صدای معلم

" اینان بازماندگان قبل از تأسیس دانشگاه فرهنگیان (قبل از 91) بودند و قوانین قبلی بر چگونه استخدام آنها صدق می کرد تا بر این اساس در یک فرصت برابر ، مطابق با رویه های استخدامی قبل به استخدام "رسمی" آموزش و پرورش در آیند "

معلمان حق التدریس و ماده 28 دانشگاه فرهنگیان ؟

گروه استان ها و شهرستان ها/

نامه ی زیر توسط یک معلم حق التدریسی برای صدای معلم ارسال گردیده است.

این رسانه آمادگی خود را برای انتشار پاسخ مسئولان اعلام می کند .

استخدام معلمان حق التدریس و ماده 28 دانشگاه فرهنگیان

نمای تعلیم و تربیت را نمایی از جلوه های زیبای معلمان حق التدریس پر کرده است، نمایی از کارامدی ها و قابلیت های توانمندی، که مدیریت منابع را در تأمین نیروی انسانی کارآمد و کارآزموده تسهیل می بخشد.این سالها، موتور متحرکه توسعه تعلیم و تربیت، مرهون خدمات نیروهای ماهر و متخصص حق التدریس بوده است.

ساختار مدیریتی موفق، به این مسأله توجه دارد که گرامیداشت سرمایه های انسانی و اجرای عدالت و قانون در موعد معین و بهنگام نقش تأثیر گذاری در کیفیت بخشی و بهره وری دارد، و استحضار دارد که بین کارکنان رسمی و پیمانی، در میزان بهره وری و رضایت شغلی تفاوت معناداری وجود دارد، چه برسد بین نیروهای حق التدریس و رسمی.و متأسفانه، مدیران جامعه، به دلیل اینکه بر اساس نداشتن تعهد،تخصص و دلسوزی های مردمی در سن خستگی عمر منصب های مدیریتی را پذیرفتند، در تأمین نیروی انسانی، و ایجاد امید  و حفط سرمایه های مادی و معنوی در سطح جامعه دچار چالش و سردرگمی شدند.
برای رسیدن به اهداف و برنامه های آموزش و پرورش، علاوه بر دانشگر بودن، خبرگی و روحیه مشفقانه و تیزبینی نیز لازم است، که بتوانند اقدامات لازم را در مدیریت استراتژیک، مدیریت بحران و تاکتیکی به درستی تشخیص و اعمال نمایند.
اگر مدیران آموزش و پرورش، به بررسی روند قوانین و ضرورت های پیش آمده در مصوبات مجلس در خصوص استخدام معلمان حق التدریس نظر بیفکنند، تمام این موارد مؤید اینست که باید حق اولویت دار معلمان حق التدریس و حقوق تضییع شده آنها، اعاده شود.
لذا در حال حاضر، به مدیریت بهره وری فراگیر، بهتر است به جای اینکه از قانون ماده 28 که به ضرورت نگاشته شده، و برای رشته هایی است که دانشگاه فرهنگیان توان توسعه آنها را نداشته، مدیران ارشد، همسو با اعلام نیاز  استخدامی نسبت به معلمان حق التدریس شوند و در اعلام نیاز خود، منطبق بر رشته های مورد نظر آنها در جبران کمبود معلم گردند.
و حال اینکه این معلمان سالهاست در بدنه آموزش و پرورش صادقانه به رفع نگرانی های آموزش و پرورش پرداخته اند، و در گذشته به دلیل تغییرات پیش آمده در قوانین و نحوه تأمین نیروی انسانی، و عدم تخصیص بودجه، از حق خود باز مانده اند، و قانون به حسن اجرایی نرسید. اینان بازماندگان قبل از تأسیس دانشگاه فرهنگیان (قبل از 91) بودند و قوانین قبلی بر چگونه استخدام آنها صدق می کرد تا بر این اساس در یک فرصت برابر ، مطابق با رویه های استخدامی قبل به استخدام "رسمی" آموزش و پرورش در آیند.
اما بدون توجه به حقوق پایمال شده در قبل، قانونگذاری بر مبنای سال تأسیس دانشگاه فرهنگیان انجام شد، و رویه استخدام آنها به دوره آموزشی و استخدام "پیمانی" رقم خورد.
گویا فراموش شد که دانشگاه فرهنگیان دو رسالت دارد، یکی تأمین نیروی انسانی و دیگری، کیفیت بخشی و شایسته سازی معلمان در بدنه خود.و خوب می دانید که معلمان حق التدریس، در "بدنه" آموزش و پرورش هستند و با کد پرسنلی از منابع دولتی حقوق دریافت می کنند، پس رسالت دوم بر آنها حکم می کند، و قابل قیاس با نحوه استخدام و ضرورتی که در  ماده 28 دانشگاه فرهنگیان ایجاد شده ندارد، چرا که قانون ماده 28 با هدف تأمين بخشی از "نيازهای خاص" آموزش و پرورش در "رشته‌هایی كه امكان توسعه آن ازطريق «دانشگاه فرهنگیان» وجود ندارد، نگاشته شده، تا دانش آموختگان سایر دانشگاه ها، که هیچ سابقه و مهارت معلمی در بدنه آموزش و پرورش ندارند مشروط به طی یک دوره آموزشی مهارت آموزی به استخدام پیمانی در آیند.
حال سؤال اینجاست، دوره آموزشی برای معلمانی که مجهز به مهارت های عملی معلمی هستند، آیا می تواند، مانند نحوه استخدام ماده 28، پیش نیاز استخدام آنها باشد؟ یا اینکه دوره آموزشی می تواند در رسالت دوم دانشگاه فرهنگیان به رشد و کیفی سازی معلمان در بدنه منتهی شود و به بهره وری و انگیزه سازی و بالندگی این معلمان بپردازد؟
تمنا می شود ملاحظه بفرمایید ، که متأسفانه علاوه بر تأخیراتی که تاکنون برای اجرای قانون در موعد مقرر وجود داشت، شاید مجددا بهانه هایی مبنی بر تقدم دوره آموزشی پیش از استخدام، موانعی در استخدام و مدیریت عالمانه سرمایه ها ایجاد کند و این را در ذهن متواتر، که مدیریت راهبردی در جذب و امنیت بخشی سرمایه های درون سازمان، مورد توجه قرار نمی گیرد.
این در حالیست که در جهت نظام انگیزشی سرمایه انسانی و بهسازی و بهره وری نیروها مطابق با اهداف سند تحول بنیادین، می توان تغییراتی داد، و منویات رهبری بر آن صحه می گذارد، که فرمودند تغییرات سطحی مهم نیست بلکه آنچه مهم است، رسیدن به مواد تحول است.بنابراین در چگونگی اجرای آیین نامه که تسهیل گر قانون است،  عمل به رسالت دوم دانشگاه فرهنگیان را تبیین می کند.
بر این اساس، با توجه به اصل قانون گرایی و اجرای به موقع، مساعدت و همراهی مسئولین دلسوز  را می طلبد که به جهت تأمین نیروهای مورد نیاز خود، حمایت های خود را مبنی بر استخدام  معلمان حق التدریس در مهرماه مبذول دارند .


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

استخدام معلمان حق التدریس و ماده 28 دانشگاه فرهنگیان

سه شنبه, 22 مرداد 1398 10:09 خوانده شده: 573 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 0 --
بهلول 1398/05/22 - 15:39
رویه های قبلی درست نبوده است آیا باید رویه فعلی غلط باشد؟
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/05/22 - 17:32
من دبیر رسمی هنوز۷ماه حق التدریس طلب دارم
و خبری نیست
انشاا...این ۶سال باقیمانده هم تموم بشه بازنسشت بشم
پاسخ + 0 0 --
بیاتی 1398/05/23 - 00:20
آقای دبیر مهربان،
هم نسل های شما از ترس ارزیابی وحراست و استقبال از کلاس های ضمن خدمت ،نسلی مطیع، کم توقع،ترسو را در آموزش وپرورش پایه گذاری کرد.آتشی که هم دامن شما را گرفت وهم نسل های بعد!
این دهن کجی ها وتحقیرها حاصل سکوت سال های دور شماست
.چاره ای بیاندیشید!!!!!

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

آیا از نظر شما دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی در امور آموزش و پرورش از نوع " تخصصی " است ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور