صدای معلم

" كارنامه يك فرد چيزي نيست كه بتوان از آن تصويري غيرواقعي ساخت "

جدال بر سر برنامه و كارنامه در معرفی وزیر آموزش و پرورش ؟!

محمد داوري

کارنامه و برنامه و معرفی وزیر آموزش و پرورش  در آستانه معرفي گزينه پيشنهادي دولت براي تصدي وزارت آموزش و پرورش دوباره بحث صلاحيت و كارآمدي گزينه موردنظر توجه افكار عمومي به ويژه كنشگران صنفي و سياسي را به خود جلب كرده و جالب اينكه طولاني شدن زمان سرپرستي سيدجواد حسيني كه احتمال و انتظار مي‌رود گزينه نهايي دولت باشد، اين مباحث را گسترده و عميق‌تر كرده است و يكي از كليدواژه‌هايي كه بيشتر در اظهارنظرها كاربرد دارد و مخالفان و موافقان به آن استناد مي‌كنند واژه كارنامه و برنامه است و حال پرسش اينجاست كه در مقايسه اين دو، اصالت با كدام است؟

يا به عبارتي كدام يك مي‌تواند تضمين بيشتري بر كارآمدي يك مدير بدهد؟

فراموش نمي‌كنم در مباحثي كه هنگام طرح يكي از وزراي پيشين وجود داشت يكي از دلايل مخالفت‌هاي من و امثال من با ايشان اين بود كه چون ايشان كارنامه موفقي ندارند و يكي از متهمان ناكارآمدي آموزش و پرورش هستند كه سال‌ها در سطوح ارشد مديريتي مسووليت داشتند صلاحيت اين سمت را ندارند، اما در عوض موافقان به برنامه ارايه شده توسط او استناد مي‌كردند و مي‌گفتند برنامه خوبي دارد البته برنامه‌اي هم در كار نبود، چند شعار جذاب بود كه آن هم عملي نشد و در حد شعار باقي ماند.

اما حالا با معرفي سيدجواد حسيني استدلال‌ها معكوس شده و موافقان او از جمله بنده به كارنامه او استناد مي‌كنيم و مي‌گوييم ايشان چون كارنامه موفقي داشته‌اند، مي‌توانند مدير كارآمدي هم باشند، جالب اينكه كسي حتي تندترين مخالفان حسيني اين ادعا را رد نمي‌كنند و نمي‌گويند كارنامه موفقي نداشته است، چراكه شاخص‌هاي مديريتي و ارزيابي عملكرد دو سال و نيمه، حسيني را در بسياري از موارد در سطح كشور برتر نشان مي‌دهد. از اين جهت من مصداقي بحثم را طرح كردم كه محسوس‌تر بشود پيرامون مفاهيم و كليدواژه به ارزيابي پرداخت و به باور من اصالت با كارنامه است و برنامه مكمل آن، چراكه يك برنامه خوب را يك مدير مي‌تواند به چند كارشناس و مشاور متخصص سفارش بدهد تا براي او تدوين كنند، اما كارنامه يك فرد چيزي نيست كه بتوان از آن تصويري غيرواقعي ساخت و حتي اگر با سوءنيت‌هايي كارنامه يك مدير توسط عده‌اي تحريف شده ارايه شود در درازمدت مشخص مي‌شود كه واقعيت چه بوده و برعكس آن هم صادق است، يعني اگر براي مديري كه در واقع كارنامه موفقي نداشته عده‌اي بخواهند كارنامه سازي كنند، وقتي او در محك تجربه جديد قرار گيرد بر همه روشن خواهد شد كه آن تصوير ارايه شده واقعي نبوده است.

کارنامه و برنامه و معرفی وزیر آموزش و پرورش

حال در آستانه معرفي شدن گزينه دولت براي تصدي مهم‌ترين و بزرگ‌ترين وزارتخانه، جدال بر سر برنامه و كارنامه بالا گرفته است، هر چند متاسفانه فرآيندهاي معرفي و راي اعتماد به وزراي پيشنهادي از سوي دولت و مجلس كمتر متوجه كارنامه و برنامه افراد است اما اميد است اين بار كمي بيش از گذشته به شايسته گزيني توجه شود و اصالت كارنامه ثبت شده مورد توجه دولت و مجلس قرار گيرد و از تكرار سپردن مديريت‌ها به افراد داراي كارنامه ناموفق خودداري شود و دستگاه‌ها و نهادها نيز از نيروهايي كه كارنامه موفقي دارند، محروم نشوند.

روزنامه اعتماد 22 مرداد98


کارنامه و برنامه و معرفی وزیر آموزش و پرورش

چهارشنبه, 23 مرداد 1398 22:11 خوانده شده: 272 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + 0 0 --
حسین رمضان پور 1398/05/24 - 01:51
درود جناب داوری. احسنت که نکته ای کلیدی اشاره داشتید تا تصمیم گیران تحت تاثیر برخی هیاهوهای سیاسی قرار نگرفته و انتخاب درستی نمایند. قطعا جناب حسینی در شرایط موجود جزو بهترین گزینه هاست که ما معلمان خراسانی کارنامه عملکردی ایشان را به طور ملموس درک نموده ایم. همین ویژگی ایشان سبب شده تا در همین مدت کوتاه سرپرستی به جد پیگیر مطالبات و معوقات معلمان باشند و از تریبون وزارتخانه این معضلات را اعلام نمایند و مثل برخی شعارهای غیرقابل سنجش و ارزیابی سرندهند. ایشان هم اکنون بجای لابی با نمایندگان مجلس یا سیاسیون در سیستان و بلوچستان هستند تا امورات آموزش و پرورش این استان را از نزدیک رصد نمایند و سفری نیز اخیرا به مناطق آسیب دیده زلزله مسجد سلیمان داشتند که بیانگر عملیاتی بودن ایشان است. قطعا کارنامه ایشان در همین دوران سرپرستی نیز قابل قبول بوده و نشانگر عملگرا بودن شان است
پاسخ + 0 0 --
معلم قمی 1398/05/24 - 09:19
اصلا چرا سراغ نجفی نریم. من نجفی را پیشنهاد میکنم کارنامه موفقی داشته. هم چنین خانم ابتکار چون زن هستند. می بینید آ و پ برای اعتدال و اصلاحات صرفا گوشت قربانی است و لاغیر.
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/05/24 - 10:26
بطحایی هم به استان های مختلف سفر می کرد لطفا بفرمایید حسینی چه کارمثبتی در طول سرپرستی خود وقبل از آن انجام داده است اینکه فردی همشهری ما باشد واز اوحمایت کنیم درست نیست وبعد از مدتی انگشت تاسف به دهان خواهیم گرفت
من که از حسینی جز وعده های محقق نشده ورسانه ای کردن پرداخت مطالبات ورتبه بندی درطول دوران سرپرستی چیز دیگری ندیدم
پاسخ + 0 0 --
سعید رحمانی 1398/05/24 - 18:17
با سلام جناب داوری
استفاده از مدیری که کارنامه قابل قبولی دارد قطعا بهتر است.
فرد با کارنامه. یعنی کسی که وقتی در کلاس درس بعنوان معلم هست،بهترین معلم است،وقتی فرماندار می شود ،فرمانداری لایق است،وقتی مدیرکل می شود مدیر کلی بابرنامه و عملگراست،وقتی معاون استاندار است،اهل تعامل و نجابت با منتقد حود هست،وقتی سرپرست وزارتخانه می شود سرپرستی چالاک و ورزیده است.و این نوید وزیری کارآمد و کاربلد را در دوره ای که بشدت وزارت بزرگ آموزش و پرورش نیازمند فردی توانا ست را میدهد.امیدواریم که کارنامه قوی آقای حسینی مشکل گشای مشکلان دانش آموزان و فرهنگیان ما باشد.
پاسخ + 0 0 --
بیاتی 1398/05/24 - 22:29
ما فرهنگیان چقدر خوش باوریم
کدام برنامه؟
اصلا دولت برنامه دارد که تا برسد به آموزش وپرورش!
حسینی برای رای آوزی دارد رجز می خواند،او برای رسانه ها دارد رجز می خواند اگر این رجز را برای سازمان برنامه وبودجه خواند حسابه!
بارها گفته ایم برای آموزش وپ هیچ نیست،نه پول نه وزیر قوی نه روز خوش وفراغ بال برای معلمش.....‌.
پاسخ + 0 0 --
دبیر مهربان 1398/05/25 - 22:16
هر کی میخاد وزیر بشه باید اول تکلیف
رتبه بندی واقعی و عادلانه و نه بدلی
سازمان نطام معلمی
بیمه تکمیلی واقعا طلایی
....را مشخص کند
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/05/24 - 08:15
بلاخره متوجه نشدیم حسینی چه کارنامه موفقی داشته است
کارنامه مدیران آ.پ خوب نیست وزیری باید انتخاب شود که شرط بگذاردمطالبه گر باشد وبرنامه زمانی ارائه کند نه برنامه شعاری بدهد
این آقا در دوران سرپرستی خود این ویژگی ها را نداشته است
پاسخ + 0 0 --
هیات علمی د فرهنگیان 1398/05/25 - 07:26
اقای جواد حسینی هرگز کارنامه و رزومه ای در خور توجه و در قد و غواره یک وزیر انهم وزیر بیش از یک ملیون معلم فرهیخته ندارد که بماند عقبه و نگرش «سیاسی» ««امنیتی»» هم دارد! بدتر اینکه برنامه ای مدون و سیستماتیک هم برای رفع معظلات همکاران محترم و نیز ارتقای کیفیت اموزش و یادگیری هم ارایه نداده چون تخصصی در این زمینه ندارد. من این فرد زیر را برای وزارت پیشنهاد میدهم هر چند اربابان سرمایه داری که اموزش پ را در سیطره خود دارند او و نگرش و برنامه های را بر نمیتابند:
http://www.sedayemoallem.ir/یادداشت/item/16182-اگر-وزیر-آموزش-و-پرورش-شوم…
پاسخ + 0 0 --
معلم دکتر 1398/05/26 - 13:08
به نظرم یک صاحب نظر و دکتر در حوزه مدیریت آموزشی و یا دکترای تعلیم و تربیت برای سکانداری این وزارتخانه لازم است. شخصی قوی وعلمی که بغیر از دانایان و صاحب نظران تعلیم و تربیت ،گوش به نماینده پارلمان و وزیر و حزب و......ندهد.

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور