چاپ کردن این صفحه

" جدا از مشکلات کمبود بودجه مشکل جدی دیگر که کیفیت آموزشی و‌ پرورشی را کاسته است نبود نظارت در همه زمینه هاست "

سرپرست وزارت آموزش و پرورش و مشکلات مالی ؟

علی غیاث آبادی فراهانی/ هنرآموز هنرستان های ساوه

نقدی بر سخنان جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در مورد مشکلات مالی  بالاخره بعد از چند روز از استعفای ناگهانی بطحایی سید جواد حسینی به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش انتخاب شد .ایشان در در بخشی از اولین‌ اظهار نظر خود با توجه مشکلات مالی آموزش و پرورش اعلام کرد :
«از آنجا که منابع مالی دولتی جوابگو نیست توسعه و تقویت مشارکت و در آمدزایی از ظرفیت های درونی آموزش و پرورش می تواند در این خصوص راه گشا باشد»
معنی این مطلب دقیقا چیست؟
تقویت مشارکت یعنی چه ؟
آیا شهریه بیشتری از دانش آموزان باید گرفت ؟ آیا مدارس خصوصی گسترش می یابد؟ اصولا آموزش و پرورش پولی وجاهت قانونی دارد؟ آیا این پول زور نیست ؟ مگر قانون اساسی بر آموزش و‌پرورش رایگان صراحت ندارد؟
اگر قانون اساسی در این زمینه نیاز به بازنگری دارد ، رهبری و‌مجلس دستور بازنگری و رفراندم بدهند تا مردم در این زمینه تصمیم بگیرند .اگر مردم هیچکاره اند که بحثی نیست.
هم اکنون بیش از  ده درصد دانش آموزان در مدارس خصوصی تحصیل می کنند و در صد بزرگی از مدارس شهری نیز ، به شکل های مختلف پولی شده اند. مدارس نمونه، شاهد تیزهوشان، هیات امنایی هرساله به اسم فعالیت های آموزشی و پرورشی فوق العاده، از چندصد هزارتومان تا چند ملیون تومان پول از دانش آموزان می گیرند.  دقیقا معلوم نیست این پول ها در چه زمینه هایی هزینه می شود .عملا نظارت دقیقی از طرف آموزش و پرورش و اولیا بر هزینه کرد این شهریه ها وجود ندارد. در بسیاری از این مدارس در حد عادی هم  برنامه های پروشی و آموزشی کیفیت ندارد. نه اردویی نه بازدید علمی و نه موارد دیگر پرورشی.  اگر اردویی هم برگزار شود هزینه اش را بیش از اندازه لازم هم می گیرند. برای خالی نبودن عریضه چند ساعتی کلاس تقویتی مجانی برگزار می کنند که هزینه آن ها بسیار کمتر از  آن شهریه هاست. اگر هم اعتراض کنید به مدیران این مدارس برمی خورد و می گویند یعنی ما دزدیم؟!

نقدی بر سخنان جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در مورد مشکلات مالی

بسیاری از این مدارس بخشی از شهریه دریافتی که باید صرف فعالیت های پرورشی  و آموزشی فوق العاده شود را هزینه نمی کنند و در حساب مدرسه می ماند و به سال بعد منتقل می شود.بخشی را نیز صرف نوسازی می کنند که این هزینه ها باید از جای نوسازی مدارس تامین شود نه جیب والدین.
این ها باعث بدبینی جامعه نسبت به آموزش و پرورش شده است.
منظور از ظرفیت های درونی آموزش و پرروش هم احتمالا فروش مدارس و یا ساخت مغازه در برخی مدارس می باشد که روی این ها خیلی نمی شود حساب کرد .
جدا از مشکلات کمبود بودجه مشکل جدی دیگر که کیفیت آموزشی و‌ پرورشی را کاسته است نبود نظارت در همه زمینه هاست (آموزشی پرورشی مالی و ارزشیابی دانش آموزان و معلمان ) اگر کار بدین منوال جلو رود بودجه هم اضافه شود تغییری در کیفیت و اعتبار آموزش و پرورش مشاهده نخواهد شد.
مطالبات فرهنگیان باید در اولین فرصت پرداخت شود .این بدحسابی ها معلمان را بسیار بدبین و عصبی و دلسرد کرده است.
هرچند با توجه به شواهد و قرائن به نظر نمی رسد این تغییرات تحولی چشمگیر در روند کار آموزش و پرورش به وجود آورد. در هر حال برای سرپرست و وزیر جدید آرزوی توفیق داریم.
به امید آن روز که مدرسه برای معلم و دانش آموز جذاب باشد .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نقدی بر سخنان جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش در مورد مشکلات مالی

چهارشنبه, 22 خرداد 1398 20:28 خوانده شده: 585 دفعه

در همین زمینه بخوانید: