صدای معلم

" به جای مدیریت‌های عمودی، ارتباطات افقی حاکم شده و مدیران در مقابل عملکرد خود پاسخگو باشند "

سرپرست وزارت آموزش و پرورش در 5 حرکت ... !

رضا قاسم پور

برنامه های کوتاه مدت پیشنهادی به جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش

خبرهای دقیقی از پشت پرده استعفای بطحایی در دست نیست، ولی به قول دکتر رمضان زاده سخنگوی دولت اصلاحات، استعفای وزیر بزرگترین دستگاه دولتی به خاطر شرکت در انتخابات نمایندگی مجلس، مضحک‌ترین دلیل استعفاست. آنچه مسلم است بطحایی به همان اندازه که نوبخت در کابینه دکتر روحانی چهره‌ای منفور می‌باشد، در بین قاطبه فرهنگیان وزیری مستأصل و ناکارآمد بود.
وی در حالی که آموزش و پرورش خود صادر کننده نیرو به سایر دستگاه‌هاست، الهیار_ترکمن و دار و دسته‌اش را از برنامه و بودجه به آموزش و پرورش آورد. نتیجه چنین انتخاب‌هایی سیر قهقرایی وضعیت منزلتی و معیشتی معلمان می‌باشد.

طرح‌های تحمیلی چون تدریس مدیران و معاونان همزمان با مسئولیتشان، طرح تعالی مدیریتی، طرح بسندگی زبان فارسی، ناتوانی در دفاع از ساحت آموزش و پرورش در تهاجم سایر نهادها، باج دادن به نمایندگان مجلس و قدرت‌های سایه و همچنین عقیم ماندن اجرای رتبه‌بندی معلمان گوشه‌هایی از ناکارآمدی بطحایی در دوره تصدی‌گری وی بود.

دکتر روحانی در جواب انتقادات و اعتراضات معلمان در انتخابات سال ۹۶ قول داد که دور دوم ریاست جمهوریش دوره توجه به آموزش و پرورش خواهد بود. متأسفانه در صحنه عمل عکس این وعده اتفاق افتاد و بعد از دو سال دولتی که با حمایت قاطع فرهنگیان روی کار آمده است، امروز احساس می‌کند که پایگاهش در آموزش و پرورش کاملاً متزلزل و بر باد رفته می‌باشد.
لذا در چنین شرایطی تعویض وزیری خنثی شاید خرید زمان برای فرار به جلو باشد. از دیگر سوی عدم انتخاب سرپرست آموزش و پرورش از بین معاونان آموزش و پرورش نشان از عدم اعتماد دولت به کابینه بطحایی بوده و در نوع خود غیرمنتظره و کم‌نظیر می‌باشد.

برنامه های کوتاه مدت پیشنهادی به جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش

از وزیر آتی انتظار می‌رود که:

نخست :
در نخستین فرصت ممکن با رایزنی با نهادهای تصمیم‌گیر کابینه و هماهنگی مجلس نظام رتبه‌بندی معلمان را بی کم و کاست اجرا نماید.

دوم:
به قول آقای پورسلیمان مدیر سایت صدای_معلم: "سازمان نظام معلمی به عنوان نهاد مدنی و مستقل می‌تواند برای معلمان منزلت شغلی ایجاد کرده و با احصای صلاحیت‌های شغلی و شایستگی‌های حرفه‌ای و با پایه‌گذاری مفهوم معلم_حرفه‌ای برای نخستین بار در تاریخ آموزش و پرورش ایران یک نوع پرستیژ اجتماعی و شغلی در جامعه برای معلمان احیا نماید".
لذا انتظار می‌رود تأسیس سازمان نظام معلمی در اولویت وزیر آتی بوده و تا حد امکان اجازه استفاده ابزاری از آموزش و پرورش را به دیگر نهادها و دستگاها ندهد.

سوم :
یا دایره اختیارات مدیران را در مشارکت دادن مالی اولیا در هزینه‌های آموزش و پرورش فراخ‌تر نماید و یا با تمهیدات لازم به اصل رایگان بودن آموزش و پرورش عمل نموده و مدیران را از تکدی‌گری برای اداره مدارس اکیداً منع نماید.
داستان غم انگیز حاملهای انرژی در مدارس نیز خود حکایتی جانسوز می باشد دولت در صدا و سیما از معاف بودن مدارس از پرداخت قبوض حاملهای انرژی می کند در حالیکه مدیران روزانه با مامورانی مواجه است که برگه های اخطار قطع در دست دارند و یا خارج از وقت اداری واحد آموزشی را از حاملهای انرژی محروم می نمایند. عدم انتخاب سرپرست آموزش و پرورش از بین معاونان آموزش و پرورش نشان از عدم اعتماد دولت به کابینه بطحایی بوده و در نوع خود غیرمنتظره و کم‌نظیر می‌باشد

چهارم :
عدالت_آموزشی یکی از حلقه‌های مفقود آموزش و پرورش فعلی است. وجود مدارس رنگارنگ و تقسیم‌بندی و الک دانش‌آموزان در این مدارس علاوه بر ایجاد تبعیض‌های ناروا باعث سرخوردگی عمومی و ایجاد جامعه طبقاتی و آکنده از عقده‌های فروخفته می گردد.
جالب‌تر آنکه عموماً مدارس لوکس و گرانقیمت غیر انتفاعی عمدتاً به مقامات رده بالای دولت به معنای عام متصل است همچنین انتظار می رود اصل ۱۵ قانون اساسی در آموزش زبانهای محلی در کنار زبان رسمی در دستور کار قرار گیرد.

برنامه های کوتاه مدت پیشنهادی به جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش

پنجم :
آنچه مسلم است ارتباط چندانی بین محتوای مطالب آموزشی مدارس با بخش صنعت و سایر بخش‌های مولد و حتی خدماتی وجود ندارد، به طوری که مثلاً فارغ التحصیلان هنرستان‌ها برای جذب کار باید پس از دیپلم مجددا دوره‌های کارآموزی را طی نمایند. البته این داستان حتی برای فارغ التحصیلان تحصیلات تکمیلی نیز صادق است.

انتظار می‌رود وزیر منتخب در جهت به‌روزرسانی مهارت‌آموزی، آموزش مهارت های لازم برای زندگی شهروندان هزاره سوم و تخفیف مطالب تکراری، کهنه و غیرکاربردی قدم‌هایی بردارد

. و نهایت اینکه:

آموزش و پرورش واقعی در سطح مدارس و کف کلاس‌ها جاری و ساری است، نه در وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها. لذا بهتر است طرح مدرسه‌محوری از حالت شعاری و سمبلیک خارج شده و در صحنه عمل به صورت جدی محقق گردد.
و مدیران مدارس با فراغ بال و با لحاظ اقتضائات زمانی و مکانی و همچنین با بهره‌مندی از خرد جمعی همکاران و اولیای مدارس اقدام به اداره بهینه مجموعه تحت امر خود نمایند و به جای مدیریت‌های عمودی، ارتباطات افقی حاکم شده و مدیران در مقابل عملکرد خود پاسخگو باشند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

برنامه های کوتاه مدت پیشنهادی به جواد حسینی سرپرست وزارت آموزش و پرورش

شنبه, 25 خرداد 1398 20:58 خوانده شده: 366 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
ناشناس 1398/03/25 - 21:24
کیش و مات
پاسخ + +1 0 --
دبیر مهربان 1398/03/26 - 07:52
کاملا موافقم

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

نظر شما درباره حذف زبان انگلیسی از برنامه درسی مدارس و تفویض آن به موسسات خصوصی با مسئولیت خود والدین چیست ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور