس متهم شدن به اموری، به جای پرداختن به موضوع محوری گفتگو، می بایست در تلاش برای دفاع و اثبات شخص خودم باشم و عملا به جای ورود به گفتگو، وارد فضای مناظره بشویم. در مناظره هم خواه ناخواه روش جدلی غلبه خواهد کرد و هدف اسکات خصم خواهد شد و نه تبیین مساله!
پاسخ + 0 0 --
دوست 1398/02/28 - 07:35
آقای علیپور
لطفا کامنت های خود را یکبار مرور بفرمایید و ببینید آیا به جز تملق و چاپلوسی و مطالبه غیر مستقیم پست و موضع گیری له یا علیه افراد برای رسیدن به پست چیز دیگری می بینید ؟
پاسخ + 0 0 --
مجید علیپور 1398/02/28 - 17:37
نمی دانم اصلا ارزش جواب دادن داره یا نه
شما اگر خوشحال می شوی فکر کن دست یک چاپلوس متقاضی پست را رو کرده و طرف را رسوای عالم کرده ای.
انشاءالله که با این کشف، حال خوشی نصیبتان بشود.
پاسخ + +2 0 --
کارشناس روابط عمومی 1398/02/25 - 22:28
آقای نظری فاقد هرگونه تجربه مدیریتی و تحصیلات مرتبط با روابط عمومی بود. قطعا دلیل ادغام و فروپاشی روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش رفتار غلط ، غیر علمی ،غیر حرفه ای و هیجانی و سطحی شخص آقای نظری بود.او و تیم بسیار ضعیف و ناکارامدش با رفتار جناحی ،حزب بازی و یارگیری از تشکل های صنفی فرصت طلب این مرکز را سیاست زده و فاقد کارایی کردند و با نوکر مابی نزد بطحایی که او هم فهم عصر ارتباطات را نداشت باعث و بانی این افتضاح مدبریتی شدند .
پاسخ + 0 0 --
صاحبدل 1398/02/30 - 11:46
آقای علیپور را سالها است که می شناسم. چیزی که می توانم بگویم این است که واژه چاپلوسی فقط یک تهمت یا کج فهمی از نوشته های ایشان است.درفضای مجازی ایده پردازی می کنیم،نقدبر هر تغییری می نویسیم و ... ولی هرگز از خودمان پرسیده ایم که اگر خودمان-و صدالبته به شیوه غیرچاپلوسی - به منصبی رسیدیم واین همه پیش داوری درمورد کار نکرده ما شود چه باید کرد.دوستانی که به این اندازه مشفقانه نقد می کنند حتما می توانند ایده های نابی هم برای اجرا در روابط عمومی به جناب علیپوربدهند.پس اگر دلسوزانه به آموزش وپرورش نگاه می کنیم و هدف ما پیشرفت هست-که حتما اینطوراست- به کمک افراد توانمند وبا سوادی مثل دکترعلیپور بشتابیم نه تخریب.والله اعلم بما تصفون
پاسخ + 0 0 --
انصار 1398/11/09 - 19:56
من به تازگی کاری برام پیش امد و رفتم اموزش پرورش گیلان بطور اتفاقی آقای علیپور را دیدم که قبلا در دانشگاه خوارزمی 8 سال پیش در حد چند برخورد کوتاه ایشان را دیده بودم وقتی ایشان را دیدم در اموزش پرورش استان نمیدانستم که فعالیتشان چیست ولی آنچنان برخورد متواضعانه و بزرگ منشانه با بنده انجام دادند که خودم خجالت کشیدم واقعا. یعنی فردی با این تواضع و بزرگواری من ندیدم.ایشان لیاقت مدیر کلی اموزش پرورش را دارند و چنین فردی در سازمان نعمتی است برای پیشرفت سازمان. شما وقتی با ایشان برخورد میکنید متوجه نمیشوید که رییس کل روابط عمومی سازمان هستند فکر میکنید با یک دوست دارید صحبت میکنید. من خوشحالم که چنین شخصیتی را در آن مقام انتصاب کردند و امیدوارم به درجات بالاتری برسند . ای کاش همه مسولین مثل ایشون بودند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور