صدای معلم

آیا افزایش حقوق کارمندان متناسب با تورم موجود در سطح جامعه منظور گردیده است ؟

تفاسیر متعدد از قانون افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۹۸ و طرح چند پرسش

نادر شمیع زاده/ دبیرادبیات و تحلیلگر امور فرهنگی و اجتماعی

قانون افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۹۸  مدتهاست بر اصل تفکیک قوا و استقلال آنها در یک نظام جمهوری تأکید شده و  ضرورت تصویب قوانین مورد نیاز  منطبق با مقتضیات جامعه  از طرف نمایندگان خبره مستقل و  اجرای دقیق همه مصوبات مجلس از سوی دولتمردان توصیه می گردد اما همواره چیزی که در عمل اتفاق می افتد برخلاف آن بوده و هرساله نگرانی ها و آشفتگی های بی شماری را مخصوصأ در مورد قانون بودجه دامن می زنند .    کسری بودجه ، جابه جایی ردیف های اعتبارات ،  غفلت از  سازمان های  زیربنایی ،  در اولویت قراردادن  نیازهای  غیرضروری و  ثانوی بعضی  از مؤسسات  و  بی توجهی مداوم  به نهاد تعلیم و تربیت کشور و...  اصطلاحاتی هستند که با ذهن و گوش انسان های معمولی هم آشناست . 

این بار  نیز تناقضات موجود  در مصاحبه ها و موضع گیری های  ریاست جمهور و ریاست سازمان برنامه و بودجه با بیانات ریاست مجلس و نمایندگان طیف های مختلف  مجلس  شاهدی بزرگ بر این مدعا  هستند که دل هر  اندیشمند دلسوز و  مآل اندیشی را به درد می آورد به طوری که این مطالب ناهمگون ، ماه ها و  بارها  در رسانه های  واقعی و مجازی به انتشار گذاشته شده اند .
به عنوان  مثال  موضع گیری علنی  و  نص صریح و بیان مستقیم جناب نوبخت  ،  رئیس  سازمان  برنامه و بودجه  کشور  در  مورد  عدم  اجرای مصوبه  مجلس ،  اسباب  شگفتی و اعجاب  عمومی را فراهم آورد و  بالاخره بعد از مشاجرات و  مجادلات  انبوه و نفس گیر مؤافقان و مخالفان  ، همان برداشت و تحلیل جناب  ایشان جامه عمل  پوشید  و آرای  دیگران  یکسره  به حاشیه رانده و به بوته  فراموشی سپرده شدند .   

امید است  که اعتراضات برخی از نمایندگان  مجلس  و ورود  دیوان محاسبات  کشور در تعامل با تصمیم سازان  برنامه و  بودجه کشور  در مسیر جلوگیری  از تضییع  حقوق حقه  کارکنان دولت ،  مفید و مؤثر  واقع شوند  و احکام حقوقی اصلاحی جدید منطبق با قوانین  مجلس صادر و در اختیار آنها قرار  گیرند .
 
آیا افزایش حقوق کارمندان متناسب با تورم موجود در سطح جامعه منظور گردیده است ؟ 

جهش های افسار گسیخته  قیمت ها و  فشارهای  ناشی از تحریم ها و نابه سامانی ها و آشفتگی های بازار  داخلی  دقیقأ  مورد ارزیابی واقع شده اند  ؟ آیا با کدام سازوکار منطقی و  مستند و  مستدل  علمی به عدد و  رقم های حقیقی  دسترسی یافته اند که با  آینده نگری علمی ،  تضمین های لازم را در مرتفع  نمودن  مشکلات معیشتی  و شغلی  مردم  تا پایان سال ۹۸  فراهم  نمایند ؟ 

هرچند که  همخوانی شاخص های بانک مرکزی  و مرکز  آمار ایران  در خصوص  تورم  و مشکلات اقتصادی  هم  مورد  شبهه و  تردید اقتصاددانان  مستقل  و  آکادمیک  می باشد باز انحرافات و کجروی های مستمری  نیز در صدور  احکام  کارکنان دولت  و مخصوصأ  فرهنگیان  به چشم می خورد  که به هیچ  عنوان  زیبنده نظام  اداری و  استخدامی  کشوری نیستند .

قانون افزایش حقوق کارکنان دولت در سال ۹۸
 
گمانه زنی های  مختلفی  که  مدتها قبل و بعد از تصویب  بودجه از طرف نمایندگان  مجلس ،  وزرا  و دیگر کارگزاران  نظام  هم  صورت می گیرند چنان متناقض  و متفاوت  جلوه می کنند که حتی کارشناسان  مستقل و خارج از قوای  مذکور  هم  از  تحلیل  و تفسیر آنها  ناتوان  و  درمانده می شوند تا چه رسد به اینکه  افراد عادی یا کارکنان دولت چه تحلیل و ارزیابی  مشخصی از این اظهارات  به عمل  خواهند  آورد .
 آیا  متون  مصوب  قوه مقننه  ،  جزئیات مواد و  تبصره های  قانونی  به قدری  از ایهام  ، ابهام  ،  استعاره  ،  مجاز و  دیگر آرایه های ادبی  برخوردارند  که دریافت معنی  واحد  را بر دیگران  و خاصه دولتیان  دشوار  ساخته  است ؟

آیا اطلاعات مفید  علمی  و دانشگاهی  ، فناوری های نوین ،  و تجارب  کشورهای مترقی  و متمدن راهی به بودجه نویسی ما یافته اند  یا  مطابق سلایق شخصی  و جو حاکم و  اندیشه های عوامگرایانه یا شیوه های  فرمایشی و نمایشی  ،  بودجه کشور عملیاتی و اجرایی  می گردد  ؟

آیا  اعداد و ارقامی  که نمایندگان  مجلس در چهارچوب  بندهای مختلف بودجه  استفاده  می نمایند  نشانگر مقیاس  یا معیار  مشخصی  در نزد صاحب  نظران و  کارشناسان  اقتصادی دولتی   نیستند و معانی  دیگری را روایت  می کنند ؟

پیشنهاد می شود  به غیر از  اصلاح  نواقص قانونی  ،  مدیریتی فوق و آموزش  مدیران  راهبردی  و در  راستای  پرهیز  از هر  نوع انحراف در اجرایی کردن قانون  بودجه و جلوگیری  از تضییع  حقوق  میلیونها  کارمند و افراد تحت تکفل شان ،   کارشناسانی بی طرف  از حوزه  ادبیات و  ریاضیات  ،  نظر نهایی و تکمیلی  خود را  در مورد  کلیات بودجه  با زبانی  واحد و  بیانی متقن و پایدار  اعلام  نمایند تا در  مراحل بعدی ، برداشت ها و دریافت های ضد و نقیض از آنها  منتفی گشته و سبب  بلاتکلیفی و سردرگمی  خیل  عظیمی  از حقوق بگیران نباشند .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 15:08 خوانده شده: 366 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
دکتر س.م.ح.حسینی 1398/02/31 - 17:14
همین الان 2858.000 هزار تومان حقوق اردیبهشت من را ریختند. با 24 سال سابقه تدریس و مدرک دکترای تخصصی!؟! خط فقر 3750.000 تومان. این در حالیست که سه سال قبل یارانه ام را هم قطع کردند؛ اضافه کار هم و یا مجوز تاسیس موسسه هم به من نمیدن!؟! جرمم؟! زیادی میدانم و بنابراین خطرناکم! - وبلاگم را ببینید.
پاسخ + 0 0 --
اصفهانی 1398/03/02 - 04:20
یارانه که سهم هر ایرانی از منابع خدادی در سرزمین مادری مان هست. چرا یارانه شما آن هم با این حقوق بسیار پایین را قطع کرده اند؟! آموزش و پ مشهد سیستم مدیریت ارباب رعیتی قرون وسطایی دارد ظاهرا.
پاسخ + 0 0 --
دبیر م 1398/03/02 - 22:09
چی بگم خدایا...
پاسخ + 0 0 --
بازنشسته 1398/04/09 - 14:54
دولت ونظام مستضعفان به کام سرمایه دارها و پولدارها و باید فقیران وبازنشسته ها همیشه در حسرت زندگی کنند چون مسؤلانشان خیلی خادم هستند ، البته به دروغ!!!!
پاسخ + +1 0 --
فرهنگی 1398/03/02 - 15:49
احکام صادره 98 هرچه سابقه بیشتر افزایش کمتر اردیبهشت هم که هیچ
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/03/04 - 13:32
این افزایش به امید خدا و همت معلمان باسابقه اعتراضات شدیدی بهمراه خواهد داشت چرا که ما با 25 سال سابقه و داشتن فرزند دانشجو و دبیرستانی به اندازه یک فرد مجرد با 5 سال سابقه اضافه شده

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

موافقم ؛ این امر عادلانه بوده و برای رشد نخبگان در جامعه ضروری است - 23.5%
مخالفم ؛ این تقسیم بندی نادرست بوده و موجب قشربندی ناعادلانه اجتماعی می شود - 76.3%

مجموع آرا: 637

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور