صدای معلم

" مديران آموزش و پرورش از استقلال فكر و عمل برخوردار نيستند؛ آنها متناسب با نقش و جايگاهي كه در هرم قدرت دارند، رفتار مي‌كنند "

سندرم آیشمن در وزارت آموزش و پرورش

دكتر احد نويدي/ دانشيار پژوهشگاه مطالعات آموزش و پرورش

سندرم آیشمن در وزارت آموزش و پرورش و آسیب شناسی ستاد  آدولف آیشمن افسر عضو اس اس در سال 1962 در اورشلیم به دلیل جنایات جنگی اعدام شد . آیشمن  با اصرار زياد ادعا مي‌كرد که صرفاً یک عنصر فرمانبر و مطیع اوامر بود.

هانا ارنت در کتاب«ایشمن در اورشلیم» با مطرح ساختن مفهوم ابتذال شرارت (banality of evil) ، در جهت ادعاي آيشمن استدلال كرد. كتاب هانا آرنت الهام بخش استانلی میلیگرام بودكه بین سالهای 1960-1963  چندين آزمایش بر روی  بيش از 700 نفر از شهروندان داوطلب به عمل آورد. آزمایش‌های میلیگرام به اعتراف اکثر صاحب نظران، مشهورترین و جالبترين آزمایش تاریخ روانشناسی بر روی انسان‌ها شناخته می شود.
نتایج آزمایش‌های ميلگرام حاکی از آن بود که افراد کاملاً عادي و نرمال و بدون هيچ سابقه اختلالات رفتاری يا سايكوپاتيك، تنها به واسطة قرار گرفتن در شرایط خاص/ نقش خاص، و تحت فرمان مراجع قدرت، حاضر مي‌شوند به افراد بی‌گناه شوک‌های الکترکی دردناک وارد كنند يعني، رفتار خشن بیش از آنکه ناشی از ذات وحشیانه يا صفات پرخاشگرانه افراد باشد، برخاسته از محیط و تحت نفوذ دیگران است.

وقتي يك نظام هرمي و سلسله مراتبي مستقر باشد، اصلاً زير هرم نيازمند تفسير روانشناختي نيست و تنها نوك هرم نياز به تفسير و تحليل دارد، رفتار بقيه افراد از طريق «سرايت اجتماعي» قابل فهم است. چنان كه روزي از «مدرسه محوري» يا «مدرسه شاد» سخن مي‌گويد و روزي ديگر، در اثر فشارهاي عوامل خارج از آموزش و پرورش، منفعلانه، كساني را عزل و نصب مي‌كند يا براي سرود كودكان در مدرسه بخشنامه صادر مي‌كند.

بنابراین، انسانها در قالب‌ها و نقش‌هاي (قومي، مذهبي، شغلي و...) فرو مي‌روند و آن قالب‌ها تعيين مي‌كنند چگونه رفتار خواهند كرد. ساختار و نوك هرم بسيار مهم است و تفاوت‌هاي فردي در زير هرم چندان اهميتي ندارد.

میلگرام در کتاب «اطاعت از مراجع قدرت» به نوعی به این مطلب اشاره می‌کند که تنها رهبری نوک هرم است که نیازمند تفسیر روانشاسی اختصاصی است و رفتار اجزاي آن پرتویی از نوک هرم است.او مکرر از مثال آیشمن یاد می‌کند که صفات فردی وی برای توضیح جنایت های او کفایت نمی‌کند و تنها راه درک درست معمای جنایتکارانه او، توجه به نقش پذیری او از مقامات و اطلاعت از فرامین است.
 به نظر مي‌رسد ستاد وزارت  آموزش و پرورش به «سندرم آيشمن» گرفتار شده است.

سندرم آیشمن در وزارت آموزش و پرورش و آسیب شناسی ستاد

مديران آموزش و پرورش از استقلال فكر و عمل برخوردار نيستند؛ آنها متناسب با  نقش و جايگاهي كه در هرم قدرت دارند، رفتار مي‌كنند. در نتيجه، نسبت دادن اقدامات و رفتارهاي وزير محترم و همكارانش به شخصيت‌ ايشان، اصولاً روا نيست. ايشان مأمورند و معذور؛ تنها فرمان‌ها را اجرا مي‌كنند. به همين دليل، گاهي از طرف وزير محترم مواضع متناقض اتخاذ مي‌‌شود.چنان كه روزي از «مدرسه محوري» يا «مدرسه شاد» سخن مي‌گويد و روزي ديگر، در اثر فشارهاي عوامل خارج از آموزش و پرورش، منفعلانه، كساني را عزل و نصب مي‌كند يا براي سرود كودكان در مدرسه بخشنامه صادر مي‌كند.

اين رفتار براي من به عنوان دانش‌آموخته روانشناسي قابل درك است.

اجمالاً مي‌توان گفت، با انتقاد از عملكرد و رفتار فرمانبران منفعل ره به جايي نمي‌بريم.براي اصلاح نظام آموزش و پرورش به اراده‌اي از نوك هرم  قدرت نياز داريم.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

جمعه, 27 ارديبهشت 1398 13:25 خوانده شده: 375 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/27 - 14:42
بسیار بسیار عالی. از نظر بلشویک ها جامعه و پیرامون ما هست که شخصیت و رفتار ما را شکل میدهد. این نظریه مورد تایید اسلام هم هست. وقتی حضرت علی ع در آن شرایط و ظرف زمانی و مکانی می فرمایند اگر میخواهی خدا را بشناسی خودت را بشناس با علم به همین موضوع می فرمایند که در مسیر شناخت دقیق خود به شناختی از جامعه و فعل و انفعالات و جریانات آن هم میرسیم. نکته در اینجاست که کسی که میخواهد خدا را بشناسد وقتی متوجه میشود که معاویه با آن همه پلیدی پنهان لباس پیغمبر را پوشیده و در حال معدوم سازی نسل پیغمبر هست خوب طبیعتا قیام می کند - بپا می خیزد.
پاسخ + 0 0 --
AL 1398/02/27 - 15:16
فکر کنم این حرفها را از روی احساسات و تعصب زدی:
....

تاریخ را از منابع مختلف مطالعه کن فقط به تاریخ دولتی و یک طرفه بسنده نکن
....
پاسخ + 0 0 --
عاطفه تقی زاده 1398/02/28 - 10:38
باور کنید در بسیاری از موارد در سیستم آموزش و پرورش حتی قانون رعایت نمیشود که مدیران بخواهند تبعیت کنند،یک مرجعی همانند حراست،تشخیص میدهد که فلان کار حتی اگر مطابق قانون است انجام نشود...یا در ارتباط با یک پست واحد برای یکی‌ استعلام گرفته شود و برای دیگری نیازی به استعلام نیست،مبنا هم فقط و فقط اغراض و عقده های شخصی است.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/02/27 - 14:46
دکتر حق مطلب را خوب ادا کردی.
لب کلام اینکه رفتارهای وزیر و زیردستانشان برای بقا و حیات و خوشایند آن بالاسری ها و منابع قدرت است. فرض کنید وزیر قلبا با افراط های مذهبی در مدارس مخالف باشد و اگر اهرم و استرسی نداشته باشد و خطر پایین افتادن از صدارت را نداشته باشد شاخ و برگ های اضافی آموزش و پروش و ستادهای مذهبی و ایدئولوژیکی را کوتاه می کند..... اما خود به خوبی می داند باید برای حفظ پست خود باید هوای کسانی که برای وزارت او چراغ سبز دادند داشته باشد. به عبارتی سعی وافر می کند که آنها (دولت پنهان به تعبیر مطلبی که درباره تيوری دولت پنهان در صدای معلم چاپ شده). چشم وزیر به دست و دهان انهاست ببیند که آیا سکانداراتن اصلی اقدامی را تقبیح می کنند بعد به همان سمت میره.
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/02/27 - 14:51
در خصوص سند ۲۰۳۰ هم همینطور اگر با دستگاهی یا با هوش مصنوعی ذهنیت و مغز وزیر را اسکن کنیم ممکن است متوجه شویم که ایشان کاملا موافق اجرای سند ۲۰۳۰ است اما من و تو به خوبی میدونیم که با توجه مایندست یک ایرانی و دورویی و سه رویی او هیچ وقت نمی تواند بگوید من موافق سند ۲۰۳۰ هستم مانند داستان لاک پشت و اردکها گفتن همان و افتادن به پایین همان. پست ها به مذاق بعضیها آنقدر خوش می آید که شاید راضی شوند یک عضو بدنش را از دست بدهند اما چند صباحی بیشتر در پست بمانند چه برسد به اینکه رقص را تقبیح کنند. آنها حاضرند همه را قربانب کنند و یک Yesman بشوند اما ...
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/02/27 - 14:56
در خط آخر مقاله اصطلاح فرمانبران منفعل خیلی خوب جا افتاده است. اگر خاطرتان باشد وزیر زمانی از تدریس زبان روسی در مدارس صحبت کرد یا زمانی از ورود روحانیون به مدارس و همکاری های حوزه و آموزش و پرورش سخن گفت و ....همه ما می دانیم که این حرفها را برای دلخوشی و راضی نگه داشتن بالایی و آنهایی که اهرم اصلی قدرت دست آنهاست را گفته.
داستان کتابهاب مکمل که وزیر مطرح کرد کجا رفت دهنش زود بستند.
وزیر برای درآوردن ادای یک وزیر مستقل سعی کرد دست رو چیزهایی بزاره که با قدرت های بالا تصادم نکنه مثلا کنکور و مدارس خاص اما ره به جایی نبرد و دوباره خودش و تیمش شدند Sheeple
Sheep + People = Sheeple
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/02/27 - 14:58
گردانندگان محترم وب سایت صدای معلم

عاجزانه تمنا دارم برای رعایت حال بازدیدکنندگان از تایید پست های تکراری مخصوصا پست های دکتر حسینی یا دانش‌آموزش یا ..... که مدام تکرار می شوند خودداری بفرمایید.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/27 - 14:59
هنوز هم همان مقدس مآبی و کت وشلوار و تسبیح و مهر بر پیشانی بر آموزش و پروش حکمفرماست .....
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/02/27 - 15:04
تجسم کنید که دکتر پوشاندن سر بچه های اول و دوم دبستان را اختیاری کند یا یکی از ستادهای اضافی را حذف کند مثلا بسیج را در داخل مدارس منحل کند ........... می تونه؟ ابدا! چرا؟
آن وقت مشخص می شود که آموزش و پرورش دست کیاست. یا یه مدیر کل یک استان را به رای خود عوض کند. می تونه؟ عمرا! هممون میدونیم چرا.
مقاله هم به این سوال جواب خوبی داده است.
پاسخ + +1 0 --
ALIREZA 1398/02/27 - 15:08
همانطور که اشاره کردم وزیر در ابتدای وزارت خود خیلی سعی کرد واقعا یا ادای یه وزیر قدرتمند و مستقل و را دربیاورد اما زودی تسلیم شد و به تناقض گویی افتاد. او وانمود می کرد که از جایی دستور و فرمان نمی گیرد.
شاید بتوان گفت استارت بدی نداشت اما اینجا ایران و سیتسم حکومتی هم ....
پاسخ + 0 0 --
ALIREZA 1398/02/27 - 15:11
البته یه تفاوت مهم بین آیشمن و هیتلر و تیمشان و وزارت آموزش و پرورش وجود دارد. افسران اس اس همیشان حرفه ای و باسواد و در کار خود متخصص بودند و پله پله مراحل پیشرفت را طی کرده بودند اما اینجا در آموزش و پرورش یه سری بی کم سواد و مدرک بدست و ... جمع شده اند. امروز رییس زندانه فردا شده مدیر کل آموزش و پرورش فلان استان...
پاسخ + 0 0 --
اصفهانی 1398/02/27 - 16:09
اون بنده خدا افسر اس اس فک میکرده میتونه قسر درره. یه درصد احتمال میداد روزی عدالت در موردش اجرا میشه این همه بربریت بخرج نمیداد برا رنگین تر کردن سفره خودش و خانواده عزیزش.
پاسخ + 0 0 --
آرش 1398/02/27 - 18:07
دقیق واضح و گویا. بسیار جالب بود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/02/27 - 18:28
گماردن مهره های سفارش شده و اطلاعاتی و امنیتی یا طرفداران نمایندگان مجلس در مدیریت ها هیچ وقت در وزرارت خانه از رونق نخواهد افتاد ...
پاسخ + 0 0 --
نويدي 1398/02/28 - 15:03
من بارها گفته‌ام و نوشته‌ام كه افكار وزير عاريتي است. چون اغلب مواضع متناقض اتخاذ مي‌كند. او يا نمي‌داند مدرسه محوري چيست يا اينكه حرف و عملش نمي‌خواند. من ايشان را يك فرمانبردار مطيع تلقي مي‌كنم و نيازي به تحليل شخصيت ايشان نمي‌بينم.
پاسخ + 0 0 --
همکار 1398/02/28 - 18:20
آیا این وضعیت آپ تصادفی است که این همه برای بهبودش تلاش می کنید؟ آیا فکر می کنید وضعیت آپ در ایران بهبود می یابد؟ آیا قبول دارید، دیگر دوران جنگ های آتشین برای فتح کشورها به پایان رسیده؟ آیا می دانید برای فتح یک کشور اولین خاکریزی که دشمن فتح می کند کدام خاکریز است؟ آیا می دانید چرا مردم کشوری با داشتن پنجمین رتبه ی ثروت خدا دادی در جهان(آن هم ثروت طبیعی و بدون تبدیلات و فن آوری) در گرداب های مهلک اجتماعی دست و پا می زند و کشوری بدون ثروت خدا دادی در حال حاضر پنجمین رتبه اقتصادی جهان را با خود یدک می کشد؟ آیا می دانید این کار چگونه ممکن است؟
در جریان زندگی بنا به نفسی که در وجود آدمی است و جزء لاینفک زندگی او است، هر دم و هر دم سایه نشینان بدنبال سیراب کردن عطش سیری ناپذر نفسانیات خود هستند و آنها در یک پروسه ی نامحسوس و به طور تدریجی و دائمی انسان ها را از مسیر نور به مسیر ظلمت فکری و جهل هدایت کرده و قوه ی تفکر و تشخیص را در آنها ها ضعیف و ضعیف تر می کنند و از آنها مرده های متحرک ساخته و سپس نقشه های خود را عملی می کنند. این آپ نتیجه ی طراحی آنهاست.
پاسخ + +5 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/29 - 22:18
بدبختی افسره این بوده که دستشم به خون .... آلوده شده بود. "هیچ" راه گریزی نداشت.
پاسخ + 0 0 --
حمید 1398/03/07 - 01:06
نوک هرم برای اموزش و پرورش الویت چندانی قائل نمی باشد
پاسخ + 0 0 --
پرستوهای سفید 1398/03/07 - 12:30
موافقیم استاد. خدا خیرتان دهد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

موافقم ؛ این امر عادلانه بوده و برای رشد نخبگان در جامعه ضروری است - 23.5%
مخالفم ؛ این تقسیم بندی نادرست بوده و موجب قشربندی ناعادلانه اجتماعی می شود - 76.3%

مجموع آرا: 637

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور