صدای معلم

" معرفي «محسن حاجي‌ ميرزايي» به عنوان وزير پيشنهادي آموزش‌ و‌ پرورش نشان داد که دولت دوازدهم عملاً در شناخت مشکلات و معايب بزرگترين نهاد اجرايي کشور ناتوان است و آموزش‌ و پرورش علي‌رغم تمامي کمبودها و مشکلات، جزو اولويت‌هاي دولت روحاني نبوده و نيست "

روحاني، فرهنگيان و يک پرسش

حسين طاهري‌فرد/ فعال فرهنگي و رسانه‌اي

دولت روحانی و آموزش و پرورش و فرهنگیان

سرانجام وزير پيشنهادي آموزش‌ و‌ پرورش مشخص شد و بر خلاف تمامي پيش‌بيني‌ها، «سيدجواد حسيني» سرپرست فعلي آموزش‌ و‌ پرورش به مجلس معرفي نشد تا مشخص گردد انتخاب وزير نه در راستاي حل مشکلات اين حوزه، بلکه متاثر از گرايش‌هاي جناحي‌ و ‌حزبي‌ دولت‌مردان بوده و برخلاف تمامي اظهارنظر‌ها و ادعاها، مصالح‌ و‌ منافع اکثريت فرهنگيان قرباني سهم‌خواهي جناح‌ها و گروه‌هاي سياسي شده است.

شايد به جرات بتوان گفت که بزرگ‌ترين دستگاه اجرايي کشور در دولت‌هاي يازدهم و دوازدهم به کم اهميت‌ترين وزارتخانه تبديل شد. تا اينجاي کار آموزش‌ و‌ پرورش با سه وزير و يک سرپرست بي‌ثبات‌ترين وزارتخانه روحاني بوده است، که اين خود نشان از کم‌توجهي آگاهانه روحاني و دولت‌مردان اعتدال به خانواده بزرگ فرهنگيان دارد.

اگر کمي با تعمق و دقت به نحوه برخورد دولت با مشکلات و کاستي‌هاي وزارتخانه پر مخاطب آموزش‌ و‌ پرورش نگاهي موشکافانه بيندازيم، مي‌بينيم که طي سال‌هاي گذشته و به خصوص ماه‌هاي اخير، نه‌تنها اقدام عملي در بهبود اوضاع آموزش‌ و‌ پرورش و فرهنگيان و دانش‌آموزان صورت نگرفته است که چه بسا دولت اهتمامي براي حل مشکلات اين حوزه ندارد.

معرفي «محسن  حاجي‌ ميرزايي» به عنوان وزير پيشنهادي آموزش‌ و‌ پرورش نشان داد که دولت دوازدهم عملاً در شناخت مشکلات و معايب بزرگترين نهاد اجرايي کشور ناتوان است و آموزش‌ و پرورش علي‌رغم تمامي کمبودها و مشکلات، جزو اولويت‌هاي دولت روحاني نبوده و نيست.

به‌زعم کارشناسان و صاحب‌نظران مسائل آموزش‌ و پرورش، حاجي‌ميرزايي توان مقابله با حجم بالاي چالش‌هاي پيچيده آموزش‌ و‌ پرورش را نداشته و نمي‌تواند منشا تحولاتي مثبت و سازنده در اين حوزه باشد چراکه بزرگترين و کليدي‌ترين وزارتخانه کشور، مديريت خاص و منحصر به فرد خود را مي‌طلبد و با توجه به پيشينه‌کاري حاجي‌ميرزايي، او فاقد توانمندي لازم در اين حوزه مي‌باشد.

با نگاهي گذرا به سابقه و رزومه‌کاري وزير پيشنهادي وزارت آموزش‌ و‌ پرورش، به سادگي مي‌توان فهميد که او مسئله‌هاي اصلي حوزه آموزش‌ و‌ پرورش را به درستي نمي‌شناسد و عدم آشنايي و تسلط وي به حوزه آموزش‌ و‌ پرورش مي‌تواند باعث فرصت‌سوزي و تکرار اشتباهات قبلي شود و در بلند‌مدت صدمات جبران ناپذيري به اين حوزه وارد خواهد کرد.

به باور نگارنده با توجه به شرايطي که در آموزش‌ و‌ پرورش اکنون حاکم است چنين انتخابي مناسب نيست و عملا گزينه پيشنهادي کمکي به حل مشکلات و معضلات پايان‌ ناپذير آموزش‌ و‌ پرورش نمي‌کند. چراکه نهاد آموزش‌و‌پرورش با بيش از 13 ميليون دانش‌آموز و قريب به 1 ميليون نيروي انساني نيازمند فردي کارآزموده و آگاه به مسائل آموزش‌ و‌ پرورش مي‌باشد.

دولت روحانی و آموزش و پرورش و فرهنگیان

به نظر مي‌رسد در اين شرايط معرفي «محسن حاجي‌ميرزايي» بيشتر در راستاي کسب رضايت طيف‌هاي مختلف سياسي اتفاق افتاده است تا درک دغدغه‌هاي فرهنگيان!! و مهم‌تر اينکه با توجه به شرايط سياسي حاکم بر مجلس، بعيد است که او بتواند از سد بهارستان عبور کند که اگر چنين اتفاقي نيز بيفتد، نمي توان انتظار معجزه داشت.

شوربختانه در تمامي اين سالها در برپاشنه قبلي چرخيده و نظرات کارشناسان و منتقدان و فعالان اين عرصه در هيچ کدام از انتخاب هاي روحاني تاثير گذار نبوده که اگر مي‌بود، مي توانست سرنوشت ديگري براي اين وزارتخانه و فرهنگيان رقم زند.

در شرايط حساس کنوني آموزش‌ و‌ پرورش نيازمند برنامه‌هاي راهبردي و بلند مدت، برنامه ريزي‌هاي کلان و روش‌هاي علمي است. آموزش‌ و‌ پرورش نيازمند وزيري است که در قد و قواره مشکلات اين وزارتخانه بوده و با قدرت تعامل و مديريت چند جانبه ابتکار عمل را در دست گرفته و با اتخاذ ديدگاهي نو، اصلاحات ساختاري و نهادي را با صراحت و جديت سرلوحه کار خود قرار دهد.

کلام پاياني:

بدون ترديد عدم آشنايي وزير پيشنهادي با مشکلات زير‌ساختي و ماهيتي اين حوزه و نداشتن پيشينه در آموزش‌ و‌ پرورش گره کور آموزش‌و‌پرورش را کورتر خواهد کرد. حال سوال اساسي اين است که «آيا وزير پيشنهادي که اتفاقا فاقد سابقه مديريتي قابل توجه در حوزه آموزش‌ و‌ پرورش است مي‌تواند آغازگر تحول در اين وزارتخانه باشد؟

آيا با مشکلات اساسي آموزش‌ و‌ پرورش و مهم‌تر نگراني‌هاي حدود يک ميليون فرهنگي و سيزده ميليون دانش‌آموز و خانوادهايي که مستقيما تحت تاثير تغيير و تحولات اين حوزه قرار مي‌گيرند آشناست و قادر است بر مشکلات لاينحل وزارت آموزش‌ و‌ پرورش فايق آيد؟» يا انتخابش آغاز دور تسسلي خواهد بود که در نهايت جز ياس و نااميدي حاصلي ندارد.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

دولت روحانی و آموزش و پرورش و فرهنگیان

پنج شنبه, 07 شهریور 1398 10:58 خوانده شده: 629 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +3 -1 --
دبیر مهربان 1398/06/07 - 11:19
انشاا...رای اعتماد نیاره
پاسخ + +3 -1 --
ناشناس 1398/06/07 - 11:22
خب یه لیست معرفی کنید. چرا در خفا رایزنی باشه؟ چند نفر کاردان و علمی معرفی کنید.
پاسخ + +2 -3 --
کاکتوس 1398/06/07 - 12:04
اتفاقا بهتون قول میدم با بالاترین رای به عنوان وزیر اموزش و پرورش انتخاب خواهد شد
پاسخ + +4 -3 --
بیاتی 1398/06/07 - 12:17
درشرایط وانفسای تحریم که سخنگوی دولت گفت نمی توانیم نفت بفروشیم واگر مقدار کمی هم بفروشیم پولش برنمی گردد!!حسینی یا میرزایی چه فرقی دارد؟
سال های که نفت به قیمت ۱۲۰ دلار فروخته میشد برای آموزش وپرورش کاری نشد حالا که درگیر هزار جور بدبختی هستیم که دیگه هیچ.
این مبلغ مختصر هم که روش مانور میدن بخاطر عدم اعتراض واختشاش وتجمع معلمان داره اجرا میشه چون در صورت عدم اجرا برای دولت هزینه حیثتی دارد.
دستان سردتان را روی قلب گرمتان بگذارید برای معلم هیچ نیست.هیچ!!!!
پاسخ + 0 0 --
دبیر 1398/06/07 - 23:51
اگر برای همه ی کارمندان دولت و همه ی وزارتخانه ها مزه ی تحریم چشیده شود و برای دیگران هم پولی نباشد فرمایش شما متین است ولی به هیچ وجه اینگونه نیست ...فقط یک وزارتخانه را مثال بیاورید که اضافه کارشان نه 7 ماه بلکه 7 روز دیرتر پرداخت شده باشد ...تنها یک ارگان را مثال بزنید که نه 20 هزار میلیارد بلکه 200 میلیارد معوقات پرداخت نشده داشته باشد ...
پاسخ + 0 0 --
شهاب 1398/06/08 - 09:43
با عدم تفاوت حسینی ومیرزایی موافقم
ولی با کمبود بودجه موافق نیستم برای وزرا ونمایندگان بودجه هست ولی برای مردم عادی نیست این حرف دروغ بزرگی است
پاسخ + 0 0 --
کاکتوس 1398/06/08 - 11:11
این بیاتی و عده ای که در حمایت از دولت کامنت میذارند نوکران ستادی این دولت هستند که هرزگاهی پیدا میشن تا از اربابشون دفاع کنند وگرنه رشد اقتصادی در دولت اول روحانی به دلیل افزایش فروش نفت مثبت 7 شده بود
پاسخ + 0 0 --
بیاتی 1398/06/08 - 13:00
کاکتوس عزیز نه من نوکرم نه دولت ارباب
منم مثل شما یک معلمم با یک تفاوت که من مثل شما پشت اسم مستعار قایم نشدم.
با اسناد مستدل بفرمایید در ۲۰سال اخیر کی رشد اقتصادی کشور بالای ۵یا۶درصدبوده!؟
پاسخ + +2 0 --
صمیمی 1398/06/07 - 17:25
ان شاءالله نمایندگان با رای منفی نگذارند به آموزش و پرورش بیش از این توهین شود مگر آموزش و پرورش از بین نیروهای خود کسی را نداشت
پاسخ + +1 0 --
حسن 1398/06/08 - 00:35
خدا کند هر کس وزیر شود معاون آموزش ابتدایی را در وزارتخونه عوض نکند چون برای تنبیه بچه های شرور بهترین گزینه این است که دانش آموز خاطی را مجبور کرد تا نیم دقیقه به عکس این خانم اخمو نگاه کند تا از ترس و وحشت دیگر هیچ خطایی انجام ندهد و همین باعث شود که از این وزارتخونه لا اقل یک خیری به دانش آموز و معلم برسد با تشکر
پاسخ + +2 0 --
اهورا 1398/06/08 - 00:49
بنده معتقدم تصمیم گیران نظام به آموزش وپرورش به عنوان یک مشکل اساسی نگاه میکنند واگر برایشان امکان داشته باشد وزارت آموزش وپرورش را منحل میکنند چون معلمان به جامعه آگاهی میبخشند و این برای آنها خطرناک است.درهرتاریکی شمعی است که نور میدهد و آن شمع معلم است و هرجا شمعی است یک روحانی که فوتش میکند.ویکتور هوگو.
پاسخ + +1 0 --
شهاب 1398/06/08 - 09:40
چون معرفی وزیرمصادف باآغازسال تحصیلی است به احتمال زیادرای می آورد
دولتی که انتخاب وزیرضعیف مشکلی برایش درست نکند قطعا وزیرضعیف را انتخاب می کند باید انتخاب وزیرضعیف را برای دولت هزینه دارکرد
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/08 - 10:44
ایشان بدون رای ماشاا.... شروع بکار کردند
و با همراهی نوبخت قول اجرای رتبه بندی
را اول مهر داده اند. صددرصد مطمئن هستند.
پاسخ + 0 0 --
ناشناس 1398/06/14 - 11:09
درود بر اهورا و لعنت بر بیگانه گان و وطن فروشان کثیف

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

سرویس مدارس

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور