صدای معلم

" افراد غیر متخصص به دلایل بالا دیواری بین خود و منتقدان و متخصصان تعلیم و تربیت می کشند تا دور از چشمان ناظرین منویات فکری خود را اجرا کنند چرا که آن ها به فکر اجرای عجولانه ی باورهای خود هستند و از متخصصانی که این همه ایده و فکر را به سمت آن ها روانه می کنند بیزارند"

چرا افراد غیر متخصص در تعلیم و تربیت مانع پیشرفت تعلیم و تربیت می شوند؟

مصطفی قادری/ تحلیل گر مسایل تعلیم و تربیت

تعلیم و تربیت و دخالت افراد غیرمتخصص  افراد غیر متخصص به هفت  دلیل امکان پیشرفت نظام تعلیم و تربیت را سد می کنند:
*  افراد غیر متخصص زبان علمی رشته های تعلیم و تربیت را بلد نیستند، لذا امکان گفت و گوهای تخصصی با آن ها دشوار است. آن ها با زبانی سخن می گویند که برای متخصصین عامیانه است یا زبان متخصصین را متوجه نمی شوند. این امر گرفتاری های ارتباطی فراوانی در موسسات آموزشی پدید می آورد و باعث شُبهه، عدم پذیرش، کدورت و اختلال در هم فهمی و همدلی می شود.


*  افراد غیر متخصص ایده های شخصی درباره تعلیم و تربیت دارند که متاثر از تجربه های شخصی است. اجرای آن ها ممکن است در سطوح خرد نتیجه بخش باشد اما در سطح کلان تعلیم و تربیت وابسته به آزمایش و خطاست. ضمن اینکه افراد متخصص ایده های ناآزموده و شخصی را از آن ها نمی پذیرند.


افراد غیر متخصص به دلایل بالا دیواری بین خود و منتقدان و متخصصان تعلیم و تربیت می کشند تا دور از چشمان ناظرین منویات فکری خود را اجرا کنند چرا که آن ها به فکر اجرای عجولانه ی باورهای خود هستند و از متخصصانی که این همه ایده و فکر را به سمت آن ها روانه می کنند بیزارند. به همین دلیل به جای منتقدین، مشاوران علمی و متخصصین، مدیران عملیاتی و اجرایی و اغلب محافظه کار را دور و بر خود جمع می کنند.

تعلیم و تربیت و دخالت افراد غیرمتخصص


*  مدیران غیر متخصص کارهای خود را در معرض ارزشیابی و قضاوت متخصصان تعلیم و تربیت قرار نمی دهند به همین دلیل بیشتر در معرض تملق و چاپلوسی قرار دارند.


* مدیران غیر متخصص مسایل پیچیده ی  تعلیم و تربیت را ساده فرض می کنند، از این رو راه حل های ساده ای برای حل مشکلات دارند که عمدتا از دور اندیشی و عمق برخوردار نیستند.


*  مدیران غیر متخصص پس از شکست های پیاپی می فهمند که این کاره نیستند ولی به جای اعتراف به شکست، برای در امان ماندن از نقد به دشمن تراشی و توجیه موانع زمینی و آسمانی بر سر راه خود می پردازند، لذا جو سازمان آموزشی را با تنش های بیشتر مواجه می سازند.


* حضور طولانی مدیران غیر متخصص تعلیم و تربیت  در سازمان های آموزشی باعث دور شدن سازمان از مسایل واقعی خارج از سازمان می شود. مدیران غیر متخصص به حل و فصل کاذب بوروکراسی در سازمان آموزشی عادت می کنند و مسایل تربیتی جامعه همچنان حل ناشده باقی می ماند.

کانال دکتر سعید صفایی موحد

چهارشنبه, 01 خرداد 1398 16:55 خوانده شده: 125 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
دبیر هنر 1398/03/02 - 03:54
به همین سایت اداره کل آموزش و پ مشهد سر بزنید! رزومه علمی مدیر کل و معاونانش را - اگر چیزی دارند - مطالعه بفرمایید. - نامشان را در اینترنت سرچ کنید. یعنی واقعا اینکه این نوع افراد "غیر متخصص ریاست طلب .... " را که به تمام معنا .... همکاران اندیشه ورز و متفکری هستند در چنین جایگاه هایی در مقدس ترین و بزرگترین شهر ایران قرار داده اند یعنی چه؟!؟! جز این است که با علم و عالم مخالفند و ....
پاسخ + +2 0 --
معلم گنابادی 1398/03/02 - 08:40
مقاله دکتر حسینی در یه ژورنال ISI آمریکایی که اثبات می کنه روش تدریس ایشان از روش تدریس یه پرفسور روسی موثرتره. بالایی.

https://www.researchgate.net/publication/262160004_A_Study_of_the_Effects_of_Competitive_Team-Based_Learning_and_Structured_Academic_Controversy_on_the_Language_Proficiency_of_Iranian_EFL_College_Seniors
پاسخ + 0 0 --
مادردانش آموز 1398/03/05 - 03:44
دقیقاموافق مطلب نگاشته شده آقای قادری هستم،مدیردبیرستان فرزندم بیشترازپیگیری مسائل مهم مدرسه دنبال برگزاری کلاسهای کنکوربانیروهای آزادوبعضابدون گزینش بود،مشاورتحصیلی خواهرزاده ایشان بامدرک زمین شناسی بودکه بخاطررفتارهای ایشون بچه های زیادی درسال کنکوردچارمشکل شدن،باشکایت بنده وپیگیریهای فراوان مدیربرکنارشدولی چه مرجعی پاسخگوی آسیبهای روحی که به فرزندمن ودیگران واردشده هست؟مدیرومشاوری که برکنارشدن ولی درمنطقه دیگربا پنهانکاری سابقه تخلفاتشان درپستهای پایینتر مشغول کارهستندوچه بسابارفتارهای غیرحرفه ایشان به دانش آموزان دیگرهم آسیب برسانند.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما در مورد تقسیم بندی دانش آموزان به مدارس عادی و تیزهوشان چیست؟

موافقم ؛ این امر عادلانه بوده و برای رشد نخبگان در جامعه ضروری است - 23.5%
مخالفم ؛ این تقسیم بندی نادرست بوده و موجب قشربندی ناعادلانه اجتماعی می شود - 76.3%

مجموع آرا: 637

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور