صدای معلم

" رانت های مدیریتی و سهم خواهی های نمایندگان استان از مدیریت های میانی و خرد سازمان آموزش و پرورش استان کار را به جایی رسانده است، که حد و قواره مدیران چه در سطح اداره کل و چه در سطح نواحی و مدارس بسیار پایین تر از استانداردهای معمول و مالوف چند سال پیش شده است "

حال آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی و نواحی ۵ گانه تبریز بد است !

شیرین یوسفی/ معلم

انتقاد از آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و نواحی 5 گانه تبریز  در هفته جاری در نتیجه جابه جایی های صورت گرفته در سطح مدیریت آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی و کلان شهر تبریز ، میز مدیریت ناحیه ۵ آموزش و پرورش تبریز به سرکار خانم دکتر علمداری رسید.
مشارکت دادن زنان در مناصب مدیریتی یکی از وعده های پر سر وصدا رییس جمهور بود. حتی دولت تدبیر و امید این وعده آقای رییس جمهور را در قالب بخشنامه ای دولتی به ادارات و سازمان های دولتی ابلاغ کرد.
هر چند خبرهای امیدوارکننده ای از دادن فرصت های مدیریتی به زنان در سطح استان ها و وزارتخانه ها به گوش می رسد، ولی متاسفانه استان آذربایجان شرقی از جمله استان هایی است که در این خصوص چندان موفقیتی به دست نیاورده است.
دادن فرصت مدیریت به یک زن در ناحیه ۵ آموزش و پرورش استان برای ما اهالی آموزش و پرورش خبری مسرت بخش است.
مدت ها است که آموزش و پرورش استان و نواحی ۵ گانه تبریز از فضایی ناشاد، سیاست زده و غیرتخصصی رنج می برند. تاخت و تاز نمایندگان استان و ناکارآمدی مدیرانی که تمام همّ و غمّ شان افزودن بر روزهای  پشت میز نشینی شان است، حال آموزش و پرورش استان را بد کرده است.
رانت های مدیریتی و سهم خواهی های نمایندگان استان از مدیریت های میانی و خرد سازمان آموزش و پرورش استان کار را به جایی رسانده است، که حد و قواره مدیران چه در سطح اداره کل و چه در سطح نواحی و مدارس بسیار پایین تر از استانداردهای معمول و مالوف چند سال پیش شده است.
رعایت استانداردهای مدیریتی و توجه به شایستگی های و توانمندی های عمومی یک مدیر زن زمانی مهم تر می شود که توجه کنیم ، کیفیت مدیریت یک مدیر زن جدای از مسائل مدیریتی سازمان متبوعش، مستقیما در قضاوت جامعه در مشارکت اجتماعی زنان موثر واقع می شود. لذا توجه بر شایستگی های عمومی و توانایی های حرفه ای یک مدیر زن مقدم است بر انتصاب صرف یک زن به عنوان مدیر.

انتقاد از آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و نواحی 5 گانه تبریز

از طرف دیگر ، از نظر فعالین اجتماعی زن، سیستم مدیریتی حاکم بر ادارات دولتی علی الخصوص در آموزش و پرورش امکان  تجارب متنوع و متعدد مدیریتی را به زنان معلم نمی دهد بنابراین رزومه کاری معلمان زنی که شایسته پذیرفتن مسئولیت هستند، چندان پر و پیمانه نمی شود.  اعمال "تبعیض های جنسیتی مثبت" می تواند راه حلی باشد بر این مسئله که در نظام های مدیریتی جهان نیز روشی مرسوم و امتحان شده است.
با استناد به این استدلال می توان از رزومه نه چندان قوی خانم دکتر علمداری چشم پوشی کرد و فقط نیمه پر لیوان را دید.

انتقاد از آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و نواحی 5 گانه تبریز
همچنین ما اهالی آموزش و پرورش می توانیم با عنایت به مناسبات موجود با اغماض از این که خانم مدیر جدید ناحیه ۵ حاصل لابی گری و سهم خواهی  کدام نماینده  کلان شهر تبریز بوده باشد،  از صمیم قلب برای ایشان در مسولیت جدید ارزوی توفیق کنیم.

و اما کلام آخر این که خانم دکتر علمداری باید متوجه باشند که کیفیت انجام وظیفه شان در ناحیه ۵ آموزش و پرورش تبریز می تواند آن قدر درخشان و فاخر باشد که مدیران بالادستی استان و جامعه مردسالار و سنتی کلان شهر تبریز را در خصوص مشارکت بیشتر و بیشتر زنان در حوزه مدیریتی مجاب کند. البته  - خدای ناکرده - عکس قضیه نیز می تواند فضای اندک گشوده شده را برای مدت ها ببند و فرصت به دست آمده برای جامعه زنان استان را بر باد دهد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انتقاد از آموزش و پرورش آذربایجان شرقی و نواحی 5 گانه تبریز

یکشنبه, 20 مرداد 1398 21:11 خوانده شده: 2107 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +5 0 --
رسولی 1398/05/20 - 21:50
البته بایستی سابقه مدیر جدید رو هم در نظر گرفت از نیروهای نهضت سواد اموزی بودند مدت کوتاه کارشناس ابتدایی در ناحیه ۵ومدت کوتاه مدیر دبستان ایا با این رزومه بخاطر رفتن به دفتر خانم نماینده سهمیه دادن درست هست با کدام سوابق ناحیه ۵ که یکی از نواحی مورد طمع نمایندگان در زمان انتخابات برای رای جمع کنی هست میخواهد ناحیه را اداره کند باید افسوس خورد که در پنج ناحیه تبریز روسایی وجود دارند که در حد شان و منزلت تبریز انتخاب نشدند اکثرا افراد سیاسی فاقد سوابق مدیریتی مفید یا دوست مدیر کل هستند یا وابسته نماینده متاسفانه مسئولین ارشد استان هم در خواب زمستانی تشریف دارند و یکی از روسا هم بد دهن وبی ادب تشریف دارند بطوریکه خانمهای همکار از رفتن با اتاق ایشان واهمه دارند چون رعایت ادب در سخنانش در حد صفر هست در جاییکه رییس فرهنگ ناحیه بایستی خیلی ادم با ادب و الگو باشد
پاسخ + +3 0 --
معلم 1398/05/20 - 21:58
سرکار خانم یوسفی خیلی بزرگوارانه مسأله رو مطرح کردن در واقع آبرو داری نمودن اما موضوع این انتصابات وجابجائی ها خیلی شرم آورتر از این حرفاست
پاسخ + 0 0 --
Edu. Tabriz Stylle 1398/05/21 - 09:12
موافقم! باید هم به این سبک نوشت. مستند، عاری از شعار و تاکید بر فکت ها (facts) به جای اپینیون ها (Opinions)
راحت می توان حدس زد این مدیر جدید چه مراحلی را تو این سیستم طی کرده تا مدیر شده. می توان با اطمینان گفت کفه علمی اش باید خیلی ضعیف باشد.
اما اشکالی نداره عنوان دکترا که بر سر اسمش می آورند بر همه اینها سرپوش می گذارد و باعث میشه که چشم بر گذشته اش بپوشانیم
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/03 - 19:12
آبروداری یا ترس؟
پاسخ + +3 0 --
سرگشته 1398/05/20 - 22:37
بابا خدا شانش بده ... اینجور که کیلویی رئیس ناحیه انتخاب می کنند نوبره ...
پاسخ + +5 0 --
داوود 1398/05/20 - 23:01
روزگاری بود که طبق آمار، تحقیقات و یافته های موسسات بین اللملی، تبریز از لحاظ جرم و جنایت و مفاسد اجتماعی جزء سفید ترین شهرهای دنیا بود ولی حالا مردم این شهر در به در به دنبال مدرسه ای امن برای فرزندانشان می گردند و چون از وضعیت مدرسه ی محله ی خود باخبرند به امید مدرسه ی بهتر و پاکتر با هزار پارتی، پرداخت پول اضافی و التماس، بچه هایشان را در یک مدرسه ی دورتر ازمنزل خود ثبت نام می کنند و لی دیری نمی پاید که آه از نهادشان بلند می شود و آن مدرسه را بدتر از مدرسه محله ی خود می بابند. در این میان اطرافیان مدیرکل بنا به شگرد تبلیغاتیی که این فرد دارد بدون توجه به این وضعیت موضوع را شخصی کرده و وی را تا اعلی اعلیین و وزارت بالا می برند. اگر رانت ها و معامله گری سرنوشت کودکان ای مرز و بوم را هم در نظر بگیریم باید بگوییم علی برکت الله. مقامات استانی، امام جمعه ی محبوب تبریز، استاندار مردمی شهر، فرماندار عزیز مسئول این وضعیت کیست؟ چاره ی ما خانوادها چیست؟
پاسخ + +3 0 --
اولیا 1398/05/21 - 10:53
بسمه تعالی
امام جمعه محترم و محبوب تبریز، استاندارمحترم و مردمی
با عرض سلام و احترام، حضرت علی(ع) خانه نشین شد و فرمود چون نظر اکثریت براین است و فعلاً مرا قبول ندارند. آن حضرت با این رفتارشان به جامعه یاد دادند که اولاً مردم در رد یا قبول مسئول اختیار دارند ثانیاً نظر اکثریت در قبول یا رد موضوع شرط اصلی است. همچنان که در جریان وضعیت به شدت بحرانی آموزش و پرورش استان قرار دارید و مردم در یک همه پرسی رسانه ای (برنامه مطالبه استانی) این وضعیت بحرانی را اعلام کردند و کار به جائی رسیده که مدیرکل یک استان بنا به مدیریت مسموم و بخاطر نفسانیاتش، مدیریت سرنوشت و امنیت اجتماعی کودکان معصوم را معامله می کند و این مردم بدبخت در به در دنبال مدرسه امن برای بچه هایشان می گردند ولی پیدا نمی کنند، تکلیف ما چیست؟ شما را به خدا مگر کشور قحط الرجال است و یا همچنان که در فضای مجازی می نویسند این فرد تا هر وقت که دلش بخواهد مدیرکل می ماند و کسی را یارای تکان دهندنش نیست. آیا نمی شود این شخص کمی هم در استان های دیگر خدمت کند تا مردم آذربایجان یک نفس راحتی بکشند؟
پاسخ + +2 0 --
حسینی مجتبی 1398/05/21 - 12:38
عجب! نمایندگان برای رای آوری مجدد چه ها که نمیکنند...

وزیر مستقلم آرزوست...
دولت مقتدرم آرزوست...
نماینده سهم مخواهم آرزوست.‌..


نمایندگان بدانند نگاه سیاسی به سیستم تعلیم و تربیت جز آسیب بر آینده این ملک چیز دیگری به بار نخواهد آورد.

بگذارید آموزش و پرورش در آرامش به تربیت نسل آینده بمردازد و بدور از حاشیه و با شایسته سالاری در تربیت نسلی خلاق،پرتلاش،نیک اندیش و...و دوستدار این مرز و بوم موفق شود.
پاسخ + 0 0 --
حسینی مجتبی 1398/05/21 - 16:17
تصحیح
بگذارید آموزش و پرورش در آرامش به تربیت نسل آینده بپردازد
پاسخ + +2 0 --
نحویان 1398/05/21 - 14:06
این خانم باز جای شکر داره که اومد به یه مسند خالی تکیه کرد با پشتوانه تحمیل نماینده مجلس ، تو منطقه هریس آذربایجان شرقی طرف مدیر مدرسه بود و یک روز هم سابقه حضور در اداره در پایین ترین سمت ها رو هم نداشت ولی چون رییس ستاد و دفتر نماینده بود یک سال تمام نماینده وقت گذاشت تا رییس توانمند و کار بلد منطقه رو برداشتن و این آقا رو نشوندن جای ایشان و الان بعد از گذشت ده ماه وضعیت آ پ منطقه هریس در تمام زمینه ها اسفناک هست
پاسخ + +2 0 --
اولیا 1398/05/21 - 15:21
عینک و سمعکی لازم است که از بلاد دیگر بیاورند و به چشمان و گوش های استاندار عزیز بزنند تا ببیند و بشنود در فضای تحت مدیریت وی چه می گذرد و نمایندگان و اعضای بخش نظارتی حکومتی با وارد معامله شدن با مدیر وی چه ها که با سرنوشت خانواده ها نمی کنند. اگر عینک و سمعک دارد برایش وجدان بیدار وانصاف آرزومندیم. و اگر این ها را هم دارد برایش سواد خواندن کارنامه ی مدیرکل را آرزومندیم تا بتواند بخواند که کارنامه ی این فرد سیاه تر از آنست که ما فکر می کنیم و ای کاش به رانت های کلان مالی بسنده می کرد و سرونشت کودکان معصوم خلق الله را معامله نمی کرد و باورها و اعتقادات ملت را زیر سوال نمی برد. قتی یک مدیرکل تحت مدیریت استاندار در یک رسانه ملی استانی آشکارا از همسویی و معامله گریش با نمایندگان حرف می زند این یعنی استاندار کیلویی چند؟ درد کی شنیدنش برای حضرات سنگین است و توهین تلقی می کنند مردم با آن درد زندگی می کنند.
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1398/05/21 - 17:38
لطفا بفرمایید حال آ.پ تمام نقاط کشور بداست
پاسخ + +2 0 --
امیر 1398/05/22 - 22:05
تا پاشایی مدیر کل هست آموزش و پرورش استان حال خوشی نخواهد داشت آموزش و پرورش استان در طول تاریخ تا این حد سیاسی و رانتی و فامیل بازی نشده بود. از زمانی هم که پورمحمدی استاندار شده و تمام هنر مدیریتی ایشان فقط تماشا هست و هیچ خاصیت دیگری ندارد پاشائی بیشتر بر بی برنامگی هایش ادامه میدهد.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/07/08 - 09:38
البته باید شایسته سالاری مهمترین فاکتور انتخاب مدیران باشد و خانم یا آقا بودن نباید در اولویت قرار گیرد.
البته خانم بنده معلم هستند و رفتاری که در محیط کار ی بیند چه از طرف مدیر خانم و چه از طرف مدیر آقا، چندان فرق نمی کند و با توجه به برخورد ها، متاسفانه به ندرت مدیر لایقی در آموزش و پرورش در مناسب قرار گرفته است.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از نظر شما دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور آموزش و پرورش از نوع " تخصصی " است ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور