صدای معلم

" نکته بسیار مهم آن اینست که افرادی که واقعا از لحاظ علمی قوی هستند وارد رشته هایی مثل پزشکی می شوند و نه افرادی که با زور استاد و کلاس و ترفند تستی در کنکور رتبه می اورند و از لحاظ علمی بسیار ضعیف هستند "

پیشنهاد جایگزین برای کنکور

حسن یوسفیان (دکترای شیمی) - اصفهان

پیشنهاد جایگزین برای کنکور

مدتی است طرحی به ذهن بنده حقیر رسیده است برای حذف کنکور که خیلی خلاصه خدمت بزرگواران عرض می کنم. خیلی دوست دارم نقص ها و کاستی های این طرح را از زبان شما فرهیختگان بزرگوار بشنوم :
1- برای انتخاب دانشجوی رشته های پرتقاضا مثل پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی در رشته تجربی یا بعضی مهندسی ها در رشته ریاضی یا مثلا حقوق در رشته انسانی به این صورت عمل شود.
سال اول و دوم و سوم متوسطه دوم، دانش آموزان در سطح مدرسه بر اساس آزمون هایی که توسط معلمان مدرسه برگزار می شود شناسایی شوند و همه معلمان مربوطه نمره ای به دانش اموزان بدهند و در پایان سال سوم بعد از امتحانات دیپلم که به صورت سراسری برگزار می شود از هر کلاس 5 نفر برتر انتخاب شوند و به منطقه یا ناحیه مربوطه معرفی شوند. تا اینجای کار بر اساس کارکرد سه ساله، فردی که از نظر عمومی و تخصصی شایستگی دارد وارد رقابت منطقه ای می شود. برای انتخاب دانشجو به صورت زیر عمل شود.
برای رشته پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی 4 ازمون منطقه ای برگزار شود که شامل الف) آزمون زیست شناسی و ب) آزمون شیمی و ج) آزمون ریاضی و د) آزمون فیزیک


نحوه برگزاری آزمون ها:
هر آزمون با فاصله یک هفته برگزار شود در طول تیرماه
آزمون هر منطقه توسط دبیران مناطق دیگر به صورت کاملا رندوم و تصادفی طراحی شود.( در توضیح این قسمت باید عرض کنم هر منطقه سوالات مربوطه را به مرکز استان ارسال می کند و یک ساعت قبل از برگزاری آزمون با قرعه کشی یا روشی دیگر مشخص می شود سوال هر منطقه از کدام منطقه انتخاب شود. سوالات از طریق اینترنت داخلی به منطقه مورد نظر می رسد و دانش آموز که روبروی لپ تاپ مورد نظر نشسته است پس از شروع آزمون سوال را در مانیتور مشاهده نموده و جواب می دهد. جواب دانش آموز اسکن شده و به مرکز می رود و در مرکز برای تصحیح کننده تصادفی ارسال می شود. پس از تصحیح و طی مراحل قانونی دانش آموزان هر منطقه رتبه بندی می شوند و بر اساس جمعیت از بین همان دانش اموزان قبولی های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی و حتی پرستاری و معلمی و چند رشته پر طرفدار انتخاب می شوندو بقیه رشته ها هم که به راحتی براساس سابقه تحصیلی انتخاب می شوند.
با این روش هرکس با منطقه و ناحیه خودش رقابت می کند
نیروهای متخصص هم در کل کشور توزیع می شوند
سهمیه بندی ها هم همگی لحاظ می شود
و نکته بسیار مهم آن اینست که افرادی که واقعا از لحاظ علمی قوی هستند وارد رشته هایی مثل پزشکی می شوند و نه افرادی که با زور استاد و کلاس و ترفند تستی در کنکور رتبه می اورند و از لحاظ علمی بسیار ضعیف هستند .
البته این طرح بسیار خام است ولی قطعا می تواند به عنوان یک طرح موفق پخته تر و کاربردی تر شود.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

پیشنهاد جایگزین برای کنکور

یکشنبه, 19 خرداد 1398 21:01 خوانده شده: 216 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/03/19 - 21:27
من دانش آموز نیستم ولی بسیار علاقه مند به زشته پزشکی ام.
من چگونه وارد شوم؟
پاسخ + 0 -1 --
یاسمن 1398/03/20 - 08:52
پیشنهاد دکتر حسینی برای جایگزینی سیستم نمره دادن کلاسی، کنکور و روشهای تدریس کنونی:

https://melliun.org/iran/170757
پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/03/20 - 15:14
جناب یوسفیان حقیقت تلخ و آزار دهنده ای به نام صندلی خالی وجود دارد که منتظر کسانی است که وابسته به قدرت و سیاست هستند ......یک نمونه ثبت نام کردن در دانشگاههای بلوک شرق و پرداخت شهریه و گذراندن یک یا دو ترم ..به عنوان مهمان ....و سپس تقاضا از جانب دانشگاههای ملی و آزاد برای باز گشت این نخبگان ؟؟؟!!!! این عدالت تحصیلی و عدل ؟؟؟؟!!نام گرفته ...متاسفانه جایی برای استعدادهای واقعی و مردمی نیست ....و جالبترین قسمت موضوع این است که برای معالجه .....مستقیم تشریف میبرند انگلیس ........چون میدانند ‌ پزشکانی فرمایشی چقدر با استعداد و دقیق هستند در تشخیص و درمان وهمگ.ی حاذق و با زکاوت و دست پخت چه نیرو ها و افراد و افکار و چه جناح و مقامی ؟؟؟؟هستند ....(با عرض ادب و احترام به ساحت تمام پزشکان با سواد و مردم دوست و درد آشنا و انسان دوست و فرهیخته که لایق و شایسته پزشکی هستند و بوده اند و خواهند بود )
پاسخ + +2 0 --
از زنبوران آخرالزمان 1398/03/23 - 03:27
نظر شما پر خطاست

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور