صدای معلم

پاسخی به سخنان سرپرست وزارت آموزش و پرورش :

از زدن برچسب به نیروهای خرید خدمت خودداری کنید !

امیرحسین بحری پور

بحران کمبود معلم در آموزش و پرورش و نیروهای خرید خدمات

سرپرست محترم وزارت آموزش و پرورش اخیراً در سفری به استان خوزستان طی مصاحبه‌ای بیان کردند: نیروهای خرید خدمت راه اضطرار برای حل مشکل آموزش و پرورش هستند.

از آنجایی که لزوم برگزیدن راه اضطرار به جهت وجود وضعیت اضطراری است؛ بهتر است ابتدا نگاهی به تعریف وضعیت اضطراری در یک سازمان بیندازیم. در یک تعریف ساده وضعیت اضطراری به شرایطی اطلاق می‌گردد که بر اثر بروز یک فاجعه یا بلای طبیعی یا انسانی در سازمانی به وجود آید.

راه اضطرار که سرپرست محترم وزارت آموزش و پرورش از آن سخن می‌گویند؛حاصل شرایط اضطراری است که در اثر بلاهای انسانی از نوع مدیریت غلط در نهاد آموزش و پرورش به وجود آمده است و آن کمبود شدید نیروی انسانی در اثر عدم پیش بینی و مدیریت صحیح موج بازنشستگی‌ها در آموزش و پرورش است.

برای مدیریت اوضاع در شرایط اضطراری و کاهش اثرات و خسارات احتمالی آن،نیاز به انتخاب‌های صحیح و کارشناسانه است. انتخاب آموزش و پرورش در بحران کمبود نیرو چه بود؟

استفاده از معلم با کیفیت ولی ارزان قیمت تحت لوای طرح خرید خدمات آموزشی. طرحی که دولت را از شرایط اضطرار نجات داد ولی به قیمتی گزاف! به قیمت تنزیل شان و جایگاه معلم و به استثمار کشاندن جوانان تحصیل‌کرده‌ی این مرز و بوم که با عشق معلمی و به امید آینده‌ای روشن دست یاری آموزش و پرورش را بی‌پاسخ نگذاشتند و با خدمت در دور افتاده‌ترین، محروم‌ترین و صعب‌العبورترین نقاط کشور که به نقل از معاون محترم وزیر آموزش و پرورش نیروهای رسمی حاضر به خدمت در آنجا نیستند،عشق خود را به بوته آزمایش گذاشتند.

پنج سال از اجرای طرح خرید خدمات آموزشی می‌گذرد و ارزیابی‌های رسمی دال بر کارآمدی نیروهای شاغل در این طرح است؛ همین امر موجب شده، دولت با افتخار از حل مشکل کمبود معلم سخن بگوید و موفقیت خود را در بوق و کرنا کند لیکن در آن روی سکه از پاسخگویی نسبت به وضعیت معیشتی و امنیت شغلی این معلمان شانه خالی می‌کند!

اینَک و پس از گذشت پنج سال از طرح خرید خدمات آموزشی همچنان نگاه به این نیروها نگاه اضطراری است؛چرا که آمارها حاکی از آن است که حداقل تا سال ۱۴۰۳ بحران کمبود معلم ادامه خواهد داشت.

سوال اصلی اینجا مطرح می‌شود ؛سرنوشت این نیروها پس از عبور از شرایط اضطراری چه خواهد شد؟

آیا دولت پس از عبور از بحران، عامل حل بحران را فراموش خواهد کرد یا قدردان زحمات و رنج چندین ساله آن‌ها خواهد بود؟ در صورت گذر از بحران و سپری شدن ده سال از خدمت خالصانه این قشر از فرهنگیان، اگر تغییری در وضعیت شغلی این نیروها حاصل نشود و تعیین تکلیف نشده باشند چه کسی پاسخگوی عمر و جوانی از دست رفته‌ی این معلمان خواهد بود؟

چه کسی به یاد خواهد آورد که برگ برنده‌ی دولت در حل معادله کمبود نیروی انسانی،چه کسانی بودند؟

امیدواریم دولت و مجلس محترم با تعیین تکلیف نیروهای خرید خدمات آموزشی پیش از اتمام دوره‌ی کمبود نیروی انسانی، از الصاق برچسب‌های دیگری چون راه اضطرار، مُسَکن، موقتی و .... به این نیروهای مظلوم جلوگیری کرده و با اهدای ثبات شغلی،امنیت شغلی این قشر از فرهنگیان را تضمین کنند.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

بحران کمبود معلم در آموزش و پرورش و نیروهای خرید خدمات

یکشنبه, 06 مرداد 1398 02:44 خوانده شده: 679 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 -1 --
khakhs 1398/05/06 - 22:19
خرید خدمت و پارتی بازی
پاسخ + 0 0 --
امیرحسین بحری پور 1398/05/07 - 10:15
سلام دوست عزیز
کاش با منطق و استدلال ثابت می کردید.بدون استدلال این نوعی بی احترامی است.پارتی بازی برای گرفتن حقوق هشتصد هزار تومانی بعد از یکسال؟؟؟کاش همه پارتی بازی ها اینگونه بود!
پاسخ + +3 -1 --
بیاتی 1398/05/06 - 22:40
خرید خدمت عزیز؛
بخاطر نبود معلم در یک مقطع زمانی از شما خواستند درچارچوب وشرایطی در نظام آموزشی کار کنید
گزینش هم شدید،تحصیلات هم که خدارا شکرهمه لیسانس ودارند
اما این هیچ حقی برای شما ایجاد نمی کند که ادعای استخدام کنید
اگر واقعا علاقه مند به آموزش وپرورش هستید خب آزمون بدهید اتفاقا این خدمت چند وقت شما هم یک امتیاز محسوب می شود
حرف آقای سرپرست غلط نبوده!
حق التدریس،نهضتی، خرید خدمت۸۸ بدون هیچ رقابتی وارد سیستم شدند وبعد از مدتی داعیه دار استخدام شدند بخاطر فشار ورای مجلس یکسری وارد شدند که این شیوه نیرو گزینی جفای نابخشودنی برای نظام آموزشی است.
باید نیروی جوان، باانگیزه بارقابت علمی برابر وارد نظام آموزش شود هم باعث رشد سازمان وهم باعث عدالت در جذب نیروی انسانی شود بنظرمن این درخواست نه عادلانه ونه منصفانه است که کسی بدون رقابت بخواهد وارد سیستم شده وحق بهتران را تضیع کند.
پاسخ + 0 0 --
امیرحسین بحری پور 1398/05/07 - 01:19
با سلام
ضمن تشکر نسبت ابراز نظر پیرامون متن حقیر ذکر چند نکته الزامی است.

نکته اول اینکه در خصوص تحصیلات نیروهای شاغل در طرح خرید خدمات علاوه بر مدرک کارشناسی نیروهای بسیاری با مدارک کارشناسی ارشد و حتی دکتری از بهترین دانشگاه های ایران با رتبه های چهار رقمی و سه رقمی مشغول به کار هستند که شاید در میان خروجی های دانشگاه فرهنگیان نیز کمتر چنین افرادی یافت شوند.
پاسخ + 0 0 --
امیرحسین بحری پور 1398/05/07 - 01:20
نکته دوم در خصوص این است که حضرتعالی فرموده اید اگر تمایل به حضور رسمی در آموزش و پرورش دارید آزمون بدهید.نکته درستی است لیکن خود شرایط آزمون را بهتر از حقیر می دانید.به عنوان مثال برای بسیاری از رشته ها ردیف استخدامی در نظر گرفته نمی شود و برای رشته هایی هم که ردیف استخدامی دارند در سطح شهرستان یک نفر پذیرش می شود که با توجه به سهمیه هایی مثل ایثارگری شانس پذیرش به صفر تمایل پیدا می کند!این نکته هم که می فرمایید برای خرید خدمات امتیاز قائل می شوند به هیچ وجه درست نیست که اگر بود از آزمون استقبال می کردیم.حتی یکی از خواسته های ما این بوده که به پاس چندین سال خدمت در آموزش و پرورش سهمیه ای در آزمون به این نیرو ها اختصاص پیدا کند که توجهی به آن نشده است. البته حاضریم در یک آزمون داخلی و شرایط برابر با هرگروه شاغل در آموزش و پرورش رقابت کنیم!
پاسخ + 0 0 --
امیرحسین بحری پور 1398/05/07 - 01:21
نکته سوم اینکه بسیاری از جوانان تحصیل کرده مملکت با عشق معلمی و شور جوانی دانسته یا ندانسته در دام طرح خرید خدمات و موسس اسیر شده اند!شما انتظار دارید این نیروها دست روی دست گذاشته و پس از اتمام دوره کمبود نیرو عذرشان خواسته شود یا اسیر طرحی بدتر گردند؟! ما پیرو مولایمان علی(ع) که حق را گرفتنی می دانستند ذره ای از حق بهبود وضعیت خود کوتاه نخواهیم آمد.
پاسخ + 0 0 --
امیرحسین بحری پور 1398/05/07 - 01:22
نکته آخر،فرمودین تلاش ما برای رسیدن به حق منصفانه نیست! تاخیرهای یکساله در پرداخت حقوق هشتصد هزار تومانی چطور؟!بیمه ۲۲ روزه و ۹ ماهه چطور؟!تهدیدهای مداوم نیروها به اخراج توسط اداره و موسس چطور؟!عدم داشتن هویت شغلی و زدن برچسب های ناروا چطور؟! انشاء الله هرکس به هر آنچه که حق مسلم اوست دست پیدا کند.با تشکر
پاسخ + 0 0 --
حق شناس 1398/05/07 - 13:33
سلام جناب آقای بیاتی
شایسته سالاری در آموزش پیر و جوان ندارد
پاسخ + +4 -3 --
ناشناس 1398/05/06 - 23:46
ما معلمین خریدحدمات وقتی همه ی شرایط را دارا هستیم‌نباید محق باشیم ولی مستخدمین مدارس و آبدارچی ها بعد از چندسال کار کردن در مدرسه باید تغییر رسته شوند و سرکلاس بروند
چقدر جالب
اینست عدالت
زیبا نیست؟
پاسخ + 0 0 --
مدرس آزاد 1398/05/10 - 10:22
اینست بی عدالتی در بی عدالتی
پاسخ + +2 -3 --
ناشناس 1398/05/06 - 23:48
ما معلمین‌خریدخدمات با گزینش وارد کلاس شدیم
چرا میگویید پارتی بازی
خدا را در نظر باید گرفت
پاسخ + 0 0 --
حق شناس 1398/05/07 - 13:27
پارتی بازی در خرید خدمت شدن
پاسخ + +2 -2 --
Elham 1398/05/06 - 23:54
سلام برشما همکار محترم
بنده بعنوان فردی که با معلمین در گروه های مختلف سروکارداشتم و باتوجه به بازرسی از کلاس ها متوجه شدم که معلمین خریدخدمات کارآزموده و باانگیزه هستند چراکه کلاس های ضمن خدمت فراوانی هم گذراندند.حتی شاهدتست ورودی آن ها نیز بودم. به جز بنده بقیه مدیران و ارزیابان منطقه نیز بسیار از عملکرد معلمین خریدخدمات راضی بوده و هستند امیدوارم شما بزرگواران هم طبق تلاشی که ازشما دیده ام استخدام شوید. به امید موفقیت روز افزون جوانان مملکتم
پاسخ + +2 -3 --
حمید 1398/05/07 - 01:47
کدام عقل سلیمی چشم بر توانایی و تجربه نیروهای خرید خدمات می بندد و کمبود معلم را از بین افرادی که حتی یک ثانیه هم در کلاس درس نبودند تامین می کند؟
اگر آ پ می خواهد نیرو جذب کند باید نیروهای خریدخدمات که هم تجربه دارند و هم در کلاس های ضمن خدمت دانش آکادمیک کسب کرده اند را در اولویت قرار دهد.
پاسخ + 0 0 --
حق شناس 1398/05/07 - 13:29
ابتدا با پارتی بازی وارد شوند سپس صاحب حق شوند
پاسخ + 0 0 --
حق شناس 1398/05/07 - 13:32
چه بسا که کسانی با مدارک قویتر برای خرید خدمت مراجعه کردند ولی پارتی بازی افراد بسیار ضعیفتر از آنها را جلو انداخت
رانت اطلاعات و رانت انتخاب
پاسخ + +2 -3 --
ناشناس 1398/05/07 - 10:15
با سلام. مطمئن باشید اگر زمان ما دانشگاه فرهنگیان بود و یا آزمون استخدامی به نحوه ای برگزار می شد که پذیرش اون از اعداد یک دست بیشتر بود ماهم الان جزو معلمان رسمی بودیم. در عین حال اسناد و مدارک موجود نشان از کیفیت بالای عملکرد ما دارد. خوب است قبل از قضاوت اندکی تحقیق کنیم. در ضمن مگر به همکاران نهضت و حق التدریس قول ایتخدام داده بودند؟
پاسخ + 0 0 --
حق شناس 1398/05/07 - 13:30
نهضت، حق التدریس و خرید خدمت یک آشند
پاسخ + 0 0 --
امیرحسین بحری پور 1398/05/08 - 13:51
سلام.متاسفانه این نوع ادبیات در شان یک فرهنگی نیست
پاسخ + 0 0 --
بی نام 1398/05/15 - 00:39
سلام اقای بحری پور میشه بفرمایید رشته ی شما چیه من که با رشته اموزگاری و دوسال سابقه تدریس چون پارتی نداشتم هرکاری کردم نتونستم جذب بشم.
پاسخ + 0 0 --
کیانی 1398/05/15 - 21:17
چشم نیروی خدماتی. اگر با امتحان و ازمون باشه موافقیم اگر شرکتی باشه برو برس به رد کارت.
پاسخ + 0 0 --
حسین زاده 1398/05/15 - 21:20
اخه برادر زا خ اهر من با لیسانس و... بیایید خدمتگزار ی شرکتی و حالا توقع داشته باشید بدون گزینش اموزشی و ساده ترین آن آزمون بروید سر کلاس و استخدام رسمی بشوید و فرزندان ما با مدارک مرتبط و ازمون و نمرات عالی و... نتوانند سهمیه بگیرند. شما با دکترا هم که باشی باید تاکید می کنم باید خدمتگزار باشید تا اخر مگر در ازمون نمرات بهتر و در گزینش صلاحیت داسته باشید.
پاسخ + 0 0 --
مهری 1398/05/27 - 00:16
اخه چه برچسبی لیسانس تیاتر را بیاورند سر کلاس ابتدایی. این درستشه اقا یا خانم نچسب. ازمون بده قبول شدی قدمت رو دو تخم چشم من فرهنگی تربیت معلم حالا دکترای دوده چراع خورده. نه رابطه ای. وسلام تند هم نرو کشور الان قانون داره و ضابطه .دوره اون گور بگور شده که گله ای به نام‌مربی قرآن ۷۰هزار نفر را وارد اموزش پرورش کرد هم گذشته.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از نظر شما دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور آموزش و پرورش از نوع " تخصصی " است ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور