صدای معلم

" برنامه محوری، نگاه سیستمی، گفتمان سازی و بهره گیری مناسب از ظرفیت های رسانه ای کشور توانست وی را به عنوان چهره ای توانمند به فرهنگیان مشکل پسند و بی اعتماد نسبت به مسئولین گذشته این وزارتخانه معرفی نماید "

چرا سیدجواد حسینی به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی نشد؟!

دکتر مهران صولتی/ جامعه شناس

دلایل معرفی نشدن سیدجواد حسینی برای وزارت آموزش و پرورش  بالاخره پس از گذشت بیش از دوماه از گمانه زنی های مختلف پیرامون تداوم یا توقف فعالیت سیدجواد حسینی به عنوان وزیر آینده آموزش و پرورش، معرفی محسن حاجی میرزایی به مجلس قطعی شد.

حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا وی موفق به اخذ رای اعتماد از مجلس می شود یا خیر؟

ورود حسینی از همان ابتدا اما چنان محکم بود که توانست در مدت کوتاهی نوید بخش فرارسیدن روزهای بهتری برای این وزارتخانه باشد.

برنامه محوری، نگاه سیستمی، گفتمان سازی و بهره گیری مناسب از ظرفیت های رسانه ای کشور توانست وی را به عنوان چهره ای توانمند به فرهنگیان مشکل پسند و بی اعتماد نسبت به مسئولین گذشته این وزارتخانه معرفی نماید. اما چرا حسینی در عین شایستگی به مجلس معرفی نشد؟

به نظر می رسد مهمترین دلیل عبارت از واقع شدن آموزش و پرورش در کانون حساسیت مقامات نسبت به پروژه نفوذ فرهنگی باشد.

از سوی دیگر ورود حسینی می توانست روح تازه ای در کالبد بی جان این دستگاه دمیده و باعث افزایش نشاط در میان فرهنگیان شود. شوری که می توانست امید به ایجاد تغییرات معنادار را در آستانه انتخابات مجلس ۹۸ در سطح وسیعی در میان نخبگان فرهنگی رای ساز منتشر نماید.

حال آن که در شرایط کنونی اصولگرایان توفیق خود را در ناامیدی هر چه بیشتر رای دهندگان و شکل گیری نوعی قهر انتخاباتی گسترده جست و جو می کنند! عدم معرفی حسینی به عنوان وزیر آینده آموزش و پرورش از وجود پیوندی استوار میان دولت و جامعه پرده برداشت. اینکه تنها در هنگام پویایی و نشاط جامعه مدنی می توان چشم انتظار وزرا و مسئولین اصلاح طلب و توانمند بود.

تنها رویداد دوم خرداد ۷۶ و آزاد شدن انرژی عظیم مردمی بود که توانست افرادی مانند معین، مهاجرانی و نوری را به وزارت برساند و تنها پیروزی غیر منتظره روحانی در خرداد ۹۲ بود که توانست به رغم حساسیت های موجود نجفی را به مرزهای وزارت نزدیک کند.

دلایل معرفی نشدن سیدجواد حسینی برای وزارت آموزش و پرورش

از همان ابتدا هم تقریبا مشخص بود که در روزگار حضیض دولت و افول ستاره اقبال اصلاح طلبان حسینی از شانس چندانی برای تصدی وزارت برخوردار نخواهد بود.

به عبارت دیگر زمانی که فشار اجتماعی وجود نداشته باشد نمی توان به بهبود کارآمدی دولت از طریق انتصاب افراد شایسته امیدوار بود.

در این میان البته نمی توان از وزن کمتر عواملی مانند نزدیک بودن حسینی به جهانگیری و نزاع قدیمی واعظی- جهانگیری، تصمیم اصلاح طلبان به عدم ائتلاف با اعتدال گرایان در انتخابات امسال مجلس، انشقاق در فراکسیون امید بر سر معرفی حسینی یا یک خانم به عنوان وزیر، مخالفت لاریجانی و نزدیکی طیف وی به تندروها در مجلس و ... در عدم معرفی حسینی چشم پوشید!

کانال مهران صولتی


دلایل معرفی نشدن سیدجواد حسینی برای وزارت آموزش و پرورش

دوشنبه, 04 شهریور 1398 16:58 خوانده شده: 2643 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +6 -6 --
شهاب 1398/06/04 - 18:13
لطفا بگویید حسینی جه کارمهمی انجام دادکه امیدرادردل فرهنگیان زنده کرده باشد ایشان جز حرف وسخنرانی چیز دیگری از خود بروز نداد گرچه درهمین فرصت سرپرستی می توانست کارهای مهمی انجام دهد ولی این کاررانکردبارها گفته ومی گویم فردی که بدون شرط گذاشتن وزارت را قبول می کند فردکارآمدی نیست
فردمعرفی شده هم مثل وزرای قبلی باری به هرجهت امورات وزارتخانه را می گذراندتا عمردولت تمام شود
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/05 - 07:25
ایشان چندین روز حضور مستقیم در سیستان
و بلوچستان داشتند برای حذف مدارس ناامن و
و فراهم ساختن بخاری امن در مدارس مناطق محروم ، قول هایش را هم تا حال کسی نداده
بود ، حداقل در دو سه دهه اخیر.
اخبار آموزش و پرورش را یک سری بزنید. اوضاع
در آموزش و پرورش آنقدر اسفبار است که دو حرکت مثبت و انسانی ستودنی است. اینقدر
ایده آلیست بودن ، ما را از رسیدن به حداقل ها باز می دارد. بجای نالیدن و از ریشه زدن ، به
حرکت های کم سو ، بال و پر بدهیم اینجا ایران است نه اروپا و نه آمریکا. انتظارات باید در حد
واقعیت ها باشد.
پاسخ + 0 0 --
مهدی پور 1398/06/11 - 14:15
پرداخت مطالعات بازنشستگان و پیگیری پرداخت رتبه بمدی در قالب کمک به همه تا الان‌۵۰درصد رتبه بندی هپولی شده و ۶ ماه گدشت و اگر در قالبی به همه پرداخت نشه ۲۰۰۰هزار میلیترد تومان تا اسفند هپولی میشه
پاسخ + +6 -6 --
حسن 1398/06/04 - 20:45
دکتر حسینی تنها فرد لایق واصلح برای وزارت آموزش وپرورش بود .
پاسخ + +6 -3 --
دبیر مهربان 1398/06/04 - 21:58
واقعا هم همینطوره
اما امیدهای مجلس در سال اخر یه خودی نشان دهند وبه کاندیدای وزارت ا.پ رای اعتماد ندهند شاید سید جواد نفربعدی برا وزارت و برگشت امید باشد
پاسخ + +4 0 --
دبیر 1398/06/04 - 23:12
به هیچ عنوان فردی که توانمند بوده و تنها به دنبال شهرت و مزایای مقام وزارت نیست در حال حاضر این پست را بدون شرط و شروط خاصی نخواهد پذیرفت .
دولت و مخصوصا سازمان برنامه و نوبخت به دنبال شانه خالی کردن از تعهدات قانونی خود در قبال این وزارتخانه و فرهنگیان است و سخنان رئیس جمهور در پیشنهاد واگذاری سالانه 10 درصد از آموزش و پرورش به بخش خصوصی قابل کتمان نیست ...کسری بودجه جند هزار میلیاردی که هر ساله بدون پرداخت و کاهش دادن به سال بعد حواله می شود یا ندادن پاداش بازنشستگان بعد از یک سال و عدم پرداخت حق التدریس نمونه ی دیگریست .
این دولت و دولت های پیشین هیچ گاه به دنبال حمایت از این وزارتخانه نبوده و نیستند و بالطبع شخص شجاع و توانمندی را برای وزارت انتخاب نکرده و نمی کنند .
پاسخ + +3 -1 --
دبیر 1398/06/04 - 23:13
فعلا جناب ترکمن وزیر در سایه در این ویرانه است و برنامه های سازمان برنامه را در این مجموعه به پیش می برد ...طرح معلم تمام وقت مثال بارز آن است .
ناله های جناب ترکمن از نداشتن قانون خاص برای این وزارتخانه نیز در امتداد همین نقشه هاست ...
حسینی نیز در این سه ماه به جز چندین و چند مصاحبه و شوی رسانه ای هیچ کار قابل ذکری برای فرهنگیان انجام نداد ...همین وعده ها را سالهاست اولیای امور در این وزارتخانه زمزمه می کنند .
تصمیمات مهم و مخصوصا مالی در سازمان برنامه برای این وزارتخانه گرفته می شود پس همان بهتر وزیری نداشته باشیم و طرف اصلی خود را بهتر بشناسیم .
پاسخ + +4 -4 --
حسینی مجتبی 1398/06/05 - 00:13
جناب حسینی در این مدت کوتاه از نزدیک انتظارات فرهنگیان و کم و کاستی ها را در سطح استانهای مختلف رصد کردند و شاید دولت خواسته های جناب حسینی را قبول نکردند...

بین اینکه در یک استان مسیولیت داشته باشی و مسئولیت کشوری داشته باشی تفاوت هست در سطح استان انتظارات و کمبودها را میتوان تعدیل کرد یا به پیگیری حواله داد اما وقتی وزیر باشی حجم انتظارات بالاست و نمیتوان به مرجع دیگری حواله داد ...باید پاسخگو باشی...
پاسخ + +4 -2 --
ناشناس 1398/06/05 - 08:10
آقا بي خيال... هربار هر كسي مصالح و منافع اش را با حضور يكي تأمين شده مي بيند مي آيد و فراخور موقعيت(تثبيت يا تزلزل موقعيت طرفش) اينجا افاضه مي كند... به جرأت مي گويم كه از بين كامنت گذارها بيشتر از 5 درصد معلم وجود ندارد ...
من هم اداري هستم ... فقط اين را بگويم كه اميدوارم با معرفي نشدن جناب حسيني ان شاء الله كه دست جناب كفاش و امثال حضرتشان از آ و پ كوتاه شود. آمين
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/06/05 - 09:50
این کفاش که واقعا ملال آور است .
پاسخ + +3 -3 --
کارشناس ستاد 1398/06/05 - 08:10
دلیل عدم موفقیت آقای حسینی را باید در اطرافیان بسیار بد نام و پر حاشیه و نا کارامد او حستجو کنید. مثلا فانی برای رایزنی در مجلس با لاریجانی دیدار می کند ؟! یا برنامه مجلس ایشان را فانی و تیم فانی نوشته است ؟!!! که آنها فوق العاده حاشیه دار هستند به نحویی که بزرگترین اختلاس در صندوق ذخیره در زمان فانی و بطحایی و فاضل و محمدی راد و این تیم اتفاق افتاده بود ؟! یا مثلا تیم مدیریتی آقای بطحایی صحنه گردان مدیریت آقای حسینی شده بودند ، افرادی چون نوید ، رمضانی ، اللهیار ،علی اکبر زاده ، پاپایی ،دشتکی ، روشنی که اصلا خوشنام نیستند؟!! یا مثلا محمد زاده که مسول دفتر بطحایی بود حالا مسول دفتر حسینی هم شده بود ؟!!! و یا فردی چون کفاش که در زمان فانی نفر اول و بسیار پرحاشیه بود حالا نفر اول حسینی هم شده بود ؟؟ آقای حسینی با میدان دادن به این افراد فرصت طلب که قبلا آزمایش خود را پس داده بودند ، به بی تدبیری ،کوته فکری و نا آگاهی خودش باخت ...
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/05 - 09:47
احسنت
پاسخ + 0 0 --
معلم 1398/06/05 - 09:47
من نگاه مثبتی به آقای حسینی داشتم اما وقتی دیدم این افراد گرد او جمع شده اند واقعا نا امبد شدم و حالا از بابت معرفی نشدن حسینی به واسطه اینکه شر این فرصت طلب ها کم می شود بسیارخوشحالم .
پاسخ + 0 0 --
همکار 1398/06/05 - 14:33
بسیار دقبق و درست بیان کردید . آفرین
پاسخ + +2 -4 --
دبیر مهربان 1398/06/05 - 09:55
ای امیدهای مجلس
با رای به آقا محسن معلمان را از خود ناامید نکنید!!!
پاسخ + +2 -2 --
معلم مشهدی 1398/06/05 - 12:08
حسینی بهتر است همان مسیول "امنیتی" "سیاسی" مشهد باقی بماند. آموزش پ وزیر امنیتی نظامی تمی خواهد.
پاسخ + +3 -2 --
امید شفیع آبادی 1398/06/05 - 15:11
انشالله گزینه بعدی برای پست وزارت حسینی خواهد بود حاجی میرزایی رای اعتماد از مجلس نمیگیره
پاسخ + +2 -2 --
سالوادور 1398/06/05 - 16:04
لطفا طرفداران اغای حسینی فقط یک مورد برای نمونه از کارهای عملی اقای حسینی دراین سه ماه بگوییند

سه ماه فرصتی کم نبود
پاسخ + 0 0 --
علی 1398/06/06 - 17:12
خودت میگی فقط 3 ماه اونم به عنوان سرپرست
پاسخ + +2 0 --
ناشناس 1398/06/05 - 16:55
این حسینی زیاد تند رفت روحانی ترسید خرج رو دست دولت بزاره واسه همین معرفی نشد
پاسخ + +2 0 --
گویا 1398/06/05 - 20:43
غاصب تر از غاصب، غاصب تری هست.
پاسخ + +1 0 --
Hadi 1398/06/11 - 16:54
خدا روشکر می کنم هزاران بار که حسینی به عنوان وزیر معرفی نشد اگر ایشان معرفی شد افرادی به عنوان وزیر معرفی میشدند که مفسدترین بودند
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/14 - 20:36
خدا رو شوووکر
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/21 - 08:57
سلام فقط میدونم سید جواد حسینی عزیز حیف شدوزیرنشد
پاسخ + 0 0 --
یک دغدغه 1398/06/28 - 05:41
با سلام به همه همکاران عزیز منحسینی رو از همه دوستانی که نظر داده اند نسبتا بهتر می شناسم این سبزواری که از روستای رامشین است ایشان اصلا لیاقت این سمت را نداشته و همان بهتر که وزیر نشدند وگرنه باید جدای فاتحه تمهیدات دفن وزارت خانه /اموزش وپرورش را آماده می کردیم دوستان دغدغه مند
پاسخ + 0 0 --
رهگذر 1398/07/04 - 13:27
چرا حسینی وزیر نشد؟
1- چون او می گفت آموزش و پرورش یک سر و گردن از سیاست بالاتر است.
2- چون به جمع آوری رای نپرداخت و وعده استخدام نهضتی ها را بدون آزمون متمرکز و جامع به نمایندگان نداد
3- چون به دخالت نمایندگان در عزل و نصب ها اعتراض کرد
4- .....

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور