صدای معلم

" از دیگر کار ویژه‌های قاسمی تشکیل شورای نقد درونی در سازمان آموزش و پرورش می‌باشد"

مدیرکل آموزش و پرورش استان البرز در بوته نقد ؟

رضا قاسم پور

انتقاد از مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز

بدوا لازم به یادآوریست که در سال ۸۹ در یک تصمیم شتابزده تعدادی از شهرستان‌های غرب استان تهران در قالب استان البرز از تهران منفک گردید.

کلانشهر کرج به عنوان مرکز جوان‌ترین استان کشور از اِلمان‌های یک کلانشهر تنها جمعیتش را داراست و فاقد زیرساخت‌های لازم برای مرکزیت استان آن هم از نوع کلانشهرش می‌باشد.در حوزه آموزش و پرورش نیز استان البرز و ایران کوچک با مشکلات عدیده‌ای چون تراکم شدید دانش‌آموزی به نسبت نُرم کشوری دست و پنجه نرم می کند با این که مدیران قبلی از جمله تیم آقای ساکی در طول پنج سال تلاش‌های گسترده‌ای داشتند، ولی مشکلات حاصل از سیل مهاجران به کرج همواره بر توفیقات غلبه داشته است.
حدود ۹ ماهی از حضور دکتر سالار قاسمی در کسوت مدیرکلی آموزش و پرورش استان البرز می‌گذرد. در این مجال اندک نگاهی گذرا به عملکرد این مدیرکل نوگرا و تازه‌نفس می‌اندازیم.

قاسمی به همراه چند اسم از حدود ۶ ماه قبل از رفتن ساکی در کرج مطرح بود. وی در مراسم معارفه با تسلط و تبحر خاص با سخنرانی سنجیده خود توجه جمع حاضر را به خود جلب کرد.
به راحتی از پچ‌پچ همکاران حاضر می‌شد فهمید که حضور وی را به مثابه پمپاژ هوای تازه در کالبد  آموزش و پرورش البرز تلقی می‌کردند.

قاسمی در مراسمات و دیدارهای بعدی نشان داد که بر آموزش و پرورش و نقاط قوت و ضعف آن اشراف کامل دارد.

وی در مدت حضور خود در البرز، طبعا با افت و خیزهایی مواجه بوده است. خصوصا این که اوضاع عمومی آموزش و پرورش در دولت دوم روحانی اصولاً روز خوشی به خود ندیده است. انتخاب ناشیانه بطحایی به عنوان وزیر و سیاست‌های یک بام و دو هوای ایشان، روزمرگی و بی‌برنامه‌گی را در آموزش و پرورش نهادینه نمود.
به هر حال قاسمی در حداقل زمان ممکن توانست آرامش و رضایت نسبی را بر آموزش و پرورش استان مستولی نماید.از تلاش در جهت تدوین برنامه راهبردی بر اساس سند تحول بنیادین و نیازهای بومی به مثابه نقشه راه مدیریتی، تا تقویت شورای آموزش و پرورش و میدان دادن به جوانان و بانوان در انتصابات را می‌توان به عنوان کارهای مثبت وی ذکر نمود.

برقراری ارتباط مؤثر با سایر ارگان‌ها و صدا و سیما در جهت تبیین و تامین منافع آموزش و پرورش، فهم مدرن از جایگاه روابط عمومی و اطلاع‌رسانی و تلاش در جهت اشاعه فرهنگ سازمانی در گفتار و کردار نیز از دیگر رویکردهای مثبت قاسمی در ۹ ماه حضورش در البرز قابل ذکرند.
 رایزنی با معاون رییس جمهور و رییس سازمان نوسازی مدارس کشور و تلاش‌هایی از این دست فرصت مناسبی برای برون‌رفت از آچمز تراکم دانش‌آموزی و همچنین توسعه و پیشرفت سازمان آموزش و پرورش البرز می‌باشد.

انتقاد از مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز

از دیگر کار ویژه‌های قاسمی تشکیل شورای نقد درونی در سازمان آموزش و پرورش می‌باشد. بدیهی است که مدیران ریسک‌پذیر و پویا توانایی و جرأت برگزاری جلسه نقد از درون را دارا هستند و این باب میمونی‌ست که در صورت تداوم می‌تواند مشکلاتی که حاصل ناهماهنگی و بعضا ناکارآمدی بخش‌هایی از کلیت سازمان آموزش و پرورش می‌باشند را با نقد از درون روغن‌کاری نماید.
یکی دیگر از کارویژه‌های آقایان قاسمی و مالمیر (معاونت مالی پشتیبانی) تلاش وافر برای احیای ۵ درصد سهم آموزش و پرورش از شهرداری به نفع آ.پ استان می‌باشد.ارتباط حسنه مدیرکل با اهالی رسانه و خبر در مراسم روز خبرنگار سازمان به اوج خود رسید. در این نشست صمیمی قاسمی با تبیین مواضع آموزش و پرورش، حرکت بی‌بدیلی در کارنامه مدیریتی خود رقم زد.
همچنین برگزاری جلسات منظم کمیته جوانان و زنان نیز به نوبه خود شایان توجه و درخور تامل می‌باشند.

بدیهی است که ذکر نقاط قوت نافی قصورات مجموعه نیست. لذا انتظار می‌رود در ماه‌های آتی تلاش‌های جدی‌تری در خصوص موارد زیر رخ دهد:

* قاطعیت در جهت استفاده از نیروهای شایسته، کاردان، باسواد و اعتقاد به نگاه مدرن چرخش در مدیریت و کنار گذاشتن نیروهای_فرسوده از صف و ستاد
* باور عملی به خرد جمعی و استفاده از ظرفیت فکری و اجرایی نیروهای انسانی به صورت فراجناحی
* ارتباط مؤثر با تشکل‌های صنفی فرهنگیان استان و انتقال مطالبات معلمان به مسئولین بالادستی
* ساماندهی شرکت‌های تعاونی مسکن، مصرف، تعاونی اعتبار و صندوق ذخیره فرهنگیان استان
* توجه ویژه به بحث تراکم رو به تزاید کلاس‌ها در نتیجه سیل مهاجران از چهار گوشه کشور به ایران کوچک
* شکستن انحصار مدیریت و تدریس باندهای مافیایی حواشی مدارس خاص استان و...داستان استان شدن البرز بدون فراهم کردن زیرساخت‌های لازم را دوباره یادآور می‌شویم.
تراکم بالا و روزافزون دانش آموزان کرجی با هجوم فزاینده مهاجرین به این کلانشهر خود به تنهایی می‌تواند هر مدیرکلی را با چالش‌های جدی مواجه کرده و موجبات ناکارآمدی وی را فراهم آورد.
لذا در نقد مدیرکل آموزش و پرورش البرز باید تمام قطعات پازل و مجموعه شرایط را در کنار هم دید و سپس به نقد کارشناسی و منصفانه پرداخت.


ارسال مطلب برای صدای معلم

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انتقاد از مدیر کل آموزش و پرورش استان البرز

شنبه, 09 شهریور 1398 15:35 خوانده شده: 385 دفعه چاپ

نظرات بینندگان  

پاسخ + +1 0 --
بیاتی 1398/06/09 - 20:01
آموزش وپرورش البرز الان وکرج سابق مدیر لاکچری تا بحال مثل آقای دکتر قاسمی به خود ندیده بود.
ایشان از مدیران موفق،عمل گرا ودارای ارتباط بسیار قوی با سطوح مختلف سازمانی است.
ضمن قبول آپ به عنوان دستگاهی بشدت متمرکز اما ایشان اقدمات خوبی برای نشاط وامید فرهنگیان انجام دادند،دوره آقای ساکی دوره نظامی وپادگانی بود.
پاسخ + +1 0 --
سیدنصرالدین میرعربشا 1398/06/09 - 23:10
باسلام و درود به جامعه بزرگ فرهنگیان که همواره درتمام اعصار درجهت نهضت انسان سازی ازجان مایه گذاشته اند اما دستگاههای مسوول ودست اندرکار اعم از دولت ومجلس درحالی که خود برخوردار از امتیازات وحقوق آنچنانی هستند نسبت به سرنوشت خیل عظیم فرهنگیان و معلمان شاغل و بازنشسته کشور دچار بی خیالی محَض وکم کاری شده اند‌ وبا این کشتی به گل نشسته آموزش وپرورش شعار فتح قلل رفیع علم ودانش را سرمی دهند!!!
پاسخ + 0 0 --
ابراهیمی 1398/08/21 - 12:34
باسلام به فرهنگیان عزیز و زحمتکش و خستگی ناپذیر و کم توقع که زیر این همه تورم و گرانی سرخم نکرده اندو نمی کنند . گذشته از این الحق والانصاف از زمانی دکتر قاسمی مدیریت آ.پ استان البرز را به عهده گرفته اند هم دیدگاه خود فرهنگیان و هم کلا نگرش ودیدگاه جامعه و مردم به آموزش و پرورش عوض شده وامیدواریم که این امر ادامه پیدا کنه تا آ پ و فرهنگیان استان البرز به آن جایگاهی که شایسته ی آن هستند برسند . این هم با یاری همه امکان پذیر است . "ومن الله التوفیق " واقعا خسته نباشید دکتر ، آرزوی موفقیت هرچه بیشتر

نظر شما

صدای معلم، صدای شما

با ارائه نظرات، فرهنگ گفت‌وگو و تفکر نقادی را نهادینه کنیم.
نظرسنجی

رویکرد و عملکرد " نهاد گزینش " در آموزش و پرورش را تا چه میزان در مسیر سالم‌سازی نظام اداری و عدالت استخدامی ارزیابی می کنید ؟

دیدگــاه

تبلیغات در صدای معلم

درخواست همیاری صدای معلم

شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی

کالای ورزشی معلم

تلگرام صدای معلم

صدای معلم پایگاه خبری تحلیلی معلمان ایران

تلگرام صدای معلم

Sport

 سامانه فیش حقوقی معلمان

سامانه فیش حقوقی معلمان بازنشسته

سامانه مراکز رفاهی

تبلیغات در صدای معلم

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به صدای معلم بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلا مانع است.
طراحی و تولید: رامندسرور