صدای معلم

" هرگز ارزش روابط عمومی فراتر از نصاب پارچه و عکاس جلسات فراتر نرفته است و امیدی به بهبود نیز نیست ؛ پایین‌ترین اهمیت مربوط به توجه و ارزیابی افکار عمومی است "

پای لنگی و درنگی ! ( تأملی به پیام مدیرکل آموزش‌ و پرورش هرمزگان در روز روابط عمومی)

ارسالی فرهنگی استان هرمزگان

گروه رسانه/

با ادغام مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی در دفتر وزارتی وزارت آموزش و پرورش و تشکیل یک پست غیرعلمی و غیر استاندارد به نام " مرکز امور هماهنگی ، ارتباطات و دفتر وزارتی " عملا روابط عمومی از سپهر عمومی حذف شده است .

انتصاب فردی غیرمتخصص در علم روابط عمومی و غیرکارشناس در ارزیابی افکار عمومی در دستگاه حساسی مانند آموزش و پرورش وضعیت را بغرنج تر و  یاس آورتر کرده است .

در نشست رسانه ای وزیر آموزش و پرورش با خبرنگاران در تاریخ یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ماه پرسش سوم صدای معلم که البته مجری مراسم اجازه طرح آن را نداد ( این جا ) به شرح زیر بود :

" رئیس انجمن روابط عمومی کشور در خصوص حذف مرکز روابط عمومی از بدنه وزارت آموزش‌ و پرورش و تغییر نام آن به «مرکز امور هماهنگی، ارتباطات و حوزه وزارتی آموزش‌ و پرورش» گفت: تغییر نام روابط عمومی یک اشتباه از سوی حوزه آموزش‌ و پرورش است. یعنی عملاً انگار یک بدعت ایجادشده است.

حقیقی اضافه کرد:‌ نام این مرکز هم غیراستاندارد است؛

ایشان گفته است :.. ما معتقدیم آموزش‌ و پرورش در این خصوص اشتباه کرده است زیرا معتقدیم روابط عمومی به‌عنوان بازوی توانمند مدیران است و ازنظر ساختاری باید زیرمجموعه مدیرعامل باشد. این اشتباه استراتژیکی که آقای وزیر در حذف روابط عمومی کردند، نتایج مثبتی به دنبال نخواهد داشت زیرا آموزش‌ و پرورش به‌عنوان جامعه هدفی که تمام دانش‌آموزان را در برمی‌گیرد، بزرگ‌ترین جامعه هدف به‌حساب می‌آید و درواقع آموزش‌ و پرورش با این کار ارتباط جامعه هدف را با بدنه مدیریت قطع‌کرد .

ما در انجمن روابط عمومی این کار را به‌هیچ‌عنوان تأیید نمی‌کنیم و در مورد آن موضع‌گیری مستقیم می‌کنیم. کار مقام عالی وزارت آقای بطحایی اشتباه محض بوده و حتماً باید در این خصوص تجدیدنظر صورت گیرد.

موضع شما به عنوان وزیر آموزش و پرورش باز هم سکوت بود .

آقای بطحایی

این کار با هدف چابک سازی صورت گرفت اما بر اساس گزارش ها تاکنون تحول خاصی در وضعیت ساختاری ، ماموریت و کارکردها و سایر آیتم های سازمانی صورت نگرفته است .

چرا این کار را کردید ؟

نکته قابل تامل آن که در روز روابط عمومی ( 27 اردیبشهت ماه ) نه خبری از این روز در پرتال وزارت آموزش و پرورش منتشر گردید .

سیدمحمد بطحایی که برای مناسبت های کم اهمیت تر پیام صادر می کند نیز در این مورد سکوت کرد .

بیش از 30 نفر پرسنل شاغل در این بخش ستادی که برخی از آن ها قلم به دست هستند ، در رثای آن هم مطلبی مرقوم نفرمودند .

 

روز روابط عمومی و آموزش و پرورش

شاید یکی از ویژگی‌های مشترک مدیران انتشار پیام‌های تبریک و مناسبت‌ها است که گاهی حتی بدون اینکه مدیر پیام را خوانده باشد- پیام توسط روابط عمومی تنظیم می‌شود یا از فضاهای اینترنتی به‌صورت تمام‌قد کپی‌برداری می‌شود- در رسانه‌ها انتشار می‌یابد.

از این‌ دست پیام‌ها در آموزش‌ و پرورش نیز به فراوانی یافت می‌شود از پیام بازگشایی مدارس تا جشن‌ها و اعیاد، روز معلم و ..

بستگی به نوع مناسبت حساسیت مدیر در انتشار این متن‌ها نیز قابل‌ توجه است.

 امسال به مناسبت روز روابط عمومی اما هیچ‌کدام از مدیران 22 منطقه هرمزگان نه پیامی صادر نمودند و نه خبری مبنی بر تجلیل کارشناس روابط عمومی در وب‌سایتشان منتشر شد!

تنها یک پیام از مدیرکل در سایت قرار داده شد که اهمیت این پست را یادآور شده است!

روز روابط عمومی و آموزش و پرورش

موسی دادی زاده در این پیام گفته است: روابط عمومی رابط افکار عمومی و تریبون سازمان است و نقش راهبردی آن در تصمیم های سازمان ضرورتی غیر قابل انکار است.

مدیر کل آموزش‌ و پرورش هرمزگان همچنین گفته است : مجموعه و یا سازمانی که به جایگاه روابط عمومی و نقش محوری آن توجه کافی داشته باشد، موفق و پویا و کارآمد خواهد بود.

وی در پیامش تأکید کرده است : تحولات دنیای معاصر و رشد شتابان علم ارتباطات ، روابط عمومی را از حاشیه به متن مجموعه مدیریتی آورده است و به‌عنوان یکی از ارکان مهم در تصمیم‌گیری‌های سازمانی ایفاگر نقش است.

حال جای سؤال اینجاست که جدا از مطالب روی کاغذ جایگاه روابط عمومی در مناطق و ادارات آموزش‌ و پرورش استان چگونه است؟

آیا روابط عمومی توان ارزیابی افکار فرهنگیان در مسائل آموزشی و تربیتی را دارد؟ اینکه دیدگاه و نظر وی چقدر در مجموعه‌اش دارای اهمیت و مهم شمرده می‌شود؟

شاید کارشناسان روابط عمومی آموزش‌ و پرورش ادارات و مناطق هرمزگان بتوانند درست‌ترین پاسخ را برای این سؤال به ما بگویند. ولی واقعیت امر این است که هرگز ارزش روابط عمومی فراتر از نصاب پارچه و عکاس جلسات فراتر نرفته است و امیدی به بهبود نیز نیست.

بیشترشان از نداشتن دوربین و اینترنت و لوازم ضروری حوزه کار گلایه مندند!

صدها خبر و گزارش کاملاً کپی شده در سایت خبری ادارات آموزش‌ و پرورش هرمزگان گواه این ادعا است که پایین‌ترین اهمیت مربوط به توجه و ارزیابی افکار عمومی است.

اینکه در بین این‌همه گزارش غیرحرفه‌ای یک دیدگاه و مطالبه فرهنگیان قید نشده است به‌روشنی یک‌طرفه بودن این مسئولیت را و صرفاً خبر مدیر را تنظیم نمودن آشکار می‌سازد.

از طرف دیگر آمارهای منتشرشده در خبرها توسط عمومی‌ها معمولاً به دلیل عدم اشراف کامل بر موضوع ناقص بوده و قابل استناد نیز نیست.

روز روابط عمومی و آموزش و پرورش

مثلا در اینجا گفته‌شده است هرمزگان رتبه سوم بازمانده از تحصیل را در کل کشور داراست و سه هزار و ۷۷۶ کودک در هرمزگان از تحصیل بازمانده‌اند!

معاون آموزش ابتدایی هرمزگان در این خبر گفته بود: برای تأمین پوشاک، نوشت‌افزار و سرویس رفت‌وآمد این کودکان به سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

و در اینجا باز در آخرین خبر سایت اداره کل نیز همان معاون خبری دارد که:  تاکنون از مجموع یکهزارو ۸۵۱ نفر بازمانده از تحصیل  یک هزار نفر از آنان در دوره‌ی ابتدایی به چرخه‌ی آموزش بازگشت داده شدند و تلاش برای  جذب باقیمانده آنان نیز ادامه دارد.

آیا نیمی از اعتبار لازم  تأمین‌شده است و تنها 851باقی‌مانده از تحصیل‌داریم؟

یا خبرهایی که به‌صورت کاملاً کپی در سایت اداره کل آیا احترام به افکار عمومی و فرهنگیان را زیر سؤال نمی‌برد؟

روز روابط عمومی و آموزش و پرورش

باری بدیهی است که برای پویایی ،حرکت و گذر از رکود باید ضعف‌ها و نقاط قوت را شناسایی کرد و با برنامه‌ریزی دقیق به دنبال مطلوب سازی آموزش، جذب بازمانده از تحصیل ، آموزش خانواده و دیگر مسائل مربوط به این دستگاه تربیتی پرداخت، که و نظرسنجی و نیازسنجی جامعه فرهنگیان در مسائل پیش رو گام‌های رو جلویی برداشت.

روز روابط عمومی و آموزش و پرورش

باید شعارهای ناممکن و غیرعملی را کنار گذاشت و برای تعالی بیشتر ازنظر همه مجموعه بهره برد.

پیش تر نیز در صدای معلم گزارشی  تحت عنوان چراغ های رابطه خاموش اند مبنی بر وضعیت روابط عمومی آموزش و پرورش هرمزگان منتشر شده است.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 15:10 خوانده شده: 2193 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +4 0 --
فرهنگی مشهدی 1398/02/29 - 20:45
همانطور که دکتر حسینی می فرمایند درد آموزش و پ ما فساد سیستماتیک در آن است و هر کس هم روشنگری کند انگ ضد انقلاب بودن و تشویش اذهان عمومی و .... به او می زنند و وحشتناکتر اینکه سعی می کنند با توطیه های فاشیستی و حتی شیطانی او را از سر راه خود بردارند. دکتر حسینی ادامه می دهند اگر لازم باشد حاضرم در این زمینه ها در یک برنامه زنده تلویزیونی به ارایه ادله و مستندات و برهان خودم بپردازم. امید است وزیر محترم مسولان آموزش پ مشهد را مجاب کند که این دعوت جدی دکتر حسینی را بپذیرند و در برنامه ای زنده در فضایی دموکراتیک چرا که در غیر اینصورت وزیر و وزارتخانه زیر سوال می روند.
پاسخ + 0 0 --
کارشاس روابط عمومی 1398/02/30 - 09:29
آقای نظری فاقد هرگونه تجربه مدیریتی و تحصیلات مرتبط با روابط عمومی بود. قطعا دلیل ادغام و فروپاشی روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش رفتار غلط ، غیر علمی ،غیر حرفه ای و هیجانی و سطحی شخص آقای نظری بود.او و تیم بسیار ضعیف و ناکارامدش با رفتار جناحی ،حزب بازی و یارگیری از تشکل های صنفی فرصت طلب این مرکز را سیاست زده و فاقد کارایی کردند و با نوکر مابی نزد بطحایی که او هم فهم عصر ارتباطات را نداشت باعث و بانی این افتضاح مدبریتی شدند .

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

میزان توجه به " منشور حقوق شهروندی " در وزارت محسن حاجی میرزایی را چگونه ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور